СТЕРИЛИТЕТ - откъде да започнем?

  • 10 415
  • 121
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 4 700
Ами да, Ще се опитам да събера достатъчно информация. Вие Ще допълвате.  Peace

# 31
  • Мнения: 939
 ooooh! на това моето му се вика "съчинение по картинка". Половин час мъдрувам следното:

4. Първите стъпки
След като веднъж вече се стигне до момента „защо няма бременност”, идват въпросите „какво да направя” и „къде да попитам”. Дори и да не е уточнен лекарят-специалист по стерилитет, има едно изследване, което трябва да бъде направено преди всички останали.
СПЕРМОГРАМА
Това изследването, с което се прави първата крачка към успеха. На много хора им се струва странно, че се започва с него, но то това е едно от най-безболезнените (от физическа гледна точка) изследвания. Много често е трудно да бъде осъществено, защото се изисква от мъжа в двойката, но резултатите от него биха спестили дългогогидшни безуспешни опити за забременяване дори и в специализираните центрове по стерилитет.
Жените, на които им предстои да тръгнат по пътя към изясняване на причините за липса на бременност (често проблемът да няма бременност не е само в единия партньор и/или може да бъде комплекс от заболявания), имайте предвид, че мъжете много трудно се съгласяват да направят спермограма. Причините... обикновено причината е една, но трудна за преодоляване – общественото мнение е, че по принцип на жените се казва „ялови” и има какви ли не етикети, поставяни им през годините и хората винаги си мислят, че няма начин липсата на детете в едно семейство, да е свързана с някакъв проблем в мъжа. Затова, въоръжете се с търпение. Тук няма рецепта, всяка от нас знае най-добре как да подходи към половинката до себе си и да го накара да направи спермограма.
Процедурата е най-добре да бъде направена в клиника по стерилитет – там има специализирани лаборатории. Сигурно се питате какво точно е спермограмата? – мъжът трябва да даде материал за изследване в лабораторията. Когато стане въпрос за спермограма винаги се сещам за изразът „мъжът и ръката интимно” – няма да навлизам в подробности как се дава материалът. Само ще уточня, че спермограма се прави от еякулат, т.е. – това е изследване на сперматозоидите при мъжа – напълно безболезнена процедура. В повечето от специализираните клиники има стаички, специално пригодени за случая, където има съответните видео-материали, списания, уютна обстановка.
Важно е да се знае, че мъжът не трябва да е еякулирал (независимо дали е било по полов път или не) 3 до 5 дни преди спермограмата, както и да не е приемал алкохол и антибиотици в тези дни. Веднъж даден материала, остава да чакате резултатите. В повечето случаи стават готови до няколко часа. Резултатът от изследването ви се дава на лист хартия.
И това е първият решаващ момент – какви са резултатите от изследването. Има референтни стойности (гранични стойности, които показват какви са нормите) на резултатите – обем на материала, количество сперматозоиди, брой нормалноподвижни, вискозитет, морфология... Тези резултати трябва да бъдат изкоментирани с лекар-специалист (в случая това може да направи гинеколог или уролог).
Независимо какви са разултатите от това изследване, трябва да продължите борбата заедно. Това е много неприятен момент за мъжа, ако има отклонения от нормалните стойности, но вие сте двама в тази борба и трябва да извървите пътя заедно. Неуместни и грозни са думите „ти си виновен” или „виждаш ли, че не е в мен вината да нямаме дете”. Такива реплики, независимо дали са отправени към мъжа или жената биха могли да разрушат връзката. А и имайте предвид, че дори и перфектната спермограма може с течение на времето да бъде „развалена”. Много фактори влияят върху нашият организъм и много са причините да има влошаване или подобряване на резултатите от различни изследвания.
Тук е момента да кажем, че и в едно семейство, което вече има дете, но иска още, а бременност няма, също трябва да се направи спермограма. Дори и в този форум има такива жени, които вече имат дете, но не могат да забременеят отново. Те също започват със спермограма.
След като сте разбрали какъв е резултата от спермограмата, отидете при лекар – специалист по стерилитет, защото оттук насетне има още изследвания преди да се установи каква е причината за липса на така чаканото бебе. Защото, независимо от резултата от спермограмата, освен при мъжа, причина да няма бебе, може да има и при жената. Животът така е отредил, че няма закон по който можем да кажем, че ако при мъжа има проблем, жената няма.

