Какъв абсорбатор?

  • 41 762
  • 50
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 830
Много съм се навила да взема абсорбатор, но нямам никаква идея какъв да бъде като марка, кои характеристи да гледам и с какви неща още да се съобразя. newsm78

Кажете какъв е Вашият абсорбатор и дали сте доволни? За какви пари го взехте? Ще се радвам и на снимков материал, ако Ви се намира такъв Simple Smile

# 1
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
гледай да е по-безшумен и да ти се връзва с интериора.
И да не е от онези с активния въглен.
нашия е кьортинг и не съм доволен.

# 2
  • София
  • Мнения: 11 785
Нашия е ето този:

http://www.electron.bg/product_info.php?cPath=106&products_i … cf6283cb90422b035

Ползвам го от два месеца и засега нямам забележки.

# 3
  • Мнения: 3 830
гледай да е по-безшумен и да ти се връзва с интериора.
И да не е от онези с активния въглен.
нашия е кьортинг и не съм доволен.

Какво представляват тези с активния въглен и защо да не взимам такъв?

Определено трябва да работи по-тихо!

# 4
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
въртят въздуха през филтри и пак ти го оставят в помещението ....
проблема е че освен миризми трябва и влагата да премахват, а не става.
имаше тема преди време за такива аспиратори

# 5
  • Countryside
  • Мнения: 11 643
Estellia, първо трябва да си изчислиш минималния дебит/ч и мощност на аспиратора в зависимост от помещението. Другото, което е хубаво, да е от каминен тип - по-добре засмукват. И трето, "мерцедесът"  при аспираторите е Фабер, цените им са доста прилични и на дизайн ги докарват Wink

# 6
  • Мнения: 824
  http://www.leksgroup.com/l_en/?s=5&i=9&c=3&pid=239
Това е нашият,много съм доволна,не оставя остатъчни миризми.Почиства се лесно.
Това,което знам за аспираторите е,че мощността се съобразява с големината на помещението,в което ще се използва.И все пак съм чела,че дори и малко да е помещението ,абсорбаторът трябва да е не по-слаб от 800 куб.,иначе се обезсмисля използването му.

Последна редакция: ср, 30 яну 2008, 15:15 от Miss Sixty

# 7
  • Мнения: 3 830
Значи важна е и мощността. Уф, ми кухнята ни не е малка, но не е и голяма newsm78

# 8
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
не съм съгласен че се изчислява съобразно кубатурата на помещението. С малка и голяма кубатура когато си сложила голямата тенджера с манджа си трябва голям капцитет ....

# 9
  • Countryside
  • Мнения: 11 643
не съм съгласен че се изчислява съобразно кубатурата на помещението. С малка и голяма кубатура когато си сложила голямата тенджера с манджа си трябва голям капцитет ....
Бреееей, ти ще кажеш. Преди 2 седмици поръчахме, изчислява се по следния начин: кубатурата на помещениетоХ8=мин дебит/ч на аспиратора. Нашия излезе 600кубика, взехме си 800к да има  WinkПлюс това не е хубаво да бачка постоянно на макс. мощност.

# 10
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Ние го ползваме да не миришат много манджите. Вие за проветряване ли го вземате?

# 11
  • Countryside
  • Мнения: 11 643
Ние го ползваме да не миришат много манджите. Вие за проветряване ли го вземате?
Ех, Лабрадорчо, много ме радваш  Mr. Green Имам тъмен бокс отворен към дневна 25кв. Ха, сега кажи дали ще проветрявам с него или не. 

# 12
  • Мнения: 8 999
Колкото по-мощен, толкова по-добре. Имам предвид и капацитет на обработка на въздуха. Вземи си възможно най-силния /над 500 куб.м. за час/ и ще си доволна. А ако и помещението не е много голямо - още по-добре. Не се лъжи, че за малко помещение и по малко мощен ще върши същата работа.
И не отваряй прозорците, докато работи абсорбатора. Нарушава се тягата на засмукване и така намалява ефективността му.

