Детската градина в държавата, в която живеете!

  • 7 540
  • 77
  •   1
Отговори
# 45
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
не сме на далавера, като съотноШение към заплатата, както си написала в един следваЩ пост е съЩата работа. просто наШите заплати са по_ниски  Confused

за престоя в детската градина може да се съглася с теб, но:
1. в Италия със само 1 средна заплата, семейството не може да живее, предполагам и в България
2. забелязвам, 4е дъЩеря ми 4есто се отег4ава в къЩи и иска да си ходи в градината, с децата  Rolling Eyes особено зимата, когато не мога много_много да я разхождам навън

feiam ОК съгласна съм. Нали знаеш всеки гледа през собствената призма и 600 евро ми се стори много изгодно, но с тукашна заплата  Hug.

За другите неща по-горе, ОК че не може да се издържа с една заплата, аз си говоря какво е добре за децата Heart Eyes. Как се чувства детето ако е на детска 9 до 13 часа и после си го вземеш в къщи и следобяда или на разходка (с хубаво време) или в къщи- рисуване, книжки, и тн с мама/тати?
Аз пак си говоря за децата какво е по-добре....А иначе и в нашият частен случай и аз и мъжа ми работим на пълно работно време (сега съм в майчинство, но ще се връщам края на лятото); но не съм сигурна че това е оптималният вариант за децата, но трябват парИ  newsm78

# 46
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
не сме на далавера, като съотноШение към заплатата, както си написала в един следваЩ пост е съЩата работа. просто наШите заплати са по_ниски  Confused

за престоя в детската градина може да се съглася с теб, но:
1. в Италия със само 1 средна заплата, семейството не може да живее, предполагам и в България
2. забелязвам, 4е дъЩеря ми 4есто се отег4ава в къЩи и иска да си ходи в градината, с децата  Rolling Eyes особено зимата, когато не мога много_много да я разхождам навън

feiam ОК съгласна съм. Нали знаеш всеки гледа през собствената призма и 600 евро ми се стори много изгодно, но с тукашна заплата  Hug.

За другите неща по-горе, ОК че не може да се издържа с една заплата, аз си говоря какво е добре за децата Heart Eyes. Как се чувства детето ако е на детска 9 до 13 часа и после си го вземеш в къщи и следобяда или на разходка (с хубаво време) или в къщи- рисуване, книжки, и тн с мама/тати?
Аз пак си говоря за децата какво е по-добре....А иначе и в нашият частен случай и аз и мъжа ми работим на пълно работно време (сега съм в майчинство, но ще се връщам края на лятото); но не съм сигурна че това е оптималният вариант за децата, но трябват парИ  newsm78


мен ако ме питаШ, аз до 3 години не бих ги дала  Rolling Eyes
и след това, като теб, на половин ден.
ама аз съм субект, лиШен от професионални амбиции, та не съм пример  Rolling Eyes
и пустата Шестица от тотото, което не играя, не Ще да ми се материализира... Rolling Eyes Laughing

# 47
  • Мнения: 224
здравейте и от мен и аз да споделя живея в малко градче синът ми ходи на детска градина държавна е плащам само обяда който е 2,90 еуро на ден на месец излиза около 58 еуро дома отваря в 7,45 часа и затваря в 17,30 но в началото на годината се подписва документ в колко часа ще взимаш детето можеш в 14,00 ,16,00 ,17,30  задължително се спазва часа който си написал защото се прави застраховка и ако се случи нещо извън часа написан от теб те не отговарят за случилото се.следобеден сън няма което е много лошо според мен детето трябва задължително да е закусило сутрин преди да отиде в 10,00 им дават плод някакъв да ядът на обяд ги струпват в една голяма столова да речем и ядът всичките групи на едно за следобедна закуска всяко дете си носи в раницата сок и закуска и ботилчица с вода пак по същия начин всички деца на едно кой яде суха паста ,кой кифла бе всеки каквото има .цял ден игра и само игра и си представете едно 3 годишно дете цял ден от сутрин до следобед без почивка на обяд как се прибира в къщи като парцал -извинете ме за израза но е точно така ляга пред телевизора и заспива веднага и  така до сутринта минава без вечеря без нищо от умора ,за тържествата какво да кажа правят едно за края на учебната година ,не като в БГ за 8 март ,Коледа  и т.н.не искам да ме разбирате погрешно че нищо не ги учат или възпитават ,не не така но важни работи ги пропускат  като(спането ,всяко дете да яде различна закуска пред другите деца аз лично не го възприемам)с една дума няма нищо общо като в България детските градини

