Отговори
# 300
  • Варна
  • Мнения: 2 305
Ние вървяхме 4 часа от х.Бъндерица до Премката (седловината между в.Вихрен и в.Кутело) и после още 2 часа през Кончето до заслона.

Връщането до долу го направихме 4.5 часа и от слизането останахме без крака - много е уморително да слизаш по тези нестабилни камъни.

И понеже хижата беше пълна с хора, съпругът ми шофира до Благоевград. Не се оплакваше, справи се.

Хич не сме тренирани, ходихме общо около 11 часа и после няколко дни имах мускулна треска и на бедрата, и на прасците.  Mr. Green

Мисля, че от х.Вихрен до върха е около 3-4 часа. Tasha, и да видите Бяло море, че ние така и не успяхме, имаше облаци.

# 301
  • Мнения: 398
Благодаря за отговорите.
Идеята ми беше,ако останем в района на Банско и отидем до х.Вихрен с колата и от там до Кончето и обратно, дали е възможно (не каране от далечен град). Ние сме 4 човека с две деца на почти 15 и 16 години и главно заради тях.Особено много си падат по идеята да се движат по въжета и при екстермни ситуации.Мен малко ме е страх. Виждала съм Кончето от Тодорка.
Не сме тренирани.Кашкавал туристи  Grinning

Какви са условията на хижа Вихрен?Дали може да се пренощува там ?

# 302
  • Мнения: 24 467
Може ли за един ден да се отиде до х.Вихрен с кола от там през Кончето до заслона и да се върнем обратно от х. Вихрен?
Да, ходили сме през Кончето два пъти и дори цял ден не отнема.

# 303
  • Мнения: 1 347
Абе, зависи. Самият път от х. Вихрен до върха и началото на Кончето хич не е толкова малко, мен да питаш. Добре е с вас да има някой опитен, защото преминаването по Кончето и при съвсем леко влошени атмосферни условия може доста да се усложни. Надявам се парапетът да е в добро състояние, понеже преди години беше станало едва ли не традиция да бъде откачан (макар че напоследък не съм чувала да се е случвало). По принцип аз лично бих препоръчала на всеки неопитен да преминава по Кончето обвързан, особено ако е превалявало и е влажно, или духа вятър. (Става по следния начин: Всеки се връзва здраво около кръста с късо въже, на двата края на което - с дължина, колкото протегната ръка - с подходящ възел се закачат два карабинера. Движиш се по парапета, като и двата карабинера са закачени на стоманеното въже и се плъзгат по него, а когато стигнеш до кол, прехвърляш първо единия карабинер, после другия - така оставаш постоянно закачен за парапета. Още по-добре е, разбира се, въжето да не е вързано около кръста, а към катерачна седалка.) Сигурно звучи прекалено, но, както е казал един прочут френски алпинист, "Водачът обича трудностите, но бяга като от огън от опасностите."  Peace
Иначе х. Вихрен - ами, хижа като хижа, само дето има шосе до нея. За последен път бяхме там преди четири години и имаше толкова народ, че с триста молби ни пуснаха да спим в старата столова  Simple Smile
Желая ви приятна екскурзия!  Hug

# 304
  • Мнения: 1 900
Ние за съжаление не сме били на Кончето. А за самата хижа Вихрен, както вече са казали нищо особенно. Хижа като хижа. Peace

# 305
  • Мнения: 2 821
Додов връх Wink
Районът е много красив, но ми е странна идеята да се връщате пак на х.Мальовица, а да не сте предвидили нощувка в х.Иван Вазов. За карта - на Рила поне картите лесно се намират(за разлика от Стара планина) и струват от рода на 5-6лв. Провери в туристическите дружества и книжарниците, няма начин да не намериш. Завиждам ти за предстоящото пътешествие  Simple Smile и ти пожелавам хубаво време  Peace
Аз карта търсих в нета. Иначе знам за туристическите карти от книжарниците. Без карта не тръгваме. Пък и то си личи, че не съм ходила по тези места, щом обърках името на върха Blush...Тъй като ще ходим с колите до х.Мальовица, то трябва да се върнем пак там, за да си ги вземем. Надявам се и аз на хубаво време...После ще разказвам Wink

Ако не се тренирани първият ден бая ще ви озори, но е много, много красиво. От Седемте езера до х. Вада е само слизане, но трябва да сте сигурни че х. Вада работи. Аз съм била на нея преди много години, когато беше мнооооооооого мизерна.

Приятно ходене!
Аз лично смятам, че ще се озоря Rolling Eyes. И аз съм чувала, че е великолепно там Wink.

