Вишнев пай

  • 21 989
  • 76
  •   1
Отговори
  • Мнения: 375
Заради този пай по това време на годината си замразявам във фризера 10-ина пакетчета вишни без костилки. Ето и рецептата:
1 яйце
1 ч. ч. захар
1 ч. ч. кисело мляко
2 ч. ч. брашно
1 бакпулвер
1/2 ч.л. сода
1/3 ч.ч. олио
1 ванилия  -  всички продукти се разбъркват и изсипват в намаслена тавичка. Вишните, на които са махнати костилките, се овалват в галета и подреждат върху сместа. След 20 минути се пече. Невероятно вкусен е!

# 1
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Благодаря, че сподели рецептата  bouquet!
А защо е нужно да престои 20 мин Rolling Eyes?

# 2
  • Мнения: 5 250
И аз ще го пробвам  Peace
Аз също си съхранявам вишни, но като ги изчистя от костилките, ги поръсвам със захар, слагам ги в буркан и после в хладилника Wink

А сладкиша който правя е :

3 ч.ч. брашно
1 ч.ч захар
1/2 ч.ч. олио
1 к. кисело мляко
1 ч.л. сода
1 ванилия
вишни ( или някакви плодове, може и от компот)

Разбърквам всичко, изсипвам го в намаслена и набрашнена тавичка и нареждам обезкостените вишни отгоре. Пека в предварително загрята фурна (200 градуса) около 40-50 мин.

# 3
  • Мнения: 375
Заради содата и бакпулвера.

# 4
  • Мнения: 349
Тина-Рина ,
 smile3501
За идеята и рецептата.
Въпрос за печенето - предварително загрята фурна newsm78 и на колко градуса newsm78

# 5
  • Мнения: 2 829
Тина-рина,как замразяваш вишните?някаква обработка преди това--само махаш костилките-така ли?

# 6
  • Мнения: 375
Пече се в предварително загрята фурна - 180 градуса.

# 7
  • Мнения: 5 250
Тина-Рина от яйцето не ти ли се стикля пая  newsm78

# 8
  • все тук
  • Мнения: 1 716
А ако се ползват вишни от бурканче сладко - захарта трябва ли да се намали, как мислите?

# 9
  • Мнения: 375
Нищо не пречи яйюцето - поне 50 пъти съм го правила и винаги е бил сполучлив - прекрасен сладко-кисел пай!

# 10
  • Севлиево
  • Мнения: 1 666
Като видя рецепта от Тина-Рина не мога да я пропусна  Laughing Преди половин час ми донесоха вишни и още довечера ще я пробвам!

# 11
  • Мнения: 375
За замразените вишни - слагам в пликче 30-40 вишни без костилките. Нищо друго. Или слагам в бурканче от детски храни, но слагам и малко захар, и водичка. Варя ги 5 минути. Когато отварям такова бурканче, вишните използвам за пая, а сиропа го разреждам и се изпива.

# 12
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Ще се пробва!  Peace

# 13
  • Мнения: 72
Ето още един вариант, който често правя вкъщи:

3 яйца
1 ч.ч. захар
1,5 ч.ч. брашно
0,5 ч.ч. олио
1 ванилия
40 броя вишни (изчистени от костилките)
За поръсване:
меко масло, колкото голям орех
брашно + пудра захар + 0,5 ч.л. канела

Яйцата и захарта се разбиват много добре, прибавят се пресятото брашно и олиото на тънка струйка и бъркаме, докато сместа се хомогенизира. Ароматизираме с ванилията. Изсипваме в намазнена и поръсена с брашно правоъгълна тавичка. Вишните се овалват в брашно и се нареждат отгоре на 3 см разстояние една от друга. От продуктите за поръсване правим смес на трохи, брашното и захарта слагам на око, като съотношението между тях е горе-долу 1:1. С тази смес поръсваме сладкиша отгоре. Печем във фурната при 180 С до суха клечка. Като поизстине, се нарязва на пастички.
Обикновено правя двойна доза, защото сладкишът не се надува много, но става страшно вкусен и се омита светкавично. Който обича орехи, може да ръсне отгоре заедно със сместа за поръсване.

# 14
  • Мнения: 2 829
За замразените вишни - слагам в пликче 30-40 вишни без костилките. Нищо друго. Или слагам в бурканче от детски храни, но слагам и малко захар, и водичка. Варя ги 5 минути. Когато отварям такова бурканче, вишните използвам за пая, а сиропа го разреждам и се изпива.



