За крушките!

  • 1 897
  • 34
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 7 091
Пускам го тук за да го видят повече майчета в чужбина, които ползват такива крушки, имайте го предвид! Аз не знаех, че съдържат живак, дано да е полезно на някой, ако му се счупи:

http://www.canada.com/nationalpost/financialpost/story.html?id=a … be84-b62dee548fda

# 1
  • Мнения: 3 098
Tandoori,може ли малко пове4е информация за тези като мен,които са на най_ниското ниво с английския?

# 2
  • Мнения: 7 091
Tandoori,може ли малко пове4е информация за тези като мен,които са на най_ниското ниво с английския?

АМи аз се извинявам, че нямам време в момента да преведа цялата статия( ако някой има време и желание да се включи), но с две думи в енергоспестяващите крушки има живак. Според изчисленията в статията ( а и аз от опит да кажа, че е горе-долу толкова) спестяването от ползването на тези крушки излиза 180$ на година. Статията дава пример с жена, която е счупила крушка у дома и е имало 6 пъти повече живак от нормата на допустимост , както предполагам знаете живака се натрупва, не се изхвърля от организма. Накратко жената е трябвало да плати над 2000$ за почистването на живака от къщата и. Аз лично не знаех, че в тези крушки има живак( у нас всичките са такива ) и мисля нашите да ги разкарам, защото ме е страх с децата в къщи да не стане беля.
Това, което коментираха за спестяването е, че ако е 180$ на година спестяването, сега на жената ще и трябват точно 11 години да си възстанови сумата, която е платила за почистването.

# 3
  • Мнения: 3 098
Kakъв кошмар! Shocked
Ние имаме и такива,въпреки 4е пове4ето ни са от онези халогенните,които хар4ат много,но спестяваЩите Ще ги разкарам.
Благодаря за инфото.  bouquet

# 4
  • Мнения: 650
Не знам да вярвам ли на вестника-тя трябва наред да е трошила-нещо има съмнително в цялата история newsm78
Доста целенасочено е написана статията newsm78

Is it true that CFLs contain mercury? Why and how much?
CFLs contain a very small amount of mercury sealed within the glass tubing – an average of 5 milligrams (roughly equivalent to the tip of a ball-point pen). Mercury is an essential, irreplaceable element in CFLs and is what allows the bulb to be an efficient light source. By comparison, older home thermometers contain 500 milligrams of mercury and many manual thermostats contain up to 3000 milligrams. It would take between 100 and 600 CFLs to equal those amounts.
There is currently no substitute for mercury in CFLs; however, manufacturers have taken significant steps to reduce mercury used in their fluorescent lighting products over the past decade

http://www.energystar.gov/ia/partners/promotions/change_light/do … Sheet_Mercury.pdf

# 5
  • Мнения: 7 091
Лана и аз не вярвам 100% на всичко написано, но честно казано откакто махнаха живачните термометри бях много щастлива, че у дома нямаме нищо с живак. За мен и толкова малко количество живак в една крушка, което може и да не е чак толкова опасно за здравето колкото го описват,  си е повод да махна всички такива крушки. Не искам да си помислям само колко път малкия е събарял настолните лампи и сме чупили крушки ( слава Богу от другия вид).
Споделям я информацията, защото може да има и някой друг като мен, който не знае и в незнанието си дори ако се счупи такава крушка, може да реагира неправилно и да има много сериозни последствия.

# 6
  • Мнения: 1 128
А последствията са..... newsm78

# 7
  • Мнения: 2 257
А последствията са..... newsm78

Ми тежък метал, може да убие човек, кога бързо, кога бавно.

последствие
и още
и пак

# 8
  • usa
  • Мнения: 2 113
А последствията са..... newsm78

Ми тежък метал, може да убие човек, кога бързо, кога бавно.

последствие
и още
и пак

а по-неприятното е, че може и да не те убие, но да те повреди умствено, особено развиващи се детски мозъци.
и за какво ти беше сега, тандури, да пускаш тази информация и да ме лишаваш от сън??? сигурна съм, че сме чупили такава крушка в къщи, обаче къде точно ми е абсолютно невъзможно да се сетя и идея си нямам към кого да се обърна, за да определи и да почисти ако се налага  Confused  Thinking .... глей сега какви мисли и проблеми ми създаде ooooh!!

# 9
  • Мнения: 7 091
а по-неприятното е, че може и да не те убие, но да те повреди умствено, особено развиващи се детски мозъци.
и за какво ти беше сега, тандури, да пускаш тази информация и да ме лишаваш от сън??? сигурна съм, че сме чупили такава крушка в къщи, обаче къде точно ми е абсолютно невъзможно да се сетя и идея си нямам към кого да се обърна, за да определи и да почисти ако се налага  Confused  Thinking .... глей сега какви мисли и проблеми ми създаде ooooh!!

