ИЗРАЕЛ

  • 56 298
  • 579
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 2 952
    Crazy Чакай , така и така  се облизвате ....

     О...тая  сутин правих    супа ....ама на ситно  всичко вътре - по български  така тертип.....И се сетих , че  свекърва ми прави"ЕДРА" супа  hahaha ...не че  се  едрее от нея , ами  джаска всичко на  едро вътре , мале си ....В началото си виках , то бая  мързелишка супа....на 2 , на 3 всичко вътре , ама тя  вкусна ....хем по-малко работа .....Та така .....слага вътре цели малки лукчета  да си врат , сладък картоф и тиквички на едро  , бая колелета  Joy , карфиол на едро , броколи , моркови на едро.....и  една червена леща такава , как  се казва ...ами леща ...как , нали .... newsm78 Слага сол и куркум, черен пипер малко.....Аз  си слагам в такава супа фиде и бульон на прах....добавям си и бг чубрица....ама тя - нито картофи , нито фиде , нито бульон .....чисто да било , естествено ...ми хубаво ......Слага се също ЖИТО една шепа да ври вътре .....Готовата супа се сипва върху бял ориз за основа в купичката .....

# 256
  • Мнения: 2 952
  Глава 24 -
 
  "1След това Давид излезе от там и седна в недостъпните места на ЕН ГАДИ; и като се върна Саул от преследването на филистимците, известиха му, казвайки: Ето, Давид е в пустинята Ен-Гади. 2И тогава Саул взе три хиляди мъже избрани, измежду целия Израил, та отиде да търси Давида и мъжете му по скалите на дивите кози. 3И дойде при кошарите на овците край пътя, гдето имаше пещера; там Саул влезе по нужда.. . .... а Давид и мъжете му седяха по-навътре в пещерата....4И мъжете на Давида му рекоха: Ето денят...и ще му сториш както ти се вижда за добро. Тогава Давид стана та отряза скришно полата на Сауловата мантия.....Давид спря мъжете си, и не ги остави да се подигнат против Саула. А Саул стана от пещерата и отиде по пътя си. 8После стана Давид та излезе из пещерата и извика подир Саула казвайки: Господарю мой, царю! И когато Саул погледна отдире си, Давид се наведе с лице до земята, та се поклони. 9И Давид каза на Саула: Защо слушаш думите на човеци, които казват: Ето, Давид иска злото ти? 10Ето, днес очите ти виждат как Господ те предаде в ръката ми тоя ден в пещерата; и едни рекоха да те убия; но аз те пожалих....11Виж още...и полата на мантията ти в ръката ми; и от това, че отрязах полата на мантията ти, но не те убих, познай и виж, че няма ни злоба, ни престъпление в ръката ми...12Господ нека съди между мене и тебе....обаче моята ръка не ще се дигне против тебе. 13Както казва поговорката на древните: От беззаконните произхожда беззаконие...16И като изговори Давид тия думи на Саула, рече Саул: Това твоят глас ли е, чадо мое Давиде? И Саул плака с висок глас. 17И рече на Давида: Ти си по-праведен от мене, защото ти ми въздаде добро, а аз ти въздадох зло. 18И ти показа днес, че си ми сторил добро, защото, когато Господ бе ме предал в ръцете ти, ти не ме уби. 19Понеже кой, като намери неприятеля си, би го оставил да си отиде по пътя невредим?.....20И сега, ето, познавам че наистина ти ще станеш цар, и че Израилевото царство ще се утвърди в твоята ръка. 21Сега, прочее, закълни ми се в Господа, че няма да изтребиш потомството ми след мене, и че няма да погребеш името ми от бащиния ми дом. 22И Давид се закле на Саула. Тогава Саул си отиде у дома си... "

# 257
  • Мнения: 2 952
Ето  снимка от ЕН ГАДИ , където е било убежището на Давид  - после ще разкажа не тази местност до МЪРТВО МОРЕ ...(вижда се на снимката) 

Цъкни на снимката:




