Дете с ТЕЛК на санаториум - как?

  • 19 697
  • 42
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • софия
  • Мнения: 756
Здравейте, може ли да ми кажете каква е процедурата за да мога да заведа дъщеричката си на санаториум?! Каккви са необходимите документи, къде се подават, кои са местата където мога да я заведа според заболяването и....

извинявам се ако е говорено по въпроса, но не намерих нищо с търсачката....благодаря предварително

# 1
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Санаторим си избирате вие,според заболяването. Когато е по клинична пътека се иска само направление 7 за хоспитализация от джипито. Когато не е реда се определя от самата СБР.

# 2
  • Мнения: 434
В добавка на написаното от мама Раче- ако в Социалната оценка на детето има следния текст "детето има потребност от балнеолечение и рехабилитация." питай твоя социален работник и ще ти обяснят за начина на ползване и т.н.

# 3
  • Мнения: 2 531
Ако детето има в соц. оценка право за балнеолечение то си отива на свободни начала в санаторум, избран от него, взима фактура и в едномесечен срок подава молба при социалните заедно със фактурата да му изплатят помоща / т.е родителя ги прави тези неща/ ! Ако има и придружител в телка - същото се полага и за него.Т. е.  принципа е - отиваш, плащаш , после ти се възтановява определена сума.Не знам колко е за тази година,  някъде около 165 лв. на човек ?

# 4
  • Мнения: 28
   Ние ползвахме това лято правото си на балнеолечение.Детето ми е с 90% с право на придружител.От социалното ми казаха, че няма определен списък с балнеосанаториуми.А джипито трябва да ни насочи и за където ни напише направление,там да отидем.Но нашата л-ка нямаше представа къде може да ни насочи(явно не го беше правила досега).А и детето ми е с таласемия майор,и в неговия случай няма нужда от някакви специфични процедури, защото няма да му помогнат.Затова аз разбрах от една друга майка с нашето заболяване къде са ходили-Поморие,НЦСР св.Георги-и помолих личната л-ка да ни даде направление за там.Това е хотел с разкошни условия.Прави се резервация по телефона.Ако детето е с право на придружител и двамата имате право на безплатни закуска, обяд и вечеря.Като порциите са огромни и по едно безплатно питие на всяко хранене.Накрая си плащаш престоя,взимаш фактури на името на детето и на придружителя, може да дадете напрвлението да ви напишат входящ номер и това е.Като се върнете в едномесечен срок фактурите се подават в социалното и до месец ви изплащат по 165лв на човек,т.е. 330лв.
За други места обаче нямам информация.Мисля, че тези санаториуми които са в списъка на НОИ също може да се ползват.Но за тях май трябва да се вземат карти.
Дано съм помогнала на някой с информацията.

# 5
  • Мнения: 434
Да. На мен. Моля те напиши ми по-точни координати на този санаториум. Много ме интересува!
Предварително благодаря,  bouquet

# 6
  • Мнения: 2 084
Здравейте! Синът ми е на 3г и 7 месеца. С телк сме за операция на малформация, има и други здравословни проблеми. Къде може да се намери информация за подходящи санаториуми?

# 7
# 8
  • Мнения: 28
Това са телефоните на Национален Център за Социална Рехабилитация "Св. Георги" в гр.Поморие  -  0596/25180,22327,22922.Аз се обадих и направих резервация без да съм казвала, че сме с направление.Чак като отидохме казах ,че имаме напрвление.Намира се на ул.Търговска №5.

# 9
  • Мнения: 434
Благодаря!

# 10
  • Мнения: 393
  Социална оценка +копие от направляние от личния доктор.предварително си запазвате място в база на НОИ и после със фактурата и предходните документи-в социални да ви изплатят  фактурата.Но имаше лимит,над кайто не изплащат,но не съм сигурна колко беше.Ако има право на придружител,изплащат и за него.

