Консултация с логопед - 2 тема

  • 90 313
  • 308
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 137
Здравейте, сина ми е на 3год и 1 месец.Проговори нормално и до сега всичко беше ок, но преди около седмица забелязах, че заеква понякога на  първата сричка на изречението, когато започва с к или т. ако се направя,че не съм го чула повтаря изречението и пак заеква на същата сричка.МОже ли това да се дължи на появата на бебето или ..... и аз не знам.Препоръчайте ми добър специалист в Търново ,ако смятате че има нужда Hug

# 256
  • Мнения: 485
Логопед във Велико Търново:
Йорданка Крумова
ykrumova@mail.bg
0899130215

# 257
  • Мнения: 137
_Zara мерси много Hug

# 258
      Здравейте. Синът ми е на 2години и едва от скоро започна да се опитва да повтаря думи. Това, което ме притеснява е, че повтаря само една сричка (обикновено първата от думата) еднократно или двукратно, ако започва с буква р или л казва някоя друга сричка от думата. Например на въпроса как се казва отговаря "бо"(от Божидар), компютър- ко, куче -ку, количка -пак ко и т.н. Казва и някои думи, които са от еднакви срички - мама, баба, тата,кака, къф-къф,(къп-къп за къпане), гол, и др.
     На шест месеца при направен скенер поради съмнение за хидроцефалия се установи, че има корова атрофия. Прогнозите на лекарите бяха уклончиви - може да има проблеми, а може и да няма, така че от тогава съм все с притеснения относно развитието на детето. Слава богу няма физически проблеми, разбира ме като му говоря, наясно съм, че има някакво говорно изоставане спрямо възприетите норми, но се надявам, че с допълнителни усилия ще може да се компенсира. ще съм ви благодарна да чуя и вашето мнение.

# 259
  • Мнения: 151
Zdraveite!
Dy6terq mi e na 2g. i 2 meseca,adski mnogo e kontaktna,kazva dosta dumi na6i-
ne mnogo pravilno,no pove4eto vreme govori na nqkakyv nein nerazbiraem za nas ezik-kitaiski.
Imali mqsto za pritesnenie,i ako da s kogo da se konsultiram?
Ot Varna sme

# 260
  • Стара Загора - на баира
  • Мнения: 77
                         Здравейте!
 Дъщеря ми скоро ще навърши 4 год. и не може да изговаря правилно буквата Р- изговаря я, слагайки си езика между зъбите, а не зад тях.  Трябва ли да посетим логопед или  ако може Вие да ми кажете някакви упражнения за правилното изговаряне?   Благодаря Ви предварително!

# 261
  • Мнения: 542
      Здравейте. Синът ми е на 2години и ...     
     ...се надявам, че с допълнителни усилия ще може да се компенсира. ще съм ви благодарна да чуя и вашето мнение.
Здравей галиа71,
добре е, че детето има желание и инициатива за комуникация, както и това, че се опитва да повтаря думички по правилен модел (част от чутата дума). Възможно е говорното развитие да не върви по установените правила и темпове, но явно ще продължи да напредва. Може да се стимулират моторните умения на говорния апарат, подражанието и имитацията, фината моторика и слуховото внимание, особено в комуникативна ситуация.
За диагнозата, която споменаваш, може да се прочетат много неща и повечето не са приятни, но всяко дете си има собствено развитие и то невинаги съвпада с проявите на диагнозата.

# 262
  • Мнения: 542
Zdraveite!
Dy6terq mi e na 2g. i 2 meseca,adski mnogo e kontaktna,kazva dosta dumi na6i-
ne mnogo pravilno,no pove4eto vreme govori na nqkakyv nein nerazbiraem za nas ezik-kitaiski.
Imali mqsto za pritesnenie,i ako da s kogo da se konsultiram?
Ot Varna sme
Здравей tan4uka,
по-напред в темата мисля, че имаше данни за логопед от Варна, а някои се ориентират към Виница, където колегата работи и консултира и в ранна възраст. Добре е, да направите консултация, най-малкото, за да отговорят на въпросите ви на живо.
Ако не намерите координати, ще потърся и ще ви пратя на лични.
 Flutter

# 263
  • Мнения: 542
                         Здравейте!
 Дъщеря ми скоро ще навърши 4 год. и не може да изговаря правилно буквата Р- изговаря я, слагайки си езика между зъбите, а не зад тях.  Трябва ли да посетим логопед или  ако може Вие да ми кажете някакви упражнения за правилното изговаряне?   Благодаря Ви предварително!
Здравейте Deni24,
не е толкова обезпокоително неправилното произнасяне на "Р" в тази възраст, а по-скоро неправилният модел, който може да се затвърди във времето и да направи корекцията много по-трудна впоследствие. Консултирайте се с логопед, за да ви покаже упражнения за правилна постановка и артикулация - има общоприет модел, но е важно да се подходи индивидуално, според особеностите и възможностите на детето.
Успех Flutter

# 264
  • Мнения: 151
6te mojete li da mi pratite telefon i adres na li4ni?

# 265
KATOSUN, Благодаря за отговора. Ако можете изпратете ми на лични координати на логопед от Варна(или Виница), който работи с малки деца.

