стерилизирането на шишета

  • 3 036
  • 28
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 139
Мили мами, чувам за всевъзможни начини за стерилизиране - от специалните уреди до обикновените тенджери. Някоя от вас пробвала ли е да изварява в обикновена пластмасова кутия в микровълновата фурна? Обясниха ми, че е на принципа на микровълновите стерилизатори, но инвестицията е...никаква. Ако някоя е наясно - обяснете ми в детайли тази "технология"  Simple Smile

# 1
  • Мнения: 336
Стерилизаторът на Chicco представлява именно пластмасова кутия, но от 3 части - долна, плитка пластмасова част, в която се наливат 200 мл вода, средна - в която се слагат шишетата и чието дъно е на дупки, през които минава парата, когато водата заври, и горна - капак. При опитите ми да сложа нещо затворено и пълно с вода в микровълновата, щом водата заври, капачето изхвърча. Предполагам, че не е така просто... А ако сложиш съд, който не е затворен, всичко в него ще стои на повърхността по време на вренето. Което пък едва ли е проблем... Важна е високата температура, нали?
Иначе от скоро аз не точно изварявам или стерилизирам - просто взимам шишето, което ми трябва, пълня го с водя и го слагам в микровълновата докато водата заври - примерно минутка. След това я изливам и считам, че шишето е достатъчно чисто...

# 2
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Можеш да стерилизираш и с таблетки за студена стерилизация.Такива съм ползвала една година и съм доволна.

# 3
  • Мнения: 133
Медела предлага специални торбички за стерилизация в микровълновата, те са за 20 ползвания. Аз така стерелизирам помпата...

# 4
  • Мнения: 2 616
Ние си взехме стерилизатор на Бейби Лукс за 11лв, възнамерявам после да го използвам като обикновена кутия за разни неща за хладилника например

# 5
  • Мнения: 139
Благодаря за инфо-то! Ивелина, а всякакви шишета ли могат да се стерилизират в твоята машинка? За микровълнова ли е?

# 6
  • Мнения: 950
Мили мами, чувам за всевъзможни начини за стерилизиране - от специалните уреди до обикновените тенджери. Някоя от вас пробвала ли е да изварява в обикновена пластмасова кутия в микровълновата фурна? Обясниха ми, че е на принципа на микровълновите стерилизатори, но инвестицията е...никаква. Ако някоя е наясно - обяснете ми в детайли тази "технология"  Simple Smile
Аз отначало ползвах пластмасова купа за салата (но разбира се трябва да издържа на температурата в микровълнова) и пластамосов капак с дупка, за да може да излиза парата и да не прави налягане. Слагах шишетата вътре, вода колкото да влезе малко в тях и стерилизирах 10 мин.

# 7
  • Мнения: 256
Аз ползвам таблетки за студена стерилизация на Чико са и съм много доволна. Ползвам ги от самото начало Peace

# 8
  • Мнения: 152
Мога ли да разбирам, че сте доволни от стирилизаторите за микровълнова , не е ли вредно да се използва за бебета?

# 9
  • Мнения: 390
Аз съм доволна от такъв-използвам на Авент за микровълнова.Ама то в случая единствено позволява водата да заври до такава степен че да почне изпарение-какво да е вредно?И по този начин се убиват евентуално бактериите-все едно да вариш в тенджера-бих разбрала въпроса ако става дума да топлиш ядене,но това не му виждам вредното.

# 10
  • Мнения: 1 896
И аз мисля, че микровълновата е по-добре от таблетки - в нея просто се изваряват шишетата, а таблетките са на хлорна основа. Хлорът е бойно отровно вещество   Sick
Никой не може да ме убеди, че един стерилизиращ хлорен разтвор, който убива всички микроорганизми наоколо, е безвреден за детето ми.

