Сол, пипер и щипка магия

  • 85 182
  • 62
  •   1
Отговори
# 60
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 638
Индийски ориз със шафран, пиле и бадеми (вариант на Yakhi pulao)

Pulao и индийският вариант на пилафа. Приготвя се основно с ориз басмати и шафран. Оризът се измива добре и предварително се наксива във студена вода за около 30 минути, така се предотвратява залепването на зрънцата при варенето. Долната рецепта я адаптирах от книгата на Мридула Балджекар "The Ultimate Indian Cookbook".

снимка

Продукти (за 6 порции)
1 чаша =250 мл

3 пилешки филета
2 чаши вода
300 г ориз басмати, предварително измит и накиснат във вода за 30 минути
1 глава лук
2 скилидки чесън
1 с.л. избистрено масло (гий)
100 г стафиди
шепа обелени бадеми, запечени на горещ и сух тиган
3 шушулки кардамон, натиснати, да се отворят
3 карамфила
1 пръчка канела
1 ч.л. настърган джинджифил
щипка шафранови пистили
сол на вкус

Пилешките филета се измиват и сваряват за 20 минути във водата, заедно с карамфила, кардамоновите шушулки, канелата и сол на вкус. Изваждат се и бульонът се запазва. Пилешкото месо се нарязва на хапки. Лукът се нарязва на полумесеци, чесъсът се обелва и нарязва на ситно. В дълбока тенджера се разтапя маслото, прибавят се лука , дожинджифилът и чесъна, и се запържват на силен огън за 2 минути. Прибавят се кубчетата пиле и изцедения ориз и се запържват за още 2 минути (докато оризът стане прозрачен). Добавя се пилешкият бульон с подправките, шафрановите пистили, оставя се да заври, покрива се и се оставя на тих огън за 15 минути. 5 минути преди края се добавят стафидите. Отдръпва се от огъня и се оставя 5 минути преди сервиране. При сервиране се поръсва със запечените бадеми и ситно нарязан пресен кориандър.

# 61
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 638
Гьоза (японски равиоли)

В градината на Камбанката в четвъртък всяко дете си избира книжка от училищната библиотека, четем я събота и неделя и я връщаме във вторник. Един ден се върна с книжка от японски автор, където брат и сестра правят японски равиоли. Накрая имаше и рецептата. Преснимах я и я пробвахме. Това беше първият опит. Вторият опит беше подплатен с ценните съвети на Самурайка (от форума) за още по-добър резултат.
В една тема за тестените изделия Асялейн беше превела рецепта за гьоза със снимки, обясняващи сгъването на равиолите. По-долу съм дала рецептата от училищната книжка с допълненията на Самурайка. А тук има обяснено сгъването стъпка по стъпка.

Снимка

Продукти:
(за около 40 гьоза)

за корите:
200 г бяло брашно
60 г царевично нишесте
1 ч.л. сол
около 130 - 140 мл хладка вода

За плънката:
1/2 глава китайско зеле
200 г кайма (смес пилешко : свинско 1:1)
3-4 гъби шиитаке (ако ползвате сухи, предварително се накисват в топла вода)
1 пресен лук (бялата част) - може да се замени със същото количество праз
1 скилидка чесън, смачкана на ситно
1/2 ч.л. настърган джинджифил
2 с.л. соев сос (може и малко повече)
1 с.л. мирин
1 с.л. сусамово олио
1/2 - 1 с.л. нишесте (ако плънката стане по-сочна)

За соса : соев сос:оризов оцет = 2:1

Приготвяне на тестото - В купа са смесват брашното, нишестето и солта. Постепенно се замесва като се добавя водата на порции, докато цялото брашно се поеме до твърдо тесто. Тестото се омесва в продължение на около 5 минути, докато стане гладко на пипане и с лек сатенен блясък. Завива се в домакинско фолио и се оставя да почине около 30 минути.
Междувременно се приготвя плънката - Китайското зеле се нарязва на много ситно, посолява се и се изстисква, за да си пусне водата. Лукът и гъбите се нарязват на ситно. В купа се смесват всички продукти и се размесва добре.

Приготвяне на равиолите -
Тестото се разточва с ръце до получаване на фитил с диаметър около 5 см. Работният плот и точилката се поръсват с нишесте. Приготвя се разтвор на 1 ч.л. нишесте в около 25-30 мл вода в купичка (за слепване на краищата). От тестото с остър нож се отрязват шайби с дебелина около 1 см (изсъхват бързо, затова не режете повече от 2-3 наведнъж). Разточват се върху нишестения работен плот до кръг с диаметър 10-12 см и дебелина 2-3 мм. Половината кръг се намазва с малко от нишестения разтвор по края. По средата се поставя 1 ч.л. (с връх) от плънката. Хваща се в ръка и краищата се притискат като се надиплят на "плисета" (за по-нагредно проверете линковете със снимки стъпка по стъпка). Краищата се притискат добре, за да не се отворят при варенето. Дъното се притиска леко върху работния плот, за да се изравни и гьозите леко се прегъват във форма на полумесеци.
Готовите гьоза се поставят в леко наръсена с нишесте тава. Ако ви останат разточени кори, могат да се набрашнят леко и да зе замразят (готовите гьоза също могат да се замразят).

Варене - Малко олио (около 1 с.л.) се загрява на дъното на дълбок тиган с капак.  Гьозите се поставят в тигана с "плисетата" нагоре и се запържват на силен огън, само отдолу, докато хванат златисто-кафява коричка. Добавя се вода, докато ги покрие на 1/4 от височината, покриват се, огънят се намалява и се задушават на пара, докато изври цялата вода (около 4-5 минути).
Сервират се горещи със соса (смес от соев сос и оризов оцет в съотношение 2:1).


# 62
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 638
Наденички на фурна с картофи, моркови и розмарин

Рецептата я видях преди няколко години в предаването "Bill's Food" на австралийския водещ Бил Грейнджър и я адаптирах леко.
Оригиналът
Снимка

Продукти:
4 парчета сурова наденица
4 моркова
4 картофа
2 фили хляб (по-стар, по възможност ръжен или с натурална закваска, не тостер)
розмарин, мащерка, сол, черен пипер
малко зехтин

Картофите и морковите се нарязват на кръгчета или пръчици и се бланшират за 5 минути във вряща леко подсолена вода. Отцеждат се и се прехвърлят в тавичка. Добавят се нарязаните на хапки наденица и хляб. Подправя се с розмарин, мащерка и черен пипер, добавя се струйка зехтин и се разбърква. Пече се около 20 минути в загрята на 190 градуса фурна, до златисто.

Общи условия

Активация на акаунт