Литературен клуб - VІ

  • 54 978
  • 676
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 3 740
Аз бих препоръчала Никой не си тръгва от Индия завинаги на Румяна Николова и Николай Генов.

Едва ли са много хората, които са изминали 120 000 км по пътищата на Индия. Авторите, които три години са живели там, са кръстосвали страната надлъж и нашир. Пътували са с коли, автобуси, претъпкани влакове и несигурни, малки като играчка самолети, с корабчета и лодки, с каруци, камили и пеша. Присъствали са на религиозни ритуали в храмове и по бреговете на свещени реки. Хранили са се по индийски и са се обличали като местните. Били са на празника Маха Кумбх Мела, където са си пробивали път сред 30-милионна тълпа, а в храма "Карни Мата" - сред свещените плъхове. Изкачили са планините храмове на джайнистите, ходили са до изворите на Ганг в Хималаите, в рисуваните градове на Шекхавати, в пустинята Тар и къде ли не...

От себе си ще добавя само, че книгата се чете много леко, авторите са успели да представят огромна информация за историята, културата, религиите на Индия по един учудващо достъпен и необременителен начин. Без да има сюжет или интрига, разказът е много увлекателен и няма и следа от нравоучетелност или чувство за превъзходство - както по отношение на местните нрави, така и по отношение на читателя, който е нямал привилегията да посети всичките тези вълшебни места. За мен тази книга беше преживяване. Още не съм била в Индия, но вече не мога да си тръгна оттам...

# 61
  • Мнения: 1 063
На У. Еко излезе наскоро и "За грозотата", но не на българският книжен пазар.
Благодаря Шехина, за книгата на Р. Литвинова. Ще я потърся! Hug (Много харесвам филмът й  "Богиня: как я полюбила").
"Изкуството на италианския Ренесанс", най-после този задълбочен труд и у нас, сборник с текстове - студии, който може да се ползва и като справочник. За мен е ценна книга; "бързам бавно" (Селинджър), все още съм в началото му.


Последна редакция: вт, 11 дек 2007, 05:30 от Ив

# 62
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 078
Тази година не съм прочела нищо кой знае колко впечатляващо...май Confused Освен комерсиалния Шифър на Дан Браун, както и "Шестото клеймо" и "Цифрова крепост". Вярно е, много са увлекателни, четат се на един дъх Peace, но са далеч от стила, който предпочитам.

Водя си записки от вашия опит и даже вече си набелязах следващите две книги, които ще си купя. Wink

Чела съм "Монахинята" на Дени Дидро - не ме впечатли Rolling Eyes

# 63
  • Мнения: 2 697
На У. Еко излезе наскоро и "За грозотата", но не на българският книжен пазар.
Благодаря Шехина, за книгата на Р. Литвинова. Ще я потърся! Hug (Много харесвам филмът й  "Богиня: как я полюбила").
"Изкуството на италианския Ренесанс", най-после този задълбочен труд и у нас, сборник с текстове - студии, който може да се ползва и като справочник. За мен е ценна книга; "бързам бавно" (Селинджър), все още съм в началото му.


Привет, Ив - да, и аз гледах из Амазон "За грозотата", но ще я чакам да излезе на български. Имам достъп до пълните текстове на Еко на руски, но определено са сред книгите, които предпочитам да чета книжни Rolling Eyes
Иначе ти май си първата, която разбира възторга ми от Литвинова..."Обладать и принадлежать" ми я даде един приятел-руснак и най-нагло си я взе в Русия Wink, тук още я няма и едва ли ще я има скоро - руска проза не се превежда особено, с изключение на "топъл хляб" като Минаев Confused
"Изкуството на италианския Ренесанс" - звучи прекрасно Peace

# 64
  • Мнения: 2 241
През изминалата година бих казала, че съм открила като автор Харуки Мураками (с леееко смесени чувства обаче Simple Smile).

Освен това се сетих защо толкова обичам Марио Варгас Льоса докато четох "Лудориите на лошото момиче".

До запознанство с новата българска проза, въпреки твърдите ми намерения, някак си пак не стигнах. Ще гледам да се поправя през следващата година. smile3538

Като поредица мога да откроя "Съвременна европейска проза" на Colibri, прочела съм поне 10 неща от нея през годината, повечето си заслужават вниманието.

И май това са нещата, които си заслужават да се отбележат. Grinning

# 65
  • Мнения: 2 617
Още ми е рано да правя равносметки за тази година, а и предвид обективни обстоятелства, сега наваксвам с четенето. ХАруки Мураками го открих през 2005, когато тук излезе първата му книга и така си и остана.
Прочетох на един дъх . Забавна, без да казва нищо ново. За любителите на лекото словослагане.

# 66
  • Мнения: 264
Здравейте момичета, много се радвам, че намерих такъв литературен клуб тук. Искам да ви помоля да прочетете нещо и после да го коментирате. Романа е първия на млада българска авторка. Детско - юношески ориентиран. Надявам се тук да има и почитатели на този жанр.  Публикуван е в нета, точно за да има отзиви за него
http://bukvite.bg/poem.php?docid=64870

# 67
  • Мнения: 44
Аз още не мога да седна да си направя равносметка за прочетеното тази година (което не е толкова много поради обективна причина, която е почти на 10 месеца  Grinning ).
Последно прочетох Жива жар. Хареса ми, заинтригува ме атмосферата на Лондон от онова време. Иначе сюжета наистина е малко неубедителен, но въпреки това съм много доволна.
Случайно ми попадна и Media sapiens 1 на Сергей Минаев. По-добре е от Духless, но пак не си заслужава парите и отделеното време.

