Италианска кухня - 2

  • 48 013
  • 173
  •   1
Отговори
# 45
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Цитат
отварям и измивам добре под те4еЩа вода, едната 4аст на мидената 4ерупка директно я махам (понякога си  държа  по няколко измити, ако реШа да правя други миди със съЩАта процедура.
отгоре върху мидата слагам магданоз и 4есън смлени на дребно и галета ( мерси на Джойка, ли4и си , 4е в България не съм готвила Laughing) посолявам, съвсем малко 4ер пипер, зехтин и слагам във фурната.

Нещо да не бъркаш? Тези миди обикновенно се продават без черупките. Черупките им са адски красиви-големи като чинийки.

Не, не търся рецепта как да си сваря миди, разбира се. Може би някакъв интересен огретен със сен жак или някак със сос, зеленчуци...де да знам. Вкусно, интересно и разнообразно.

Джорджия, нямаш ли повече салатки? newsm78

не, не бъркам. ниЩо прясно не се продава тук без 4ерупка, или обелено. Laughing
както казах, за риба предпо4итам елементарни и класи4ески приготвяния, останалите за мен "убиват" вкуса на рибата. но това е мое мнение, сигурна съм, 4е Ще се намерят по_оригинални потребителки.

пп. специално погледнах из нет_а, понеже каза, 4е оби4аШ салати, ето ти тук една салата с твойте миди, Ще помоля Джорджа ако има време да ти я преведе, ако не Ще ти я преведа аз по обяд.
http://www.cucinaconme.it/insalata_capesante_arance.htm

и оЩе:

http://www.mangiarebene.com/afrodisiaca/capesante.html

http://fiordizucca.blogspot.com/2005/11/torta-salata-di-capesante.html

Последна редакция: пн, 04 юни 2007, 10:41 от feiam

# 46
  • Мнения: 4 380
Чудно. Много ще съм благодарна за превод. Освен последната- не обичам пайове с маслено тесто, мразя го по принцип, а и принципно ограничавам тестено. newsm78

# 47
съжалявам, но морските дарове ги правя съвсем елементарно, никакви засукани рецепти
ако съм сигурна, 4е са пресни и сурови ги предпо4итам, ама ме е Шубе

пример:
4ерни миди _ из4истват се добре 4ерупките _ не мен ми ги 4истят в магазина
в един голям тиган се слага малко зехтин, 1, 2 скилидки 4есън, магданоз, мидите _ похлупва се за 10 мин. и готово
може да се изтиска малко лимон по желание

# 48
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
ето и обеЩаният превод :

Салата с миди Сен Жак и портокали
(не ми се струва много италианска, ама ве4е като съм по4нала  Laughing)
за 4 4овека : 12 миди, 2 портокала, 8 домати_4ереШа, 50 гр 4ерни маслини, 100гр салата (тази : http://ilpranzodibabette.blogspot.com/2007/01/insalata-con-gambe … -pistacchi-e.html), зехтин, сол, 4ер пипер

ако мидите са пресни, се вадят от 4ерупката (и бялата и 4ервената 4аст, мускул и корал им се казвало), измиват се добре и се изсуШават в абсорбираЩа хартия. варят се във вряла вода 7/8мин и се оставят да изстинат. Портокалите се белят и разделят на пар4енца, евентуалният сок се събира.
прави се "легло" от салатата, върху което се поставят резените портокал, домат4етата, нарязани на 4, мидите и маслините. отделно се приготвя зехтинът с останалия портокалов сок, сол и 4ер пипер и се излива върху салатата.


Втората рецепта се смятала за афродизиак. ето я :

позлатява се ситно нарязан лук от този малкия (http://www.albanesi.it/Alimentazione/cibi/scalogno.htm) в малко масло. прибавят се мидите измити и добре подсуШЕни, за4ервяват се и от двете страни и се поливат с ликьорна 4аШка коняк, добавя се 4ерен пипер и се оставя на много бавен огън за около 10мин. от време на време се бърка. Изваждат се след това и се поставят всяка в половинката на 4ерупката. в тигана, в който са се готвили, се прибавят няколко лъжици сметана и Шафран за цвят, малко сол и се завира около 2 мин. с полу4еният сос се залива мидата и запи4а във фурна до полу4аването на тънка кори4ка.

# 49
  • Мнения: 4 380
Супер. Май имам всичко и отивам да се пробвам. Само не разбрах каква е салатата. newsm78

# 50
  • Мнения: 4 380
Направих ги и двете. Салатата с айсберг. Много е хубава. Афродизиака съм го яла в ресторант. Във всеки случай вкуса беше същия. Малко сгъстих соса с брашно защото мидите пуснаха доста сок и беше прекалено течно и посипах отгоре с романо и обикновен кашкавал преди запичане. Супер. Peace

# 51
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Направих ги и двете. Салатата с айсберг. Много е хубава. Афродизиака съм го яла в ресторант. Във всеки случай вкуса беше същия. Малко сгъстих соса с брашно защото мидите пуснаха доста сок и беше прекалено течно и посипах отгоре с романо и обикновен кашкавал преди запичане. Супер. Peace


не можах да намеря снимка на салатата Embarassed , освен тази в линка, където се виждат листенцата. предполагам, 4е става с всяка такава на малки листа, както  и с тази :
http://www.lospicchiodaglio.it/index.php?sez=materie&azione= … a&elemento=63.