Последна редакция: ср, 14 ное 2007, 13:22 от Мишинка

# 32
  • Мнения: 7 716
Идеално. Heart Eyes

# 33
  • Мнения: 3 453
Браво!!! Мише, справила си се страхотно!
Аз ще се заема с фолиевата киселина. После ще хвана и нещо друго.
Ще се справим! Heart Eyes

# 34
Инициативата е страхотна! Hug
Това ще спести време на доста двойки по неравния път към заветната мечта - дете!

Мище, страхотно е, но ако сметнеш за необходимо  моля те допълни след 3-5 дни въздържание, без алкохол и прием на антибиотици, защото все пак и това има значение.
 мен специално ме предупредиха изрично и ми го повториха.
  bouquet  bouquet

# 35
  • Мнения: 939
готово! добавих алкохола и антибиотика. Сега малко ще се оттегля, че съм на работа и ми плащат да върша други неща. За ЦС ще пиша утре или когато намеря свободно време Hug

# 36
  • Мнения: 1 950
Страхотни сте Hug Heart Eyes

# 37
  • Мнения: 763
Това са моите размисли и страсти по точка трета -

Ето, стигнахме и до тук, запазваме си час за лекар , който преди това много добре сме подбрали, съобразно казаното в точка 2
Хубаво е прегледа да се извърши в първата половина от  цикъла, тоест няколко дни, след като е свършила менструацията. Лекарят трябва да поиска информация за общото ви състояние, за евентуална фамилна обремененост, тоест, има ли в семейството ви, някакви наследствени заболявания. От своя страна, вие трябва съвсем честно и откровено да споделите притесненията си, нали сте чували приказката, че на лекар всичко се казва (или беше показва   newsm78) Задължително кажете на доктора, ако досега сте поемали някакви лекарства, или пък сте били подложени на някакви процедури. Ако разполагате с резултати от досегашни изследвания, ако сте измервали базалната температура, и ако разполагате с нейни графики, покажете му ги. Всичко ще е от полза.
Самият преглед трябва да включва, освен по-горе описаният предварителен разговор, гинекологичен преглед /онзи на гинекологичният стол, или т.нар. магаре   hahaha /, преглед с ехограф (най-добре вагинален) и вземане на секрети за цитонамазка, микробиология, микоплазма и хламидия. Това последното с вземането на секретите го практикуват много малко доктори, но според мен трябва да се включи в практиката на всеки един от тях.Самата процедура по вземане на секретите, не може да се определи като много приятна, но се търпи. Във влагалището се поставя инструмент, наречен спекулум  /Мише,  Heart Eyes/  който улеснява достъпа до маточната шийка, от която с помощта на четчица се взема и самият секрет. Обещавам, че няма де е толкова лошо, колкото звучи .Изисквайте от своя лекар да ви направи тези изследвания, защото повечето от тях протичат без симптоми, а се оказват сериозен фактор за стерилитета. Нека изследванията да бъдат направени с антибиограма, защото така ще се види към кои антибиотици се реагира най-добре. Иначе може да загубите доста време в търсене на вярното лекарство, докато през това време, тровите организма си с друго.
  При прегледа с ехограф, трябва да се определят размера на матката, нейната форма , както и добре да се огледат яйчниците. Също така може и трябва да се види, дали има фоликули, евентуално дали има доминантен такъв, размера на ендометриума /маточната лигавица/ и най-добре изисквайте снимка от ехографското изследване, защото може да ви е нужна по-нататък.
След това започваме да си чакаме разултатите от намазките, като при евентуални положителни резултати, се провежда лечение.
Тук сега се чудя, от къде да копирам, или най-добре да пуснем някакъв линка за видовете резултати от цитонамазката, че е дълго, а идеята е да направим нещо не толкова подробно, че да не откажем хората да четат.
При наличието на микоплазма и хламидия се лекуват и двамата партньори. Лечението е с антибиотици, като понякога то може да е доста продължително. След което се правят контролни изследвания, за да се установи резултата от лечението.Тук ако някой може да допълни нещо, защото аз запецнах.....
И за микробиологията, моля за помощ.......че освен за гъбички, друго не се сещам
Важно: този преглед все още не е достатъчен, за да се назначат лекарства, които ще ви помогнат за така чаканото бебе. Преди да поемате каквито и да е било лекарства / с изключение на тези, които биха излекували някоя от по-горе изброените инфекции, ако ви бъде открита такава/ има още няколко неща, които трябва да направите задължително. Те са изброени в точка четвърта:.....