Sorry  Embarassed

Ама се опитах да предпазя който не знае, защото аз самата се изумих, не бях и предполагала дори.

# 10
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Ох  ooooh! То вече да се чуди човек какво да прави. Накрая да вземем да направим списък на нещата, които може да употребяваме, то май натам е тръгнало.  Crossing Arms
От друга страна пък, не се знае и за тях какво не знаем  Crazy
Да пази Господ Praynig, пък оттам нататък...  Crazy

# 11
  • Мнения: 650
Нямам време да проуча нещата изцяло, но със сигурност знам че тез крушки имат още едно тяло вътре така че и него трябва да счупиш... На доста от самолетите осветлението е такова също не знам дали знаете-не е само в къщи... Но определено се замисля човек доста newsm78

# 12
  • Мнения: 7 091
Нямам време да проуча нещата изцяло, но със сигурност знам че тез крушки имат още едно тяло вътре така че и него трябва да счупиш... На доста от самолетите осветлението е такова също не знам дали знаете-не е само в къщи... Но определено се замисля човек доста newsm78

Аз за самолетите знаех, ама то ако стигнат нещата да се чупи нещо в самолет game's over както се казва  Simple Smile, така че за тях много не съм се запритеснявала, ама да си го вкараш в къщи е друго нещо. Да не говорим, че сега започвам да си задавам въпроса, как точно се изхвърля такава крушка?! Защото ние досега на боклука сме си ги хвърляли, но това е токсичен отпадък! Ами хората, които изхвърлят боклука?! Ами тези на сметището?! Мнооооого мътна история... Tired

# 13
  • Мнения: 2 257
Говорим за крушки като крушки, а не за онези дето приличат на меча на Дарт Вейдър, нали? Или във всички луминисцентни има живак?

# 14
  • Мнения: 7 091
Ей ги тука:
http://www.energystar.gov/index.cfm?c=cfls.pr_cfls
 Ето тука има и от спираловидните( нашите са такива) http://en.wikipedia.org/wiki/Compact_fluorescent_lamp

Тука има различните видове: http://genet.gelighting.com/LightProducts/Dispatcher?REQUEST=CON … act%20Fluorescent
 Има даже документ как се изхвърлят, трябва да го погледна непременно. То си пише, че съдържат живак, ама аз въобще не бях обърнала внимание, защото не съм предположила.  ooooh!

# 15
  • Мнения: 7 091
Сега прочетох какво пише на сайта на GE и малко много мътно ми се струва всичко. Хем е малко живака, хем ако може не го хвърляйте в боклука. Хем няма опасност за здравето, хем ако се счупи отваряйте прозорците и не пускайте прахосмукачка ( какво става с децата дето лазят?! Shocked). Освен това пише почистете с влажна кърпа и после я изхвърлете, никъде не пише обаче дали да сложите ръкавици, защото живака минава през кожата  #Crazy
Мноого странна история според мен. Естествено, те като ги продават няма да сложат на сайта си информация колко са опасни, но все пак ми се струва, че има много дупки в обясненията.
Както казах, аз никого не задължавам да прави нищо, просто изнесох информация, която мен ме шокира. Дали е абсолютно достоверна- не мога да дам гаранция, но като се порови човек може да октрие много неща предполагам и всеки да прецени за себе си. Аз лично смятам да ги махна.  Tired

# 16
  • Мнения: 2 257
Много ти благодаря, Tandoori, че сподели с нас, оценявам го!  bouquet

п.п. Сигурно течният живак е този, който е смъртоносен, а този в крушките е нещо модифицирано...отде да знам....

# 17
  • Мнения: 7 091
Много ти благодаря, Tandoori, че сподели с нас, оценявам го!  bouquet

Ако не друго, поне да знаете, че не се изхвърлят в нормалния боклук и какво трябва да се направи ако се счупи някоя. Не искам да си помислям как се хвърлят крушки в боклука и като се сложи друг отгоре, може да се счупи и да стои в коша ooooh!
Дано наистина е полезно!  bouquet

# 18
  • Мнения: 3 098
Да и нашите са такива:

ВсъЩност бяха,за да бъда по_то4на.  Mr. Green Имах само две на огледалото в банята,но ги смених и една ноЩна лампи4ка в стаята на малката,която светеше в зелено и моментално изхвър4а на боклука.
Оттам незнам какво Ще ги правят,но ако е така,не би ли било редно да ги изхвърляме на определени места,разделно.Ако са толкова вредни би трябвало да се прави неЩо по въпроса. newsm78

