Как правите тесто за пица?

  • 40 007
  • 36
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 1 494
Имате ли сполучлива рецепта за тесто за домашна пица? На мен или ми става много дебело или ако го направя по-тънко- изсъхва и става твърдо. Колкото и да се опитвам, немога да постигна резултата на пицариите...  chef

# 1
  • Мнения: 47 991
ми правя си го като тесто за хляб в пекарната,и става супер
преди това никога не ми ставаше добре,нито домашно,нито купено тесто

# 2
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Откакто си купихме хлебопекарна, по-вкусно тесто не съм яла / в смисъл във вид на блат де Mr. Green.../
Ето рецептата за моята машина Северин, може да пробвате:
230 мл. вода
1 ч.л. захар
2 ч.л. сол
3 с.л. олио
400 гр. брашно
1/4 кубче прясна мая

На моята машина е програма 9 - "Тесто"

# 3
  • Мнения: 153
Това за мен е най-сполучливата рецепта.Имам я от една англииска книга и съм много доволна.Блата става от тънките.Важното е точно да спазиш пропорциите

175 гр брашно
1.25 мл(1/4чаена л.) сол
    5 мл (1 ч.л)суха мая
    15 мл(1 суп.л) зехтин

     1.В голяма купа се слага брашното и в него се прави кладенче.Прибавят се 150 мл. хладка вода и зехтина, солта и маята.
     2.Разбъркваш с дървена лъжица или с ръка докато се оформи тесто.Месиш го около 2-3 мин.
     3.Изваждаш тестото и го поставяш в/у плот поръсен с брашно и го месиш още 5 мин. докато стане гладко и еластично.
     4.Тестото се поставя в купа и отгоре се намазва с малко зехтин(иначе изсъхва и се напуква) покрива  се и се поставя на топло да втаса за 45 мин.(трябва да удвои размера си)
     5.Тестото се разстила в затоплена и намаслена тавичка.
    Това количесто е достатъчно за тава с диаметър 25 см.
    Надявам се да останеш доволна!

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 21 640
Ето моята рецепта, като тази доза ми е идеална за тавата от фурната... ето колко е тънко.

350 г брашно
30 г мая (2 ¼ ч.л. суха)
250мл топла вода (аз сложих по 125мл вода и пр. мляко)
40 мл олио
щ. сол 

# 5
  • Мнения: 1 494
Морена, колко ти е голяма тавата? Вижда ми се доста материал...Моята тава също е голяма, но тъй като двамата с мъжа ми я изяждаме почти без зор, ми трябва наистина повечко тесто. А и ще сме повече души за вечеря. А на каква температура печете пицата? И кашкавала кога го слагате? Аз го слагам по-към края, защото иначе прегаря, но не съм сигурна за температурата. Може и да става така, защото не смея да засиля фурната...

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 21 640
Абигейл, тавата ми е комлект с печката, която пък е стандартите рамери.... дъното на тавата е 30/40см.
Иначе и аз като за повече хора съм се чудила как да стане номера, но освен няколко пъти да пека не виждам друг начин и не съм го правила. За температурата и кашкавала пише в рецептата, която съм дала да видиш колко е тънко тестото.
Пека на средно ниво на фурната. Simple Smile

# 7
  • Мнения: 1 494
Благодаря, Морена!

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 21 640
Моля Аби, пак заповядай и да се похвалиш!  Grinning

# 9
# 10
  • Мнения: 1 494
Лелеее, Дими....това беше супер! Благодаря ти много! Ще трябва да отделя доста време да ги прегледам и отсея, но от изпитана рецепта по-добра няма! Ще стана голям спец на пиците както се вижда. Laughing
Снощи пробвах рецептата на Морена- резултата е най-добрия, който съм постигала.   bouquet Може да се каже- пицарийски. Laughing За първи път слагам и кашкавала наведнъж с всичко, но се получи. Блата е тънък и се опече без да изсъхне за 15 минути.

