В кухнята на педагогически захранващите

  • 28 799
  • 328
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 1 081
Айде да споделя малко кулинарен опит:)

За закуска от скоро почнах да правя най-обикновен корнфлейкс, поръсен с кокосови стръготини, и залят с вряла вода, да набъбнат. После подслаждам с мед, и го давам на дребния, ако успее да се вреди от майка си  Mr. Green

А това са моите овесени меденкиSimple Smile

Продукти:
250гр фини овесени ядки(1 пакет фамилия "Никола)
300гр мед-около 1 голяма чаена чаша
125 гр краве масло(1 пакетче)
30-50 гр сусам(1 шепа)
30-50 гр кокосови стръготини(по желание)
1 пълна ч.л. сода за хляб
3 с.л. лимонов сок
ръжено брашно(не повече от 300 гр)
Приготовление:(5-7 минути за сместа, 15 минути за печенето)
Измивам овесените ядки с хладка вода, отцеждам ги, и добавям меда, сусама, кокосовите стърготини и разтопеното масло. Кипвам содата и лимона в 3/4 к. чашка вода, и ги добавам към сместа. Разбърквам добре с лъжица, след което почвам да добавям ръженото брашно, докато тестото стане меко, и позволява да се бърка с лъжица(щото не обичам да се цапам  Mr. Green ). В намаслена и набрашнена тавичка(или направо върху сладкарска хартия, или във формички за малки кексчета) изсипвам със супената лъжица купчинки. Пека в предварително загрята умерена фурна до готовност, около 10-15 минути, зависи от фурната.

Добър здравословен апетит:)

П.П. Не очаквайте да станат като купешки меденки, ама при липса на Е-та и разни други подобрители, са си направо прекрасни сладките:)Пък дребното как ги мели:)

# 151
  • Мнения: 236
Давам й корички хляб и бисквити, пълни си устата с тях и чака да омекнат, за да ги глътне. И ябълка й давам, ама се е научила да си отхапва големи парчета и ме страх да не се задави..., щото преди няколко дена голям зор видяхме с баща й докато й извадим всички парчета от устата

# 152
  • Пловдив
  • Мнения: 1 672
Да дам отчет - сложих четвъртинка ябълка в марличка и я вързах с ластик.
Резултата: надъвка половината, обърна специално внимание на лстика  Mr. Green и има сериозни дупки в марлята.
Интереса към новото нещо беше до тук Simple Smile

# 153
  • Мнения: 2 616
Мацки, днес закусихме качамак с козе сирене-много го хареса.

Деска, тия меденки звучат страхотно. Не знам дали ще ги напарвя за беб, ама ще взема да направя една дозичка за нас с мъжо  Heart Eyes

Бенита, извинявай че тук питам, ама стори ли ми се или има снимка на Рая в последния брой на "Моето бебе"? Да пуснем един глас за вас  Grinning

# 154
  • Пазарджик
  • Мнения: 760
Е, явно пазарджишката БИЛЛА е верно много западнала вече. Елда нямаше, определено. Взех пшеница. Видях, че има и оризов грис, та се чудя, дали от него мога да направя бисквитки за хрупане  Thinking Хммм, трябва да се поровя малко.

За утре съм планувала следното меню за мен, пък ако прояви интерес, може и да я огрее  Mr. Green (досега съм и давала картоф, морков и ябълка, а и една трошичка хляб):
закуска - пшеница с ядки
предиобедна - ябълка
обяд - кюфтенца на пара с ориз
следобедна - царевична питка (ако смогна да направя)
вечеря - айс салата с бейби доматчета, броколи, карфиол и морков на пара

# 155
  • Пловдив
  • Мнения: 1 672
IvelinaAtanasova  Hug
Само как ни разпозна... Разбира се няма да имам нищо против подкрепа в гласуването  Mr. Green http://www.moetobebe.net/babies/

Вчера се опитах да направя нов вид импровизирани бисквити, но ги загорих.
С овесени ядки, пшеничен зародиш, елдено брашно, 1 лъжица  мед, 2-3 лъжици кисело мляко, щипка сода и 1 жълтък.
Сложих по едно кубче от замразените плодове - ябълка, круша и слива.
Количеството зърнени е на око и досгъстих с инстантна каша.
Но ако не бяха изгоряли, нямаше да са от тези най-хрупкавите.
Аз май ще си ги хапна и почернели  Mr. Green

Последна редакция: чт, 07 фев 2008, 12:56 от benitta

# 156
  • Мнения: 1 216
Леле, че съм фен на бисквитките във всякакъв вид. desiteam, benitta ще пробвам в най-скоро време рецептите.
mimsat, аз все още си позволявам хитруване и папане на педагогически неподходящи храни. Камен не налита много много. Изжлежда, че много се интересува, давам му да опита и макар че изглежда доволен не напира за още, но пък и не отказва. 

# 157
  • Мнения: 1 081
Оф, тия бисквитки...Мартин изяжда една-две, пък аз... Embarassed  останалите....две...тави....Леле, умирам от срам, ама пък нали уж са здравословни, викам си, я да се натъпча с протеини и витамини, че да няма място за боклуци после...