# 11
  • Мнения: 872
До 165 лв. изплащат на човек.

# 12
  • Мнения: 199
Здравейте,фактурата поименно ли трябва да се издаде,или е на сметките и името на НОИ newsm78 Освен това колко време преди заминаването трябва да се запазят местата,ако кажеш,че си с направление създават ли трудности newsm78

# 13
  • Мнения: 5 682
Здравейте,фактурата поименно ли трябва да се издаде,или е на сметките и името на НОИ newsm78 Освен това колко време преди заминаването трябва да се запазят местата,ако кажеш,че си с направление създават ли трудности newsm78
М дааа. И мен това ме интересува. Освен това ме интересува за места, където можем да отидем /по скоро препоръки за добра база/. И откога трябва да стане резервирането? То това всъщност по скоро ще е въпрос към мястото към което ще се насочим.

# 14
  • гр.Добрич
  • Мнения: 2 522
Тази година искахме със съпруга ми да си ползваме правото за санаториум, тъй като и двамата имахме много проблени съ ставите. Набелязах си 5 санаториума и накрая само в Костенец имаше свободни места и то за края на октомври.  Мислъта ми е че по-раничко трябва да си набележите желаните места, защото има хора които болни-неболни са всяка година на почивка.

# 15
  • Мнения: 2 084
Личния лекар ли трябва да прецени кой санаториум е подходящ за детето?

# 16
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
При нас лекуващата лекарка ни обясни още в самото начало,кой санаториуми са подходящи за увреждането на детето. Даде ни телефони и препоръки за това ,кои от процедурите са подходящи и кои не.

# 17
Само деца със социална оценка ли могат да отидат на санаториум?Може ли само с направление от личен лекар

# 18
  • София
  • Мнения: 2 262
Децата със социална оценка имат право да им върнат парите от социалната служба, а иначе можете да отидете без тази екстра, просто ще си плащате сами и няма да имате право да ви ги върнат!

# 19
  • София
  • Мнения: 221
Здравейте, имам въпросче към мамите ходили скоро в санаториума в Поморие.Имаме резервация за септември , знаете ли дали има и апартаменти там, защото варианта , който ни предлагат е за две двоики стаи, смятаме да ходим там и със здравото ни дете / зная, че за него се плаща по други цени, какви са те всъщност/.Служителката на санаториума не беше от най-любезните, така , че сигурно ще имам и още въпроси...

# 20
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
 dmaria , ти си от щастливките пробили да си водят децата на Поморие. Едва ли някоя от тук пишещите е имала тази възможност за да ти даде инфо. На Поморие ми казаха че не приемат деца под 12г. независимо от увреждането им.

# 21
  • Мнения: 460
Да, и на мен ми казаха това, което пише Мама Раче. Питах в стаята, където се правят резервации именно за Поморие, в сградата на бул. Васил Левски в София. Жената беше много любезна и ми каза, че няма начин да ни даде за дете и ако по някакъв начин успеем да отидем, от санаториума ще ни върнат заради децата.

# 22
  • Мнения: 2 232
Здравейте, имам въпросче към мамите ходили скоро в санаториума в Поморие.Имаме резервация за септември , знаете ли дали има и апартаменти там, защото варианта , който ни предлагат е за две двоики стаи, смятаме да ходим там и със здравото ни дете / зная, че за него се плаща по други цени, какви са те всъщност/.Служителката на санаториума не беше от най-любезните, така , че сигурно ще имам и още въпроси...

Здравей dmaria , аз лично не съм водила моите деца там, но племенникът ми ходи  почти всяка година и до колкото знам има апартаменти, може да са резервирани по същото време просто.За цените, аз отдавна съм ходила с него веднъж като придружител и ми се сториха доста по-евтини  отколкото ако отидеш на хотел или просто на море.Сега може и да има промяна някаква.

# 23
  • София
  • Мнения: 221
Здравейте момечета, никакви връзки не съм използвала звъннах на телефоните които сте оставили в сайта, резервирах места и толкова. Но..то винаги има и но...за месеците юли и август не се правили резерварции. ще ходим през септември.