 Hug Hug  bouquet  bouquet

# 15
  • София
  • Мнения: 1 802
Мда, утре ще се ходи на пазара за вишни  Thinking Ако не ще пробвам с череши  Thinking

Тина-Рина   bouquet

# 16
Снощи го правих, и тази сутрин вече свърши. Супер е! Лесен, бърз, евтин и много вкусен. Благодаря, Тина-Рина, тази рецепта ми влиза в личните топ 10. Hug

# 17
  • Габрово
  • Мнения: 366
Вишните може да не се замразяват, а да се съхранят в бурканчета.
Махат се костилките и се слагат ред вишни-ред захар, най-отгоре завършва със захар, заваряват се бурканчетата за около 5 мин.

# 18
  • София
  • Мнения: 1 802
Вишните може да не се замразяват, а да се съхранят в бурканчета.
Махат се костилките и се слагат ред вишни-ред захар, най-отгоре завършва със захар, заваряват се бурканчетата за около 5 мин.
Бурканчетата да са в кипящата вода 5 мин., нали така?

Тина-Рина, пишман сладкар съм, кажи колко минути горе-долу се пече, има ли някакъв чалъм за печенето?

Последна редакция: вт, 12 юни 2007, 15:18 от Данче-Калпазанче

# 19
  • Габрово
  • Мнения: 366
Е слагаш ги в студена вода, иначе ще се спукат бурканчетата и от момента на завиране на водата засичаш 5 мин. и ги вадиш.

# 20
  • Мнения: 375
Пече се около 20 мин. - като видиш, че се е надигнал, с лек кафеникав загар, значи е готов. За всеки случай боцваш с вилица и ако не залепва, като я вадиш, е готов.

# 21
  • София
  • Мнения: 2 671
Много приятен сладкиш  Peaceето го моят: http://violetovgeneral.multiply.com/photos/photo/8/2
http://violetovgeneral.multiply.com/photos/photo/8/3

само една забележка - захарта ни дойде малко, следващия път ще сложа още 1/2 ч.ч., а сега спасих положението като обилно поръсих с пудра захар.

Последна редакция: ср, 13 юни 2007, 22:32 от Rumya

# 22
  • Мнения: 208
Ето още един вариант, който често правя вкъщи:

3 яйца
1 ч.ч. захар
1,5 ч.ч. брашно
0,5 ч.ч. олио
1 ванилия
40 броя вишни (изчистени от костилките)
За поръсване:
меко масло, колкото голям орех
брашно + пудра захар + 0,5 ч.л. канела

Яйцата и захарта се разбиват много добре, прибавят се пресятото брашно и олиото на тънка струйка и бъркаме, докато сместа се хомогенизира. Ароматизираме с ванилията. Изсипваме в намазнена и поръсена с брашно правоъгълна тавичка. Вишните се овалват в брашно и се нареждат отгоре на 3 см разстояние една от друга. От продуктите за поръсване правим смес на трохи, брашното и захарта слагам на око, като съотношението между тях е горе-долу 1:1. С тази смес поръсваме сладкиша отгоре. Печем във фурната при 180 С до суха клечка. Като поизстине, се нарязва на пастички.
Обикновено правя двойна доза, защото сладкишът не се надува много, но става страшно вкусен и се омита светкавично. Който обича орехи, може да ръсне отгоре заедно със сместа за поръсване.

От няколко години правя тази рецепта и наистина много ни харесва на цялото семейство. Само, че слагам още 1/2 ч.ч. захар за по сладък и 1/2ч. лъж. бакпулвер за да се надигне.

# 23
  • Мнения: 208
Само да добавя, че скоро го правих и с вишнап също става.  Иначе може и с вишни и с череши кой каквото има. За през зимата си замръзявам във фризера изчистени.

# 24
  • Мнения: 516
Поздравления Тина-Рина  Peace
Още утре ще се възползвам да направя сладкиша, тази вечер моя мъж домъкна 10кг. вишни от баба му и тъкмо се чудехме newsm78 какво да ги правим.  Ще ги затворя утре в бурканчета и ще ги варя 5мин. както сте писали  Peace ЧУДЕСНИ съвети може да се научи от вас Peace

# 25
  • BABYLAND
  • Мнения: 3 409
Предполагам и с черешки става. Ух, представям си го леко затоплен пая, сервиран с топка сладолед, лъжичка сладко отстрани, малко бита сметана и всичко това поръсено лекичко с пудра захар.