# 11
  • Мнения: 5 299
1 водна чаша топла вода
пол. чаша олио
пол.кубче мая+малко сол
1кг брашно
Оставяш го да втаса..
Става перфектно, но трябва да се разстила по-натънко. Wink

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 21 640
... резултата е най-добрия, който съм постигала. ....
Радвам се че ти се е получило, подравления! Hug

# 13
# 14
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Печенето е по-важно от тестото! Необходимо е да е тънък блат и температурата на печене да е висока. За сравнение - истинската италианска пица се пече на 400 градуса за около 1 -1,5 минути.

# 15
  • Мнения: 952
аз не правя тесто, а купувам готово и пак става хубава и вкусна пицата Laughing

# 16
  • Мнения: 1 494
A aз пекох на 150 градуса, ама мисля, че нещо ми е сбъркана фурната и не показва вярно. Вярно, е че печенето е важно, но мен все ме беше страх да не остане сурово тестото и от много печене все я изсушавах. А не ви ли става малко клисаво точно под плънката? Май е нормално.

# 17
200 грама брашно
2-3 супени лъжици олио
15 грама мая (аз използвам суха)
щипка сол
1/2 чаена чаша мляко

смесва се всичко в една купа и се меси докато спре да лепне, при нужда се добавя брашно. няма нужда да втасва. тестото няма грешка!

# 18
  • Мнения: 27 524
Като за содена питка. Не става като в пицариите, а и на пещ е друго.

# 19
  • в баира
  • Мнения: 861
Моята рецепта:

3 1/2 ч.ч. брашно
1 ч.ч. топла вода
2 с.л. мая
2 с.л. мед
1/4 ч.ч. зехтин
1/ 2 с.л. сол


В купа се сипва топлата вода и се добавят меда и солта. Разбърква се бавно, докато се смесят. Прибавяме маята. Сместа се оставя за около 5 мин. След това се добавя брашното и зехтина.

# 20
  • Мнения: 1 494
А какво става, ако се сложи повече мая? Гледам в едни рецепти е по-малко, в други-повече. Дали разликата е само във времето за втасване?

# 21
  • София
  • Мнения: 570
Ето я моята рецепта:
2 ч.ч. брашно
1 ч.ч. хладка вода
1 пакетче суха мая или 1/3 от кубче твърда мая
щипка сол
щипка захар
1 с.л. зехтин

От всичко се омесва тесто, което се оставя да втаса около 30 мин. Пече се в загрята до около 250 градуса фурна. Това е доза за тавата на стандартна фурна и става тънка почти като в пицариите.

# 22
  • Мнения: 2 099
Оригинална Италианска рецепта за тесто за пица.
Източник: Neapolitan Cooking Book
За 4 порции:
500гр.брашно, 4-5 с.л. зехтин, 1 чаша хладка вода, 1 кубче мая.
Начин на приготвяне:
Разтворете маята във водата и я излейте в средата на брашното, омесете всичко много добре. Оставете брашното да почине 5-10мин. Ако слагате други компоненти нека почине около 30 мин.
Прибавете 1с.л.зехтин/останалите са за отгоре/ и размесете тестото докато стане меко и еластично- около 15 мин.
Направете го на топка и го покрийте с влажна кърпа да втаса.
Разточете тестото до желаната дебелина.
Идеалната малка пица е с дебелина между 5 мм. до 1см., а голямата от 1-2 см.
Оставете тестото да почине за малко. Намажете го с дом.пюре или с настъргани пресни домати, надупчете тестото с вилица /това е важно за дебелите пици/.
Ето ви и варианти на Оригиналните рецепти за пици-има и още много, ако желаете ще ви ги препиша от книгата:
Маргарита: дом.пюре, моцарела, листа пресен босилек, зехтин
Туна с лук: дом.пюре от пресни домати, моцарела, риба тон от консерва, лук, черни маслини, магданоз, зехтин
Пушена: зрели домата, нарязани на полумесеци, моцарела, пушено сирене, пармезан, зехтин
Калцоне с месо и зеленчуци: кълцано говеждо месо, дом.пюре от пресни домати, лук, морков, целина, червено вино, брашно, мляко, пармезан, масло.

