Италианска кухня - 2

  • 48 005
  • 173
  •   1
Отговори
# 120
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Феям, аз снощи го готвих и всъщност направих ризото примавера (с пресен лук, грах, аспержи и тиквички) и накрая сложих и прошуто, та не беше вегетарианско.  Grinning Най-тъпото беше, че започнах със зеленчуците, и установих, че свършил арборио ориза, та до магазина, та до втори... стана накрая де.

Благодаря за идеите, супер са, с наденицата непременно ще се продаде, ще го пробвам бяло, само с магданоз и пармезан (сметана никога не съм слагала, не знаех, че е вариант), а може и с доматен сок.

Оссо Буко-то по принцип ми е малко странно, та няма да го пробвам.  Laughing

# 121
  • Мнения: 1 117
еййййййййй, как чак сега я откривам тази тема!че аз заради итал. кухня и италиански език учих! ще ви следя с огромен интерес, и ако мого с нещо да допринеса също. сега само да прочета назад Simple Smile
А, сетих се сега - споделете мисли и опит за салтимбоката? варианти, традиции, техника?

Последна редакция: пт, 13 юли 2007, 15:21 от Lois

# 122
  • Мнения: 5 475
Салтимбока по римски (Saltimbocca alla Romana)



Продукти:
8 телешки филета,около 400гр.
8 тънки парчета прошуто(Рrosciutto)
16 пресни листа салвия
40 гр. масло
Чер пипер
Сол

Вино : Montepulciano d'Abruzzo или Кианти


Приготвяне :

Филетата се почистват от ципите и евентуално тлъстините и се начукват, до дебелина от около  5 мм. и след това се овкусяват със сол и чер пипер. Върху всяко се поставя резен шунка и листо салвия, като се фиксират с клечка за зъби.Част от маслото (30 гр.) се нагрява в тиган , след което филетата се  се пържат  няколко минути,докато порозовеят и после се  обръщат от другата страна,  Към останалото масло се добавя една лъжица вода , разбърква се добре, подправя се със сол и чер пипер и се оставя да ври.
Филетата се сервират поляти със соса.
За гарнитура може да се използват задушени картофи,грах или моркови.

 Като варианти,може да се овалят преди пържене парчетата месо в брашно както и в соса да се добави бяло вино,вместо вода.Може и да се навият на руло и така да се пържат.

 От историческа гледна точка рецептата е описана за първи път в края на 800 год.
 По принцип е една от най-популярните рецепти на Римската кухня. Peace
 

# 123
  • Мнения: 5 475
Няколко летни салатки : Wink

Салата от зеленчуци на пара


Продукти
:
1 зелена чушка
1 червена чушка
2 домата
1 скалидка чесън
1 глава червен салатен лук
4 парченца аншоа
50 гр. сирене
зехтин,лимон,сол,пипер на вкус

Приготовление :
Нарязаните на парчета чушки се сготвят на пара за около 10-15 мин.
Доматите се почистват от семето и се нарязват на парченца
Нарязват се на дребно лука и чесъна
Сиренето се настъргва.
Приготвя се сос от олиото,лимона,солта и пипера
В салатиера първо се поставят доматите,отгоре се слага сиренето ,чушките ,аншоата и се полива обилно със соса.

Пилешка салата със соеви кълнове


Продукти
:
300гр. пиле обезкостено
12 малки доматчета (чилиеджини)
1 жълт грейпфрут
100гр.соеви кълнове
1 вътрешна част на маруля
20g di sesamo

За дресинга :
1 лъжичка горчица
1 глава лук
Кориандър
Сока от половин грейпфрут
Сока на един лимон
кисело мляко
1 лъжичка зехтин
1/2 лъжичка къри
Няколко обелени шам фъстъка
Сол,пипер на зърна
2 лъжички балсамов оцет

Приготовление :
Нарежете пилето на парченца.
Сварете го на пара за около 15 мин.добавете солта и пипера и го оставете да изстине.
Нарежете доматите на 4,средната (по-крехка)част на марулята и грейпфрута на парченца.

Приготовление на дресинга:
В миксер сложете лука,горчицата,олиото и кориандъра.Добавете сока на цитрусовите плодове и нарежете и разбийте добре.
Добавете останалите продукти за дресинга и разбърквайте докато стане на хомогенна смес.
В салатиера поставете отдолу крехките листа зелена салата ,отгоре доматите,соевите кълнове и месото ,залейте обилно с дресинга и шам фъстъка.

# 124
farro, orzo - как се превеждат на български  Thinking

# 125
  • Мнения: 5 475
orzo  е ечемик. Peace
farro е вид пшеница.  Peace

# 126
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Орзо е вид паста с формата на ориз.

# 127
Мерси, Астреа,

Бубка, бъркаШ с неЩо друго, не е паста.

# 128
  • Мнения: 5 475
Бубка не бърка,просто в САЩ е по-разпространена употребата под името " Орзо"на вид дребна паста ,приличаща на ориз,която се използва за супи. Wink Peace
  Но в Италия  става дума за ечемик. Peace

  http://en.wikipedia.org/wiki/Orzo

# 129
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Джорджа, ти си мост между италианската и американската култура!  Grinning 

Пак научих нещо ново.  Peace

# 130
  • Бургас
  • Мнения: 3 077
Такааа, да се включа и аз (чурулик Пенчо с мъжете  Heart Eyes)
Вчера направих брускети, станаха невероятно вкусни (иядох една тава).
Ето и рецептата за този, който се пристраши да ми се довери:
1 пакет сухари: Алатини и Пападопулу, 2 домата (големи), една глава на скилидки чесън, босилек, зехтин и 150 гр. маслини без костилки.
Доматите се обелват и нарязват на кубчета. Скилидките също се обелват и пресоват. Маслините се нарязват на парчета и всичко се смесва като се добавя щипка стрит босилек и няколко капки зехтин. С готовата смес се намазват сухарите, поставят се във фурната и се запичат за около 5-7 мин.