# 26
  • Мнения: 836
Ммм, това изглежда лесно за приготвяне и доста вкусно.
Утре ще го пробвам  Peace

# 27
  • Мнения: 502
Много е хубав. Аз вчера го направих и вече го няма.  Simple Smile
Като го пекох се наложи да му сложа фолио, защото отгоре бързо се опече, а отдолу още не беше готов.

# 28
  • Мнения: X
И това трябва да направя, така ми се дояде  Blush Whistling

# 29
  • Мнения: 208
Днес не се стърпях и взех вишни и довечера смятат да направя един.
Ах, как го обичам само!

# 30
  • Мнения: 208
Много е хубав. Аз вчера го направих и вече го няма.  Simple Smile
Като го пекох се наложи да му сложа фолио, защото отгоре бързо се опече, а отдолу още не беше готов.

Аз затова го слагам на по долен ред за да не става така. Пробвай следващия път ако искаш така!

# 31
  • Мнения: 375
Става и с череши, и със сини сливи, но с вишни и вишнап е превъзходен!

# 32
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Най-накрая намерих вишни и утре ще го правя. Нямам търпение.

# 33
  • София
  • Мнения: 1 802
Направих го още онзи ден и взе, че стана и то доста вкусен, Тина-Рина   bouquet
Сложих около 500-600 гр череши и малееха, следващия път ще сложа поне кило, тогава ако пак е успешно ще се похваля със снимка.

Изчанчих се с обезкостяването на черешите. Купих си щракалка за вадене на костилки, благодарение, на която половината кухня стана в пръски от черешите. Сега ще пробвам да я ремонтирам нещо, има ли друг чалъм за варене на костилките?

# 34
  • София
  • Мнения: 1 775
С безопасна игла.

# 35
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Вчера го направих - разкошен е - лек и киселичък, направо бижу Peace!
А и нашите вишни тази година са едри като череши. Утре ще правя пак Grinning.
Тина - Рина, благодаря  bouquet!

# 36
  • Мнения: 2 697
Предполагам и с черешки става. Ух, представям си го леко затоплен пая, сервиран с топка сладолед, лъжичка сладко отстрани, малко бита сметана и всичко това поръсено лекичко с пудра захар.

Страхотна идея за "гарнитура" към пая, мерсииии   bouquet  bouquet  bouquet

# 37
  • софия
  • Мнения: 25 461
Вчера го направих и мъжът почти го изяде, а не е много почитател на сладкишите. Но на мен пък по-голяма част от вишните ми потънаха  newsm78
Майка ми имаше леки съмнения какво ще се получи само с 1 яйце, а то е суперско. Когато излезат прасковите, мисля и с праскови ще е страхотно.
Благодаря Тина-Рина  bouquet

Направих го още онзи ден и взе, че стана и то доста вкусен, Тина-Рина   bouquet
Сложих около 500-600 гр череши и малееха, следващия път ще сложа поне кило, тогава ако пак е успешно ще се похваля със снимка.

Изчанчих се с обезкостяването на черешите. Купих си щракалка за вадене на костилки, благодарение, на която половината кухня стана в пръски от черешите. Сега ще пробвам да я ремонтирам нещо, има ли друг чалъм за варене на костилките?


И аз ги махам с щракалка, но не пръска чак толкова много. Хващам дръжката близо до мястото, където се слага черешата. Пробвай така.

# 38
  • под тепетата
  • Мнения: 9 302
И така -изчистих вишните със стария щъркел( дърти фиби за коса от времето на майка ми), забърках 2-на доза тесто ( че сме си яшнички), от рецептата на Тина-Рина.
Възникна въпроса обаче в една голяяяма тава ли да го пека или в две по-малки? Тина, колко е горе-долу диаметъра на твоята тавичка?
В момента тестото отлежава, дано през това време се включите с отговор ,момичета  newsm78

# 39
  • Мнения: 375
Според мен в две ще е по-добре.

# 40
  • под тепетата
  • Мнения: 9 302
Благодаря, Тина   bouquet
Вече го изпекох в една голяма- мммммм, невероятен е! На мен си ми е добре на захар, а и киселкото се усеща леко и мога да ям до .... Embarassed Следващия път ще добавя и една идея канела (струва ми се че върви на вишни,пък и я обожавам).
 Баба ми правеше кекс с вишнево сладко и той става страшно вкусен, но не киселеят плодовете.
Отивам да чистя още вишни, че да мога и зимата да правя този лесен, вкусен и икономичен пай.
 

