САМО за РЕЦЕПТИ за машина за хляб

  • 1 042 761
  • 736
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 209
За любителите на много сладките козунаци  Wink



Ето и рецептата:

Сладки козунаци

3 яйца (един жълтък се оставя за намазване)
100 гр. захар
1 суп. л. течен подсладител
100 мл. прясно мляко
35 мл. свинска мас
18 мл. олио
11 гр. прясна мая
430 гр. брашно
настъганата кора на един лимон
стафиди, локум

От половината мляко, маята и 1 суп.л. захар и малко брашно направих кашичка в контейнера на машината и я оставих да шупне за около 15 минутки на топло. Останалото мляко + захарта + подсладителя се разбърквах до разтопяването на захарта. Яйцата разбих с вилица. Разтопих маста и я смесих с олиото. След като маята втаса прибавих и останалите продукти, като не сложих всичката мазнина, а оставих ололо 1/3 от нея и след като се оформи хубава топка прибавях постепенно по 1 чаена лъжичка. Месенето и постепенното прибавяне на мазнината отне първите 10мин. на основната програма, аз я спрях и пуснах от начало, т.е още 10мин. месене, 15мин. почивка и още 15 мин. месене. Като започна последното месене добавих стафиди и настърганата лимонова кора. Като спря да меси изключих машината и оставих тестото там за около 15-20 мин, след това иазвадих, разделих на две, а всяка част на три. Разтеглих дълги фитили и оплетох плитки. Едната навих и сложих в кръгла форма, а другата  в продълговата. Оставих ги да втасат във фурната на 50 градуса около час и 15 мин. под кърпа. След това ги пекох 35-40 мин. на 160 градуса.
Станаха много сладки, меки и на конци, а подсладителя не ”утежни” тестото и си втаса за същото време, както предния път.

Опитайте, надявам се да ви хареса!

Последна редакция: сб, 11 апр 2015, 21:27 от Тiffany

# 211
  • Мнения: 767
     


Козунакът ми е по рецепта на Кети.

3 яйца - 1ж за намазване - разбиват се с вилица със щ. сол и в машината
120-150гр захар-в машината
120г леко затоплено мляко+1/2 к мая+малко захар и брашно - да шупне и в машината
580гр пресято брашно - не се изсипва всичкото на веднъж - на мен ми остана 50 гр
100гр мазнина-олио, масло, , масло+олио, мас+олио-затоплено - прибавя се на порции - на мен ми остана много малко от сместта олио+мас
забравих-ванилия, ромова есенция на д-р Йоткер, захаросани портокалови корички, лимонови корички и т.н
на програма месене и втасване
когато порасна достатъчно - не беше втасал до края на програмата, за това чаках докато ми хареса, го извадих на мазен плот и с мазни ръце късах шнурчето, изтънявах, усуквах и връзвах на възелчета - не мога да плета красиво
пак чаках да втасва, много чаках и накрая се ядосах и включих за малко фурната и набутах там тестото. стана огромно и ...другото е ясно. Намазах го с разбития жълтък+малко мляко+олио и го наръсих със захар. Може и ядки и стафиди, но моите не искат ядки. Аз си бях включила другата фурна да загрява предварително на 190гр долен реотан и почти през цялото време пекох така. Когато включих и горния - той пече неравномерно, което се вижда от снимката, по някое време покрих с фолио и продължих. Бучках с клечка за зъби, за да проверя тестото.
Много пухкав и пръхкав, разсипва се в устата, достатъчно сладък, а аз съм фен на сладкото. На другия ден е още по-хубав.

