МНОГОДЕТНИ МАМИ 16

  • 20 249
  • 359
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 3 740
Галче, да ти е жив и здрав рожденика!
Много да се обичате и подкрепяте!

Браво на Цоцоланка, как хубаво повлече крак! Благодаря и на Велина и ДжулиС!
Хайде, момичета, виждате, че не боли! Отделете някоя минутка да споделите по няколко вълшебни рецепти! Нали решихме, че ще направим книгата!?

Самке, не разваляй дисциплината!

# 256
  • Мнения: 2 433
продължавам с рецептите!

Пънчета:в доматен сос.


2-3 по-големи тиквички. Измиваме и без да белим нарязваме на "пънчета" с дебелина 5-6см.
издълбаваме ги като оставяме покрай стените не повече от 1см. получетата маса нарязваме на дребно и задушаваме с пресен лук, копър, чесън, домат и ориз.Но сместа да стане по редичка - в смисъл да е е остава на мазнина а с малко водичка. та с тази смес пълним пънчетата, които вече сме наредили в намаслена тавичка. Заливаме с олио, и каша от топла водичка , малко брашно и доматено пюре. Слагаме във фурната под фолио да се пече. След катопочти са готови, махаме фолиото за да се запекат.
Сервираме 2 пънчета в чинийка а сосчето от тавичката /аз правя повече такова/ смесваме с прясно счукан чесън и копър и гарнираме  с него пънчетата.
Страшна вкусотия е. незабравяйте да посолите! Hug


Мозайка

идеална за закуска.

Тесто с мая като за питка.
След като втаса, разделяме на топки които разточваме.

за пълнежа:

2кренвирша леки, 50гр.сирене, 2кисели краставички, чубрица. Всичко това меля в блендера да стане на малки парченца.

Слагам в/у разточената топка пълнеш и завивам надълго.  Отгоре мажа с олио и поръсвам обилно с шарена сол. Нарежнам едно до друго в тавата и пека на умерена фурна 20мин.
Ако  хартиса...което при нас  май само веднъж досега се случи нарязвам на филийки запичам и ядем като хруски на другият ден

Последна редакция: пт, 18 май 2007, 15:35 от JuliS

# 257
  • Мнения: 1 744
Честит празник на рожденника! Да е жив и здрав! Tada


Наде..как мина изпита мила? Стисках палци за тебе Peace

Роза, моите изпита са на няколко нива - първо онлайн, после по една книжка с тестове за всеки предмет се изпраща, и накрая изпит " на живо". С онлайна по първия предмет имам отличен, готвя се за следващите.
Благодаря за поздравите и подкрепата на всички! Hug

# 258
  • Мнения: 1 818
Малеее,какво става с тази тема.Разногледа станах с тези рецепти.Ето малко и от мен.Отворила съм готварските тефтери и пиша...
...няколко от любимите рецепти на моето семейство.

Шоколадов сладкиш-много бърз и лесен
Продукти 1 ч.ч. захар
1 ч.ч. гореща вода
1 бурканче от детски храни със конфитюр или сладко
? чаша олио
2 ч.ч. брашно +1 ч.л. сода,орехи,канела

Водата завира със захарта.Прибавят се сладкото,олиото,брашното със содата,канелата и орехите.Изсипва се в тавичка и се пече в предварително загрята фурна около 20 мин.


Баклава-Торта
500 гр.готови фини кори за баница
4 яйца
200 гр.захар
200 гр.брашно
200 гр.смлени орехи
1 бакпулвер
1 л. Канела
125 гр.масло

В намазана с масло тава се нареждат половината кори.От останалите продукти,без маслото,се разбива смес,която се слага върху корите като плънка.Отгоре се подреждат останалите кори и се заливат с разтопеното масло.Пече се до зачервяване.Изстиналата баклава се залива със сироп,приготвен от 400 мл вода и 400 гр.захар.Тази баклава е по-вкусна на другия ден след приготвянето и.