не си написала в кой град си, но при нас неЩата са дале4 разли4ни от описаното.
ниЩо не нося за ядене, дори е забранено.
обядват с одобрено от Министерството и от родителите сезонно менЮ. има специални диети за деца с проблеми, или с религиозни ограни4ения.
следобед спят, тези които не желаят са бая по_големи4ки и съЩо седят кротко по време на по4ивката. като станат си имат закуска : плод, кисело мляко, бисквита, кифла и т.н.
с бг детски градини, от каквото съм 4ула/про4ела вярно няма ниЩо обЩо и слава богу.



ами тук за дете на възрастта на твоето е 600 евро в държавна (ако има място)
ммм и на мен ми се струва множко тази цифра newsm78 за държавна детска ясла дохода трябва да бъде дооста високичък Rolling Eyes

какво разбираШ под "доста високи4ък". написала съм, 4е става въпрос за 2 средни работни заплати. и понеже погледнах в4ера разписките отпреди 2 години, даже не е 600, а 685.


В Италия сте направо на далавера  Wink.

Около Лондон цените са £1200 (1600 евро) на месец за гледане 8 до 6 часа на деца до 5 години (след това са на у-ще). "Държавно"-общината поена 2.5 часа на ден, т.е ти си плащаш останалите 7.5 часа след като детето навърши 3 г.


не сме на далавера, като съотноШение към заплатата, както си написала в един следваЩ пост е съЩата работа. просто наШите заплати са по_ниски  Confused

за престоя в детската градина може да се съглася с теб, но:
1. в Италия със само 1 средна заплата, семейството не може да живее, предполагам и в България
2. забелязвам, 4е дъЩеря ми 4есто се отег4ава в къЩи и иска да си ходи в градината, с децата  Rolling Eyes особено зимата, когато не мога много_много да я разхождам навън
аз съм зона Перуджа аз не ти казвам че не вярвам че цената е тази  а казвам че за мен и тука за нашата зона е висока  ако и двамата родители работят в една фабрика и вземат общо около 2000 еуро и да плащат 600 еуро ясла и квартира 500 еуро и са до там а да не говорим за сметките (ток ,метан и т.н.)който  всеки месец има нещо за плащане,ами яденето .....явно там при вас условията са други при нас са тези за това казвам че няма нищо общо с БГ със сравнение тук където съм аз в това отношение предпочитам българските ясли и градини.

# 48
  • Мнения: 1 049
petya-81, мисля че не сте случили на градина. При нас децата приз цялата година работят по различни проекти а по празниците има и представление, пеят песнички. Много зависи от учителките дали имат желание да работят с децата.
Обяда и закуски са на общинска издръжка, дори в яслата не съм носела нищо за ядене. Менюто на децата се следи от диетолог,  в началото на годината го дават.
  И моят син първата година заспиваше след градината , затова се прибираше с училищният автобус, поспиваше по 30 мин. и после ходеше на фитнес.
 На него ако не прави нещо след градината му е скучно. Сега ходи на джудо и басейн и е много доволен, ако се застои у дома ни подлудява, особено зимата. Peace

Последна редакция: вт, 26 фев 2008, 16:19 от Zai4enze

# 49
  • Мнения: 3 098


Не  Grinning
Високи данъци плаЩаме, здравната система не ми харесва, но осигуреното на дечковците е просто един път  Heart Eyes
Браво,впе4тлена съм! Hug
И тук плащаме немалки данъци,но пък в това отношение положението е траги4но.