# 131
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

Ето и рецептата за този, който се пристраши да ми се довери:
1 пакет сухари: Алатини и Пападопулу, 2 домата (големи), една глава на скилидки чесън, босилек, зехтин и 150 гр. маслини без костилки.
Доматите се обелват и нарязват на кубчета. Скилидките също се обелват и пресоват. Маслините се нарязват на парчета и всичко се смесва като се добавя щипка стрит босилек и няколко капки зехтин. С готовата смес се намазват сухарите, поставят се във фурната и се запичат за около 5-7 мин.


мммм обичам ги. последна ми успешна вариация беше:
домати на дребно, моцарела, пънчетата от няколко гъби, босилек, див лук, сол и зехтин. обърках, после запеках върху сухарчетата и всички си облизаха пръстите...  bouquet

# 132
  • Мнения: 5 475
Vol au vent ai funghi porcini / Воловани с манатарки



Продукти :

 150 гр.многолистно тесто
 4 манатарки
 100 гр.шунка
 150 гр.сметана за готвене
 краве масло
сол,черен пипер ,магданоз и черен пипер
 
Приготвяне:

 Многолистното тесто се нарязва на ленти по 5-6 см.
 С  кафена чашка се изрязват кръгчета от тестото. От фолио се правят формички във формата на цилиндърчета.
 В намазнена тава се изпичат волованите , като се поставят кръгчетата от тесто за основа, а нарязаните ленти - увити около фолиото като стени,като след изпичането  се маха фолиото.
    Гъбите се почистват и нарязват  на дребно и заедно с ,нарязаната на кубчета ,шунка се задушават в маслото до омекването им, след което се добавя сметаната, черния пипер и солта.Вари се на бавен огън докато,сместта се сгъсти. 
 Сместа се разпределя във волованите, които се поставят за няколко минути във фурната.
  Поръсват се със ситно нарязан магданоз и се  сервират докато са топли.  Peace



# 133
  • Мнения: 5 475
Ето и някои ресторантски рецепти.

Tortino di riso al cioccolato
Оризова тортичка с шоколад


За 8 порции
:
- 250 g. мляко
- 100 g. ориз
- 100 g.  шоколад
- 50 g. яйчен белтък
- 50 g.  захар
- 100 g. сметана
- 100 g. Maскарпоне
- 30 g. ром
- 20 g. пудра захар
- 2 листа желатин
- 8 форми за печене

Приготовление:
Сварява се ориза във вряща вода за 10 мин.Отцежда се .Стопля се млякото и се добавя ориза, бърка се докато заври.
Шоколада се настъргва и се разтопява в млякото. Добавя се размекнатия желатин.
Разбиват се белтъците на сняг заедно с пудрата захар.
Като се охлади млякото всичко се разбърква заедно,добавя се сметаната и се слага във формичките.
Оставя се в хладилник да се изстуди за 1-2 часа.
Маскарпонето ,рома и малко пудра захар се разбиват на крем.

С него се гарнира крема (изваден от формичката в чиния)  chef



 Grinning Една интересна рецепта ,която може да се направи с пресни кори за баница (не от фините,а по-дебели).

Cannoli di pasta filo farciti di ricotta con salsa alla cannella

Каноли с извара  и сос от канела

 
Продукти:

За канолите:

- 250 gr пресни кори
- 500 gr извара
- 120 gr пудра захар
- настърган шоколад
- фъстъчено масло за пържене
- английски крем с канела

Приготовление на Английския крем - 500 мл прясно мляко,3 яйца,70 г захар,1 чаена лъжичка брашно,
малко канела.
В крема се слагат само жълтъците. Млякото се сварява и ароматизира с канелата. Захарта, яйцата и брашното се разбиват много добре и се изсипват на тънка струя към млякото, като се бъркат непрекъснато, докато се получи гъст крем.


Приготовление на канолите :

Нарязват се корите баница на правоъгълници  6 cm x 10 и се загъват около цилиндри ,направени от фолио (може от капачки кисело мляко  Wink)
  После се пържат в горещото олио а около 30 секунди. Peace
Изварата се разбива с пудрата захар и се поставя в шприц.
Изстиналите каноли се пълнят със сместа и се гарнират с английския крем с канела и настърган шоколад.   chef
 


# 134
  • Мнения: 4 380
Момичета, имам въпрос по една рецепта, която научих днес от случайно срещната италианка. Беше в магазина докато си наслагвахме чушки по пликчетата и се заговорихме кой как ги пълни. Тя вика "аз с кайма", аз викам "и аз с кайма". Тя вика" аз пълня и със сирене". Викам ами и аз пълня със сирене. Тя тогава казва че най-хубавите пълнени чушки били с аншоа. Каза ми набързо как прави плънката и го повторих в къщи. Направо не се яде от сол. Аншоато е вкусно но солено. Чудех се...дали аз не съм направила нещо като хората или италианците са си с такъв особен вкус. Някой дали би могъл да каже оригиналната рецепта?

Общи условия

Активация на акаунт