# 258
  • Мнения: 323
Петя ое един въпрос на тпва листче с молба до господ само едно желание ли можеш да напишеш или това което искаш да ти се сбъдне.Аз имам няколко конкретни но не знам дали може да ги напиша на един лист.С мъжа ми решихме да ползваме саита коѝто ни даде,ако нещо не стане ще мислим по нанатък

# 259
  • Мнения: 2 952
    Simple Smile Пишете колкото искате романи , каквото искате пишете , каквото ви е на сърце.Това не е магическо ....нито е нещо тръпкопобиващо ...странно такова   Simple Smile ....това си е една молитва......но поставена в най-голяма близост до най-святото място на  неповторимия Храм,До портата на Храма , до Света  Светих..... това не значи , че молитвите не са чути навсякъде  Simple Smile , но дава усещането за  някакво преосмисляне на нещата и избистряне на сърцето в един момент ...., за желание да се достигне по-близо до Бога , както и да го възприемаш....Успехи!

# 260
  • Мнения: 2 952
  ЕН ГАДИ е Оазис , намиращ се на запад от Мъртво Море , близо до МАСАДА (нали помните , че говориме за  МАСАДА , за възстаниците по Римско време)  и до пещерите Кумран ( за това не съм писала още , ще пусна нещо и за тях).Ен Гади е местност  известна с потоци , пещери и приказна природа.Има основан  КИБУЦ "Ен Гади" там  през 1956г., разположен на километър от оазиса.Кибуца предлага туристически атракции..Преди да се основе там  кибуца  местността Ен Гади не е била населявана  от 500  години.

  Ен Гади е Национален парк , основан като такъв през 1972 г.Един от най-важните резервати в Израел.Разположен е на брега на Мъртво Море , в Юдейската пустиня.Има 2 потока с течаща вода  целогодишно.Единият се нарича "Давидов поток"  Simple Smile  Има още 2  по-малки.Водата от Ен Гади се ботилира като минерална питейна вода с  един козирог като символ.Парка е богат на растения , животни и птици...През лятото на 2005 почти една трета от парка изгаря до основи , защото турист хвърля   незагасена цигара!
 
  Ботаническата градина на кибуца Ен Гади -   съдържа 900 растителни вида от цял свят.Определена е  за 11 чудо на света от  Нешънъл Джиографик...(National Geographic society).

  После още ...снимки ...

# 261
  • Мнения: 2 952
  Националният парк
  Цъкни :

















# 262
  • Мнения: 2 952
   А Тук има  НЕВЕРОЯТНИ снимки от ЕН ГАДИ !!!!!!  Наистина страхотни , браво на фотографа! 

    http://www.asergeev.com/php/searchph/links.php?keywords=ein+gedi   
   

# 263
  • Мнения: 2 952
  Ето 2 снимки от БОТАНИЧЕСКАТА ГРАДИНА  :

   

 

   А това  е САФАРИ , което се организира за туристите  с  открит автобус или джип:

       


   Веднъж месечно за 2-3 нощи когато има пълнолуние тоя пустинен регион  се облива в едно ...СИЯНИЕ , страхотно е...много романтично...

   Провеждат се дори бизнес конференции там, то хем работа , хем удоволствие .... Flutter -

   Извинявам се на модераторите , че сложих  снимки в този постинг на едно място няколко, а не активни линкове , но нямаше друг начин(за да не стане объркване), дано останат така , приказно е , нека радва окото. Simple Smile Иначе се старая да не натоварвам сървъра като едно добро дете  Grinning



   

# 264
  • Мнения: 2 952
  И да  завърша за Ен Геди - Синагогата.
  Първото  еврейско селище в Ен Геди е било 7 век преди  Христа (новата Ера ...както искате)....там са били до след онищожаването на Първия Храм на Соломон от Вавилонците (цар Навуходоносор) през 586 преди н.е.След това през 2 век преди н.е. пак се е  образувало селището (през периода на Втория Храм)....и са били там  700  години до Византийската империя този път (около 550  преди н.е.).....когато  селището е било изгорено до основи и унищожено , но до ден днешен се виждат терасите.Терасирали са земята , за  селско стопанство.Има останали до днес руини от  СИНАГОГа  от Византийската  ера  с мозайки и надписи на Арамит(арамейски) и Иврит.Възстановени са до колкото е възможно оцелелите от онзи пожар останки и разбира се  минали през вековете до днес ...

