ДЕЦА С УВРЕДЕН СЛУХ - 2

  • 71 471
  • 818
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 2 563
Аз пък искам да кажа проблемът не е задължително в това колко са неопитни лекарите в България. Явно има различни школи в имплантирането, различни мнения. Аз познавам вече много американци с имплант - ами на всеки лекарят му прави нещо различно. Някои ходят на настройки на две седмици, в началото даже и всяка седмица. Аз ходех всеки месец, вече минаха шест месеца и ме викат чак след четири месеца.

И в държавите, в които имплантация се прави от 20 години, няма консенсус за всичко, това искам да кажа.

# 361
  • Мнения: 2 543
Яна, то това е ясно. Ние винаги сме обсъждали фактът, че тук има случаи (или поне имаше допреди време), в които децата нямат реакции с импланта в продължение на месеци. За това пък съм сигурна, че има световен консенсус, че не е нормално. Simple Smile
Друг е въпросът, че явно при детето на Христина не е това проблемът. Може би то реагира, но тя се съмнява, че чува всичко... Така или иначе, докато тя не уточни какво я притеснява, не можем да дадем разумни съвети.

# 362
  • Мнения: 2 563
Яна, то това е ясно. Ние винаги сме обсъждали фактът, че тук има случаи (или поне имаше допреди време), в които децата нямат реакции с импланта в продължение на месеци. За това пък съм сигурна, че има световен консенсус, че не е нормално. Simple Smile
Друг е въпросът, че явно при детето на Христина не е това проблемът. Може би то реагира, но тя се съмнява, че чува всичко... Така или иначе, докато тя не уточни какво я притеснява, не можем да дадем разумни съвети.

Аз само по принцип си говоря, не за месеците без реакция. За тях не мога да се изказвам (но някак си мога да разбера защо детето на самото включване да има реакция, но после вкъщи като започне мама да му вика името и да изпуска предмети зад него, не се обръща  Grinning)

# 363
  • Мнения: 29
Здравеи те момичета много се радвам че ми одговорихте ,факта че ми писахте ми дава един вит оспокоение.Надявам се че ме разбирате правилно .При нас нещата стоят така . Ние сме от гр Шумен ,синът ми се казва Ален на 1 г и 8 месеца .Направих ме операцията юни месец ,а процесора го включиха в края на юли .Отначало нямаше никаква реакция ,понеже е много малък и на самите настроики не стоеше.Мога да кажа ,че вече от два месеца започна да риагира на звуци .В Шумен няма сурдопедагок и ходим при логопед ,а във вкъщи се занимавам аз с него.Видимо е че,чува но мисля че,реч не чува много добре.Писахте ми за Боби ,аз когато и се обадя тя винаги е заета  и  мисля че,нещо не можем да се разберем . Лошото е при мен че аз съм много чувствителен човек всичко което ме се каже приемам много лично .А всичко свързано с Ален е много болезнено за мен защото причината да загуби слуха си е моя. По време на бременоста ми ми поставиха гентамицин ,всичко това което му се случва е по моя вина .Знам че всяка маика иска наи доброто за своето дете но,трудно човек намира разбиране.Неискам да обиждам нашите лекари но ,ако има някаде кадето може да се направят по добри настроики искам да знам.За сега това е от мен имам гости и вече трябва да им обърна внимание.

# 364
  • Мнения: 2 531
Лошото е при мен че аз съм много чувствителен човек всичко което ме се каже приемам много лично .А всичко свързано с Ален е много болезнено за мен защото причината да загуби слуха си е моя. По време на бременоста ми ми поставиха гентамицин ,всичко това което му се случва е по моя вина .
Не се измъчвай в самообвинения! Това няма да помогне на никого, а факта че са ти сложили гентамицин- сигурно е имало причини за това, и не се знае дали е нямало да стане по зле! Има и други деца загубили слуха си от л-е с АБ! В твой интерес , а и на сина ти , е да не приемаш нещата толкова лично!