Салата с картофи и майонеза
1 гк.картофи,220 мл. Майонеза,500 гр.кисело мляко,щ.чер пипер,сол,1 лъжица горчица,200 гр.кашкавал,6 яйца,маслини,магданоз за украса
Kартофите се обелват и сваряват цели,като се оставят да изстинат.Смесваме майонезата,киселото мляко и черния пипер.Разбъркваме.Посоляваме.Настъргваме картофите направо в чиниите/по-дълбоки/Сваряваме яйцата и също ги настъргваме върху картофите.Настъргваме и кашкавала .Заливаме със соса с добавената горчица.Украсъваме с маслини и маагданоз


Лесна содена питка

4 ч.ч. брашно
1 кофичка кисело мляко
1 ч.л. сода бикарбонат
1 ч.л. сол
Пресяваме в голяма купа една ч.чаша брашното с една лъжица сол,върху него пресъваме втората чаша брашно.Следва третата чаша с прибавената сода бикарбонат.Накрая пресяваме четвъртата чаша.Правим кладенче,в което изсипваме киселото мляко.Сдървена лъжица разбъркваме всичко добре.Полученото тесто изсипваме върху плот и месим до гладкост.При необходимост добавяме 2-3 л. Брашно.Тестото поставяме в тавичка с диаметър 26 см.Отгоре набождаме с жилица.Питката поставяме в студена фурна,която включваме на 200 градуса.Печем 20 мин.Намаляме фурната на 180 градуса и печем още 20 мин.Опечената кърпа покриваме с кърпа.


Тиквички като душа
Сварявам тиквичките в подсолена вода,нарязани на кубчета.Оставям ги да се изцедят.От сока в който са се варили правя сос бешамел.Примерно на 1 гг или на 1,250 тиквички се запържва 3 л. Брашно,разредено със сокс.Добавям зер пипер,малко индийско орехче…Сипвам един пласт от соса на дъното на тавичка.Отгоре нареждам пласт тиквички.Отделно съм разбъркала около 200 гр.намачкано сирене с 2-3 яйца и 1 малка глава кромид лук.Слагам и копър и магданоз.Разбърквам и поливам върху тиквичките.Ред тиквички,ред бешамел.Отгоре настъргвам кашкавал.


Гъбена супа
Задушаваме лук,морковче,гъби.Слагаме 1 ч.ч ориз и червен пипер. Наливаме вода.Като се свари ориза слагаме малко нарязани доматки.Накрая в готовата супа нарязваме 5-6 сварени яйца.


Соленки със сирене
Разбъркваме една кофичка кисело мляко с една лъжица сода бикарбонат,1 чаша свинска мас,1 чаша настъргано сирене и брашно,колкото е необходимо .Месим.Разделяме тстото на топки.Разточваме на  0,5 см и навиваме.Получените рулца да сас диаметър около 4 см.Режем охлювчета с дебелина около 2 см..Мажем с яйце,поръсваме с каквото имаме-чубрица,мак,сусам.Печем.

Тесто за пица
време за приготвяне около 2 ч.и 20 мин.
продукти 500 гр. бяло брашно
                едно кубче мая
                1 ч.л. сол
                1 ч.л. захар
                2 с.л. зехтин
                2 ч.ч вода
  Предварително загрявам фурната на най-слаб огън.Разбърквам внимателно маята в 1/2 ч.ч. топла вода около 5 мин.,после я слагам във фурната за няколко минути,докато набъбне леко.Смесвам брашното,останалата вода и зехтина,като разбърквам няколко минути мого добре-тук може да се използва и кухненски робот.Прибавям маята,солта,захарта и още една с.л. брашно.Меся,докато се получи тесто.В тестото могат да се добавят и 2-3 с.л. зехтин.Слагам тестото в съд,покрит с кърпа и го оставям в слабата фурна или някъде на топло около 2 часа,докато втаса.Това е за пица...а ако искам да правя месеници или покрита пица...Слагам двойна доза от всички продукти...Разделям тестото на късове от по 150 гр. с кълбовидна форма и оставям да ферментира още 2 часа.Тук може да се забърка тестото с повече мазнина-30-40-гр.на 1 кг брашно и с добавка на 1 яйце.Може да се сложи чубрица,червен пипер и др. подправки още в тестото,а плънките могат да бъдат най-разнообразни-с лук, със сирене,с шунка у гъби,с кайма,с прз,с извара,чушки ,яйца и сирене,риба лук и домати-по испански....Топката от 150 гр.разточвам на елипса,плънката поставям на едната страна,покривам с другата и с вилица притискам.