  Ето снимките -

http://holyland-pictures.com/category/jordan-valley/ein-gedi/

# 265
  • Мнения: 2 952
     98 човека чели докато ме нямаше и един не написал нищо , ми к'во , да иде темата на 10 страница .....2  страници подред тука мен си гледам само , ако нямаше горе номер да следя  , че някой чете  да съм спряла да пиша отдавна........

     Айде , лека ви нощ....

# 266
  • България-София
  • Мнения: 573
хе, хе ... petia911 не се засягай, че никой не пише, то след тебе човек да го е "срам" да вземе думата. Засега попълвам своите бели петна от историята на евреиския народ четейки твоите постове Sunglasses. А и ти така "препускаш по материала", че не никой не успява да реагира, да попита, едвам смогват да четат.... Laughing
Да те върна на историята за Месада: учудих се, че не си чула историята за самоубийството на 960- те евреи. Вярно е, че е недопистимо за последните идеята за самообийство, но те са били зилоти - ревностни последователи на "ритуална чистота" и вярващи, че ако умрат "чисти" със семействата си ще бъдат възкресени заедно(според пророчеството на Йезекил 37:12). Пред идеята да попаднат в робство на римляните (мъжете избити, гладиатори и т.н., а жените и младите момчета - пратени по бордеи, където несъмнено ще изгубят тази ритуална чистота и ще загубят всяка надежда за възкресение, войните зилоти избират смъртта...
Подобен разказ има и за селище Гамала ( не съм сигурна точно ли го цитирам), където 5 000 евреи умират по същия начин...пак "зилоти".
В същност те са в основата на великото еврейско въстание ... и последно от такъв мащаб. Следва диаспората - пръсването на народа по целия свят, къде доброволно, къде отведени от римските легионери за роби....
Ама да следваме хронологията на petia911....