Последна редакция: пн, 15 фев 2010, 18:27 от petu6ka63

# 212
  • Мнения: 12
БИРЕНО МЕДЕНИ КИФЛИЧКИ И ХЛЕБЧЕТА

Брашно   550 гр.
Мед    2 с.л.
Сол   1/2 ч.л.
Маргарин   1 с.л.
Бира   10 oz (около 300 мл)
Мая - прясна   24 гр.
(или суха мая - 7 гр.)   
Канела   1 щипка
Сирене или кашкавал за плънката
Масло за намазване (зехтин)   2 с.л.
Кимион на зърна за поръсване   
Меси се в машината на програма тесто, стасва в машината 30 минути. Вади се, правят се кифлички. Остават се да втасат 30-40 минути, намазват се със жълтък + малко мазнина, поръсват се със кимион на зърна и се пекат. След изпичане, веднага след като се извадят от фурната,  са намазват със зехтин.
 Кифлички




Хлебчета

Последна редакция: сб, 13 фев 2010, 18:39 от magarica

# 213
  • Мнения: 767

Румънски осморки

1 пакет суха-7гр или 1/2 к. жива мая се разтварят в 125мл. топло мляко+захар+брашно до шупване - в машината
125мл. топла вода
150 гр захар
1 яйце - разбито с вилица и в машината
80гр разтопено масло
1ч.л сол - по рецепта, но аз сложих 1/4ч.л и съм доволна
1 ромова есенция
550 гр брашно.
Омесва се на програма месене и втасване и се чака да порасне два пъти-по рецепта 1ч
Дели се на топчици, изтъняват се на фитилчета, прегъват се на две и се усукват двете шнурчета, съединяват се краищата и се усуква на осморка. Втасват върху хартия. Преди печене се мажат със жълтък+пр. мляко
след изпичане се мажат със захарен сироп, приготвен от 300мл вода+150мл захар-ври известно време и след дърпане от огъня се добавят настъргани лим. корички
поръсват се със смлени орехи. Аз не спазих количествата, че ми се видя много.
 Налях млякото и реших да смеся с водата и там да разтворя маята, но по невнимание долях да 300мл. За това се наложи да добавя още брашно и след постигане на хубава топка, полях олио на два пъти докато се месеше - като при козуначното тесто. Работих върху омазнен плот, но тестото ми се съпротивляваше на формата, която исках да му придам и за това не съответстват на името, което съм им дала. А то е такова, защото преписах рецептата от тук.
http://gourmandine.ro/retete-aluaturi-dulci/mucenici-moldovenesti-macenici/
Страхотни са - пухкави, сладки душички. Тестото става и за питка.

Последна редакция: пн, 15 фев 2010, 19:37 от petu6ka63

# 214
  • Мнения: 2 214
Майонезен хляб

Съставки
•  Едно яйце разбивате във чайна чаша и я доливате с топла вода.
•   Брашно 500 гр (може би ще ви трябва още 2-3 лъжици до като стане хубава топка).
•   Сол — 1.5 ч. л.
•   Захар — 1 с. л.
•   Олио или краве масло — 1 с. л.
•   Майонеза — 100 г
•   Мая 7гр
Основна програма.
Резултата  е страхотен, моя го изядоха, но да не сиди рецептата без снимка ще закача хляб правен по тази рецепта но на друг потребител.

# 215
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Пухкави питки

1 яйце-отделя се белтъка за намазване
1 кубче прясна мая
70 гр масло/маргарин(аз сложих маргарин)
50 мл прясно мляко
50 гр кисело мляко
50 мл олио
200 мл топла вода
1 чл сол
1 сл захар
брашно за меко тесто
Маята се разтваря в топлото прясно мляко+мъничко захар и се оставя за 10 минути.
Програма-само месене(при мен е 14 минути)
След това тестото се премесва леко,колкото да не лепне.Разделя се на топки с големина на яйце(при мен 13 броя),оформят се,нареждат се в тава и се оставят да втасат.Трябва да удвоят обема си.Намазват се с леко разбитият белтък и се пекат в предварително леко загрята фурна на 200 градуса.