# 23
  • Мнения: 3 927
Цитат
Оригинална Италианска рецепта за тесто за пица.
Източник: Neapolitan Cooking Book
За 4 порции:
500гр.брашно, 4-5 с.л. зехтин, 1 чаша хладка вода, 1 кубче мая.

И остава въпроса колко грама е оригиналното италианско кубче мая? Дали е 42 гр?

# 24
  • Мнения: 388
Ето моята рецепта,но всичко е на око.Ако остане, в хладилника.
Брашно,яйце,кисело мляко със загасена в него сода,олио,оцет,сол.
Пека първо за около 5мин само тестото с дом.пюре(лютеница),после слагам всички останали продукти и кашкавала.Пека на 300 градуса на вентилатор за 10мин.
Тестото не го чакам да втаса,защото няма мая и става тънко.

# 25
  • Мнения: 2 099
Taneto не пише. Аз съм правила по тази рецепта тесто/с наше кубче мая/, но не съм особенно впечатлена, но и пиците в Италия не ги харесвам особенно, предпочитам си готовото тесто и много харесвам на "Верди", но незнам как го правят.
Гледала съм български предавания и доколкото си спомням и по тях приготвеха тестото, като в итал.рецепта.

# 26
  • София
  • Мнения: 35 957
Аз го прявя така и става супер.
1/2 кубче на 1 кг брашно.Всеки път втасва за различно време - когато удвои обема си е готово.
Слагам го близо до парното, защото ако е на плота например ще има да го чакам с часове да втасва.

# 27
  • София
  • Мнения: 3 271
Тесто за ПИЦА

1 1/2 ч.ч топла вода, 1с.л сол, 1ч.л. захар, 2.л олио, 1п. суха мая и 3-4 чаши брашно.

 Омесва се и се оставя да втаса. Когато е готово се омесва на ново и се разточва тънка кора и се слагат продуктите . Пече се в силно загрята фурна.

# 28
  • Мнения: 1 353
Едно кисело мляко с 1ч.л. сода+сол на вкус се разбърква дабре. Прибавя се бряшно за твърдо тесто. Оснавя се да отпочине~15-20мин. и ползваш

# 29
  • Мнения: 1 494
Да-и аз скоро се чудех дали пък не става тестото и със сода. А и по-бързо втасва. А меко ли е? И на каква дебелина го разточваш? А като се опече много ли бухва? Видях мисля още една подобна рецепта. Успява ли да се опече бързо както другите пици?

# 30
  • Мнения: 649
Досега винаги съм купувала готово, но като ви чета ще пробвам с машината newsm78

# 31
  • Мнения: 649
Досега винаги съм ползвала готово, но като ви чета ще пробвам да направя в машината за хляб newsm78

# 32
най- перфектното тесто за пица става по тази рецепта  Peace

# 33
  • Countryside
  • Мнения: 11 631
Снощи правих една рецепта на Иван Звездев от книжката за тестени - Фокача със синьо сирене, орехи и лук. Там се замесва много просто и ароматно тесто:
500гр брашно
1 пакетче суха мая
3 суп. лъжици зехтин
220-250 мл вода
2-3 щипки розмарин
2-3 щипки мащерка
От тези съставки се замесва по-лепкаво тесто и се оставя да втаса около 30мин. Полсе се разстила в намаслена тавичка и се гарнира по желание (в моя случай с лук, синьо и козе сирене и орехи). Става тъничко и хрупкаво тесто  Mr. Green

# 34
  • Мнения: 3 927
най- перфектното тесто за пица става по тази рецепта  Peace

Ох, работата не е само в тестото, важно е и печенето, как се слагат продуктите........

# 35
  • Мнения: 5 475
Ето ви рецептата ,която стои закована в нашата тема (на Италианките мами)

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=1423.msg956267#msg956267

 Peace

# 36
най- перфектното тесто за пица става по тази рецепта  Peace

Ох, работата не е само в тестото, важно е и печенето, как се слагат продуктите........
abigale  попита как правим тестото за пица , а не как правим самата пица  Wink
 
 

Общи условия

Активация на акаунт