# 266
  • Бургас
  • Мнения: 89
Здравейте,
Дъщеря ми е на 2.5год и е с ДЦП спастична квадрипареза, освен това беше с цепка на небцето.Проблема ни е, че не дъвче храната.Яде бисквита, солети, филия хляб намазана с нещо, но що се отнася до манджата ако в нея има по едри частици веднага ги изплюва.Храната не е напълно пюрирана , но все пак е доста солидно разбита с кухненския робот Настъргани плодове също отказва, хапне 1-2 лъжици, понякога може да се излъже и 3-4 .Когато и сложа храната в бузата отстрани(става въпрос за суха храна, защото другата направо я гълта)  избутва я с езика на предните зъби и там дъвче.По отношение на зъбите има само 3 кътника, останалите все още не са и излязли Как да се справя с този проблем ?

По отношение на звуците които издава само : ма, на , ми , мо,ъ .Може да казва "мама" , вълка прави "ааууу", кравата "мъъъ".Когато казва мамо го казва "мамъъ" , случвало се е и мамо, но много рядко.
Когато иска нещо казва "ъъъъъ" или "мене мене"
От известно време се опитвам да я науча да казва  "да" или "не" , когато я попитам нещо.Примерно Искаш ли вода ? Казва " На" , което значи "да" т.е ме може да каже буквата Д и я замества с Н.За Не казва "ня" нещо такова и аз не мога да го възпроизведа.Дали е редно да я карам да казва "да" или "не" след като тя не може да го каже с точните букви ? Притеснява ме това да не би да научи грешния вариант и това да се отрази върху понататъшното и развитие.
Абсолютно всичко разбира какво и се говори, дори разсъждава т.е може да извършва действие без то да е изисквано от нея само като е чула нещо в разговора който водя с друг.

Езика може да го извади навън , върти го само надясно, но вътре в устата и нагоре надолу пак вътре в устата все едно казва "ла ла ла"
От около 2-3 месеца пие от шише с сламка , но само навън.
При ДЦП терапия с логопед се започвала след 4години ,по моя информация.С какво мога аз да и помогна , докато дойде това време .Защо използва само " м " и " н ".
 

# 267
  • Мнения: 542
Здравейте Радостт,
при деца с проблеми в развитието, особено с неврологични такива, е от особена важност да се започне терапевтичното въздействие възможно най-рано. При детската церебрална парализа често са налице нарушения на оралната моторика и механизмите на хранене и пиене, които пряко се отразяват на развитието на говорната продукция. Терапията в тази област се планира след обстойно обследване и запознаване с възможностите и проблемите на детето. Част от тази терапия са специализирани масажи на лицето и устата, които майката се обучава да прави, тъй като е необходимо да се прилагат всекидневно. Едновременно с това се стимулира комуникативното развитие (слухово внимание, подражание, имитация, акцентиране на механизмите на говорната продукция, дишане и т.н.). Под внимание се взимат много неща, част от които са от компетенцията на невролог, физиотерапевт, рехабилитатор, психолог.
Необходимо е да потърсите колега, който да направи диагностика и да планира логопедична терапия.
 Flutter

# 268
  • Мнения: 1 434
Радост препоръчвам ви  да   започнете терапия с логопед .Колкото по рано толкова по добре   за детето  .Колкото по късно се започне  с  терапията   това се отразява    или най малкото   детето  просто  няма    натрупан   никакъв речник (пасивен активен )
Подкрепям    katosun


Ние започнахме да ходим  когато навърши три   ..  но по -късно и покрай форума разбрах   че е можело и по- рано  ..
За  Бургас  евентуално мога да ти препоръчам нашия логопед ,стига да ти е удобно  да водиш детето в центъра  .Каквото те интересува ми пиши  на лични   Hug  bouquet

# 269
Katosun, Благодаря ти!

Общи условия

Активация на акаунт