# 216
  • Мнения: 767
  
Здавословни възелчета - 4 броя
200мл пр./ мляко+вода/ - съотношението на око, но имайте предвид, че млякото ми е домашно - стоплих в мв  
1/4 к. мая - пуснах вътре
1ч.л захар също
2с.л ръжено-пшенично брашно-също
разбърках и покрих
в машината изсипах
1с.л зехтин - върху бъркалката
гриса, който ми беше останал - не го мерих, но към 50-80гр
2с.л фини овесени ядки
шупналата мая
пълнозърнесто брашно
типово брашно
бяло брашно
не съм мерила, ръсих както ми дойде, но гледах бялото да е най-малко
след месене и втасване в машината, делих на топки, правих внимателно шнурчета, за да не им излезе въздуха и връзвах на възел.Горния край го завивах назад, а долния- го завивах и връщах в центъра, като с пръст го натисках в дупчицата. Оставих ги върху посипана с брашно хартия за печене около 30 минути, омазах ги с прясно мляко и ги поръсих с брашно. Пекох в предварително загрята на 160 градуса фурна и след изпичане ги завих с кърпа.
 Не се сетих да направя пара във фурната за експеримент, но съм доволна от резултата - вкусни, с малко мазнина, слабо солени и с фибри.

# 217
  • Мнения: 12
ХЛЯБ С БУЛГУР И ОВЕСЕНИ ЯДКИ      

900 гр. - програма - пълнозърнест
      
Булгур   75 гр.   (1/3 чаша)
Овесени ядки   50 гр.   (1/3 чаша)
Прясно мляко   250 мл   (1 чаша)
Вода   70 мл   (1/3 чаша)
Масло   1 с. л.   
Мед   1 с.л.   
Сол   1 ч.л.   
Брашно   500 гр.   (3 чаши)
Мая     20 гр - жива (7гр. суха)
Водата, около 1/3 от млякото, солта, меда и маслото се слагат в дълбок съд да заври. Добавя се булгура и се вари около 3-4 минути. Бързо се вари и затова се внимава се да не се развари - трябва само да омекне добре. Оставя се да истине. Това е част от течните съставки. В машината се добавят според препоръките на производителя всички съставки. Възможно е да се наложи допълнително добавяне на брашно в процеса на месене.      

Последна редакция: нд, 21 фев 2010, 11:09 от magarica

# 218
  • Мнения: 55
                 НЕМСКИ РЪЖЕН ХЛЯБ

200 мл прясно мляко
100 мл топличка вода
2 с л олио/масло/
1 с л маджун/меласа/петмез/ в млякото
1 2/3 ч л сол
1 с л захар
350 гр ръжено пълноз.брашно
150 гр бяло брашно
1 ч л печена мляна ръж/от щандовете за кафе/
1 ч л печена мляна леблебия/от щанд.за кафе/
1/4 кубче жива мая/или суха ако ползвате такава/

       Маята с 5 с л ръжено брашно,захарта и леко топлата вода 100 мл оставих на топло около 1 час и шупна.

       печената леблебия и ръжта сипах накрая бърху брашното.Включих на 1 основна програма-при мен 3 часа.За по-тъмен цвят се слага кафе,какао-аз предпочетох ръж и леблебия

# 219
  • Мнения: 2 214
Козунак с плънка от маково семе.
Всичко правено в машината.
Много леснл!

Продукти:

125 мл топла вода (26-32С)

ванилия и или наякой  друг ароматизатор

125мл подквассена сметана

3 големи яйца стайна температура

6 с.л захар

8 с.л топено краве масло
3/4 ч.л сол

560 грама брашно

3 ч.л суха мая

Всичко освен 3 с.л краве масло слагате във машината, включвате програма само месене, при мен тя е 14 мин, добавяте брашно до като не стане хубава топка, след като свърши програмата включвате на месене и втасване и до като меси машината,  добавяте трите лъжици масло.
 Добавяте ги много по малко, някъде по половин лъжичка и чакате тестото да поеме мазнината добре и после пак.
Щом втаса тестото и програмата свърши, изсипвате тестото на намазнен с олио плот, също така напазвате и ръцете си, откъсвате едно парченце тесто, много внимателно го раздърпвате, в единия край слагате пълнежа.
Ето така:

Завивате на рулце , прегъвате го на две и слагате във тънджерката на машината.
И така цялото тесто.
Слагате го в машината и чакате да удвои обема. Включвате на изпичане. След половин час пръскате с вода, и така 2-3 пъти за да не се напука козунака.
Щом остане 10 мин, мажете с яйце и ръсите със захар.
Ето резултата.