# 365
  • Мнения: 2 543
Хриси, мила, не се измъчвай с такива мисли. Всичко ще се нареди!
Ето няколко неща, които можете да правите с логопедката, за да се научите да разбирате какво и колко чува.
Първото и основно "упражнение" за слушане е за идентификация на звук - т.е. детенцето трябва да се научи при наличието на звук да прави нещо. Обикновено това, което се използва са рингове за низане, топчета, които се пускат в бутилка или някакъв друг съд и разни подобни неща, които ти сама ще успяваш да включваш в игрите ви. Идеята на играта е да се накара детето да се заслуша и като чуе звук, да наниже ринг (или да пусне топчето в бутилката). Започва се с някакви инструменти - барабанче, свирка, дейре, някаква дрънкалка. Отначало, за да разбере какво се иска от него, заставаш срещу него, така че да те вижда, удряш по барабана и хващаш ръчичката му, за да му помогнеш да наниже ринг. Не след дълго той ще схване и сам, че когато чуе барабана, трябва да наниже ринг. Когато разбере играта, заставаш зад гърба му, така че да не те вижда и да разчита само на слуха си. После вече включваш и другите инструменти. След като си сигурна че Ален реагира добре на инструментите, вече можеш да започнеш да опитваш със звуците от Ling Six Sound Test, които ще ти помогнат да разбереш дали чува звуци във всички честоти. Тези звуци са "А", "У", "И", "М", "С", "Ш". Това е наистина най-основното упражнение и аз все пак си мисля, че едва ли не го знаеш, но за всеки случай реших да ти го напиша.  Embarassed Ако пък има нещо, което ти е неясно, пиши.  Hug

# 366
  • София
  • Мнения: 2 437
Мили мами, извинете, че нахлувам в темата ви, но имам малко въпроси и ще съм ви много благодарна, ако ми отговорите.
Сигурна съм, че много пъти е обсъждано, че е писано и простете, че някои въпроси ще се повторят. Наистина нямам време да изчета всичко писано по темата.

Откриха на детето ми трета сливица, която е направила много поразии. И това, докато попаднахме на лекар, който да види всичко това.

Въпросите ми са свързани със слуха. Направиха му тимпанография, която показа най-високата степен на запушване на ушните канали. Лекарят ни попита, дали детето чува и аз отговорих с ДА. Сега, обаче, започнах да си правя експерименти и открих, че детето не чува добре и особено ниските тонове (напр. ако му говоря тихо с басов глас не чува, но чува, ако говоря с писклив глас).
Знам, че децата се адаптират бързо и се нагаждат. Не мога да съм сигурна от кога не чува добре. Чак сега го установих. Забелязах и, че когато пея тихичко започва да ме гледа в устата и разбира коя песничка му пея. Изобщо, попритесних се, защото не ях забелязала този проблем.
Ще му поставят макарички за изтичане на тази събрала се течност.
Какво мислите за тях?
Могат ли да увредят тъпанчето?
Слухът ще се възстанови ли?
Ако се възстанови, за колко време се възстановява?

Ако не ви се пише, моля да ме препратите към тема, която смятате, че ще ми бъде полезна.

Мерси предварително


# 367
  • София
  • Мнения: 215
Хриси, убедена съм че всяка от нас ако реши може да намери вина в себе си за проблема на детето, но това освен да утежнява допълнително живота ти едва ли ти носи нещо друго. Убедена съм, че не са ти сложили гентамицин ,защото просто така си искала, а ако се е налогало, както явно е било, защо обвиняваш себе си? Няма смисъл, така е трябвало да стане, това ще те направи по-силна, ще ти даде възможност да разбереш на колко много си способна в името на детето си.
Това че детето ти е малко и не стои кротко не е ваш проблем, а проблем на аудиолозите и лекарите, те трябва да намерят начин да си направят настройката, без да тормозят детето. Дъщеря ми не беше по- голяма, когато и правиха настройки в Израел, беше на 1г. и 6м. и пак се справиха, изобщо не се обвинявай.

# 368
  • Мнения: 2 531
Ще му поставят макарички за изтичане на тази събрала се течност.
Какво мислите за тях?
Могат ли да увредят тъпанчето?
Слухът ще се възстанови ли?
Сина ми е със макарички- целта е да се дренират течностите които се събират в средното ухо! Тъпанчето стои като подпрано от въпросните макарички и май е пробито там! Трябва да се пази да не влиза вода в ушите!
Слухът- ако е проблема от събирането на течност - ще се възтанови! Аз като препатила и отпратена от лекарите без да е правена аудиограма те съветвам да искаш задължително такава! При нас се оказа че освен това намаление сина ми има и друга загуба на слуха! Успех!