но Щом е била ок и с айсберга, оЩе по_добре.
разлЮбопитствах се, та дове4ера и аз   chef

# 52
браво Ксениа, за ентусиазма
даде ми стимул да ти мисля рецепти   chef

# 53
  • Мнения: 4 380
Джорджия, направих салатката с резенето, въпреки че доста ме беше страх чесъна да не развали аромата му. Леко го заглушава може би, но като цяло салатката е супер! Peace

Пиши още салатки с резене!

Бих направила и другата, но е с картофи, а аз картофи не ям. Sad

# 54
  • Мнения: 526
А откъде намирате тези миди Сен жак newsm78 Звучи ми много съблазнително идеята да ги добавя в салата Цезар (Както има идея по-назад).Но не знам откъде да си ги купя Embarassed
Въпроса ми е към някой,който живее в България все пак Wink

# 55
  • Мнения: 5 475
Ксения ,ето още 2 салати с резене. Wink

INSALATA DI FINOCCHI E SEDANO
Салата от резене и целина


2 бр.резене
1 каф. лъжица зехтин
½ каф.лъжица лимонов сок
2 стръка целина
сол и черен пипер

Сварете на пара едната глава резене.После я разрежете на по-малки парченца.Добавете и суровото резене и целината ,също нарязани.Разбъркайте с лимон,олио,сол и пипер на вкус.
 

INSALATA MISTA DI SONGINO, FINOCCHI E AGRUMI
Смесена салата от валериана ,резене и цитрусови плодове


тук се продава валериана (SONGINO),за правене на салата.В Уикипедия намерих ,че в Бг се казва мотовилка  newsm78

това представлява на външен вид  : http://www.fondation-louisbonduelle.org/upload/document/121/_MAC … 1104906252538.jpg

 newsm78   Евентуално ако не може да се намери пробвай с някаква крехка зелена салата (да не е маруля) Wink

за 4 човека:

2 бр.резене
1 портокал
1 розов грейпфрут
250 гр.валериана (мотовилка)
Балсамов оцет

Обелете портокала и грейпфрута ,като махнете и бялата част и ципите ,нарежете на парченца.Добавете нарязаното на ситно резене и валерианата. Подправете с балсамов оцет.



# 56
  • Мнения: 4 380
Благодаря Джорджия!  Hug

Втората съм пробвала без валериан. Ще пробвам днес първата.

# 57
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

тук се продава валериана (SONGINO),за правене на салата.В Уикипедия намерих ,че в Бг се казва мотовилка  newsm78

това представлява на външен вид  : http://www.fondation-louisbonduelle.org/upload/document/121/_MAC … 1104906252538.jpg

 newsm78   Евентуално ако не може да се намери пробвай с някаква крехка зелена салата (да не е маруля) Wink


в Германия това се казва полска салата Feldsalat. много е вкусна, издържа на студ и се консумира обикновено късна есен.
аз съм правила подобна салата с айсберг, но без резенето.

# 58
  • Мнения: 5 475
 WinkНали се старая все да допълвам и случайно намерих из архивите още една италианска рецепта на amymommy 
 
Пармиджана  и е нещо невероятно вкусно,дори за хора които като мен не са никак фенове на патладжана по принцип.
Нарязвате си патладжаните на филийки, за предпочитане на тъничко.Изпържвате ги до златисто кафеникаво и хрупкаво.поставяте ги в съд в който на дъното сте сложили домакинска попивателна хартия или няколко салфетки,така че да абсорбират излишната мазнина от патладжанените резенчета.За тези които не знаят,патладжана има гадния навик да пие страшно много олио.
Отделно на котлона варите  доматен сос.Аз лично предпочитам сосовете на ЧИРИО,но става и който и да е било друг доматен сос,стига да не е много воднист а със по гъста консистенция.Екстра са тези с парченцата домати наклъцкани на дребно.След като се свари соса,в тавичка се редят един ред патладжанени резенки,които се поливат със сос.Поръсва се със наситнена на малки парченца моцарелла(може успешно да се замени със настърган кашкавал!)и се стърже пармиджано...пармезан,както се казва в България.
И така пак наново,патладжани,сос,моцарелла(кашкавал)пармиджано.Така се правят около три реда(зависи какво количество желаете да приготвите),залива се с сос най отгоре,кашкавал,пармиджано за зластиста коричка и се хвърля за 30-на минутки във фурната докато се обединят вкусовете между различните компоненти и се разтопят сирената.
Сервира се топло,може като предястие,но ние в нас обикновенно го хапваме с мек хляб като основно.


http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=124389.msg2297919#msg2297919


asyalein,мерси за инфото  Hug ,дали я има и в БГ? newsm78

 

# 59
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
нямам представа  Sad, аз поне не съм я виждала.
но салатката става и с айсберг.

майка прави тази пармиджана с кайма, мисля че пак е италианска рецепта. между редовете слага запържена с лук и подправки кайма.

Общи условия

Активация на акаунт