# 11
  • Мнения: 390
И аз мисля, че микровълновата е по-добре от таблетки - в нея просто се изваряват шишетата, а таблетките са на хлорна основа. Хлорът е бойно отровно вещество   Sick
Никой не може да ме убеди, че един стерилизиращ хлорен разтвор, който убива всички микроорганизми наоколо, е безвреден за детето ми.
абсолютно-никога не бих си сложила разтвор за студена стерилизация-не им вярвам-това си е химия и не съм сигурна колко добре се отмива после.

# 12
# 13
  • Мнения: 289
Аз също ползвам стерилизатора на Авент, много съм доволна, става много бързо и лесно, не се занимавам с изваряване на шишета, помпи, биберони, лъжички и др. Просто всичко пъхам в стерилизатора /преди това са добре измити/, избирам съответната продължителност, в зависимост от мощността на микровълновата, и повече не се занимавам

# 14
# 15
  • Мнения: 139
Мили мами, чувам за всевъзможни начини за стерилизиране - от специалните уреди до обикновените тенджери. Някоя от вас пробвала ли е да изварява в обикновена пластмасова кутия в микровълновата фурна? Обясниха ми, че е на принципа на микровълновите стерилизатори, но инвестицията е...никаква. Ако някоя е наясно - обяснете ми в детайли тази "технология"  Simple Smile
Аз отначало ползвах пластмасова купа за салата (но разбира се трябва да издържа на температурата в микровълнова) и пластамосов капак с дупка, за да може да излиза парата и да не прави налягане. Слагах шишетата вътре, вода колкото да влезе малко в тях и стерилизирах 10 мин.


Точно за нещо такова чух и аз, но тогава не ми стана много ясно как се прави. Ако шишетата успяват да се дезинфекцират по този начин май няма смисъл да купувам стерилизатор, а?

# 16
  • София
  • Мнения: 12 233
   Аз лично докато се наканя да си купя констатирах че не ми трябва. Реално ако си се кърмите шишета и др. такива неща не ти трябват или съвсем рядко  Simple Smile

# 17
  • Мнения: 4 242
Имам 4 подарени шишета и не съм ползвала грам ни едно до ден днешен, няма и да ползвам. Представям си да бях купила и стерилизатор (имах един на заем впрочем), че и машинка за подгряване на мляко и пр., както повечето мами пишат в едни дълги списъци в отчетните теми и се харчат напразно. Crazy
За студената стерилизация мнението ми се дублира с това на basilisk.
Но искам да попитам ползващите такава, какъв е смисълът ако след стерилизирането измиете шишето (защото нали трябва да се измие от разтвора?)? Някой знае ли какво съдържа чешмяната вода? Реално тогава шишетата не са стерилизирани. Студената се ползва само в редки случаи, когато сте на път или нямате никаква алтернатива да почистете шишето на бебето.

# 18
  • Мнения: 289
То наистина като се замислиш колко пари отиват покрай бебе особено в началото, когато купуваш наведнъж повечето неща, та тогава ти е само до стерилизатор, въпреки че не е толкова скъп, но е по-удобен за мамите, които не кърмят. Аз го ползвам, когато съхранявам кърма в хладилника, за да стерилизирам послее шишетата и за бибероните, но по- честата му употреба беше през първия месец и половина, сега го ползвам веднъж седмично. Спокойно може и без него, нашият татко сам си беше решил, че може да потрябва /чул е отнякъде/ и го беше купил, докато бяхме още в болницата.

# 19
  • Мнения: 126
Само веднъж съм стерилизирала със таблетки и след това помпата ми миришеше ужасно с продължение на месец - не бих повторила.
Иначе и аз ползвах този на Авент за микровълнова, но по-скоро за собствено успокоение, тъй като изчетох доста инфо по темата и се оказа че истинска стерилизация не може да се постигне с какъвто и да е уред в домашни условия. А по повод изваряването в тенджера, един педиатър ми каза, че това е все едно готвиш супа от шишета... Simple Smile

# 20
  • Мнения: 3 205
Но искам да попитам ползващите такава, какъв е смисълът ако след стерилизирането измиете шишето (защото нали трябва да се измие от разтвора

Мие се с преварена вода. С чешмяна само хабиш разтвора за стерилизация  Mr. Green

Аз ползвах разтвор за студена стерилизация на Чико - но съм стерилизирала само бибите-залъгалки, само първите 3 месеца. След 4-я месец просто ги слагах в каната за варене на вода и ги "кипвах". След 6-я месец почнах да ги мия с гореща вода и обикновен препарат за съдове, защото вече нямаше смисъл от стерилизация - така и така всичко, което се докопа, влиза в устата, та реших да не задълбавам повече.

Между другото тоя разтвор даже го подарих по-късно на една мама, защото ми остана доста. Кърменето спестява изключително много време, пари и усилия.

# 21
  • Мнения: 4 242
Какъв е смисълът на разтвора тогава? Щом ще се изварява вода за изплакване, по-добре да се извари в същата шишето/биберона  newsm78, хем няма да се ползва допълнителна химия, която като че ли е малко в наши дни. Само си разсъждавам.

# 22
  • Мнения: 3 205
Водата за изплакване само си я кипвах в термокана и после си я оставях да се охлади. Термоканата не може да се ползва за изваряване на неща, защото стерилизацията изисква време, а термоканата се изключва при завиране на водата.
Други удобства на готовия разтвор за стерилизация - може да се ползва в продължение на 24 часа. Може да стерилизираш неща, които не са издържливи на висока температура - примерно играчки.
А за химията - може би аз не съм предубедена, защото ползвам лещи, при които също се употребява разтвор за стерилизация (малко по друг вид, но пак си е химия). При това той не се изплаква от лещата, преди да си я сложа.

# 23
  • София
  • Мнения: 1 481
Аз стерилизирам помпата и залъгалките в микровълновата- слагам ги в тенджера от йенско стъкло с похлупак. 12 минути на 800 вата и готово.

# 24
  • Мнения: 139
Аз стерилизирам помпата и залъгалките в микровълновата- слагам ги в тенджера от йенско стъкло с похлупак. 12 минути на 800 вата и готово.

Идеята ти много ми хареса! Шишета, предпомагам, също могат да се стерилизират по този начин. А този похлупак напълно затворен ли стои или леко го открехваш, за да излиза по малко пара? А какви са ти шишетата и бибероните? Wink

# 25
  • София
  • Мнения: 529
Термоканата не може да се ползва за изваряване на неща, защото стерилизацията изисква време, а термоканата се изключва при завиране на водата.

Може, може - само трябва да се остави капака отворен и ври докато не я изключиш. Така изварявам бибите, че само за тях не ми се занимава със стерилизатора за МВ
Мързела е голяма работа Mr. Green

# 26
  • Мнения: 336

А за химията - може би аз не съм предубедена, защото ползвам лещи, при които също се употребява разтвор за стерилизация (малко по друг вид, но пак си е химия). При това той не се изплаква от лещата, преди да си я сложа.



Как не се бях сетила! Ами да, този факт е достатъчен да промени и моето отношение към разтвора за студена стерилизация.

# 27
  • Мнения: 394
според мен си е достатъчно да сложиш пластмасова купа с дупчици на капака - това са и в общи линии всички стерилизатори. аз самата съм стерилизирала много малко, след втория месец помпата само с вряла вода я поливах, а в третия лъжичките за едни лекарства дето ги давах дамо ги миех на чешмата с гореща вода, но аз смятам, че бебето не бива да се гледа стерилно.

# 28
  • Мнения: 38
Мога ли да разбирам, че сте доволни от стирилизаторите за микровълнова , не е ли вредно да се използва за бебета?

Аз съм чувала, че не се препоръчва стерилизация за МВ. Не мога точно да преразкажа, но имаше такъв въпрос към Dr.Nivea Baby (не ми се търси сега) и тя не го препоръчва.

Общи условия

Активация на акаунт