Като поредица мога да откроя "Съвременна европейска проза" на Colibri, прочела съм поне 10 неща от нея през годината, повечето си заслужават вниманието.

Котка, сподели моля те кои от романите от тази поредица ти допаднаха на теб?

# 68
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
Голямото ми откритие за последната петилетка е Тарик Али с четирилогията "Под сенките на нара". Дали не го четох през 2006, обаче? newsm78
Нищо друго не ме е впечатлявало по подобен начин в последните години.
Много ми хареса "Мемоарите на една гейша" - чудя се как съм я пропуснала навремето и защо подходих с такова предубеждение към нея.

Също ще отбележа детските романи на Корнелия Функе, за които спомена Тони.

Опа, забравих "Да прекосиш Африка" на Соня и Александър Пусен - страхотен пътепис!

И последните две прочетени:
"Омагьосаното време" - "колекция страховити разкази от немски майстори на фентъзито и хоръра, със съставител Волфганг Холбайн" - много приятна, елементите на хорър са по-скоро софт-версия, много подходяща за четене около Коледа (който си пада по фантастика, де Laughing).

"Бонбонени обувки" на Джоан Харис (не устисках до празниците и я изръпах снощи, за ужас на мъжа ми - казах му аз да не я носи вкъщи Embarassed) - с претенции за продължение на "Шоколад" - различно място, същите (уж) герои, същият колоритен език, но всъщност съвсем различна книга. Силно застъпен магьоснически елемент, вече на професионално ниво, много добре представени характери, силна и мотивирана интрига и накрая такъв изнасилен холивудски хепи енд, че чак ми загорча. Не че щеше да ми е хубаво, ако свършеше лошо, но някак по-логично би стояло.

# 69
  • Мнения: 4 916
...
"Бонбонени обувки" на Джоан Харис (не устисках до празниците и я изръпах снощи, за ужас на мъжа ми - казах му аз да не я носи вкъщи Embarassed) - с претенции за продължение на "Шоколад" - различно място, същите (уж) герои, същият колоритен език, но всъщност съвсем различна книга. Силно застъпен магьоснически елемент, вече на професионално ниво, много добре представени характери, силна и мотивирана интрига и накрая такъв изнасилен холивудски хепи енд, че чак ми загорча. Не че щеше да ми е хубаво, ако свършеше лошо, но някак по-логично би стояло.



И на мен "Бонбонени обувки" ми се струват някак  Thinking хм, не като продължение на "Шоколад" (както я рекламират).

# 70
  • Мнения: 402
От поредицата " Съвременна европейска проза" на Colibri първите книги, които ми изплуват са:
Людмила Улицка "Сонечка" и "Бедни роднини";" Медея и нейните деца"
Анна Старобинец "Пубертет"
Те са ми и част от най-хубавото четиво през годината. Другите са ми:
Мирча Картареску "Защо обичаме жените"
Ерик-Еманюел Шмит "Господин Ибрахим и цветята на Корана"
Джон Стайнбек "На изток от рая"
Харуки Мураками "Кафка на плажа"
Всъщност това са книги, за които завиждам на всеки, на когото му предстои да ги прочете!

# 71
  • Мнения: 2 241
Като поредица мога да откроя "Съвременна европейска проза" на Colibri, прочела съм поне 10 неща от нея през годината, повечето си заслужават вниманието.

Котка, сподели моля те кои от романите от тази поредица ти допаднаха на теб?

О, щом си обзаведена с десетмесечно, препоръчвам ти от тази поредица "Бебето" на Мари Дарийосек, в нейните размисли и наблюдения всяка майка може да открие част от себе си и детето си. Peace

# 72
  • Мнения: 402
Благодаря! И аз ще се възползвам от предложението! Ще се поразровя в библиотеката, дано имам късмет, защото наблюденията ми са, че е доста четена тази поредица.

Последна редакция: чт, 13 дек 2007, 13:36 от Драги ми господине

# 73
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
Да споделя и "Хроники на Западния бряг" на Урсула Ле Гуин - много, много хубава (фентъзи, все пак Wink). Очаквам с нетърпение следващата част.

Да се похваля - като компенсация за налазените вече четива за празниците, снощи ми подариха двете части на "Пътуване към Сарантион" на Гай Гавриел Кай. Облизвам се, но ще се опитам да не ги подпуквам преди другата неделя.  Naughty
От този автор съм чела "Лятното дърво" -  фентъзи, но със силен друидско - митологичен уклон и "Лъвовете на Ал-Раслан" - за арабските инвазии. Страхотен исторически фон създава.
Освен това се сдобихме с книгата "Българите" (по поредицата на БТВ), но нея вече я налази половинката. Joy

# 74
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 078
Ето тези книжки си поръчах:


Първата мисля, че е коментирана...но не помня Blush Моля за отзиви от прочелите ги. Да знам какво да очаквам...Че малко на посоки ги поръчах, раздразнена, че тези, които исках, ги нямаше. #Cussing out

Снощи, с леко предубеждение, зачетох "Търсене на абсолютното" на Балзак. Приятно изненадана съм Wink

Общи условия

Активация на акаунт