В кухнята на педагогически захранващите

  • 28 809
  • 328
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 369
Здравейте Simple Smile
давам му да опитва от нашата храна, но си мисля засега да не пробва месо, а още не съм му дала и млечни макар да не мисля че са проблем и може да се пробваме...
Малките деца са толкова чисти!!! как не ми се иска да му развалям организма с изкуствените храни по трапезата на днешната цивилизация...

живи и здрави!

# 16
  • Мнения: 2 616
Радвам се, че сте измислили хубаво именце на темичката. Предвид предстоящето ни захранване ще следя с интерес какво давате на дечицата си.

# 17
  • Мнения: 1 691
Здравейте Simple Smile Днес имахме имамбаялдъ. Сготви я свеки, затова не знам точната рецепта. На мъника му хареса, но честно казано, не посмях да прекалявам с количествата, защото за първи път му дадох патладжан. За десерт си хапна цяла праскова!

# 18
  • София
  • Мнения: 2 671
Ммм, Кони, табулето звучи чудесно!

Ние вчера хапнахме

Грах с пиле - манджа

1/2 пиле сварявам
1 гл. зелен лук  + 1 морков + 1/2 домат се нарязват на ситно, посоляват и задушават в малко пилешки бульон и 2 с.л. зехтин, щом омекнат добавям 1 консерва грах /голяма/, червен пипер и покривам с бульона да омекне; добавям пилето на порции, съгъстявам с 1 с. л. брашно, разтворена във вода, оставям да кипне и махам от котлона; подправям обилно с копър и магданоз!

# 19
  • Мнения: 1 691
Пълнозърнести палачинки (днес това закусихме със сиренце)
1 л хладка вода
1 с.л. захар
1 ч.л. сол
1-2 с.л. олио
4-5 с.л. фини овесени ядки
2-3 с.л. царевично брашно
2-3 с.л. пълнозърнесто брашно
бяло брашно до гъстотата на боза
Тази рецепта аз съм я разработила - няма яйца в нея, няма мляко. Бялото брашно трябва да преобладава, а останалите брашна са по желание и наличност. В тигана се капва малко олио и се пекат на много силен котлон.
Малкият днес изяде на хапки половин палачинка със сирене, явно му хареса.

# 20
  • Мнения: 700
mata_kosmata,а не се ли накъсват палачинките,като се преобръщат, така без яйце или трябва да се правят по-дебелички.Стандартна дебелина ли?Рецептата звучи добре,ще я опитам.

# 21
  • Мнения: 1 691
Зависи какво имаш предвид под стандартна дебелина - относително тънки стават, но не бива съвсем да се изтъняват, тоест не трябва да е много рядко тестото, защото тогава стават сухи и жилави. Аз слагам може би около 2/3 напълнен черпак, ако това може да те ориентира.
Като за начало може да пробваш с половин доза (1/2 литър вода), защото иначе стават множко.

# 22
  • София
  • Мнения: 12 230
  Искам да ви питам вашите дечковци хапват ли плодове. Аз определено не ям и така като гледам и те не са почитатели, а много ми се иска да хапват. Единствено банан може да похапнат малко и това е...

# 23
  • Мнения: 1 081
Аз пък уж основно плодове и зеленчуци ям, само вишни, бамя и бакла не ям, всичко друго в неограничени количества. Пък моето диване единствено голи праскови лапа...Възмущава се чак, ако се опитам да му пробутам нещо друго...

# 24
  • Мнения: 257
Горан по принцип яде плодове, но сега вече трябва да му ги давам в устата, защото с ръката само ги мачка и гледа как тече сок и се разкашкват. Тоя номер го научи преди една седмица, а допреди това почти съвсем културно си държеше парченца в ръчичка и си отхапваше, и така можеше да изяде доста. Харесва банани, круши, ябълки, пъпеши, дини, кайсии, череши, праскови, малини, абе всичките, не се сещам за плод, който да го е отвратил.

# 25
  • Мнения: 11 004
Здравейте Simple Smile Дъщеря ми още е малка за захранване, мисля да започнем след 6 месец. Темата за ПЗ ми е интересна и отсега искам да се образовам. Откъде да започна да чета?

# 26
  • Мнения: 1 691
Здравей Simple Smile Ето тук има линкове по темата за педагогическото захранване.
За плодовете. Мишо досега плод не е отказал. Много хареса праскова - изяжда по 1 цяла, като някой му я държи да не я изпусне. С удоволствие яде и пъпеш нарязан на дребно и някой да му подава с вилица. Банан яде в кашата. Ял е черешки. Ябълката му идва малко твърда, но иначе и нея я харесва. Вчера опита диня, но днес ще затвърдим вкуса и ще се определи дали му харесва наистина. Единствено вишните му дойдоха малко по-кисели и направи отврватена физиономия.
От зеленчуците сурови яде домати и малко краставица. Смятам тези дни да му дам чушка да опита.

# 27
  • Мнения: 1 691
Ето още една рецепта от мен: Пилешки/пуешки гърди със сметанов сос и ориз
500-600 гр пилешки гърди се нарязват на хапки и се варят до пълна готовност с 1-2 глави ситно нарязан лук, малко олио и водичка/пилешки бульон (но не от кубче Wink) колкото да се покрият. После към тях се добавя около 100 гр заквасена сметана (аз слагам 200-250 гр кисело мляко), малко брашно за сгъстяване (1-2 лъжици) и около 2 чаши вода. Вари се още 5 минути заради брашното, слага се малко сол, а за възрастните може и малко бял пипер.
Гарнитурата: 1 чаша ориз се запържва съвсем за кратко в малко краве масло (колкото орех например), ръсва се сол за вкус и се залива с топла вода 3:1. Вари се 15-20 минутки под капак, без да се бърка, на слаб огън.

Хлапето много хареса яденето, хапна и месо, което беше станало страшно мекичко. По-важното е обаче, че и баща му много го хареса Simple Smile

# 28
  • Мнения: 326
от доста време забелязвам,че Алекс предпочита да се храни в движение, т.е взема си нещо от масата и се разхожда и си яде. Та по тоя повод се сетих да му бланширам цели моркови. Сравнително дребни морковчета обелени и леко сварени. Много му харесва. Те леко сладнеят може би затова. Днес е изял вече 3 бр.

# 29
  • Мнения: 1 321
И малкия си избира доста от плодовете.Най-много разбира се обича банан.Хапва си го като голям човек.Иначе често му слагам в кашите пъпеш,праскова,череши,круши,ябълка.Това са основните плодове които сме яли.. Mr. Green
Плодовите пюфрета изобщо не и яде.

Общи условия

Активация на акаунт