Последна редакция: пт, 18 юли 2008, 15:46 от МамиБлю

# 306
  • София
  • Мнения: 1 783
 
Додов връх Wink
Районът е много красив, но ми е странна идеята да се връщате пак на х.Мальовица, а да не сте предвидили нощувка в х.Иван Вазов. За карта - на Рила поне картите лесно се намират(за разлика от Стара планина) и струват от рода на 5-6лв. Провери в туристическите дружества и книжарниците, няма начин да не намериш. Завиждам ти за предстоящото пътешествие  Simple Smile и ти пожелавам хубаво време  Peace
Връщането на Мальовица и според мен няма смисъл. От х. Иван Вазов може да се слезе на Рилския манастир. Пътят е относително дълъг, но в посока към манастира не  е особено тежък.

# 307
  • Мнения: 1 013
Всъщност то не е връщане, тъй като не се минава по един маршрут а се прави една голяма обиколка, за да се отиде пак на Мальовица, така че прехода си струва!!!

# 308
  • Мнения: 2 821
Разбирам ви, но ние ще оставим колите на Мальовица Rolling Eyes...
Разбира се, маршрута търпи промени Wink

# 309
  • Мнения: 398
Абе, зависи. Самият път от х. Вихрен до върха и началото на Кончето хич не е толкова малко, мен да питаш. Добре е с вас да има някой опитен, защото преминаването по Кончето и при съвсем леко влошени атмосферни условия може доста да се усложни. Надявам се парапетът да е в добро състояние, понеже преди години беше станало едва ли не традиция да бъде откачан (макар че напоследък не съм чувала да се е случвало). По принцип аз лично бих препоръчала на всеки неопитен да преминава по Кончето обвързан, особено ако е превалявало и е влажно, или духа вятър. (Става по следния начин: Всеки се връзва здраво около кръста с късо въже, на двата края на което - с дължина, колкото протегната ръка - с подходящ възел се закачат два карабинера. Движиш се по парапета, като и двата карабинера са закачени на стоманеното въже и се плъзгат по него, а когато стигнеш до кол, прехвърляш първо единия карабинер, после другия - така оставаш постоянно закачен за парапета. Още по-добре е, разбира се, въжето да не е вързано около кръста, а към катерачна седалка.) Сигурно звучи прекалено, но, както е казал един прочут френски алпинист, "Водачът обича трудностите, но бяга като от огън от опасностите."  Peace
Иначе х. Вихрен - ами, хижа като хижа, само дето има шосе до нея. За последен път бяхме там преди четири години и имаше толкова народ, че с триста молби ни пуснаха да спим в старата столова  Simple Smile
Желая ви приятна екскурзия!  Hug
Не е пракалено това което казваш.Мъжа ми беше индистриален алпинист и имаме ободрудване и разни видове въжета,но ни е невъзможно да ги носим от Англия.
Най вероятно ще го оставим това Конче за по добри времена когато с нас найстина има познавач на планината.

# 310
  • Мнения: 1 849
Кончето го минавах преди 10 тина години и ми беше първото сериозно ходене на планина. Минахме го на петия ден от една голяма обиколка на Пирин. Краката ми бяха целите в рани и пришки. Не мисля, че кой знае колко сложно. Единствения проблем е ако падне мъгла или завали дъжд. Това с връзването на краста ми се струва опасно...(като бивш алпинист), ако възлите за карабинерите не са направени добре все едно сте без тях, но при лошо време това е по-добрия вариант.
lubopitna, карабинерите не са толкова скъпи, продават се и "примки", които са два карабинера на прусек или лента, които според мен са по-добрия вариант и не са много скъпи.
Но при всички случаи не тръгвайте без карта и компас и по възможност опитен водач.

# 311
  • Мнения: 1 608
Ние деня го прекарахме на Витоша. Превърнахме в традиция планинарстването уикендите. Днес се качихме се с децата от Бояна до Копитото пеша и после до Златните мостове. Юнаците са герои особено малкия - 4часа сериозен наклон и само накрая пожела да го носим. Хапнахме малинки, поизкъпахме се на "нервната" чешма. Всички сме с  лек загар. Дано все така да е издържлив Гошко, че мама и тати да се върнат към старите навици. След днешното качване никой маршрут във Витоша няма да се опре на децата май. Сега героите са уморени. Дано поспят до късно утре.

# 312
  • София
  • Мнения: 1 783
Днес /вече вчера/ ходихме с децата до Страшното езеро. Красота....
Децата вървяха великолепно, справиха се като стари туристи.

# 313
  • Мнения: 3 622
Днес /вече вчера/ ходихме с децата до Страшното езеро. Красота....
Децата вървяха великолепно, справиха се като стари туристи.

Къде се намира това Страшното езеро? и защо страшното  Thinking

# 314
  • София
  • Мнения: 1 783
Намира се в Рила, на около 3 часа от х. Мальовица. Нарича се Страшно, защото около него има много скалисти върхове и при бурно време, водата е черна. Така го е нарекъл един професор преди много години /не му помня името/, попаднал точно в такова време там.

Общи условия

Активация на акаунт