# 13
  • Мнения: 824
не съм съгласен че се изчислява съобразно кубатурата на помещението. С малка и голяма кубатура когато си сложила голямата тенджера с манджа си трябва голям капцитет ....
Това ще ти кажат във всеки магазин за аспиратори.Първият им въпрос е"Колко квадрата е помещението".Както казах, добре е да не е с по-малка мощност от 800 куб.Нашият е с 3 степени,кухнята е бокс в хола(около 30 м2),много рядко използвам по-голяма мощност от 800 куб.И влагата обира също.Не мисля,че големината на съда в който готвиш е от особено значение,при ползване в домашни условия

# 14
  • София
  • Мнения: 2 079
Някъде имаше такава тема, със съвет за мощността на абсорбаторите ....   newsm78

Най-ниската мощност на абсорбатора трябва да е равна на кубатурата на помещението по 100, т.е. ако помещението, в което ще се слага абсорбатора е с ширина 4.50, дължина 5 метра и височина 2.70, то кубатурата ти е 4.5 х 5 х 2.7 = 60.75 кубични метра е обема на помещението.
Този обем х 100 = 600.75, т. е. 600 трябва да е долната мощност на абсорбатора и всичко нагоре (до 800) става.
Другият съвет беше, че трябва да е прикрепен към комина, за да дърпа успешно и добре.
Когато е включен не трябва да се отваря прозорец, за да е ефективен.
Фагор е една от добрите и не скъпи марки за абсорбатори.  Peace

# 15
  • Варна
  • Мнения: 172
Не мога да те посъветвам, тъй като лятото ще правим нова кухня, но бих искала да използвам темата да попитам дали има абсорбатори, при които е възможно да се затвори тунела към комина, когато не работят - мъжът ми го тресе манията да се изолират помещенията, за да не се губи топлина.

# 16
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
По принцип абсорбаторите трябва да идват с една клапа, която служи тоно за това, когато не работи да запушват комина. Това го знам, защото майстора когато го монтира я търсеше и се оказа, че педалите от технополиса, са я откраднали .... през лятото нямаше проблем, но зимата ела да видиш (тъй като се отопляваме с камина а тя смуче доста) като сложиш ръцете под ширма и замръзват. Та се наложи да си направя клапа и да я сложа на комина ......

# 17
  • Мнения: 2 891
Даже е добре да се сложи двойна клапа, за да не вкарва миризми от аспиратора на съседите, който е вързан на същия комин  Mr. Green

# 18
  • Мнения: 5 802
Някъде имаше такава тема, със съвет за мощността на абсорбаторите ....   newsm78

Най-ниската мощност на абсорбатора трябва да е равна на кубатурата на помещението по 100, т.е. ако помещението, в което ще се слага абсорбатора е с ширина 4.50, дължина 5 метра и височина 2.70, то кубатурата ти е 4.5 х 5 х 2.7 = 60.75 кубични метра е обема на помещението.
Този обем х 100 = 600.75, т. е. 600 трябва да е долната мощност на абсорбатора и всичко нагоре (до 800) става.
Другият съвет беше, че трябва да е прикрепен към комина, за да дърпа успешно и добре.
Когато е включен не трябва да се отваря прозорец, за да е ефективен.
Фагор е една от добрите и не скъпи марки за абсорбатори.  Peace
Да,ама 60.75х100 е равно на 6075.
Моите размери на бокса са 3.7х2х2.8 Абсорбатор с каква мощност трябва да си купя?

# 19
  • София
  • Мнения: 2 079
Извинявам се на всички!  Embarassed Embarassed Embarassed

Правилото е: обемът на помещението х 10, а не по 100.

Да,ама 60.75х100 е равно на 6075. Моите размери на бокса са 3.7х2х2.8 Абсорбатор с каква мощност трябва да си купя?
3.70 х 2 х 2.8 = 20.72 , т. е. 21 кубични метра е помещението.
21 х 10 = 210 , което означава, че долната мощност на абсорбатора трябва да е най-малко 220-230 .
Ако абсорбаторът се слага в кухня, към която има и остъклен балкон, то кубатурата на балкона трябва да се прибави към тази на кухнята, защото често вратата на балкона е отворена.

В нашата кухня, към която има и малък остъклен балкон (3.5х4х2.8=39.2х10=390.2) абсорбаторът е с най-ниска степен 500, а най-високата е 800. Пускам абсорбатора винаги, когато готвя на най-ниската степен и вече няма нито влага, нито пък из цялата къща мирише на манджи. А се готви всеки ден! Tired

# 20
  • София
  • Мнения: 2 079
Правилото за мощността на абсорбатор в кухнята е: обемът на помещението х10.
Ако обаче става въпрос за открита планировка - кухня + трапезария и/или всекидневна, или кухня + остъклен балкон заедно, по-добре е х 12. Или: обемът на помещението х10 +100.

Ефективната работа на абсорбатора зависи и от:
- естествената вентилация т.е. къде и колко са прозорците. Оптималният вариант е когато абсорбаторът е в единия край на помещението, а прозорците - в другия.
- по-големият диаметър на въздуховода, което също подобрява работата на абсорбатора.
- доброто състояние на комина - при по-мощен абсорбатор (над 800-900 куб.м) е възможно коминът да не може да поеме дебита на абсорбатора.
- да има двойна клапа, за да не влиза вятър и миризми от комина на съседите.
- когато е включен не трябва да се отваря прозорец или врата на балкона, за да е ефективен.

# 21
  • Варна
  • Мнения: 172
Labrador, тази клапа сам ли я слагаш - махаш решетката и тогава я поставяш?
И съществуват ли абсорбатори, при които клапата да се управява чрез бутон - при прекратяване на работа автоматично да се затваря ?

# 22
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Labrador, тази клапа сам ли я слагаш - махаш решетката и тогава я поставяш?
И съществуват ли абсорбатори, при които клапата да се управява чрез бутон - при прекратяване на работа автоматично да се затваря ?

клапата на нашия абсорбатор трябваше да се намира там където се съединява с въздуховода. Не знам да ли има такива с управление на клапата ....

# 23
  • Мнения: 1 322
Нашия е Конелиано и сме много доволни.

# 24
  • Мнения: 606
Нашият е Фабер. Беше около 150 лв. На 3 прави вятър из къщата. Само че отвън не съм му монтирал клапа и забелязах, че леко излиза топъл въздух (на изключено), въпреки че тръбата е закривена надолу. Интересно е как в кухнята се чуват разни деформирани звуци и лаене на кучета през аспиратора.

# 25
  • близо до София
  • Мнения: 1 988
Предстои ни скоро да правим кухня. Живеем в къща и въпросът ми е може ли аспиратора да бъде свързан към комин, към който е свързано и котлето от сутерена за парното. Питам защото съпруга ми твърди ,че не може и иска да копае дупка навън за аспиратора, а пък аз си мисля, че може. Ако може дали няма да има пушек в кухнята понякога от газовете за парното?

# 26
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
не бих го сложил в комина. при пуснат абсорбатор ми се струва че ще има проблем за печката/котел или каквото и да е.

# 27
  • Мнения: 2 803
Нашият е Уърпул с три степени. Слаба работа изобщо не съм доволна. Само шум вдига, затова в кухнята прозорец най-добре.

# 28
  • Мнения: 2 891
Силви, не може да е на същия комин Simple Smile

# 29
  • Мнения: 5 802
Моят е Тарус,уж мощен ,с два мотора,с три степени,но изобщо не съм доволна!

# 30
  • Мнения: 171
Нашият е  Фабер. Много съм доволна.

# 31
  • Мнения: 5 802
А как може да се провери дали изобщо работи един абсорбатор,защото аз почнах да се съмнявам,че само бръмчи и дига шум.Дори филтрите не са замърсени.Парата,когато готвя се разсйва.Не знам какво да правя ,а все още е в гаранция,купихме го от Технополис.