      Пица с риба
400 гр. тесто за пица-предишната рецепта
6 зрели домата
2 с.л. доматено пюре
4 ск. чесън
1 консерва риба тон
1 консерва филе аншоа
1 глава лук
100 гр. черни маслини
100 гр.настърган кашкавал или пармезан,ако сте в Испания
сол,малко смлян чер пипер,босилек,риган,3 с.л. зехтин
Готвене 1.Попарвам доматите за 30 секунди в кипяща вода,обелвам кожата и ги нарязвам на ситно.Слагам ги да къкрят на тих огън заедно с 1.с.л. ъехтин,смачкания с преса чесън,ригана,босилека и малко сол.След около 5.мин.смачквам с вилица половината риба тон от консервата и я добавм към доматения сос.Разбърквам често.Соса става готов за около 15 мин.Междувременно нарязвам лука на кръгчета,настъргвам кашкавала,разделям маслините на половинки и махам костилките.2.Намазвам тавата,в която ще пека пицата със зехтин.Внимателно разтилам тънък слой тесто,като го подгъвам в краищата леко.Разпеделям доматеният сос върху тестото,като отгоре подреждам останалите парченца риба тон,филетата аншоа,кръгчетата лук и маслините.Поръсвам с кашкавал,поливам с малко зехтин и пека в силна фурна-250 градуса около 10 мин..При този вариант пица могат да се употребят  и варианти с различни морски плодове-скариди,миди,калмари.
Таи рецепта ми е от една стара книжка,с която не се разделям-на Раймонд Вагенщайн,пробвала съм почти всичките му рецепти и все са Супер

ОЩЕ МОИ РЕЦЕПТИ   chef




следва продължение Heart Eyes

# 259
  • Мнения: 1 818
Галче,да ти е жив и здрав рожденика!!! Tada

# 260
  • Мнения: 2 433
Галче - Честит ти рожденик!!!Да ти е жив и здрав!
Покрай това готвене съвсем забравих да ти честитя!!!Ама Зло да го забрави!!!! Hug

# 261
  • Мнения: 1 818
Майонеза

продукти
2 жълтъка
1 ч.л. грчица
1 ч.ч. олио
1 слл. Ябълков оцет или 2 с.л. лимонов сок
? ч.л. сол
прясно смлян чер пипер

Разбивам жълтъците много дбре с горчицата,солта,оцета и черния пипер.Сипвам олиото на тънка нишка и продължавам да разбивамнепрестанно,докато се получи хомогенна маса.Особено трябва да се внимава в началото,когато майонезата най-лесно се пресича.За по-сигурно сипвам олиото с лъжичка.Слагам майонезата някъде на хладно,но не в хладилника.Ако случайно майонезата не ви се получи,можете да я спасите,като започнете отново.Сложете в друг съд 1 с.л.ледена вода и добавяйте малко по малко от майонезата като разбивате непрестанно.Яйцата трябва да са на стайна температура


Гаспачо по Андалуски


продукти
4-5 хубави зрели домата
1 червена чушка
1 зелена чушка
1 малка глава лук
1 малка краставица
4 ск.чесън
ситно нарязан магданоз
ситно нарязан копър
1 с.л. лимонов сок
1 с.л. ябълков оцет
2 с.л. зехтин
1 ч.л. доматено пюре
1 ч.л. сол
? литър студена вода
Попарвам доматите с вряла вода,обелвам кожата им и ги нарязвам ситно.Накълцвам и останалите зеленчуци.Смесвам ги в голям съд и ги смилам с моксер.Добавям всички останали съставки.Слагам супата да се изстуди добре в хлаадилника.В някои варианти за сгъстяване на супата използватнакисната във вода среда на хляб или я гарнират със ситно нарязани зеленчуци


Хайде ...в понеделник още Heart Eyes
Весели почивни дни ви желая!!!
  bouquet

# 262
  • Мнения: 159
newsm59    Галче, да ти е жив и здрав Евгени!
Много любов и семейно щастие!
   newsm59

Момичета, страшно ме впечатлявате с прекрасните си снимки и спомени, въпреки че не успях да изчета всичко ... А за "автобусчетата" и караваните - постоянно влизам да ги разглеждам и проверявам цените ех, мечтииии.

Виждам, че сте сложили и доста рецепти, дали ще имам време да ги изпробвам?

Ние от една седмица сме болни - първо Камен с ушите, после Вики с температура и кашлица, на Иван пък вчера му гипсираха ръката (ама е само пукната и то лявата за късмет), да не говорим, че аз паднах на коленете си, а Камен го надраска едно улично куче ...Въобще, страшна седмица изкарахме, дано вече да тръгнем към по-хубаво. И през цялото това време така ме разведрявахте с вашите спомени, песни и смешки! Надявам се скоро и аз да напиша нещо по-весело.

