За Египет-най-важни неща,които да не забравям и съвети.

  • 129 289
  • 620
  •   1
Отговори
# 315
  • София
  • Мнения: 7 242
Ами да споделя тогава  Grinning /май вече го направих в друга тема... не съм сигурна  newsm78/
Много, много съм очарована от круиза по Нил  Grinning. Видяхме толкова много... Храмовете са наистина величествени и впечетляващи, но след 3-тия - 4-тия започнаха "да ни се сливат". Пирамидите и сфинкса надминаха очакванията ми. Няма да забравя гледките около бреговете на Нил - екзотична растителност и ...пясъчни дюни, коралите и пъстрите риби на плажа ни в Хургада, сафарито в пустинята - слизането на бегом по пясъчна дюна, безкрайните пясъци и камънаци и едно дърво сред тях, бедуините, бъгито /толкова било хубаво да се кара бъги, а аз така се страхувах/, разходките в Асуан и Кайро, толкова екзотични и различни, мръсни, шумни и все пак безкрайно очарователни, арабските пазари, лодките, каручките на които се возихме, посещението ни в ботаническата градина на един остров сред Нил /не помня името Embarassed/ - величествени дървета и пустиня...., разходката до нубийско село и посещението ни в нубийска къща /не по план Grinning/. Огроминети "стаи" в хотелите ни /всъщност двустайни просторни апартаменти/ и малкото неугледно купенце във влака. Толкова различно, контрастно.... незабравими ще останат и опитите ни и да пресечем оживана улица в Кайро /въпреки наличието на сфетофар, видим явно  само за нас и полиция/. За който иска наистина да усети макар и за малко Египет... А който предпочита да помързелува на хубав плаж в добър хотел - почивка в Хургада.
Да споделя опит - превантивно пиехме по един ентерол и нямахме проблеми /въпреки, че консумирахме какво ли не - чай в нубийската къща, месен от бедуинка хляб, чешмяна вода.../.
Това за пазаренеето не е преувеличено. На моменти дори е трагикокомично. За да ти пробутат нещо, египтяните са способни да те лъжат без грам свян. Но това там си е нормално  Wink

Малко снимки: http://lexi1974.multiply.com/photos/album/326

# 316
  • Мнения: 1 167
Привет и от мен. Върнах се от Египет ( Макади ) в събота. Много съм доволна и ако някой има въпроси съм на линия  Hug

# 317
  • Мнения: 3 215
Добре дошла!!Много се радвам,че ви е харесало.Разкажи повече за Макади,какво представлява курортчето,има ли какво да се прави без да ходиш до Хургада.Как беше хотелът?Изобщо всякакви подробности...и може би снимки  Peace

# 318
  • Мнения: 11 747
Долорес, вие скоро трябваше да тръгвате, нали?  Сигурно вече се стягате.

И аз с удоволствие бих видяла снимки, на Лекси снимките не ми се отварят, но той Мултиплай при мен е с особено мнение...  Confused

# 319
  • Мнения: 734
Привет и от мен! И аз се върнах на 11-ти през нощта, изпълнена с прекрасни емоции от екскурзията. Горещо препоръчвам точно круиз по Нил - така се вижда наистина по-голяма част от Египет. Не, че в Хургада не ни хареса.... Wink Но като се попътува виждаш колко е различно извън курортните селища....Между другото хотелът ни в Хургада се оказа най-добрият от всички (а изборът наистина е голям). Няколко души ни казаха, че той е най-добрия, сред които и нашия гид. ВПоследствие чухме отзивите на още 2 двойки българи и определено нашия държеше първенството, казва се Steigenberger Al Dau Beach Hotel.
И едно щастливо допълнение - не ни хвана тоя прословут вирус!  Grinning Единствено ме е яд, че не можахме да видим Абу Симбел - корабчето потегляше още вечерта от Асуан, а не както беше обявено предварително - на другия ден....Мога да говоря с дни, толкова много впечатления се събраха в тези 8 дни, че преливам от желание да споделя Simple Smile
Само да се похваля - спечелихме със съпруга ми едно състезание на корабчето по мумифициране - т.е. аз бях най-омотаната мумия, а омотаването се извършваше с....тоалетна хартия. Пък съпругът се представи като много сръчен мумификатор.... Simple Smile После аз самостоятелно спечелих конкурс пък за традиционен египетски танц (кючек)  Joy Бяхме само 4-ма българи на кораб пълен с немци и китайци, ама се изявихме достойно.... rotfImbo