# 41
  • Мнения: 375
Мнооого се радвам! Не знам защо толкова се притеснявате от чистенето на вишните от костилките - аз просто ги разполовявам с нож на 2 и вадя костилката - тъкмо повече площ покриват от сместа, а и не е нужно да са обезкостени цели за торта. Опитайте така.Simple Smile

# 42
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Аз го направих тази вечер. Много лесно изчистих вишните с ей тези две голи ръце, по-точни с двата показалеца  Grinning
Но вишните ми потънаха, изчезнаха. Не знам дали в рецептата пише, че се обръща сладкиша. Като изстина леко го обърнах и вишничките се оказаха отгоре. Иначе е много вкусен и вишните ми придават много приятен вкус.
Мерси за рецептата.

# 43
  • Мнения: 6 461
Благодаря за рецептата ..
Ще го приготвя задължително.  bouquet

# 44
  • Мнения: 22 867
Най-после го направих, пекох го в адската горещина, сега ухаеееее, ама само каааак, но е горещ и не смея да го срежа. Нямах галета и смлях бисквити. Мисля, че вишните ми са малко, ама като снощи ги излапах......... EmbarassedОще мъъъничкоооо търпение и после.......  newsm22



В действителност е по-красив отколкото на снимките!Тина-Рина    bouquet  bouquet  bouquet

Последна редакция: вт, 26 юни 2007, 18:20 от labrex

# 45
  • под тепетата
  • Мнения: 9 302
И аз не изтраях и го резнах топъл вчера  eat Днес изчистих още вишни и направих 6 буркана и 2 плика за фризера. Заслужава си труда, зимата ще ухае на вишнев пай у дома!
labrex, и аз похапнах доста, а и оваляни в галета много ми харесаха Embarassed
 Обаче и моите вишни почти потънаха, хем ги сложих преди точно печенето  newsm78

# 46
  • Мнения: 22 867
И аз не изтраях и го резнах топъл вчера  eat Днес изчистих още вишни и направих 6 буркана и 2 плика за фризера. Заслужава си труда, зимата ще ухае на вишнев пай у дома!
labreh, и аз похапнах доста, а и оваляни в галета много ми харесаха Embarassed
 Обаче и моите вишни почти потънаха, хем ги сложих преди точно печенето  newsm78

Ще трябва и аз да го направя - да изчистя вишни за зимата, само дето докато чистя, те нещо много намаляват............ EmbarassedМного обичам вишни и череши! Grinning

# 47
  • Мнения: 3 478
Ееее, сега ли се вади тази хубава рецепта. Тука сега като няма вишни да си правя такъв сладкиш? Обожавам вишни и много се радвам че успях да си хапна дкато си бяхме в БГ, че не бях кусвала от години. Пайчетата ви изглеждат страхотно момичета.
Данче, аз на времето като нямах щракалка съм чистила със сламка, много лесно.

# 48
  • софия
  • Мнения: 163
Колкото и да няма време все, тази вкусотия ще я направя. Звучи, а и по вашите снимки, изглежда страхотно. Ох, страхотни сте!!!  Hug

# 49
         и все пак в какъв диаметър тавичка да се изпече 20-21см добре ли е , или е малко  newsm78

# 50
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
         и все пак в какъв диаметър тавичка да се изпече 20-21см добре ли е , или е малко  newsm78

Аз пекох в правоъгълна тава - окло 30 /45 см...

# 51
 о мерси за бързия отговор че пак щях даправя едно нищо   bouquet

# 52
  • Мнения: 375
И аз вчера го направих с вишнап, ама сложих доста - днес вече го няма:-)

# 53
  • Sofia
  • Мнения: 576
Тина и от мен голямо благодарско. Аз не обичам вишни, но понеже имах реших да ги пробвам паят ти. Много ми хареса! И на малкото и тати му им допадна. Не само, че е лесен, а  и бързо става!  bouquet

# 54
  • Варна
  • Мнения: 5 532
Момичета, понеже пишете за консервирне на вишни да кажа как съм правила аз. Само ги почиствам и нареждам в едно от средните бурканчета без вода или захар. Заваряват се 5 мин и са готови. През зимата само се вадят и правя един подобен на тоя пай сладкиш, само че с 5 яйца.

# 55
  • София
  • Мнения: 1 802
Мисче, добра идея, ще пробвам и със сламка! Пък ти виж дали няма да откриеш замразени вишни или плодове.

Най-сетне намерих вишни и сега ги чистя по малко, по малко (този в подписа ми така позволява  Confused). Махам костилките с щракалката без да ги щраквам, а с шилцето само избутвам костилката  Wink

# 56
  • Мнения: 279
И аз вчера го направих с вишнап, ама сложих доста - днес вече го няма:-)
Тина-Рина и аз имам вишнап и смятам след малко да пробвам рецептата ти.Какво е количеството на плодовете приблизително?

# 57
  • Мнения: 375
30-40 броя. Махам им костилките, разполовявам ги на 2 да покрият повече площ и да не потънат. Може и с по-малко, но с повече естествено е по-ароматен.

# 58
  • Мнения: 279
Тина-Рина  bouquet

# 59
  • Мнения: 375
Много се радвам, че ви харесва момичета. Аз в неделя ще се занимавам с това да напълня бурканчета с вишни.

# 60
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Направих го и с малини - отново стана чуден - леко киселичък.

Мисля занапред това да е основата ми за всички плодове пайове - скоро ще пробвам с кайсии и сини сливи.

Още веднъж благодаря на Тина-Рина за споделената рецепта  bouquet!

# 61
  • Мнения: 375
Много се радвам, че ви е харесал. Аз не съм пробвала с малини, ще опитам. Важното е да има сладко-кисел вкус.  Grinning

# 62
  • Мнения: X
Днес   спретнах пая.Отдавна му се канех, но нали не съм замразила ни вишни, ни череши- все отлагах.
Обаче днес реших да рискувам и го направих със сладко от череши, на което махнах чорбата.Процедирах по същия начин, по който е описала Тина-Рина и стана разкошен.Вече даже е преполовен. Mr. Green
Ясно е, че другата година ще замразявам череши и вишни, защото предполагам, че с пресни плодове ще е много по-хубав.
Тина-Рина, благодаря за рецептата!   bouquet  bouquet

Последна редакция: пн, 20 авг 2007, 20:32 от Анонимен

# 63
  • Мнения: 22 867
Днес претнах пая.Отдавна му се канех, но нали не съм замразила ни вишни, ни череши- все отлагах.

Става чудесен и със сини сливи.

# 64
  • Мнения: X
Е-е-е-е-е, Labrex!
Пък после ми разправяй, че не палиш фитили... Laughing
Сега докато не го направя и със сини сливи няма да мирясам!

# 65
  • Мнения: 22 867
Е-е-е-е-е, Labrex!
Пък после ми разправяй, че не палиш фитили... Laughing
Сега докато не го направя и със сини сливи няма да мирясам!

 Embarassed Embarassed Embarassed
Дано ти хареса, режеш сливите на половинки и ги слагаш с отрязаната част нагоре. Вкъщи се котира! Grinning

# 66
  • Мнения: 279
И аз вчера го правих.Размразих 1 пак. вишни но ми се видяха малко и прибавих няколко зърна грозде-разполовени и почистени от семките.Сега си пия кафето и хапвам от пая.

# 67
  • Мнения: 99
Голямо благодарско за рецептата и от мен!!!
Понеже нямах вишни, го спретнах с ябълки и банани и пайчето вече отлежава на хладно Мноого е вкусно... тъкмо го опитах и бързам да се похваля с резултата newsm44...

# 68
  • Мнения: X
Аз мисля тия дни да го пробвам с нектарини.
Мисля, че ще стане, но като опитам ще кажа със сигурност дали се получава или не.

# 69
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 695
  bouquet

# 70
  • Мнения: 375
Момичета, мнооого се радвам, че ви е харесал. И аз го правих в събота - отворих първото бурканче с вишни. Ще пробвам и със сини сливи.

# 71
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
имам въпрос:
колко гъсто става тестото? като кексово или по-гъсто?

вчера го направих. не ми стана. наду се, изпечен е равномерно отгоре и отдолу, но вътре е като суров. не е глетав.
пеках 40 минути на 180 С.

та реших, че моите чаши не са като вашите чаши. моля кажете колко гъсто трябва да е тестото... ooooh!

# 72
  • Мнения: 375
Тестото става малко по-гъсто от кексово.

# 73
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Тестото става малко по-гъсто от кексово.

aми моето стана по-гъсто от кексово тесто, защо не се изпече - не разбирам Thinking

# 74
  • Мнения: 375
 newsm78 И аз. Да не би тавичката да е била с малък диаметър?

# 75
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
newsm78 И аз. Да не би тавичката да е била с малък диаметър?

ами стана 2 пръста дебело след като се опече.....не вярвам да е от това.
явно е от брашното.
колко грама ти е пакетчето бакпулвер?

# 76
  • Мнения: 375
Стандартно пакетче е.

Общи условия

Активация на акаунт