Правда,про4етох за консумативите и храната и искам да допълня,каквото не съм написала.
Носи се сутрешна(защото тук закусват м/у 10.00 и 11.00 4аса) и следобедна закуска.Аз носех нещо минимално,тъй като реда вкъщи е да се закусва след сутрешният тоалет,а следобед преди да иде на градина,пак си закусваше вкъщи,пред о4ите ми.
Ако детето остава на обяд,се плаща още една такса"комедор",която е по_висока от месе4ната такса за градината.Пример_ако таксата е 145?,то комедора е 165?.
За консумативите_освен на всеки три месеца по 35?,всеки месец се носят влажни кърпи,салфетки и т.п.
В на4алото на годината се плащаха 55? за книги,с които децата работят.
А,да и лятото се монтира басейн в двор4ето.Тогава се носят кърпи,бански,4ехли.И последният месец преди ваканцията юли работят от 9.00 до 13.00,а тези,които са записани а комедор остават до 15.00 4аса.

# 50
  • София
  • Мнения: 4 412
Здравейте,
Благодаря ви за отговорите.

А аз да ви питам в какви сгради са детските градини, самостоятелни къщи ли си, имат ли двор. Може ли да дадете линкове към сайтове и да напишете това държавна, частна, католическа градина ли е.
Като основно се интересувам от големите градове, където земята е скъпа и е трудно да направиш градина с двор. Също има ли някакво правило, че децата не могат да пътуват повече от определен брой км. до детската градина.

# 51
  • Bristol
  • Мнения: 9 365
GI, ама ти си в ЛОНДОН  Laughing Там не само градът е голям, но и цените  Money Тук при нас преди време гледах за сутрешна сесия, 20 паунда, следобедна пак 20, цял ден ползваш отстъпка и плащаш само 30 Wink Като направиш сметката, можеш да намериш целодневна градина за 600-700 паунда. Има и по-скъпи, обучаващи по определени популярни и модерни системи, но те като бройка са много по-малко.

Аз лично съм избрала за щерката градина-училище, там приемат деца от 2 до 5 години, от 9 ам до 3 пм. Денят го делят на две сесии по 7 паунда, ако искаш цял ден плащаш 12. Храната аз я нося от къщи, не се претопля в градината. Там предлагат само напитки, вода, сок, мляко и някоя бисквитка. Помещават се в зала към една църква, но нямат нищо общо с църквата. Имат точно определен график през деня, по който се движат, свободна игра, спорт, обучение. Имат дворче, в което при хубаво време изкарват пясъчник, басейнче, скутери, топки, пързалки... Лятото, по думите на шефката, вместо в залата, обядвали навън, като на пикник. Мисля, че са около 26 деца, от които тези под 3 години са точно определена бройка, по закон не можели да взимат повече. Учителките са 3 + шефката. От септември, когато малката ще има 3 години, едната сесия ще ми бъде безплатна, покрива се от държавата. Ето сайта им, Little Rainbows

Както GI е казала, тук държавни градини няма, но пък училище се започва от 4 години, в България на тази възраст все още ходят на градина и тогава безплатно ти гледат детето от 9 до 3:30. Храна се носи от къщи или плащаш да се храни в стола на училището, при мен искат по 1.50 паунда на ден. Ако ходиш на работа, има частни детски клубове, които гледат децата преди и след училище, срещу съответната сума. Моят син през ваканциите посещаваше такъв клуб, излизаше по около 20 паунда на ден, храна от къщи.

За човек, който не работи високо квалифицирана работа, няма сметка да си пусне детето преди 3 години на такова заведение, защото голяма част от доходите му отиват да го плаща. Но тук има повече възможности за нощен труд или почасова работа, така родителите се редуват в гледането на децата. Често баби и дядовци се включват да помагат, както и други родители, с които си менкате децата. При 2 деца и нагоре, ако си на фул тайм, цената за градина излиза доста сериозна сума, дори и за тукашния стандарт  Rolling Eyes Хората с нетърпение чакат малките да направят 4 години и да ги пуснат на държавно училище  Laughing