# 369
  • Мнения: 950
.
Ще му поставят макарички за изтичане на тази събрала се течност.
Какво мислите за тях?
Могат ли да увредят тъпанчето?
Слухът ще се възстанови ли?
Ако се възстанови, за колко време се възстановява?


макаричките не увреждат слуха а напротив разрешава се проблема(нали трябва да изтече  тази течност която уврежда ) , а тъпанчето се възстановява,  за слуха зависи от много неща ,доколкото знам, ако проблема е само в течността слуха се възстановява , ако има нещо друго лекарите ще ти кажат .Зависи и от колко време е течността в ухото .
Бъди настоятелна да ти се обяснява всичко което се прави на детето и успех !

Последна редакция: пн, 10 дек 2007, 19:12 от FEN

# 370
  • София
  • Мнения: 2 437
veni-b, FEN , благодаря ви за отговорите   bouquet
За съжаление не знам колко време стои течността там...трябваше да посетим въпросният доктор (Френгов) за да види и да се сети, че е трета сливица. Но се влачи с хрема от началото на октомври. За мен не е много, но за един детски организъм, който се развива с бързи темпове...не знам.
Значи не се налага веднага да отидем при УНГ-то?  По Коледа ще ходим на контролен преглед преди операцията и не е фатално, ако изчакам до тогава, нали? Пада се след две седмици.

# 371
# 372
  • Мнения: 29
Здравеи те  ,наи сетне остана малко време и за мен и веднага сядам да пиша.Благодаря на всички които ми писаха ,благодаря и на теб Ieppe .Някои неща ги знаех и ги правим ,но повечето не ще ги пробваме и тях.От няколко дена Ален е неспокоен нервничак ,и трудно му се привлича вниманието дори отказваше да се храни .Оказа се че му никнат още зъбки ,а аз доста се бях притеснила.Много ми се иска да си направим среща и да се видим ,мисля ,че ще се получи много добре .Пишете какво мислите за това много целувки от мен и Ален Hug

# 373
  • Мнения: 2 543
Здравей, Хриси! Бях болна и не успявах да се включа.
Много се разтревожих от това, което пишеш - не знаеш тези неща, които ти бях написала, така ли? А как се занимавате с малкия? Рехабилитацията е най-най-важното нещо. Не може просто да се прави нещо с детето. Трябва да се правят съвсем конкретни неща. Рехабилитацията си има определени фази и те са определящи, както за развитието на детето, така и за настройките, които ще му се правят занапред. Чрез рехабилитацията стават ясни много неща за чуването на пациентите, така че е много, много важно да се поинтересувате точно какво да правите с логопедката. Идвате ли в София за повече от един ден, да постоите, да походите на занимания в болницата, да ви покажат какво да правите? Ако не, може би в някой близък до Шумен град има сурдопедагог, който поне веднъж седмично да ви помага с идеи... Дано не ти прозвучи нападателно всичко това, най-малкото пък ти имаш някаква вина за оправията в нашата страна, но ако не знаеш какво да търсиш, може и да не го получиш. Питай, ако имаш въпроси.  Hug

# 374
  • Мнения: 29
Здравеи Ieppi ,благодаря за одговора явно не съм написала нещата както трябва .В Софиа  ходим почти през месец  ,бяхме там за три дена работих ме с Таня и Славина но ,те решиха ,че е по добре аз да се занимавам с него във вкъщи.Ален е малък и наи добре се чувства с мен гогато провеждаме игри и занимания .Сурдопедагок намерихме във Варна там също ходихме  ,а след нова година ще ходим  пак ,а януари месец ще ходим на настроики и ще поостанем в Софиа ,за да видат какво е постигнал Ален . Мисля ,че Ален добре се справя ,но аз винаги си мисля ,че може и по добре .Знам ,че бързам ,но много ми се иска да каже поне една дума .Преди една седмица много се зарадвах когато като го храних каза ам няколко пъти ,но след това не го е повтарял.За сега спирам Ален се сабуди .

Общи условия

Активация на акаунт