Плънката
1 ч.ч маково семе заливате със мляко да покрие добре, на бавен огън 20 мин.
Да пресиди една нощ, отцеждате със помоща на цедка. ДОбавяте половин чайна чаша захар.
Пускате семето през блендер или със пасатор.
Аз добавих и малко бадъмови люспи.
Ако обичате много сладко добавете 1ч.л подсладител

Последна редакция: вт, 23 фев 2010, 16:42 от г-жа Стихийно бедствие

# 220
  • Географският център на България-Габрово
  • Мнения: 593


ЦАРЕВИЧНО-ПШЕНИЧЕН ХЛЯБ-Lidan

300 МЛ ВОДА
1 2/3 чл сол
1сл захар
3-4 с л олио/мазнина/
1 яйце/правила съм и без/
1/5 кубче жива мая
2 с л сушени зеленчуци/пакетче от Кауфланд/ или слънчогл.ядки
350 гр бяло бр
150 гр царевично

Царевичното бр се залива със 150-160 мл вряща вода и се бърка да стане гладка каша./в горещата вода солта/.Маята разтварям с 40-50 мл топличка вода + захарта.Царев. каша трябва да изстине.

последователност/знаете/

олио
яйцето
останалата  вода
маята
кашата
брашното
може 1 с л грис
При сигнала -сушените зеленчуци или слънчогледови ядки
мазах с яйце и посипах с царевичен корнфлейкс/със слънчоглед е по-вкусно

# 221
  • Мнения: 0
Рецепта за Moulinex OW3000
Пълнозърнест хляб 750 гр. (много, ама много вкусен, със страхотна хрупкава коричка)
140 мл. прясно мляко
130 бл. вода
2 ч.л. олио
1 ч.л. масло (на малки парченца)
1 ч.л. сол
2 ч.л. захар
225 гр. типово брашно
225 гр. многозърнесто брашно
1 с.л. ленено семе
2 с.л. белен слънчоглед
1,5 с.л. сусам (предварително леко запечен до светло кафяво)
1 1/4 ч.л. суха мая (на д-р Йоткер)
Програмата на моята фурна е "3", избирам също степен на препичане на коричката "3".
Установих, че не е добре да се държи изпечения хляб във фурната, най-добре е веднага да се извади и след около 5 минути да се махне от формата. Иначе се задушава и става глетав.

Последна редакция: пн, 08 мар 2010, 10:08 от Ирена Т.

# 222
  • Мнения: 151
 
                Хлебчета за чай

                

     10бр.  хлебчета
  225гр. бяло брашно
  225гр. пълнозърнесто брашно
  55гр. масло /разтопено/
  1п. суха мая – 7гр.
  30гр. захар
  85гр. бели стафиди
  85гр. черни стафиди
  215мл. прясно мляко + допълн. за намазване
Използвах първа програма – бял хляб. След първото втасване и третото месене  се изважда  тестото, разделя  се  на 10 парчета  – оформят се малки кръгли топки /възелчета/. Оставят се на страни  за второ втасване 30-60мин., загрява се фурната на 220гр., намазват се с прясно мляко и се пекат около 10– 15мин., докато покафенеят.

P.S. В случая използвах само бяло брашно.

Последна редакция: пн, 01 мар 2010, 14:26 от Dina.K

# 223
  • Мнения: 3 453
  Козунак и козуначени кифлички с локум

 
 
 Дозата е за един козунак и 16-20 кифлички в зависимост от големината.
 
  2 яйца и 1 белтък/жълтъка за намазване/
  120мл прясно мляко
  60гр масло
  100гр захар
  щипка сол
  400-500гр брашно /може и малко повече/
  стафиди
  портокалови кори
  1 пакетче суха мая Йоткер
 
   Слагам първо течните съставки, след това сухите.Пускам на програмата за месене/моята е 1.30ч като около 45мин меси/.Пускам я един път , като приключи месенето я пускам втори път и оставям да довърши цикъла.След това оформих три плитки като във всяка има плънка от стафиди и локум.Сплетох и оставих да втаса втори път. Пекат се на 180градуса окол 10-12 мин кифлите.Козунака 15-20мин.

# 224
  • Бургас
  • Мнения: 167
Вкусно и красиво!

Общи условия

Активация на акаунт