# 52
  • Мнения: 117
Ние живеем в малко населено място, наречено село. Sunglasses В наше село има детска градина.Деца естествено идват и от околните села. Градината е разположена на пьрвия етаж в една голяма кьща на главната улица.Разполага с голям двор с детска площадка. Таксата се определя в зависимост от дохода. Допьлнително всяка седмица се плаща по 10 евро за топлия обяд на децата. Закуската и хапването в 10 часа се носи от родителите.След сьня, в 2 часа пак има хапване за децата, които остават след обед, което сьщо носят родителите. Казано честно не зная какво е работното време-мисля че е от 7 до кьм 17 часа.Дьщеря ми ходи на градина до 2.При нас има 3 групи.Малките, кьдето е детето ми, са около 10 деца, на вьзраст от 1 до 3 и нещо. Имат много занимания, пеят, рисуват, имат тематични седмици, в които се забавляват на различни теми-напр. синя седмица, после червена и други подобни. По-големите деца могат да учат английски и имат занимания сьс спорт. Преди е имало и часове по музика сьс специалист, но вече не. Правят им лятото малки екскурзийки-например посещение на пожарната Laughing или на гости в селския двор на някое от децата, да видят животните и др такива.В градината има много играчки, когато нямат определени занимания по групи децата се движат свободно из помещенията. Дьщеря ми например си има приятелка от големите и играе с нея без проблем.За мен единственото странно нещо беше това, че децата спят на матрачета по земята.Една от големите стаи по обед се преврьща в спалня, а иначе там играят. Видях такова нещо по телевизията за друга детска градина, така че не сме изключение. Аз сьм доволна от условията и най-важното е, че детето ми се чувства добре.

# 53
  • Мнения: 3 098
Здравейте,
Благодаря ви за отговорите.

А аз да ви питам в какви сгради са детските градини, самостоятелни къщи ли си, имат ли двор. Може ли да дадете линкове към сайтове и да напишете това държавна, частна, католическа градина ли е.
Като основно се интересувам от големите градове, където земята е скъпа и е трудно да направиш градина с двор. Също има ли някакво правило, че децата не могат да пътуват повече от определен брой км. до детската градина.
И аз се интересувам от тази тема.Как мислиш,дали в България хората ще са склонни да предпо4етат 4астната детска градина и каква би била разумната такса?
Koй дава разрешително за такава дейност и има ли в момента някакви специфи4ни изисквания?
Ако искаш,може и на ли4ни.
А това е за теб:
http://www.escuelainfantilbambinos.com/
http://www.el-principito.com.ar/
http://www.escolafantasia.com/
http://www.escuelainfantilrisitas.com/

# 54
  • Мнения: 3 718
Марица , проучвам темата от известно време и мога да ти кажа, че според мен тепърва ще има място за алтернативи на държавните заведения. За момента в София повчето чмастни ясли и градини са доста отдалечени и определено излизат скъпичко, около 300-500 лв на месец ако не бъркам. Има и по скъпи естествено. Аз лично бих дала детето си на частна ясла/градина, ако съм сигурна в по заангажирания персонал, по добрата и здравословна храна и по добра база. Но едва ли ще мога да си позволя повече от 200-300лв. такса.
Разрешителните са сложна работа, доста изисквания има и трябва човек да познава материята. Майка ми проектираше една градина наскоро и знам, че не е лесна работа. Ако сериозно те интересува, пиши ми на лични.
Знам, че вече се разработват и по разчупени модели, с екологична насоченост и други, дано имат успех.

# 55
  • Мнения: 2 567
В допълнение на Сърфлайн, Шехи и Вечерница- има и т. нар. родителски инициативи. Голямата ми дъщеря посещава такова. Родителите участват активно в управлението, готвим, чистим, застъпваме при болен възпитател или при отпуска. Изключителен близък контакт между възпитателки и родители. Малки групи. Държавата поема, ако не се лъжа режийните, заплати на персонал, наем. Яслите към родителските инициативи са по евтини, а градините-по-скъпи от "нормалните" държавни. Таксите в последните се определят от брутния доход на семейството.