Понеже този пост го пиша вече два часа, че и аз съм на работа, пък и нета непрекъснато ми се губи, ако нещо ви се стори неправилно, поправяйте ме и допълвайте.
Абе мисля си, дали да се разпростираме толкова надълго и нашироко в обяснения. Или да го направим, но в началото на темата да синтезираме най-важните стъпки, пък по-нататък да си обясняваме кое какво е. Май така е най-добре, а?
Мише, браво, много добре си го написала   bouquet То и аз може да изчезна по-късно, че от сутринта правя лошо впечатление на главната  Embarassed

Последна редакция: чт, 15 ное 2007, 11:51 от Dodichka

# 38
  • Мнения: 763
За точка четвърта, трябва да се съсредоточим повечко, защото тя е най-важна. Да вземем да синтезираме по важност необходимите изследвания.След което в отделни постове, по хронологичен ред да опишем по-подробно какво представляват, какви могат да бъдат резултатите, и как да се подходи в отделните случаи. Ако сте съгласни допълвайте, или поправяйте. На първо четене я пускам така, пък после ......

1.   Преглед при специалист по стерилитет
2.   Цитонамазка
3.   Микробиология
4.   Хламидия
5.   Микоплазма
6.   Спермограма в клиника по стерилитет
7.   Фоликулометрия
8.   Хормони
9.   Тест за проходимост на тръбите
10.   вие сте.........
 
И както казахте вече, всеки си хваща по една точица и започва да я нищи, ама да не се уливаме, ей, че няма да ни четат.
За предконцепционалните изследвания, не знам къде да ги вмъкнем. Шайн хубаво ни напомни  Thinking

# 39
  • Мнения: 7 716
Аз как ги виждам нещата, защото човек се учи в движение. Laughing
Както повече от вас знаят /покрай Речника за стерилитета/  тези по-дълги обяснения можем да ги съберем и качим на новия сайт за репродуктивно здраве, а за бг-мамма ще направим съкратен вариант, само тема, с най-важните пунктове. Защото тук имаме само един подфорум, докато там ще е цял сайт.
Така и така ги пишете тези обяснения, хубаво е да ги запазим, защото наистина са необходими.
Аз предлагам да съберем информацията като краен вариант, а после въз основа на събраното ще направим направим съкратена версия. Laughing
Или пък като съберем всичко, ако преценим ще оставим цялата информация и няма да правим съкратен вариант. Просто да видим какво ще съберем.
Додичка, браво, супер си. Heart Eyes
И се усмихвайте във всяка една ситуация оттук натам! Laughing

# 40
  • Мнения: 763
Ами да, точно така Лали  Peace Ще си го направим тук сбито и ясно, стъпка по стъпка, като към всяка стъпка ще пускаме линк с обяснение на термините и резултатите от Речника. Точно това ми беше идеята и на мен, но наистина да съберем сега колкото се може повечко инфо, пък после в процеса на работа ще видим как ще продължим.

# 41
  • Мнения: 939
Додич, браво!

Аз само за малко се мяркам, че изведнъж ми изникна много работа.
Лали, тук много момичета четат. Мисля си, че трябва да има дългите обяснения и в този форум. Все пак идеята е на Доди и мисля, че смисъла беше точно в това - да дадем информация на новодошлите. А и честно казано, вече ми омръзна всеки месец да се обясняват едни и същи неща неколкократно. Ако имаме всичко тук, няма да ни се налага толкова много повторение.

# 42
  • Мнения: 2 382
Момичета,ще се опитам да измъдря нещо,но предполагам сте наясно,че освен да ползвам компа като пишеща машина за друго не ставам,така че ,ако само давам акъли от страни ,спрете ме навреме-няма да се сърдя на никой Hug

# 43
  • Мнения: 763
Ами ,че ние точно от акъли имаме нужда Шайн  Hug Действай смело  Peace

Сега се сетих, да вземем да вмъкнем точка - как да определя сама, моята овулация (или нещо подобно), в която да се опишат методите -измерване на БТ, цервикална слуз, тестове за овулация. Тук обаче трябва да се включи някой по-начетен, че аз имам твърде кратък стаж в самоопределянето на овулацията  Embarassed

Последна редакция: ср, 14 ное 2007, 15:27 от Dodichka

# 44
  • Мнения: 1 950
А и честно казано, вече ми омръзна всеки месец да се обясняват едни и същи неща неколкократно. Ако имаме всичко тук, няма да ни се налага толкова много повторение.

Мише, повярвай ми мила ако ще двеста и двадесет теми заковани с големи червени букви да има, пак ще обясняваш Mr. Green
Има си хора, които четат и се информират. Има си и други, които ако ще сто пъти да им дадеш линк към тема, пак ще те питат, просто защото е по-лесно Wink

Общи условия

Активация на акаунт