В кухнята на педагогически захранващите

  • 28 815
  • 328
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 1 947
   Аз не помня дали съм споделяла, че обичаме у нас стъбла от целина. Simple Smile
В България го продават като "Селъри" (Sellerie). Богати са на фолиева киселина
и са подходяща храна и за бременни. Купувала съм от Кауфланд, но бяха стари
и се огъваха като гума, а трябва да са хрупкави и сочни. Може би има по пазарите,
не знам. Но ето - махат им се жилките с нож и се надребняват за варене. Заедно с
картофи, моркови, корени целина и каквото друго искате, варят се в бульон или в
чиста вода и после стават на чудна крем-супа, подправена с масло и индийско орехче.
поднасяме със сиренце.
   chef

# 256
  • Варна
  • Мнения: 758
Desi, лененото брашно май не трябва да се приема от бременни, кърмачки и деца до 6 г. възраст (причините не помня, но ако те интересува може да потърсиш в темета за лененото семе).
Някой нагоре писа, че яде овесените ядки с ленено семе. То трябва или да се смели или да се сдъфква много добре за да се извлекат полезните му съставки.
Овесените ядки не мога да ги ям варени, страшно лигави стават. Преди си правех с прясно мляко, нещо сладко и канела в микровълновата, че хем се сваряват, хем не са лигави. Сега - накиснати от предната вечер в кисело мляко и каквото имам под ръка. Става като активия с мюсли. На Косара й харесва.

# 257
  • Мнения: 1 216
Desi, лененото брашно май не трябва да се приема от бременни, кърмачки и деца до 6 г. възраст (причините не помня, но ако те интересува може да потърсиш в темета за лененото семе).
Някой нагоре писа, че яде овесените ядки с ленено семе. То трябва или да се смели или да се сдъфква много добре за да се извлекат полезните му съставки.

Аз писах, да кльопам редовно. Ще взема да се разтърся защо не трябвало....
а и активия с ленено семе е ммммммм-м-м-м-м-

# 258
  • Мнения: 731
В тази тема към края на 1-ва страница пише защо не се препоръчва ленено семе за бременни, кърмачки и деца.

# 259
  • Варна
  • Мнения: 758
Desi, лененото брашно май не трябва да се приема от бременни, кърмачки и деца до 6 г. възраст (причините не помня, но ако те интересува може да потърсиш в темета за лененото семе).
Някой нагоре писа, че яде овесените ядки с ленено семе. То трябва или да се смели или да се сдъфква много добре за да се извлекат полезните му съставки.

Аз писах, да кльопам редовно. Ще взема да се разтърся защо не трябвало....
а и активия с ленено семе е ммммммм-м-м-м-м-

Всъщност се опитвах да натъртя, че лененото семе трябва да се смели на брашно и така да се приема.

Извинявам се, че все се вклвам не по темата.

# 260
  • Мнения: 1 216
В тази тема към края на 1-ва страница пише защо не се препоръчва ленено семе за бременни, кърмачки и деца.

Мерси!
Пучник,  Peace

# 261
  • Мнения: 700
В тази тема към края на 1-ва страница пише защо не се препоръчва ленено семе за бременни, кърмачки и деца.
Чела съм я тази тема,но оставам с впечатлението,че ленено семе по 1 с.л. дневно е полезно и препоръчително.Д-р Сиърс също го препоръчва при кърмене.Не бива да се прекалява,заради фитоестрогените,например ежедневно да се приема повече от 1-2 с.л. дневно.

# 262
  • Мнения: 1 947
   О, аз редовно хапвах по 1-2 с.л. на ден, а сега по-рядко - слагам си натрошено в мюсли,
а сега и детето си хапва - чопли го от коричките на хляба, както и други семенца.

# 263
  • Сърцето ми, завинаги в Истанбул
  • Мнения: 806
Закуска вчера коричка хляб и Данино.
Обяд вчера сютлю чорба(млечна супа), картофи на фурна.
Вечеря вчера грейпфрут, мандарина и киви.

Днес
Закуска бисквити и Данино
Обяд тиквички на фурна с кисело мляко и копър
Вечеря банан, круша и ябълка


Абе мили мами, защо не пишете в другата тема?  newsm53 Дайте само менюта и рецепти да слгаме тук  newsm10

# 264
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 346
Менюто вчера
Закуска- Препечени филийки с масло и сиренце.
Обяд: Пълнени чушки. Нямах пресни чушки и напълних печени. Плънката беше от ориз, пил.месо, морков, лук и малко чубрица. Станаха превъзходни.
Следобедна закуска: Кисел с плодово пюре
Вечеря: омлет със сирене, кашкавал, домат, и масло

Менюто днес:
Закуска: Баща ми седна да закусва козунак с кис. мляко и тя нашта първа кипра. Хапна и малко ябълка и круша
Обяд: Риба със зеленчуци(картоф, морков, домат, лук,броколи)
Следобедна закуска: Бисквитена торта
Вечеря: Най-вероятно Цица. Излира ни един кътник отдолу и положението е много зле.