# 267
  • Мнения: 2 952
  Да бе , не бях чувала ,ама чух , как не съм аз  знаела тази работа....ужасТ!   hahaha Уж съм умно дете  hahaha сасТрамих  сА   Embarassed    Grinning
  Не , че се засягам , но си харесвам темата  Mr. Green (наше лошо няма  Joy ) , пък и ми се вижда  стойностна , в сравнение с много теми еднодневки , които и аз самата съм пускала де ( да не се засегне някой , то си има теми за всичко...)....та така ......Понеже  мъниците не ме оставят да  пописвам когато си искам , та аз като намеря време , - прас!!!! 2 тона информация.....  Laughing та то човек се ошашави ......ама поне я предъвквам и я пресявам , та да  е леко за възприемане ..... Mr. Green
  Снощи бяхме пак на покупки - седмичните.Не мога да взема камера , че моя мъж  вика - ще ти се смеят , каква е тая  туристическа атракция , супермаркет , от кой свят идеш , та не си виждала  hahaha Ми аз му казвам , ами той си е СУПЕР този маркет , как да не го снимаш  hahaha , пък това  за от кой свят идеш ....може да си го оставим за  друга тема  JoyИмаче БГ си е доста на ниво , всяка  година се изненадваме положително от външните промени.Аз съм от Пловдив , ми то никнат всяка  година  изненади.....В района на Метро и Технополис е  много хубаво станало , Акваленд в Тракия също ...по Центъра е страхотно , ходихме да гледаме восъчните фигури ....снимахме се  с Робърт Дениро и с 12 -те апостола на тайната вечеря на Христос.....Изобщо какво да изброявам.България  има много да показва , Има си своето Европейско излъчване.Моя мъж е  фен на България  Grinning , само да  се взимаха пари както тук  Rolling Eyes Та  така .....И супермаркетите са на ниво ....Кауфланд ни хареса в Тракия ......обаче  са  малки , това е.Метро , Кауфланд , Сани - мънички са ....това е разликата ...и не вземат кредитни карти  #Crazy какво е туй чудо на природата , събудете се , ало!  Mr. GreenВеднъж  си върнахме цялата количка натрупана с покупки затова....То не  стига , че пълна  hahaha  ами .....шоу..... Mr. Green Такива то международни работи....
   Иначе  снощи - те много неща за опитване бе в тоя  супермаркет -  на 2 метра изкарали масички за опитване ....еееееее    стига де , наядохме се , а те сочат ли сочат разни работи  в очите ти  и викат даже да не подминеш  hahaha Мале.....баклави , плодови млекца (по 1 цяло ), банички , 100 вида салати  с нарязани питки да си пробваш.....По-надолу -  руска  бира наливна , до нея Кебабчета нарязали , по-надолу пушена риба - червена и  бяла , и с лук , и с незнам си к'во ......по-надолу сокове , после пък чайове разни ....после  бисквитки - соленки , сладки ....После 4  вида кекс нарязали ....пък на маслините - 67  вида маслини ....франзели начупили ....долу пък поканки пукат и раздават .......Оф........ Tired уморихме се , натоварихме се , наядохме се  hahaha После в  сектора за плодовете пък -  фурми раздават , ядки .... #Crazy А стига де ......Накрая и весник ни дадоха на излизане  Joy Умряхме си , горките ......не е леко .... hahaha Joy Пък да не говоря , че  в   самия магазин си отваряш разни работи - дребни и си ги ядеш - някое малко шоколадче , минерална водичка ...после би трябвало даси платиш като  минеш през касата опаковката ама като гледам колко кошове са поставили на всеки ъгъл ....и все пълни с опаковки ....магазина май си знае с кой си има работа  hahaha всички вървят и ядат .....Веднъж Саги в България искаше една краставица и то свикнало да яде детето ......мале аз се уплаших , че ще се скарат .....не му дадох , кой знае ... Тука не се яде , мамо , първо се плаща  викам .....пък то в недоумение -  #Crazy  newsm78    Карикатура са израелците в това отношение .... hahaha ък някой да им се скара  ooooh! мале ... Twisted Evil
   

  ох.....нрави .... Flutter

# 268
  • Мнения: 2 952
   Пък какъв  дъжд ни валя в колата ....градушка по   едно време ....А малкия  вика - в колата  е топло , няма вода , само колелата са мокри на колата и се хили . hahaha...как му е интересно , че вали ....вика ако съм била сложила сапун , дъжда щял  да измие тротоара , пътя , дърветата , къщите ....всичко да станело чисто.Пък котките и кучетата ,и пилетата били си отишли у тях да не се намокрят......Ами тия кръглите работи - чадъри .... били малки къщи на главите на хората да не се намокрят......можело да  си ги връткаш тия къщи ... bowuu И   само обяснява .....как пиели вода дърветата и цветята от дъжда , а пък понеже имало много облаци на небето се гъчкали , нямало място и като се сблъскат гърмяло... bowuu ако не знаете ....да .....Дете на 2 г. и 1 месец .... #Crazy не спира да ми обяснява живота и особеностите му .....И като спре да играе на компютъра му загася лапмата в стаята да си починел , да поспи....уморил се ....много шум , боляло го главата.... ooooh! "мискен" - горкия значи на иврит....("мискена" за жена).... Rolling Eyes

# 269
  • Мнения: 71
Петя, супер си!
 smile3501Като гледам скоро и втора темичка, ще има  Grinning
И аз чета всичко, но не ми остава време за писане.
Вашите Супер маркети, наистина са супер и са се цяла атракция.
От всичко, което написано тук-история, природа, съвремнния живот... там си е като приказка, така както са ми разказвали,а аз не вярвах че наистина е така Grinning И сега ми става, малко тъжно Sad

Общи условия

Активация на акаунт