# 263
  • Мнения: 3 740
габи, благодаря ти за включването с рецептите! Всичките ли са от изпробваните върху многодетна фамилия? Още не съм ги изчела подробно!

Мами, засрамете се! Ще излезе, че само в Испания многодетните майки хранят семействата си! А тук - глад. Само ДжулиС и Цоцоланка готвят.

# 264
  • Мнения: 3 674
Фалшив тутманик - може да се направи и двойна доза в по-голяма тава

3 яйца
1 коф. кисело мляко + 1 с.л. сода бикарбонат(сода за хляб)
3 с.л. олио
2 ч.ч. брашно

Бърка се с миксер и като е готово се слага натрошено сирене. В намазана тавичка се слага и се пече в предварително загрята фурна!
Добър апетит!


Мама Цоци....от дете обожавам тутманици! А този ми хареса че няма мая и не трябва да втасва Heart Eyes Много обичам такива бързи и вкусни неща. Мерси за рецептата. Hug

На колко градуса да е  загрята фурната....newsm78

По-късно и аз ще гледам да измъдра някоя рецепта....може  ли да не е от българска кухня...  newsm78

А наталия ако може да се включи и да  даде  рецепта за  варенники и пелмени...ще и бъда много благодарна   Hug

Мамаминки...нямам време да чета всички рецепти,но обещавам да ги прочета  до една. Wink Понеже кухнята и заниманията в нея  са ми  едно от любимите неща    chef Сега почвам да готвя че моите хищници са гладни..... Sunglasses

А как съм уморена само Tired...дойдох си от работа пред 20 минутки.Получих бърза целувка за посрещане..и първия въпрос..."Какво ще вечеряме?" Rolling Eyes Няма да ме питат как съм била на работата...как ми е минал деня..не .....хараната Crazy .Гладници такива.... Blush

Последна редакция: пт, 18 май 2007, 19:53 от roza66

# 265
  • Мнения: 1 470
     Наталия,имам приятелка която продава в магазина си точно такива неща.Пиши ми на лични цените си за всички чаршафи които шиеш,и аз ще и ги предложа,ако реши може да вземе нещо по наедро...И аз преди години смятах да се занимавам с такива неща,та наших толкова много чаршафи,че и до ден днешен вадя нови когато ми потрябват от скрина,тогава точно се роди Калоян,и нямаше кой да се занимава с пласмента.А след това ми влязоха перфектно в употреба,дори за подаръци съм раздавала.Но на теб ти желая успех!
    За рецепти,най-големият ми ужас е да измисля менюто.Но ще ви напиша едно любимо и полезно десертче:
     
  ДАНОНСКО КИСЕЛО МЛЯКО ДЕСЕРТНО
     
две кофички кисело мляко-над 3,6%
чаша сметана-от изкуственната в кутиите
две лъжици захар
и сладко от ягоди,череши,и др.
Разбивам сметаната със захарта,прибавям киселото мляко,и сладкото,и готово.Този крем го използвах и на рожденият ден на Страцимир преди дни.Но сложих допълнително малко желатин,и истински ягоди вместо сладко,натопих бишкотите които служеха за основа във разтворен нескуик,и подредих всичко в кръгла купа.Когато стегна тортата я изсипах във подносдна чиния,и я оформих като баскетболна топка.Нали сме спортисти!Децата страшно много я харесаха.

   ПРОЛЕТЕН ГЮВЕЧ
 
Две кила картофи
лук
кило тиквички
няколко патладжана
няколко чушки
половин кило домати
чесън
сол
черен пипер
Всичко се нарязва на кубчета и се слага в тавичка с повечко мазнина,и много малко вода да се задуши.Става за папане,но е още по хубаво към това да се сервира и печено прасенце.

   ОРИЗ ПО ЗЛАТИНСКИ
един зеленчуков микс-в който има царевица,грах,моркови,а и др.зеленчуци,от тези замразените,пък може и пресни.
пилешко филе половин кило
лук
чесън
черен пипер
куркума
и всички подправки в шкафа на които пише-за ориз,месо и пр.може и от смесите
сол
 половин кило ориз-ако имате от бланшираният,или дългозърнестият,ако не ставна и обикновен,но трябва повече да се запържва.Но задължително четете опътването от зад,защото бланшираният се разрежда 1/6.