# 320
  • Мнения: 3 215
Чудесно!Радвам се и за теб.Разказвай колкото искаш.Мисля,че на всички им е интересно! Peace

# 321
  • Мнения: 11 747
оо, no name, ти си още топла, топла, египетска!  Crazy  Представям си как се чувстваш в момента..., още си в приказката, още си по други светове и земи, още се возиш на вълшебното килимче...  Hug

# 322
  • Мнения: 734
Ще бъде голям спам, ако разкажа всичко, нека който се сети да пита за каквото и да е. Ето някои неща, които ме впечатлиха. В Кайро като слязохме до пазара Khan El Halili първо ни заведоха в една джамия, много бях любопитна какво представлява. Облякоха ни в едно като нощница - моята беше най-грозната (бяла на зелени точки), събухме си обувките и влязохме. На едно място имаше наредени книги и ни дадоха по 7-8 книжлета на всеки, всяко за исляма. Имаше една мъничка книжка "Women in islam" и една камара други, но най-много ме изуми една, озаглавена "Въведение в исляма", беше на български език!!!  #Crazy А българските туристи там са доста малък процент...
Що се отнася до пазаренето - направо е ужасно. Толкова много лъжат, че думи нямам. Казват нещо, после се отмятат, правят някакви дребни тарикатски номера, които дразнят. В началото ни беше забавно, обаче после не се издържаше. Е, открихме един начин, чрез който спират да те преследват - почваш да им говориш на български. Там всички са полиглоти и цаката е да те хванат какъв език говориш. Ако разберат - няма отърване. Обаче аз почвам да им дърдоря "Абе, въобще не те реазбирам, я се разкарай. Гледай си работата..Говори си, ама няма кой да те чуе и т.н." и бързо бързо се разтикват и се лепват за следващия. Мноооого са нахални.
В Хургада водачът ни обясни, че ако искаме да отидем до града да спазарим таксито за 25-30 паунда в едната посока, а пък се оказа, че има автобусче. Двупосочният билет за 1 човек е 5 паунда. Автобусчетата са много редовни и ходят от хотелите до центъра и обратно. Спират като им махнеш, не е необходимо да търсиш спирка дори. Естествено се опитаха да ни вземат повече пари за билетите, ама не успяха (предния ден ни бяха дали брошурка и знаехме каква е цената). 1 долар е 5.35 паунда в банките, но ако решите да си платите в долари в някой магазин цената се разделя на 5, а не на 5.35. Т.е. леко се попрецаква човек, ама понякога пък е по-добре. Дори в едно change бюро си удържаха балшиш като сменихме пари последния ден.... #Crazy Идеята е да изцедят туристите до последно. Simple Smile
В центъра на Хургада има магазини с цени на стоките - да не повярва човек и е малко по-европейски направено. А близо до нашия хотел имаше магазинче на един египтянин, дето не е чист египтянин. От там си купихме кърпите за сафарито. И наистина ми хареса, човекът не те потиска да купиш, даже ни каза за едно нещо, че нямаме нужда от него....В другите магазини решават, че искат да ти продадат нещо и те тормозят, не ги интересува какво иска клиента или какво харесва.
Между другото златото на летището в Хургада беше доста по-евтино, отколкото на нашето корабче (не знам на сухоземните магазини как е вървяло). На летището беше около 22 долара за грам, 18 карата.
pina, направо не знам къде се намирам...хич не ми се работи днес.... Confused Направо още съм на вълшебното килимче... Sunglasses
Хайде да се поспра с разказа, че после ще ми е по-трудно  Wink

# 323
  • Мнения: 3 094
no_name, човекът е бил може би копт (т.е. православен християнин в Египет) - ние попаднахме на няколко търговци-копти и ни направи впечатление, че са с малко по-друг манталилет - т.е. не те притискат с астрономически цени, не ти се свалят и прочие Peace

# 324
  • Мнения: 734
no_name, човекът е бил може би копт (т.е. православен християнин в Египет) - ние попаднахме на няколко търговци-копти и ни направи впечатление, че са с малко по-друг манталилет - т.е. не те притискат с астрономически цени, не ти се свалят и прочие Peace

Възможно е, поне приличаше на копт (имаше светли очи, а до колкото разбрах светлооките обикновено са копти). Добре, че купихме от него кърпите за главата (бяха 15 паунда), защото на сафарито, ако нямаш, задължително си купуваш, ама по 30 паунда....

# 325
  • Мнения: 3 215
Не е задължително да е копт,ако е светлоок и обратното.Хората от Александрия например изглеждат почти като нас,нали имат много силен гръцки примес.Най-сигурният начин да разпознаеш е копт е да погледнеш ръката му - имат татуирано малко кръстче от вътрешната страна на китката (май дясната).Лесно се забелязва,а и те не го крият,особено от туристи.За някои и това е маркетингов трик - в смисъл,че се възползват от доверието ти на християнин (как само прозвуча).
В Ел Гуна в повечето магазини стоките са с цени и на продавачите им е забранено да те преследват.Но ако искаш да се пазариш,нямат против.Просто пазаренето в Египет (а и не само) е национален спорт и част от културата им.Наистина в един момент става досадно,но като се прибереш и отидеш в скучния квартален супермаркет започваш с носталгия да си спомняш каква веселба е било все пак...

# 326
  • Мнения: 734
Просто пазаренето в Египет (а и не само) е национален спорт и част от културата им.Наистина в един момент става досадно,но като се прибереш и отидеш в скучния квартален супермаркет започваш с носталгия да си спомняш каква веселба е било все пак...

А, то в самото пазарене няма лошо, но адски много лъжат. Ето малко примери Simple Smile Пресреща ни един с някакви статуетки и вика "5 dollar, 5 dollar", викаме си - дай да купим. И изведнъж тоя сменя "20 dollar" и те изкарва все едно не си чул първия път...Или един друг вика "5 pounds, 5 pounds", вадим ние парите и изведнъж този казва "5 English pounds". Трети пък крещи "2 dollar, 2 dollar" и като се навиеш сменя песента на "2 hundred dollar"....Общо взето видяхме им всичките чалъми...Не дай си боже да те питат от къде си и да им отговориш...Проявяват един измислен интерес да им напишеш как е на български еди кое си, влезеш в магазина му и не можеш да си тръгнеш....Случките са много Simple Smile И честно казано толкова ми беше дотегнало от тия измишльотини, че мило и драго давах да видя някъде написана ценичка Simple Smile А пък като тръгне да се приближава някой, директно му тръгвах с "No, thank you", лошото е, че почваш да отказваш само и само да не те муфтят пак за нещо. Отказвахме дори на аниматорите в хотелите....Другите българи с нас и те бяха по същия начин....
Но пък това, което ми хареса в египтяните е, че са по-сърдечни, по-емоционални хора в сравнение с много европейци например. Дечицата им са толкова сладки и усмихнати. Като минавахме с конвоя през разни селца и се наредили на тумбички по 5-6 дечица до пътя, строили се в една редица и махат, махат. Аз се залепих на прозореца и също им махах - как се радваха само....раздаваха въздушни целувки.  Hug Направо се разтопих!  Simple Smile
Old_Spot, като видях египтяните си спомних една твоя реплика - че някои са големи красавци....Ей, вярно е, да му се невиди! Simple Smile На кораба имаше един дервиш едната вечер, ама какъв симпатяга....Моят мъж се шегуваше, че ще ме остави в Египет, нямало да остана дълго сама...хахаха
Страхотна екскурзия! С кеф бих отишла пак, само че тоя път искам да видя Абу Симбел, Александрия и може би Шарм Ел Шейх....Но и Хургада няма да я откажа...

# 327
  • Мнения: 1 167
Да се включа  аз  Grinning . Само в началото да спомена, че това ни беше третото ходене до Египет, така че ще споделя впечатленията си главно от хотела.
 Целта на пътуването ни до там беше естествено почивка с много шнорхелиг/дайвинг. Идеалното място за това е Шарм Ел Шейх, но за жалост през май няма полети до там. По препоръка на агенцията, която организира почивката ни отидохме в Макади. Това е нов курорт намиращ се на 30-40 мин. от Хургада. Дефакто десетина хотела от Макади са се обединили като са направили курорт в курорта наречен Мадинат Макади http://www.iberotelegypt.com/corporat/makadi.htm , . Имат си централна част с много магазини и заведения. Границите между хотелите са градини с много цветя и палми ( а не високи стени както в другите курорти) което прави Мадинат Макади много красиво място. Ние бяхме в Иберотел Фамили Оазис. Намира се на втора линия, но на не повече от 150 м. от плажа. Стаята ни в хотела беше огромна - тавана беше поне 5 м.  понеже самата сграда е в арабски стил (покрива е като купол). В хотела имаше главно германци, по-малко руснаци и чат пат някой французин. Ние бяхме единствените българи. Направи ми впечатление, че имаше страшно много деца. За тях от сутрин до вечер работеше детски кът с пързалки, играчки и естествено аниматор. Отделно им организираха разни постановки, танци и тн. но всичко това на немски.
  Храната всеки ден беше почти една и съща- два вида ориз, няколко постни манджи, още толкова с мръвка, спагети/макарони казваш на готвача с какво да ти ги направи, риба със сос и панирана риба, салати и най-различни зеленчуци отделно нарязани.  Само сладкишите не се повтаряха с изключение на желето  Laughing И да отбележа не сме имали стомашни проблеми.
 Няма да забравя една много умилителна за мен картинка- пред ресторанта имаше една пещ за печене на питки. Всеки ден имаше една арабка облечена традиционно с техните си там одежди, която месеше и печеше питките. Веднъж като отивахме към ресторанта видяхме 5-6  дечица насядали на земята около масата и чакат питките да се изпекат. Всяко детенце държеше в ръчичките панерче за хляб и кое на немски, кое на руски говореше нещо на жената. Тя пък им говореше на арабски  Laughing . Много сладка картинка. Само където не се сетих да ги снимам на момента.
  Плажа беше изключително добре поддържан - имаше човек, който по цял ден обикаля и събира боклуците, веднага щом се освободи чадър идва и подрежда шезлонгите. Бара на плажа предлагаше алкохолни и безалкохолни коктейли и е голям кеф да си седиш под чадъра с коктейлчето.....
  Ходихме на една целодневна екскурзия до Гифт аиланд и два подводни рифа. Острова наистина беше красив, но очакванията ми за него бяха по-големи. Мислих че ще видя остров с много зеленина, чадърчета по плажа и не много хора. Е нито едно от тези неща не беше така  Laughing . Едни тълпи от хора чакат на брега лодки за да ги закарат до корабчетата, други тълпи пристигат. Трети са се скупчили на отделни групички по плажа и се крие кой под кърпа, кой под плавник и чака да мине един час за да ги викнат да си тръгнат. Чадъри имаше само в единственото заведение в което също беше фраш. Иначе пясъка наистина беше ситен и бял, а водата изумрудена. Но под водата нямаше коралови рифове, а самата вода беше някак си мътна. Както и да е не съжалявам - беше интересно да се види.
  Имам толкова да разказвам, че кое по-напред. Ако някой нещо конкретно го интересува да пита.

# 328
  • Мнения: 3 215
Много се радвам на разказите и на двете ви.Върнахте ме за малко там,което ме разтовари от днешния ми труден ден. Hug

Ниниа,мерси за разказа за Макади.Точно както си го представях е.Ще взема да го навестя и него някой ден.
Безименна,има красавци,има и още как.Има и много мизерия и изтерзани хора,обаче и хубавци не лиспват.Те не напразно налитат така на европейките - много от тях ходят там точно с такава цел(секс туризъм или най-малкото флиртаджийство до дупка) .Имам много богати впечатления по въпроса,мога книга да напиша...

# 329
  • Мнения: 1 655
Долорес, вие скоро трябваше да тръгвате, нали?  Сигурно вече се стягате.

И аз с удоволствие бих видяла снимки, на Лекси снимките не ми се отварят, но той Мултиплай при мен е с особено мнение...  Confused
Да pina скоро тръгваме. На 24 май ни е полета. Вчера почнахме курса за леководолази PADI. Просто умрях от студ, въпреки неопрена и днес вече съм болна. Ако не се оправя няма да мога да довърша курса и ще трябва да отидем в Египет без сертификати. Но по добре да тръгна за Египет здрава и без сертификат, от колкото болна и с кетап. Ако трябва като се върнем ще го завършим. Е и това пък най вероятно ще ме накара да отида някога пак в Египет, за да направя дайвинга за който си мечтая. Hug

Общи условия

Активация на акаунт