# 19
  • Мнения: 7 091
Оттам незнам какво Ще ги правят,но ако е така,не би ли било редно да ги изхвърляме на определени места,разделно.Ако са толкова вредни би трябвало да се прави неЩо по въпроса. newsm78

Ами на сайта за Щатите пише, че трябва да се заинтересуваш дали локалната фирма за изхвърляне на отпадъци има политика по въпроса. Честно казано цялата работа ми е абсурдна, защото  пропагандата за тези крушки е голяма и човек си мисли, че прави кой-знае какво за Земята, а всъщност като се замислиш колко семейства изхвърлят такива крушки на боклука, този живак като се натрупа къде мислите че отива?! Направо съм потресена как след толкова години ( ползвам ги поне от 6 години) научавам за това, че съдържат живак и как на този факт не се дава твърде много гласност. Още една причина да се чете дребния шрифт, ама в това забързано ежедневие и като човек въобще не предполага, направо не ми се мисли за екологичните последствия в глобален план от много изхвърлени и не рециклирани крушки.  ooooh!

# 20
  • Мнения: 7 091
Сега се чудя дали да не пусна тема с линк към тази в Клюкарника, че много хора в БГ също ги ползват, мнооого се съмнявам някой да ги изхвърля правилно.  ooooh!

# 21
  • Мнения: 2 386
Аз.. довечера изхвърлям всички подобни крушки. Шашнах се нещо  Shocked

# 22
  • Мнения: 1 526
И ние сме с такива, всички навсякъде в цялата ни къща  Shocked

# 23
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 729
Не знам да вярвам ли на вестника-тя трябва наред да е трошила-нещо има съмнително в цялата история newsm78
Доста целенасочено е написана статията newsm78
....

Tisho_P:
Не я прочетох цялата, но доста е пресилено.
В зората на демокрацията ЗЗУ-то (Стара Загора) произвеждаха точно енергоспестяващи лампи. У дома бяхме предимно с такива. Тогава бяхме малки и сме изпотрошили доста  Нито баща ми (който се занимаваше с проеткирането на тези лампи), нито майка ми са се притеснявали особено. Просто ги изхвърляхме (тогава още нямаше закони за специално изхвърляне на такива лампи). Ще потърся още информация по въпроса.

Последна редакция: пн, 07 май 2007, 21:46 от tanya_p

# 24
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
Ето какво намерих:

http://www.greenhouse.gov.au/yourhome/technical/pdf/fs02.pdf

Myth: Fluorescent lamps are bad for
the environment because they contain mercury.

All fluorescent lamps contain some mercury but this is being reduced all the time. Far more mercury (and other pollutants) are released into the atmosphere from burning coal to provide the power for inefficient incandescent lamps.

# 25
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Споко хора, има ги навсякъде  Mr. Green В обществените сгради и уличното осветление е все такова  Wink

# 26
  • Мнения: 7 091
Ето какво намерих:

http://www.greenhouse.gov.au/yourhome/technical/pdf/fs02.pdf

Myth: Fluorescent lamps are bad for
the environment because they contain mercury.

All fluorescent lamps contain some mercury but this is being reduced all the time. Far more mercury (and other pollutants) are released into the atmosphere from burning coal to provide the power for inefficient incandescent lamps.


Непременно ще го прочета и това, но това, че от нещо друго се отделя повече, не означава, че отделянето на живака от крушките не е вреден. Особено, след като хората ги изхвълрят неправилно. Аз лично не искам да си държа в къщи живак, с две малки деца, ако ще и хилядна от милиграма да е.
Сега се поразрових още и колкото статии може да намериш против, толкова статии ще намериш и за( ако искате мога да пусна и от двете, както казах много са, който го интересува може и сам да си потърси предполагам). Тук определено въпроса е и политически, аз и затова казах, че всеки да си взема за себе си решение, не искам да задължавам никого с нищо.
Само си мисля за времето, в което рентгена е използван в магазините за обувки, за да видят дали ти пасват добре на крака. За съжаление в такава ситуация, всеки си носи отговорността за решенията и последствията от тях. Наистина изнесената информация е много противоречива, за да може да се обобщи- да, много са лоши и да, много са полезни.

# 27
  • Мнения: 2 759
                      Tandoori, не забравяй да изхвърлиш и батериите, и всички други далеч по-опасни неща вкъщи. Така и така си почнала...
                      Аз пък скоро правих ремонт и вижте какво пише Листа за безопастност на латексовите бои: "Заразеното облекло да се съблече незабавно", "Може да причини наследствено генетично увреждане", "Може да увреди възпроизводителната функция", "Може да увреди плода при бременност", "Риск от тежко увреждане на очите" и т.н.т... Също се изхвърлят по специален начин, на специални места. Втрещих се, ама нямаше как и боядисахме в крайна сметка.