Нарязва се месото на кубчета-малки,и се запържва със лукът и чесънът.Прибавя се оризът,и той се запържва-обикновенният докато не стане прозрачен.След което се изсипва миксът,и се долива необходимото количество топла вода.Прибавят се подправките,и се бърка често докато оризът не остане сух.Това го правя във огромен тефлонов тиган.След това може да си добавите соев сос.И това става за ядене,но си трябва едно шише вино,или поне бира.
   Тези рецепти са си мое дело,до толкова,до колкото съм взаимствала от тук от там,но така и не се научих да готвя по книга.Но пък когато имам гости,винаги уважават до дъно ястията ми.Че даже нахалстват и за още LaughingА дори ми се е случвало и то не рядко,да ме канят на гости,но пък и между временно да им помогна малко в кухнята Wink,щото не могли да насмогнат.
     

# 266
  • Мнения: 3 479
Благодаря на всички за пожеланията послучай рожденният ден на моят съпруг! Heart Eyes
Черпя ви
Ние празника го караме тихо, кротко и по домашно му. Мъжът ми точно днес имаше много работа и е уморен до смърт  Sad  

Айде, засега чао, че трябва да оправяме децата да си лягат пък после ще настъпи и нашият час!

# 267
  • Мнения: 1 470
    Галче честито и от мен!!!Покрай всичко,вече забравям празниците.Извини ме!

# 268
  • Мнения: 710
Цитат
Мами, засрамете се! Ще излезе, че само в Испания многодетните майки хранят семействата си! А тук - глад. Само ДжулиС и Цоцоланка готвят.
Embarassed
Готвя и аз и от готвене нямам време да пиша Mr. Green
Сега ще пиша само две рецепти,най-любимите на децата.
                                      Шанхай спагети
продукти за една порция:
1 пакет китайски спагети
1-2 яйца
Слагам спагетите във вода,която е завряла,но махната от котлона да се разкиснат малко.През това време загрявам малко мазнина в тефлонов тиган и прехвърлям спагетите там извадени с решетеста лъжица,заливам със смес от яйцата и подправката от пакетчето,разбити добре с вилицата и бъркам спагетите до тяхната готовност.Прехвърлям закяденето в чиния,поръсвам с черен пипер и къри и заливам с разбито кисело мляко.  chefДобър апетит
и сега за десерт                    Chocolate Crazy cake
продукти:
3 ч. брашно
2 ч. захар
2 ч.л. сол
2 ч.л. сода
6 с.л. какао
2 ч.л. ванилия
12 с.л. олио
2 ч. вода или мляко
В тавата в която ще се пече слагаме всичките сухи продукти и хубаво се разбъркват,правят се 3 кладенеца,в които се сипват течностите и се разбърква отново.
След като се опече и изстине хубаво е да стои в хладилника.Отгоре може да се маже със заквасена сметана разбита със захар или готова бита сметана или със сладолед newsm53,или глазура или без нищо


А пелмени и вареники утре или тази вечер по-късно

# 269
   Пирожки - основно тесто

7 ч.брашно
2 ч.прясно мляко
50гр.краве масло(маргарин
1 с.л захар
2 яйца
1 ч.л.сол
40гря.мая
 
Готовото тесто се слага на масата напрашена с брашно и се разточва на дебелина 0.5 см дебелина.Нарязват се кръгли питки  върху тях се слагат различни плънки.Пирожките се защипват и се слагат със защипаната част върху  на маслената тава ,престояват 15-20 мн. покрити на топло .След това се намазват с яйце и се пекат при температура 220-230 градуса за 18-20 мн.
 

  Варенники

на око брашното с яйцата колкото се може повече ,около чаша вода ,щипка сол тестото трябва да бъде по твърдо.Оставя се за неопределено време да престоя покрито.След това се прави на тънко руло  режят се локумчета ,разточват се на тънки кръгчета и върху тях се слагат приготвеното картофено пюре после се залепват получават се полумесец.Във вряща подсолена вода се пускатваренниките и се варят около 10 мн.(тестото трябва да няма вкус на сурово)изваждат се и още топли се слага краве масло (маргарин)

Приятен апетит  chef

Общи условия

Активация на акаунт