# 24
  • Мнения: 5 682
звъннах на телефоните които сте оставили в сайта, резервирах места и толкова.
А уточни ли, че едното ти детенце е с проблем? Да не стане както каза Парапланерчето да ви върнат като отидете  Confused

# 25
  • София
  • Мнения: 221
Да здравото дете и мъжът  ми почиват  при други условия ..Само, че някъде другаде бях чела за възможност здравото детеда почива в 25% отстъпка ако примерно джипито ни прати с направление , че често боледува от простудни заболявания/което си е така/

# 26
  • Мнения: 460
Дано да нямате проблеми и да си починете добре. Когато питах, понеже и съпругът ми е със заболявания, ми казаха, че веднага могат да ми дадат резервация за него там, а ние с децата да сме на квартира. Разкажи като се върнете, ще е полезно определено за ходещите следващата година.

# 27
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Ние с Вики отиваме там от13 юни с голяма група хора с увреждания.Когато се приберем ще пиша. Знаят, че ще има и дете с групата.

# 28
  • Мнения: 167
Момичета някой има ли инфо за санаториум с минерален басейн с възможност за хидротерапия-за дете с ДЦП,примерно. От НОИ ми дадоха десетина телефона, половината не ми вършат работа, но честно казано ще ми е по-лесно, ако някой от вас ме "светне". Благодарско!

# 29
  • Мнения: 2 084
За ДЦП мисля, че в Тузла - Балчик правеха кални бани. Базата май е доста мизерна, но калта е уникална. В някоя търсачка можеш да се опиташ да откриеш координати на Тузла - Балчик.

# 30
  • Мнения: 1 283
Това са телефоните на Национален Център за Социална Рехабилитация "Св. Георги" в гр.Поморие  -  0596/25180,22327,22922.Аз се обадих и направих резервация без да съм казвала, че сме с направление.Чак като отидохме казах ,че имаме напрвление.Намира се на ул.Търговска №5.
И какво стана, като каза, че си с направление, защото и аз смятам там да отида с детето, и каква трябва да е диагнозата, има ли ограничения. Детето ми е първа група инвалид с право на придружител?

# 31
  • Мнения: 28
Когато пристигнахме и казахме, че сме с направление просто ни написаха една карта , която показвахме в ресторанта, че сме на пълен пансион.И моето дете е с ЧП и така имахме право на пълен пансион за двама души.А ние бяхме със съпруга ми и по-голямото ни дете също.И си поръчвахме за другите двама отделно и си плащаш на момента.Но храната , която ни се полагаше безплатно беше в доста големи порции.Значи , те ти сервират каквото ви се полага за ядене и ако искате още нещо допълнително си плащате само него.Когато плащаш накрая за нощувката( имаше и някаква курортна такса и за паркинг май) пак казваш, че си с направление и искаш фактура на името на детето и на твое име.Май това беше. Но те са много отзивчиви хората.Поне миналата година така бяха.И дори казаха, че ако има нещо друго да ни скат от социалното за да ни изплатят парите - да им се обадим.Дано успя да ме разбереш.Ако има още нещо питай.

# 32
  • Мнения: 28
Ох, аз така и не отговорих на въпроса ти.Доколкото знам няма ограничения за диагноза.Тях това не ги интересува.Дори не ни погледнаха направлението. Моето дете е с таласемия майор и състоянието му не се повлиява от процедури, така че просто си изкарахме почивката там.Вие кога ще ходите? Пиши какви са цените тази година , ако знаеш.Ние обжалвахме ТЕЛКа и чак сега ни дойде новото решение.Другия месец може би ще е готова и соц.оценка. И искаме да отидем пак там.Така , че ще ни е полезна нова информация Hug

# 33
 Simple Smile Simple Smile Simple SmileЗдравейте,дъщерями е 62% с Епилепсия ние можем ли да ходим някъде на почивка и къде въобще не съм запозната? Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 34
  • Мнения: 3 540
Неси,ако няма ,кой да ти даде отговор на въпроса ,аз зная къде ще ти отговорят!
Но е добре да се регистрираш!

# 35
  • Мнения: 31
Неси,ако няма ,кой да ти даде отговор на въпроса ,аз зная къде ще ти отговорят!
Но е добре да се регистрираш!
Simple Smile Simple Smile Simple SmileБлагодаря за инфо,не знаех обаче имам толкова много въпроси че чак се панирвам Embarassed Embarassed EmbarassedВярно ли е че като получавам пари от Телк не трябва да работя???Ние още чакаме решението и незнам какво да правя като го получа??? Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 36
  • Мнения: 1 283
Ох, аз така и не отговорих на въпроса ти.Доколкото знам няма ограничения за диагноза.Тях това не ги интересува.Дори не ни погледнаха направлението. Моето дете е с таласемия майор и състоянието му не се повлиява от процедури, така че просто си изкарахме почивката там.Вие кога ще ходите? Пиши какви са цените тази година , ако знаеш.Ние обжалвахме ТЕЛКа и чак сега ни дойде новото решение.Другия месец може би ще е готова и соц.оценка. И искаме да отидем пак там.Така , че ще ни е полезна нова информация Hug
благодаря ти за отговора, обаждах се, но всичко е заето за месец юли, за август няма да мога и затова смятам да го отложа за септември. Ако имаш някакви снимки да го видя  Praynig Моето дете също не се нуждае от процедури по същата причина. Ще чакам да ми пишеш  bouquet

# 37
  • Мнения: 5 682
И аз ще замоля за снимки, ако не е удобно тука, може на лични  Hug

# 38
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Момичета аз пък можех да отида на Поморие с детето, но се отказах в последния момент. Видя ми се нещо подозрително за 5 дни 165лв + направление№7 за хоспитализация + заплащане на процедурите отделно ако искам да му правят,а аз искам. Ходя в СБР точно заради тях. Така и не ми отговориха защо трябва да нося талон за хоспитализация и да си заплащам престоя и процедурите и се отказах. Детето ми има право на 3м. на този талон и го използвам винаги за процедури, то се повлиява добре от тях. Обикновено ходя на Тузлата и съм доволна от процедурите. Най-вече от калта уникална е . Битовите условия са супер лоши,но заради калта си струва да се изтърпи две седмици.

пп. Неси със сигурност може да ходиш на почивка с детето си където поискаш. Друг е въпроса ако искаш да ходиш за рехабилитация в СБР тогава трябва да се съобразиш с мястото и процедурите които са подходящи за детето ти. Ти най- добре си знаеш от какво има нужда.
 
С риск да се повторя ще апелирам отново: Мили мами не ходете в специализираните болници за рехабилитация  на почивка. По този начин някое дете нуждаещо се от този вид рехабилитация не може да отиде. Мисля,че всички пишещи тук имаме огромни проблеми покрай децата си и финансовото ни състояние на повечето не е цветущо,но все пак СБР са за рехабилитация на нашите различни деца а не за почивка. Повярвайте ми на някой места трябва да се запишеш още през април за юли или август точно защото възрастни хора ги използват за почивка.

Последна редакция: вт, 29 юли 2008, 14:56 от мамаРаче

# 39
Детето е с ТЕЛК 1 група с придружител, на санаториум в Момин проход по клинична пътека с направление №7, майката е придружител и си заплаща престоя си там. Има ли право на помощи от соц. служби в размер 165 лв. и ако има въз основа на какви документи?

# 40
  • Мнения: 5 682
Има право да си получи парите от Соц. служби, въз основа на издадена фактура от мястото където са били.

# 41
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Детето е с ТЕЛК 1 група с придружител, на санаториум в Момин проход по клинична пътека с направление №7, майката е придружител и си заплаща престоя си там. Има ли право на помощи от соц. служби в размер 165 лв. и ако има въз основа на какви документи?

Не! Няма право. Помоща за балнеолечение и рехабилитация се изплаща 1 път в годината ако не е ползвана на друго законово основание. Талон №7 е за хоспитализация в болнично заведение и тогава се предполага, че за детето не се заплаща нищо, а само за придружителя. Тоест от социалните няма да ви бъде осребрена фактура само за вас,защото това право се полага на детето и придружителя а не само на придружителя.

# 42
  • Мнения: 5 682
О, да. Ето, че трябва хубаво да се чете въпроса  Embarassed. Аз разбрах, че се плаща и за двамата в санаториума - детето и майката придружител, а то всъщност само за майката било  Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт