Натриев Глутамат, Маргарин, Подсладители и други вредни съставки в храните

  • 34 223
  • 303
  •   1
Отговори
# 150
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
На толкова места намирам Натриев Глутамат, като се зачета в съдържанието, че направо не знам какво да купя вече...
Това е идиотско.
Готови супи, полуготови спагети и прочее - които толкова обичам! - са с МНГ.
И нещо повече - всякакви подправки пак са с МНГ. Е това на какво прилича, другари! Събрали букет от 5 билки - прелест - (примерно) розмарин, майорана, мащерка, босилек, риган... и МНГ. Защо?

# 151
  • Мнения: 988
Бу, просто си ги купувай отделно  Simple Smile много по-забавно е да сипваш всеки път според прищявката си каквото ти мирише най-добре в момента  Wink Готови супи и всякакви ястия от типа "добави му само вода" съм ги забравила от една-две години. За няколко месеца човек напълно забравя какъв е бил "вълшебният вкус" и пак му е вкусна нормалната храна.

На въпроса защо - за да ти е вкусно и да си купиш пак от същото  Tired... Пък те невроните нека си мрат, поне умират щастливи  Tired ...

# 152
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Дават специално предаване по БТВ за маргарина с фибри Бела - като полезен!!!!
Иде ми да стреля, Simple Smile

# 153
  • Мнения: 5 713
Гледам го.
Българинът не се храни здравословно, затова бухай маргарин.  Laughing
Ще падна!
Ей така наистина се промиват мозъци.

# 154
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Лошото, че са и спонсор и това не е основната тема на предаването, но си го рекламират де...

# 155
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
..........................
На въпроса защо - за да ти е вкусно и да си купиш пак от същото  Tired... Пък те невроните нека си мрат, поне умират щастливи  Tired ...

 Peace Peace Peace

# 156
  • Мнения: 3 810
Oх и аз го мярнах това предаване- полезен, ама много е полезен маргарина, защото бил с Фибри, чак хората звъняли да питат по колко да ядат на ден ooooh!

Аз пак с моите "корнфлейкс". Като се разрових да гледам пакетите, не е възможно съдържанието изписано на етикета да е вярно. Има четири вида- шок. топчета, шок. листенца, листенца натурални и листенца с мед и кокос.
На всички за съдържание пише: "глюкоза, царевично и оризово брашно"

А как се добива шоколадовия цвят и вкус? newsm78

Отивам да търся рецептата за тортата.

# 157
  • Мнения: 3 810
Торта "Мюсли"- от Сладка Хапка

продукти:
бисквити (обикновени)
кисело мляко
захар (по желание)
сезонни меки плодове - банан, ягоди, киви
мюсли
стафиди (по желание)

приготовление:
         Това е една много лека и лятна торта, която може да се прави дори от деца. Идеята "откраднах" от един тукашен ресторант и на тази основа импровизирах. Резултатът много ми допадна. Външният вид подлежи на "разкрасяване", ако десертът ще се сервира на претенциозни гурмани. В неразкрасения си вид е идеална за ядене от тавата.
        Аз сложих неподсладено кисело мляко, като използвах сладостта само на бисквитите и плодовете, но за любителите на по-сладкото е добре да се сложи малко захар в киселото мляко.
        В правоъгълна тавичка се нареждат плътно бисквитите. Върху тях обилно се слага кисело мляко на равен слой, а върху него - нарязаните на резенчета един вид плодове - например ягоди. Наръсва се с мюсли и стафиди, а върху тях се слага още кисело мляко. След това - отново ред бисквити, ред кисело мляко (тая торта "пие" много кисело мляко, за да стане сочна и лека), ред банани, мюсли и стафиди и пак кисело мляко. В този момент моята тава се напълни, но може да се сложи и трети ред.
        Отгоре тортата отново се покрива с кисело мляко и щедро се наръсва с мюсли.
        Една нощ в хладилника и ... да ви е сладко!

За моята торта аз използвах: бисквити "Пти бьор", кисело мляко "На баба" - кафяво, мюсли на Нестле "Ябълки с канела", ягоди и банани от пазара   

Моят коментар: аз я правя в  кутия от сладолед. Като ще сервирам- обръщам кутията и готово.

Снимката пак е от Сладка хапка, но качеството е лошо заради мен Blush:


Последна редакция: пт, 23 мар 2007, 13:59 от mimi_kir

# 158
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
За моята торта аз използвах: бисквити "Пти бьор"

Мерси, за рецептата!!!

Естествено за пазара и за съжаление за мен тез бисквитки са с маргарин...
някакви други идеи ако някои има ще се радвам.
аз от известно време правя сладки вместо да купувам бисквити, но не съм се отказала от надеждата да намеря немаргаринени бисквити Simple Smile

Последна редакция: пт, 23 мар 2007, 14:37 от арт мама

# 159
  • Мнения: 3 810
арт- мама, аз пуснах рецептата на Сладка Хапка, но не пречи всеки да си я префасонира.
Мисля че не пречи ако е с дом. бисквити. И те ще поемат к. мляко.

# 160
  • София
  • Мнения: 2 249
Бисквитите на Папaдопулос са trans-fat free Grinning.  Специално е отбелязано на сайта им в частта Nutrition: http://www.papadopoulou.gr/en/.

# 161
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Мерси Ива, скоро и аз ги намерих, ама искам нещо нашенско да намеря също.

# 162
  • София
  • Мнения: 2 249
Мерси Ива, скоро и аз ги намерих, ама искам нещо нашенско да намеря също.
Ако намериш, сподели Simple Smile.

# 163
  • Мнения: X

   В момента три добавки са признати от контролните организации за вредни и са абсолютно забранени. Това са:
  • Е121 - цитрусов червен оцветител;
  • Е123 - оцветител амарант;
  • Е240 - консервант формалдехид.
  Интересно е, че само преди няколко години забранените добавки се използваха напълно легално. Можеха да се открият дори върху опаковката на "MARS". При това не може да бъде обвинена фирмата-производител, която е действала според закона.

С какво вредят хранителните добавки?*
ГРУПА ДОБАВКИ
   

Е103, Е105, Е121, Е123, Е125, Е126, Е130, Е131, Е142, Е152, Е153;Е210, Е211, Е213-217, Е240, Е330;Е447;Е924a, Е924b;    Канцерогенни. Могат да доведат до образуване на злокачествени тумори.

Е171-173;Е320, Е322;Е407, Е447, Е450;Могат да доведат до заболявания на черния дроб и бъбреците.

Е221-226;Е311-313, Е320-322, Е338-341;Е407, Е450, Е453, Е456, Е461-466;Нарушават храносмилането.
Могат да доведат до заболявания на стомашно-чревния тракт.

Е230-232, Е239;E311-313; Могат да предизвикат алергични реакции.

Е220;    Разрушават витамин В1.

Е230, Е231, Е232, Е233; Нарушават функциите на кожата.

Е250, Е251, Е252;Противопоказани при хипертония.
 * По данни на Международната организация на производителите на хранителни продукти и селскостопанска продукция (FAO).

# 164
  • Мнения: 988
Благодаря Зизи, утре ще направя акция в супермаркета по повод масовото присъствие на забраненото Е123 в продаваните от тях бои за яйца и призовавам всички да направят същото - през този уикенд и следващия ще се правят повечето великденски покупки и ако повече хора се оплачат, повече хора ще ни видят и чуят.

Общи условия

Активация на акаунт