Отговори
# 15
  • Мнения: 8 917
Директорката на нашата детска градина ни обясни на родителската среща следното: има списък с разрешените от РИОКОЗ препарати; всички от тях съдържат хлор. Когато минават на проверка, капят с някакви реактиви на пода или по повърхностите, и ако не реагира по изисквания от тях начин, градината се санкционира. От всички разрешени препарати, белината е най-евтиния, затова купуват нея. Обясни ни най-любезно, че ако ДЪРЖИМ да не се използва белина, тя с удоволствие ще ни предостави списъка, но ще трябва ние самите да си финансираме разликата в цената между белината и по-скъпия препарат. Предвид на факта, че препарати трябват непрекъснато и трябва някой специално да се ангажира със събирането на пари, закупуването, следенето кое кога свършва и т.н., накрая родителите не стигнахме до решение и си останахме на белината. Това, което помня със сигурност е, че Доместос не беше в списъка.

Същото ни го каза и на нас директорката. 1 към 1. Да не сте в ОДЗ 75 Laughing

# 16
  • Мнения: 2 722
В яслата ползваха белина - миришеше още пред входната врата, а и доста дрехи дадоха фира по тази причина.
Сега в градината не ми се е набивала в носа острата миризма на белина, ще трябва да попитам.

# 17
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
И аз миналата година бях пуснала същата тема. Но продължава миенето с белина, тъй като в градината ги е страх да мият с друго заради ХЕИ. А като надуша белина, направо все едно ме хваща някой за гърлото. За избелелите дрехи не ми се говори.

# 18
  • Мнения: 182
 При нас в яслата използват НМI Профик или друго подобно от същата серия. Много е хубав този препарат, убива всичко вредно, стига да се използва  както трябва. Аз го изпозвам в къщи и нямам забележки.А за миризмата според мен е по- добре да е дезинфекцирано и да мирише на препарати, отколкото това да не се прави. Досега не съм имала проблем с обезцветяването на дрехите.

# 19
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
Да, но миризмата на белина е супер вредна. А ако има някое дете-астматик, вече не ми се мисли....

# 20
  • Мнения: 2 070
Момичета, ние от СНБМ се свързахме вече с МЗ, които изготвят разни правила в момента за яслите... Един от въпросите, който искаме да повдигнем е за белината. Не е вредна миризмата, а изпаренията..хлорните. За дихателните пъщита, може да се предизвикат, астми, алергии... Пред отдел образование в столична община, които пък  отговарят за градините лично аз съм им повдигала въпроса два пъти... Кзват, че ще го обмислят...и дотам засега.

# 21
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
... Не е вредна миризмата, а изпаренията..хлорните. ...

Да, де  Blush

# 22
  • Мнения: 2 978
Цитат
Здравно-хигиенните изисквания към текущото поддържане на хигиената в детските заведения - детски ясли и детски градини най-общо са следните:
Минимално двукратно влажно почистване на всички повържности, включително и дезинфекция на същите.
 За целта се използват топла вода, детергент - миещ препарат и дезинфектант в разтвор с различна концентрация, съобразно третираната повърност - 1% за тоалетни и гърнета; 0,5% за повърности като масички, столчета и др. Като миещи и дезинфекционни средства се ползват всички разрешени в страната препарати. Изборът се прави от ръководството на детското заведение, съобразно възможностите му.
Подходящото време за извършване на дейността е преди и след приключване дейността на групата, времето, в което децата са навън или почиват.
Н-к отдел"КНОС":   Д-р Анг. Вурдова

Последна редакция: сб, 06 окт 2007, 12:47 от Вини

# 23
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Ако детето пипа, лази и после си лапа ръцете ?

# 24
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Ужасявам се при мисълта, че дете може да близне белина  ...освен това смятам, че водата и сапуна са напълно достатъчни , децата не са чумави, нали ... при условие, че се ровят по пясъчниците и лапат неща от земята, такова белиносване е абсолютна глупост , според мен

# 25
  • Мнения: 2 070
А какво е КНОС? Понеже чета цитата на тази началничка на отдел...  newsm78

Сутринта в радината си миришеше на хлорна вар или белина, не знам кое точно... на мен при малко по-силна концентрация как ми се насълзяват очите и почва да ме сърби носа, предполагайте при по малки дечица как е...

