В кухнята на педагогически захранващите

  • 28 810
  • 328
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 631
ето и от мен няколко бързи вкусни и лесни рецепти
1. Спанак със ориз
две три кубчета спанак от / Спанак хапки на Бондуел/
зехтин
сол колкото слагате
и чаена чаша ориз или по малко колкото сложите
всички знаем че ориза се готви с вода едно към три аз слагам към четири за да не е много сухо

2. Към първата рецепта може да се добави и пилешко бон филе леко задушено със зехтина.

3. Към същата рецепта може да се добавят и тиквички.

Стават три супер рецепти може да се приготвя тиквички спанак без месо  или спанак и месо
не съм пробвала тиквички спанак и месо естествено във всичките присъства ориза .

ето и супите
1. Пилешка
задушавам пилешко бон филе нарязано на дребно във зехтин под капак след това добявям много зеленчуци / морков чушка обелен домат магданоз целина детето ми е на 1,8г/
вода и фиде или ориз както предпочитате
естествено сол

това са любимите рецепти на моето бебче

обича също нишесте шоколад с прясно мляко - няма да давам рецепта ясно е
чушки пълнени с ориз
супа топчета, картофи - не застройвам супите - с каймите много внимавам пазарувам само от БИЛЛА - според мен там хигиената е на ниво и се следи произхода на месата
пиле фрикасе - пак без яйце с две три скилидки чесън
таратор - задължително с чесън със кисело мляко Активия натурално
моля споделете какво давате за закуска сутрин
ние не опитваме попара спря да иска и готовите разтворими каши сега му давам топчета "Нескуик" с прясно мляко / прясното мляко задължително от кутиите на Мегле или тези трайните  на другите им нямам вяра/
следобедните ни закуски най често са кисело мляко с някакви плодове , само плодове , нишесте с мляко, обича много активиите с череши или сини сливи
общо взето така се храним
и си посуква 5-6-8 пъти в денонощие че и повече



 

# 46
  • Мнения: 700
  Тези дни си купих една книга.Казва се "Здраво дете.Пълноценно детско хранене от 1 до 6 години".Мисля,че е добра,защото има над 2оо рецепти,които изглеждат много добре и като за възрастни.Има обаче нужните уточнения и изисквания за децата над 1 годинка.Правила за приготвяне на здравословна храна,примерни менюта.Направи ми и добро впечатление,че има рецепти за различни сосове,които да възбудят апетита на детето.И цената и е само 4 лева!Ще приготвя скоро нещо от нея.

# 47
  • Мнения: 1 321
Bungichka мерси за инфото аз ще се възползвам и ще си я купя. Hug  bouquet

# 48
  • София
  • Мнения: 12 230
   И аз бих си  я купила. Ето харесах си оттук да си я поръчам. Но първо трябва и други книжки да си избера. Последния път дадох 100 лв за книги от детската поредица на труд...
   Да се похваля преди малко малките изядоха една цяла печена чушка на парченца. Много им хареса като им дам малко парче хляб, домат и чушка. Отдавна не бяха яли толко. Всъщност от една седмица май си бяха на кърма само   Simple Smile

Последна редакция: пн, 23 юли 2007, 20:46 от Aila

# 49
  • Варна
  • Мнения: 758
Чета ви и ви завиждам... макар и съвсем благородно.
Моята мома е тежък случай на злоядост.
В момента май яде само белтъци, краставици, маслини, 4-5 лъжици супа от Детската кухня (записах я преди 1,5 м. с надеждата поне от там да си хареса нещо), Данонино или Активия с мюсли. Опитва и други неща, но един ден ги яде, после 5 не ги ще.
Готвено е яла два пъти, но бяхме на гости на най-добрите ни приятелки, (малката е с 1м. по-голяма от Косара). После й готвя същото вкъщи и не ще. И се храним в движение (въпреки, че знам че после ще видя зор с отучването) и пак не става.
Манджата, която яде последно беше заешко с тиквичка, морков, царевица, лук, чесън, сол (не помня дали имаше картоф) и накрая намачкана 1 филия хляб вътре. Всичко се настъргва (така хем се сварява за 5 мин., хем не се налага да се намачква после).
Мисля да пробвам с палачинките, дано й харесат.