# 28
  • Мнения: 7 091
                      Tandoori, не забравяй да изхвърлиш и батериите, и всички други далеч по-опасни неща вкъщи. Така и така си почнала...
                      Аз пък скоро правих ремонт и вижте какво пише Листа за безопастност на латексовите бои: "Заразеното облекло да се съблече незабавно", "Може да причини наследствено генетично увреждане", "Може да увреди възпроизводителната функция", "Може да увреди плода при бременност", "Риск от тежко увреждане на очите" и т.н.т... Също се изхвърлят по специален начин, на специални места. Втрещих се, ама нямаше как и боядисахме в крайна сметка.

АМи не ме притеснява, че ще лапне детето боя или батерия, защото всичко е прибрано на места, където не може да стигне, но тук нямаме лампи на таваните, а всичките са настолни и много пъти се случва децата да ги бутнат на земята. Именно от това ме е страх.
А иначе за боите- тук има и такива, дето дори не миришат, но по принцип нещата, които си изброила ги знаех и преди. Те се отнасят и за ацетоновите също.
На "подпалките", които са като пресовани кубчета, напоени с нещо пише, че могат да причинят безплодие, отравяния и т.н. ако се вдишат. Честно казано видяхме го чак след като ги бяхме купили, от тогава не смея да ползвам, колкото и да тегли комина на камината, случва се да влезе малко и в къщи, не искам един ден да си скубя косите. За нас вече майната му, за децата се притеснявам.

# 29
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 729
Добре де с какво ще ги замениш енергоспестяващите, в България в училищата, яслите, обществените сгради всичко е с лум. осветление. Пък и като го изхвърлиш в кофата до блока, си е почти пак до тебе

# 30
  • Мнения: 3 478
Мдааа и ние не отдавна преминахме на тях, а и много познати също. Аз май не се бях и за мисляла за такива крушки докато не ни пратиха 2 рекламни по пощата. Еданата не работеше хич другата изгоря след месец. Но факта че са икономични и имат дълъг живот ни накара да преминем на тях. А то гледай сега какво. Аз съм сигурна, че повечето хора не знаят за това и си ги хвърлят в кофата, а това после засяга всички ни.

# 31
  • Мнения: 545
Преди да си вкарам поредната психоза, да попитам, сигурни ли сте, че всички енергоспестяващи крушки за със живак..??

Формата им е една и съща, ясно, но съдържанието??

# 32
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 729
Да с живак са теработят на такъв принцип.
Компактни лампи с ниско налягане на живачните пари. Състоят се от 4 успоредни (3  двойно огънати) тръбички, напълнени със смес от живак и инертен газ.

# 33
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Преди да си вкарам поредната психоза, да попитам, сигурни ли сте, че всички енергоспестяващи крушки за със живак..??

Формата им е една и съща, ясно, но съдържанието??

Формата им е различна, съдържанието- еднакво. Работят с газ и малко количество живак. Аз ги ползвам и мисля да продължа... като внимавам да не ги чупя и ги предавам в пунктове за отпадъци Peace

# 34
  • Мнения: 2 759
Ами не ме притеснява, че ще лапне детето боя или батерия, защото всичко е прибрано на места, където не може да стигне, но тук нямаме лампи на таваните, а всичките са настолни и много пъти се случва децата да ги бутнат на земята. Именно от това ме е страх.
А иначе за боите- тук има и такива, дето дори не миришат, но по принцип нещата, които си изброила ги знаех и преди. Те се отнасят и за ацетоновите също.
                   Аз разбрах, че това се отнася за изпаренията от боите, не задължително поглъщане. А и поне споменатите латекси също нямат никаква миризма при нанасяне, което малко ме обърка при проветряването - не знам проветрено ли е, не е ли... Колкото до батериите - те са навсякъде - 4-8 дистанционни има у нас, фотоапарат, и всякакви други... Честно казано не мисля, че и с тях е толкова страшно положението - ние яко ближехме като малки -хващаше ток и беше много забавно  hahaha... Не че го препоръчвам на децата, де. Но и батериите масово не се изхвърлят както трябва, защото са малко определените за това места в Бг. Боите/латексите също трябва да се изхвърлят по определен начин.
                  Нищо страшно няма в използването на енергоспестяващите крушки, просто трябва да се внимава, ако някоя се счупи - това е съвсем нормално нещо, и да се изхвърлят на определени места. Изобщо, аз съм твърдо 'за' разделянето и евентуално рециклирането на боклука  thumbsup. А за природата определено е много добре  Peace.

Общи условия

Активация на акаунт