# 32
  • Мнения: 121
Monii, чувала съм, че най-лесно може да се провери, като се постави лист под аспиратора - ако го дръпне, няма повод за притеснения... Wink От колко време ползваш твоя и на коя степен го пускаш?

# 33
  • Мнения: 5 802
Пускам го винаги на 3 степен и го ползвам от един месец.Току що проверих,дръпна листа и се залепи така да се каже върху филтъра.Значи работи,ама е слаб!Трябваше да купим Фабер,ама не ми се даваха толкова пари,хем си знам-евтиното винаги излиза скъпо!

# 34
  • Мнения: 121
Има нещо такова... Поне знаеш, че работи Simple Smile
Може би просто капацитетът му не е достатъчен за квадратурата на кухнята ти.
Аз наскоро си взех аспиратор Eurolux, произведен от Faber, и от мебелната фирма ми изчислиха капацитета горе-долу по следния начин m2 на кухнята х височината й х 10 = необходимия капацитет Не съм много сигурна, но май беше така  newsm78

# 35
  • Пловдив
  • Мнения: 819
 Ето този  Peace
http://www.electron.bg/product_info.php?cPath=22_154_106&products_id=11944

Не съм го ползвала още , но много се моля  да излезе добър. Praynig

# 36
  • Мнения: 6 304
Нашият е LINO /от вносителите на FABER се предлага. Доволна съм, че поема всички миризми, но е доста шумен. Взехме го заради цената, която е 480лв за 800 куб, също и заради дизайна - инокс и стъкло. Но ако разполагате с повече пари - FABER!

# 37
  • Мнения: 970
А има ли на Фабер телескопични с мощност 700-900?
Предварително Мерси  bouquet

# 38
  • Мнения: 121
Kalinikol, виж това:

http://leksgroup.com/l_bg/?s=5&i=9&c=22&pid=74 - марката е Eurolux, производителят - Faber.

Моят не е телескопичен, но е Eurolux и съм доволна Hug

# 39
  • Мнения: 1 259
Да е с 2 вентилатора, а не с 1... за по-добър ефект.

# 40
  • Мнения: 3 830
Явно трябва да се взима колкото се може по-мощен, а ако може и да се чуе в магазина колко е шумен.  Wink

# 41
Здравейте, да споделя и аз :
Купихме абсорбатор Faber -мощен, 800 куб.м на час, уж добър за помещение с тези размери.
Монтиран по правилата на 60 см от котлоните / на ток са/.
Помещението е около 27 кв. метра-хол и усвоен балкон, като стената под изкъртения прозорец е оформена като бар плот.Абсорбаторът е на балкона, преустроен на кухненски бокс.Въздуховодът е  насочен към изградена стена и парите излизат навън в атмосферата.
Там, където въздуховода се свързва с абсорбатора уж за по-добро го залепихме с фолио  за да не излиза пара от там, което не знам дали е правилно.
А сега да споделя какъв е резултата:
Когато се включи на 3-та степен  след няколко секунди се получава такова мощно засмукване и вихрене на въздуха, че  листата на цветето, което е в другия край на хола сложено срещу входа за балкона-кухня   започват да се люлят. До цветето има фотьойл и като седна на него така ми духа, че мога да настина яко, ако стоя дори 15 минути.
Същото е  и  на други места в хола.
А след 5 минути  работа в хола става зверски студ.

Направо съм шокирана, не знам какво да правя, чудя се дали няма проблем в монтажа или просто този абсорбатор е по-мощен от необходимостта за това помещение.
Моля за споделите Вашия опит и  още нещо:
Тъй като парата излиза директно навън, а има само една клапа ми се струва, че като духа вятър  идва студ отвън и се чува едно прищракване, може би клапата нещо се движи.
Сега искам от майстора, който го  монтира да сложи и втора клапа, не знам как ще стане и дали въобще ще стане. От магазина ми казаха, че ако се монтира от вътрешната страна на стената и разстоянието между двете клапи е по-голяма/ при нас е около 1,20 м/   може втората клапа да не може да се отваря.
Абсорбаторът струва 440 лв, беше на промоция, когато го купувахме.

Четох, че за да има пълен ефект от абсорбатора трябва да се пуска при започвене на готвенето и да спира малко след като завърши.
Но при нашия случай рискуваме да се изпоразболеем докато готовим и сме в хола, просто ужас.
Или просто да се примиря  и да си отваряме прозореца.
Добре, но като станат минусови температури?




# 42
  • Мнения: 2 926
Най-важното е да бъде мощен,за да дърпа наистина миризмите!
Всичко останало е второстепенно.
Всички уреди са ми Горение, аспиратора също.
Много съм доволна.

# 43
  • Мнения: 2 498
Абсорбатора ни е на Siemens - ето този модел http://siemens.expo2000.bg/do.php?page=_prod&idg=1&ids=1&idp=164 ....мощен е и същевременно тих....ето го как изглежда в кухнята
http://valia777.multiply.com/photos/album/21/Apartament#62
http://valia777.multiply.com/photos/album/21/Apartament#63

# 44
  • Мнения: 121
Моят е Eurolux - също произведен от Faber, и макар че го имам от скоро, нямам никакви забележки. Grinning
Ако помещението ти е 23 кв.м. и височината е стандартна - 2,6 м., капацитетът е изчилен правилно.
Хубаво е, че е толкова мощен, но защо не започнеш да го използваш на 2-ра степен - мисля, че ще бъде достатъчно ефективен, а и със сигурност ще работи по-безшумно  Wink

# 45
  • Мнения: 1 422
Franke. Доволни сме. Много държахме да е с копчета, които се натискат навърте, а не с плъзгачи.

# 46
  • Русе
  • Мнения: 7 801
Да използвам темата. Моля авторката да не се сърди  Hug

Някои да има такъв:
http://www.leksgroup.com/l_bg/?s=5&i=9&c=22&pid=271

 Като капацитет ни е достатъчен, но малък ми се вижда. Дали малката му полезна площ, няма да се окаже проблем  newsm78

# 47
  • Мнения: 5 984
Изчетете статиите в Гугъла за абсорбаторите и тогава си преценете кой от какво има нужда.Мощността значи колко пъти на час да ви се обмени въздуха в стаята.Щом сметките са обем стая х 10,значи за един час 10 пъти да обмени въздуха.Веднаж обменя за 6 минути. Естествено,че в стаята ще стане зверски студ за 5 мин., колкото и да е отоплена.Просто изхвърляш топлия въздух от ЦЯЛАТА стая  навън.Ако стаята има перфектна дограма,наистина става засмукване и вихрене на леки предмети,защото се получава вакуум.Защото смуче въздух и го изхвърля навън-ами на негово място какво идва?
И защо сте против абсорбатор с въглен.Моят е такъв,Конеляно,толкова стар,че не му помня мощността,но има един плъзгач.Ако искам въздухът излиза през комина /това пролет,лято и есен/, ако искам върти въздуха в кухнята.Вярно,че не е същото,но не ми прави темературата непоносимо ниска през зимата.Сега за новият апартамент ще търся с подобни възможности.

# 48
  • Мнения: 689
И аз да използвам темата, за да попитам - някой може ли да ми препоръча абсорбатор/аспиратор островен тип, подходящ за стая 23 кв.м, h - 2.60?

# 49
  • София по рождение
  • Мнения: 1 240
Извинете, че не съм по темата, но някой да знае от къде мога да си купя филтър с активен въглен, за да си го сменя на моя Аристон. Стар е, но си вършеше чудесна работа, но вече тц....явно трябва да се смени този филтър...Благодаря!!!

# 50
  • Варна
  • Мнения: 2 097
У дома е Eurolux , произведен от Faber , ето такъв: http://leksgroup.com/l_bg/?s=5&i=9&c=3&pid=44 Доволни сме много, вече 2 години го ползваме.  Peace На най-високата степен е малко шумен, но няма как... Помещението е почти 30кв.м. и се справя с миризмите перфектно. За мен Фабер са най-добрите в производството на аспиратори.

Общи условия

Активация на акаунт