# 158
  • Пловдив
  • Мнения: 1 672
Сега се замислих.. къде са ми витаминките в рецептата за бисквити - ми... пропуснала съм ги  Blush
Сложих по едно кубче от замразените плодове - ябълка, круша и слива.

Сега ще се върна да си поправя предния постинг Simple Smile

# 159
  • Мнения: 1 947
   А не ви ли притеснява медът в бисквитите? Или ако е печен,
тогава не е опасен (заради ботулиновите спори - не знам до
каква температура са резистентни)? Може би по-добре е да
се подсладят с кленов сироп или дори има и от агаве (кактус).

# 160
  • Пловдив
  • Мнения: 1 672
По принцип се притеснявах за меда и до сега не смеех да го ползвам. На пощата съм абонирана за някакъв бебешки бюлетин и там ми пратиха това:
Hi benita! As your baby learns to eat more solid foods, be careful what you give him or her. Because your baby's immune system is not fully developed, he or she shouldn't be given the following foods until after his or her first birthday:
    * Honey - Honey may contain botulism spores, which an adult's immune system can handle, but may be toxic to a baby. Honey is fine if it is baked in foods.
    * Salt - Large quantities of salt or soy sauce can result in salt poisoning or seizures.
    * Wheat or wheat products - Wheat is the most common grain allergen. Most babies can handle wheat (cereal, breads) when they're about 6 to 8 months old, but if you're worried about allergies, it's not a bad idea to wait until after his or her first birthday.
    * Peanuts and peanut butter - Peanuts are highly allergic (and also a choking hazard). If you or your baby's father has a peanut allergy, wait until your baby is at least 3 before giving him or her peanuts or peanut butter. The same is true for tree nuts such as pecans or walnuts.
    * Cows' milk - Stick with breast milk or formula until after your baby's first birthday. Her or his body can't digest the protein in cows' milk, it doesn't have all the nutrients he needs, and it contains minerals in amounts that can damage his or her kidneys.
    * Shellfish - As with peanuts, shellfish is highly allergenic. If you or your baby's father is allergic to shellfish, wait until your baby is 3 or 4 before introducing shellfish.
    * Eggs - Cooked egg yolks are fine, but wait until your baby is one year old before you give him or her egg whites, which may cause an allergic reaction.


И ми дойде смелост да се пробвам  Mr. Green
Водих и спорове с майка ми по въпроса, защото тя ми е давала мед като бебе. А аз имам ясни спомени как топях биберона на брат ми в мед.
Реших да го изпека Simple Smile

# 161
  • Мнения: 1 081
Мед, доколкото помня какво съм чела, не трябва да се дава до годинката, става въпрос за суров мед. Печен може:)

П.П. Ани, айде стига ни зарибява с тия кленови сиропи и агавета, ний все пак сме у Варнянску, дето мух'ъме само Е-та и здравословен аспартамов нутрасуит, щот' сме гъзари и имаме диетични щандове...Освен, ако не решим да си направи поточна линия от Германия до тук за здравословни нещица Mr. Green

# 162
  • Мнения: 700
 Eто и от нас малко идеи от днес:
 
 Обед:кюфтенца на пара
Приготвих ги с 300 гр телешка кайма,1 филийка пълнозърнест хляб,накисната в мляко и изцедена,1 яйце,пресен лук,чубрица,кимион,кориандър,бял пипер и малко сол.Станаха за 20 мин в уреда за готвене на пара.Сложих и малко броколи и карфиол също на пара за гарнитура.Направих и таратор с много орехи,защото кюфтенцата трудно ги хапва без нещо по-течно.

 Вечеря:Лесен и вкусен тутманик
1 пакет готово тесто се разделя на 3 топки,които се разточват на не много тънки ленти.Върху всяка се намазва майонеза (по-добре домашна) и поръсва със сирене.Поставят се една върху друга и се навиват на руло,което се усуква първо като мартеница и после се навива като охлюв в тавичката.Най-отгоре се намазва пак с майонеза,оставя се да повтаса и се пече на 200* без да се загрява предварително фурната.Става много вкусно.

# 163
  • Мнения: 2 616
IvelinaAtanasova  Hug
Само как ни разпозна... Разбира се няма да имам нищо против подкрепа в гласуването  Mr. Green http://www.moetobebe.net/babies/

...........


Имате един глас от нас  Heart Eyes

Бенита, кой ти го пуска тоя бюлетин?
Това за ''печения'' мед не го знаех. Сега мога да съм малко по-спокойна-Марти много обича овесените ядки на Иззи, от тия хрупкавите, но в тях пише че има мед и аз все си ги ядях скришно да не го изкушавам. И меденки така ядях  Mr. Green Ние имаме още малко до годинката, но все пак......

# 164
  • Мнения: 1 216
desiteam, върховна е рецептата за меденките-сладки. Направих 1/2 доза за проба. Всички им се нахвърлихме (без бебето, разбира се). Благодаря!!!  Mr. Green  Следващия път ще добавям еазни вкусотийки като стафиди, семчици ммммммммм

Общи условия

Активация на акаунт