# 265
  • Пловдив
  • Мнения: 1 672
stefka_todorova, като те чета.... направо ме хваща срам  Blush
Как успяваш да приготвиш това обилно меню?
Ние гледаме да сме повече време навън, но дори и да е лошо времето не успявам да се представя така блестящо  Mr. Green

# 266
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 346
Чак пък обилно меню Бени не бих казала.Но съм трогната от похвалата.
Ние също сме по цял ден навън. Аз готвя всичко сутрин. Тя като ме види с тенджера и реве да и дам и на нея. Давам и тенджера и черпак и тя "готви" и после си храни играчките. Взимаме бурканите и кръстосваме улиците по цял ден. Не знам дали съм казвала тук, но аз в повечето случаи готвч повече ядене, че да може да яде два дни от него(става въпрос за обяда).
А иначе и ние вземахме кухня ама диването НЕ та НЕ - на мама манджите са по вкусни!!! Два месеца взимах от кухнята и хварлях и после се отказахме. А между другото кухнята до нас е отвратителна. Никакво разнообразие, супите като вода, кремовете изключително сладки никакви плодове, само пилешко месо, а последните две седмици супата беше само супа топчета (а каймата в нея беше толкова съмнителна че....)И това което може би най-много не ми харесваше беше че всеки ден готвят с месо(само пилешко разбира се) и в повечето случай и супата и манджата бяха с месо.
А манюто ми не мисля че е много обилно. Просто се стремя да яде разнообразна храна и не наблягам чак толкова много на здравословните работи. Имам предвид че като гледам вие купувате доста работи от диетичните магазини-семена, ядки, брашна и др. Аз използвам обикновени продукти. Като наблягам както се вижда на млечните продукти, плодовете и зеленчуците, който както всички знаем са най-важни за растящия детски организъм.
А и все пак тези деца след 1-2 год. ще тръгнат на детска градина и там няма кой да ги храни със здравословни работи.

Менюто днес:
Закуска: Принцеса с яйце сирене и кашкавал и едно Данонино
Обяд: Яхния от грах
Следобедна закуска: Крем банан и шоколад - смесвам двата вида нишесте
Вечеря: Супа топчета може би.

# 267
  • София
  • Мнения: 12 231
  Закуска - малко кисело мляко и кърма разбира се.
  Обяд - бяхме в зоологическата и ядоха малко солети, заспаха и чак късно следобяд - задушени зеленчуци.
  Вечеря - пиле яхния като основно наблегнаха на бутчетата. Напоследък ядат по повечко и определено налитат на месо- изядоха почти две големи домашни пилешки бутчета  Simple Smile
  Десерт - Крем Карамел  Simple Smile Само Ваня обаче, Ники не и хареса. И без това се притеснявам на нея все още да и давам цяло яйце и мляко.
  Аз също съм много зле с готвенето и хич не обичам, но със сигурност напоследък избягвам всякакви боклуци, не само заради тях, но и заради нас.
  Кремвирши не купувам и други подобни колбаси и не са опитвали съответно, месото е домашно. Всякакви плодови млека, Данонино, Нишестета и тн също не се купуват. Ядат само кисело мляко чисто и така си го предпочитат- случвало се е да им предложа, например аз си правя кисело мляко плодово със домашно сладко. Не искат. Дори и за киселото мляко ми се иска да е домашно подквасено но ще го мислим.
   За това, че после ще ядат боклуци е ясно, но именно сега докато мога поне предпочитам да им предлагам колкото се може по-здравословни неща, все пак именно сега основно се изгражда организма им. Това не означава, че не ядат от мазните банички навън понякога, не са опитвали вафличка, или кроасан, но именно опитвали няколко пъти досега в живота им. Определено им харесва в някаква степен сладкото, но е нещо което е за хапване понякога, а не ежедневно, точно както и ние вкъщи.  Предлагам плодове, както и сурови ядки - слънчоглед, тиквени семки, кашу. Обичат много  Simple Smile

# 268
  • София
  • Мнения: 12 231
  За утре за закуска ще е мляко с грис, като млякото е кърма  Simple Smile Просто заради голямата пауза днес ми се наложи да се изцедя, нещо което отдавна не съм правила и сега ще го пробутам утре по този начин. Все още избягвам заради АБКМ-а на Ники да предлагам краве прясно мляко.

# 269
  • Мнения: 1 947
   Днес сефе ядохме пържени картофи. Embarassed Е, Малена изяде само два,
ама си е събитие. Simple Smile На връщане от зоопарка момата заспа в колата и
обикаляхме, за да поспи и когато отидохме на МакдрайФ (сууупер рядко,
но с голям кеф), тя се събуди ииии... нямаше как да не и дам. Simple Smile

   Иначе правих пилешки хапки, мариновани само с подръчни подправки и
задушени в зехтин. Пюрето от картофи и целина
не го погледна изобщо.
   Вчера - печена херинга - не разбирам от риби, купих я, защото е дребна,
а тук попчета и цаца няма, но никак не ми хареса - беше суха и с много и
дребни костици. Confused

Общи условия

Активация на акаунт