# 56
  • София
  • Мнения: 4 412
В допълнение на Сърфлайн, Шехи и Вечерница- има и т. нар. родителски инициативи. Голямата ми дъщеря посещава такова. Родителите участват активно в управлението, готвим, чистим, застъпваме при болен възпитател или при отпуска. Изключителен близък контакт между възпитателки и родители. Малки групи. Държавата поема, ако не се лъжа режийните, заплати на персонал, наем. Яслите към родителските инициативи са по евтини, а градините-по-скъпи от "нормалните" държавни. Таксите в последните се определят от брутния доход на семейството.

ШоШи, този вариант много ме интересува. Може ли повече подробности - колко са децата и колко учителките. По колко време на ден детето е в градината, дали държавата спонсорира кооператива с нещата, които си изброила

# 57
  • Мнения: 2 567
Таня, разбира се, че може подробности. От много време пиша, че това е чудесна алтернатива, приложима и в бг условия с подкрепата на държавата!
В яслата при нас са 10 деца, в градината-20. Работят от 8 до 18ч, като има възможност за следните часове на посещения:
8-12 ч
8-14ч
14-18 ч и
8-18 ч

С по 2 възпитателки са в ясла и градина. Едната задължително е педагог, другата може и да е практикант или обучаващ се. Те се назначават от родителите, последните изпълняват функцията на работодател.
Държавата поема голяма част от разходите за персонал и наем. Участието й зависи от големината на родителската инициатива и работното време като цяло.
Ако четеш немски, мога да ти изпратя още много подробна информация.  Hug
Насреща съм за още въпроси.

# 58
  • София
  • Мнения: 4 412
_ШоШи_ , благодаря за отговора. А как е организирано юридически - казваш, че родителите са работодател, те обединени ли са във фирма или неправителствена организация? Когато дойде нов член в кооператива той влиза ли юридически в организацията? Родителя как разбира кои от задължения трябва да изпълнява, защото у нас си представям, че трябва да има строго задължения, да не останат децата без ядене, понеже майките не са се разбрали кой да готви Simple Smile Друго задължително ли е да участваш с личен труд, колко пъти в седмицата. Възможно ли е да възникне конфликт и някое дете да трябва да напусне и това как се урежда?
Ще ти дам е-майл да ми изпратиш материалите на немски, аз четох на английски, обаче има конкретни неща, които не са написани

Благодаря ти

# 59
  • Мнения: 2 567
Таня,
А как е организирано юридически - казваш, че родителите са работодател, те обединени ли са във фирма или неправителствена организация? -Да, част от родителите основават фирма.
Когато дойде нов член в кооператива той влиза ли юридически в организацията?-Не, не влиза. Подписва се договор между родителя (напр. мен) и  фирмата.
Там са регулирани и в детайли отношенията и задълженията. На дете годишно (календарна година) трябва да "изработиш" 10 часа труд. Ако имаш 2 деца- 14 часа. Не си задължен седмично да ходиш и нещо да правиш. Родителите, които работят по цял ден е ясно, че не могат да помагат на възпитател при нужда. Те например ходят уикенда да монтират лампи, ако трябва да се изчисти нещо си (по принцип има и чистачка, но при пред- и след- ремонтни дейности се е случвало да ходя) или правят нещо в градината.
На въпроса за готвенето-няма разбрал, не разбрал.  Laughing Има си списъци, в които са изредени всички, предварително ти е зададена гарнитурата (за да имат разнообразие децата всеки ден). Ако до 10.30 ч на съответния ден не е дошло ядене, се поръчва такова от близката пицария и "виновника" бива глобяван 40 евро.  Wink Глоби има и за "часовете за труд"- всеки 1 неизработен час ти струва 25 евро. А може да си "откупиш" от друг родител срещу 10 евро/час.
Възможно ли е да възникне конфликт и някое дете да трябва да напусне и това как се урежда? Срока за предизвестие за напускане при нас е 3 месеца. При конфликти не знам как стоят нещата.

Общи условия

Активация на акаунт