# 26
  • Мнения: 46 518
Аз много се притеснявах, защото София се изрива от белина Confused но чистят с нещо друго, не знам как се казва, не мирише така неприятно  Hug

... Никоя община няма да им даде пари да харчат за забранени неща ...

Това, че е разрешено, значи ли, че е правилно  Stop

# 27
  • Мнения: 292
Моята свекърва е учителка и ми каза, че в нейната детска градина чистят с разтворени таблетки във вода подобни по съдържание с тези на Чико за студето изваряване на шишета за бебета. Въобще не мирише. Градината е държавна, но не съм я питала от къде ги вземат, защото не са евтини. Май си имат добри спонсори. За белината ми е казвала, че подовете на мокрите помещения чистят с нея, но следят за концентрацията стрикно, защото ако се превиши санкционират градината. Това е което знам. Също не разрешават метенето е метла, че вдига прах. Това е пак според изисквания на ХЕИ.

# 28
  • Мнения: 2 070
Ето какво разбрах за моя град /Плевен/, понеже преди малко говорих с отдел Здравеопазване в общината.  Казаха ми, че от две години в яслите в града не се използват хлор и белина, а някакви препарати, закупени от Велико Търново, чрез дистрибутор, преписах сайта. Това, което видях е, че са без фосфати, някои от тях 80% биоразградими, одобрени по незнам си кво си ISO, тези, които тя каза, че купуват са без алдехиди, каквото и да значи това /опитвам се да разбера/... В каталога, който жената ми показа имаше и съдържание на продуктите, а гледам, че в сайта липсва. Имаше и някакво производно на хлор. Ето сайта, на продукти може да видите Трефа. Има и за дезинфекция на яйца и бебешки прибори, което значи, че би трябвало да са безвредни.

http://www.hmi-company.com/index_bg.htm

# 29
  • София
  • Мнения: 1 546
Здравейте майки...да се включа и аз с пресни пресни емоции покрай дезинфекцията на детските градини. Simple Smile
В сряда имахме родителска среща и аз повдигнах въпросът за дезинфекция.!!Защо!?!Синът ми е с астма. Миналата година си ходеше почти постоянно с кашлицата, спазмите и сухия глас (да той не точно пресипнал). И личната лекарка предполагаше, че се дължи точно за почистващите препарати в градината. Лятото се стабилизира и сега като тръгна от септември пак се почна. На няколко пъти ми прави впечатление ( и аз го споделих пред всички), че като заведа детето сутрин и е още мокро от дезинфекцията и миреше вечерта си прибирам детето с кашлица и сух глас.  И наистина си мирише на белина бееее!!! Обясниха ми горе-долу същото каквото и вие сте писали - има си изисквания и това е.  Предложих им да си купуваме препарат, който да замести този с тази толкова специфична и остра миризма. Дори, че съм готова само аз да го купувам!
Днес сутринта какъв ми беше шокът като лелката на групата буквално ме направи на 2 ст. пред г-жата, детето и всичките, защото тонът и показваше,че няма да има неразбрали за проблема. Не ми се изпада в подробности - останах направо шокирана от факта, че едва ли не го приема моето отношение като лична нападка, което естествено не е така и т.н. Препаратът е на гранули, не му запомних името но това, което ме шокира беше съдържанието на...флорафим ( мисля, че така го нарекоха) - 56% или 65% #Crazy  #Crazy  Не знам какво точно съдържа белината но според мен е хлор и затова е тази специфична позната миризма.  Sad
Виждам, че явно има и други препарати, които могат да се използват за дезинфекция и разрешени от ХЕИ. Явно ще трябва да посетя директорката и аз за да обсъдя този въпрос с нея. С лелята явно няма да мога да се разбера.  Wink

Последна редакция: пт, 12 окт 2007, 13:50 от dama

Общи условия

Активация на акаунт