# 50
  • Мнения: 1 947
   Само се записвам, за да следя рецептите, че аз май не мога да
ви напиша нищо интересно. Ние си ядем същите манджи. Simple Smile
   Аила, диня пробвайте - много е забавно - после се къпете от лепкавото. Simple Smile

# 51
  • София
  • Мнения: 891
И аз да се разпиша: В къщи готвя основно вариации на картофи, защото таткото ни хич не е почитател на ориза и ги редувам по всякакъв начин приготвени: печени, задушени, сварени, на пюре и с добавка от различни зеленчуци: най-често тиквички, чушки, моркови, лук. Е разбира се и месце добавям, по-често пилешко.
Но наскоро правих две рецепти с патладжани и много добре се приеха и от дребосъка и от таткото (патладжаните предварително се обелват, осоляват и киснат във вода 1 час):
1. Имамбалда: нарязани на филийки патладжаните се задушават с малко мазнина в тефлонов тиган, после се добавя и 1-2 глави ситно нарязан стар лук, и накрая се добавят домати - оставя се да къкри на бавен огън до готовност на патладжаните и доматите. Може да се добави и магданоз преди да се свали от котлона.
2. Кьопоолу - сварявам 2 не много големи патладжана, препичам 8-9 чушки, това го пасирам, но не до гладко, а да остане с малки парченца, с 5-6 скилидки чесън, 1 малка глава лук, 1 не много голям суров домат и магданоз на вкус. Мислех си, че малкия ще се дърпа заради лука, но като опита се облизваше за още.
От плодовете ядем всичко според сезона - от череши, праскови, кайсии, нектарини, сливи (малко ги посварих, че бяха кисели), диня (малко трудно я преглъща - не знам защо), пъпеш, днес похапна ябълка, от суровите зеленчуци - домат обожава - преди дни изсмука половин домат наведнъж, но краставицата хич не му е по вкуса, или по-скоро му е безразлична.
Искам да му правя овесени ядки за закуска, но сладки - аз така ги предпочитам, но с какво да ги подслаждам - аз ги правя с мед и стафиди, а за него - все още не искам и много захар да давам. Очаквам идеи.
Яйце и то цяло съм дала 1-2 трошички само от пълнежа на баница - добре се понесе, не е имало реакция. С прясното и киселото мляко малко ме е страх - направо не знам какво слагат вътре. Май най-прясно и екологично чисто е в моите млекоцентралки.
 

# 52
  • Мнения: 1 947
   pkrassimira, овесените ядки можеш да подсладиш с кленов сироп или плодов сок,
ако стафидите не са достатъчо сладки. Simple Smile
   А на "Имамбаялдъ" слагам и чушки, моркови и чесън. Ядем го студено със сирене. Simple Smile

# 53
  • Варна
  • Мнения: 758
Ето вече и рецепта, която става за цялото семейство.
Тиквички на фурна
Обелват се, нарязват се на тънки парчета (около 1/2 см). Може на кръгчета, но нареждането отнема повече време и аз ги режа надлъжно. Посоляват се (може да се поръсят и с малко бял/шарен пипер) овалват се в брашно и се нареждат в намаслена тавичка. Отгоре се поливат с мазнина (не много, на тънка струйка). Пекат се в предварително загрята фурна на 180-200 'С за около 30-40 мин. Мите накрая изглеждат ето така. Поднасят се като пържените - с кисело мляко, копър и чесън. Вкусът е почти същият.

# 54
  • Мнения: 2 309
Страхотни рецепти момичета, със закъснение забелязах темата, но активно ще се включа.

За днес готвих постни пълнени чушки : ориз, морков, лук, домат, копър, магданоз, червен пипер, сол; пълнят се чушките и се варят на слаб огън. Мойте станаха доста безсолни и не бяха одобрени  Rolling Eyes, но горе долу минаха за обяд. За вечеря соса от чушките с 1 лъжица АМ+ сирене+малко хляб / че ние без Апо т.е.хляб нищо не ядем/. Домати и сирене хапва почти на всяко хранене. За утре сутринта - крем /мляко се кипва с малко захар и се добавя царевично нишесте, бърка се до сгъстяване/+банан. Менюто ни е много разнообразно въпреки че едвам-едвам хапва, колкото да не ме обиди.

Плодове яде много, сутрин фреш, доскоро от портокали, вече грозде с ябълка. Към 10-11 втора закуска плод, към 16-17 пак плод. Яде с най-голямо удоволствие банани, ябълки, праскови, пъпеш, недолюбва, но хапва по малко диня и сини сливи.

# 55
  • София
  • Мнения: 12 230
   Ние също ядохме пълнени чушки, но моите си бяха с месо. Малките обожават гювеч, като хапват доста от картофите и разните зеленчуци. Леща също особено на Ники много и харесва. Всичко е само варено или печено, като е безсолно и после  ние с таткото си слагаме сол за нас.

# 56
  • Мнения: 700
 Ето две рецепти,които доста се харесват на малкия,мен и мъжа ми:
 
   Пиле с булгур
 продукти:
 
 300-400 гр пилешко филе
 3/4 чаена чаша булгур
 2 домата
 1 глава лук
 2 моркова
 олио и масло
 1 чаена лъж. червен пипер
 бял пипер,сол,магданоз на вкус

  Приготвяне
 Първо се накисва булгура за окло 30 мин в студ.вода.Пилешкото се накълцва наситно и се задушава в малко олио и вода,добавя се лука и моркова на ситно и черв.пипер.Задушава се за10 мин.Добавя се сгорещена вода (1 чаена чаша) и накиснатият в съотн.1/1 булгур,а след 15 мин.нарязаните на ситно домати.Накрая се добавя масло,сол,бял пипер и магданоз.


  Спагети с риба тон

  Продукти
 1/2 пакет спагети
 1 кутия 160гр риба тон rio mare
 3-4 домата
 100-200 гр кашкавал
 зехтин
 1 суп. лъж.препечено брашно
 розмарин,риган,бял пипер,сол и малко захар

  Приготвяне
 Спагетите се сваряват малко повечко и се оставят да покиснат във водата,докато се приготви соса.Доматите се обелват и смилат(може и с дом.сок)и се слагат да заврят със зехтин,добавят се подправките,заедно с малко захар(около 1/2 чаена лъжичка)Накрая се добавя препеченото брашно,разтворено в малко вода,което да сгъсти соса.Спагетите се отцеждат,добавя се соса,филето от риба тон се накъсва на малки парченца и то се добавя и най-накрая се настъргва кашкавала.
                            bouquet

# 57
  • Мнения: 7 091
Bungichka ( а и другите момичета), уточнявайте моля за каква възраст пускате рецепти, защото например риба тон и булгур определено не са за захранване, а се дават след годинката( рибата тон даже след 2 заради съдържанието на меркурий в нея).  Peace

# 58
  • Мнения: 700
 Четох,че рибата тон,но от консерва може да се дава след 10 мес.Дано да не съм сгрешила.Дават я дори,че може да се консумира и през бременността,имайки предвид,че доста риби съдиржат високи нива живак,нея я позволяват.Иначе рецептите ми са за след 10 месеца.Булгура се понася добре при нас.

# 59
  • Мнения: 7 091
Четох,че рибата тон,но от консерва може да се дава след 10 мес.Дано да не съм сгрешила.Дават я дори,че може да се консумира и през бременността,имайки предвид,че доста риби съдиржат високи нива живак,нея я позволяват.Иначе рецептите ми са за след 10 месеца.Булгура се понася добре при нас.

Сериозно ли това го пише някъде??? Моля те пусни да прочета, защото съм 100% сигурна в това за високото съдържание за живак и това е една от забранените риби по време на бременност.
По принцип с рибите се започва след 12 месец, при това с бяла океанска риба, после всички останали.  Peace  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт