Детската градина в държавата, в която живеете!

  • 7 556
  • 77
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 4 412
_ШоШи_, много благодаря. Изглежда много подредено Simple Smile А има ли баланс между вида родители - например ако всички ходят на робота по 8 часа, няма да има кой да помага при болна учителка. Аз си го представям да има определен брой деца с по-свободен родител и определен брой със заети родители. Има ли разлика в таксите, ако родител няма възможност да помага през седмицата и ако помага в гледането на децата.
Също ми стана интересна една майка за колко деца готви, за всичките ли 20?

# 61
  • Мнения: 3 161
И аз благодаря за разказите ви, както и на Таня, че е открила темата и ме насочи. Много интересно. Силно се надявам и у нас скоро да се случат подобни кооперативи. И браво на Правда за темата! Много е ценно да се събере подобен опит от целия свят.

# 62
  • Мнения: 2 567
За баланса- от общо около 20 родители при нас само 2 предварително са заявили, че могат само уикенд или вечер да вършат нещо. Но и тук болшинството майки работят на непълен работен ден или 2-3 дни/седмично.
Да, готвя веднъж на около 6 седмици за 10 деца в яслата, 20 в градината и 4 възпитателки. В различните родителски инициативи това е различно уредено, много от тях ползват услугите на кетъринг. При нас обаче се било доказало, че това е най-изгодният вариант.
Не, няма такова нещо като "няма възможност" да помага  Wink Взлизайки в една родителска инициатива на всеки трябва да е ясно, че от него се изисква много. Че не просто си "дава" детето там и си свирка, ами участва активно в управлението и съществуването на тази инициатива. Както казах възможности да си изработиш часовете винаги има-уикенд или вечер. А ако не можеш на час те глобяват 25 евро.
Разликите в такисите са по възраст на децата. От 10 месеца до 2 г е една, от 2г до 3г-друга и от 3г нагоре-трета.

# 63
  • Мнения: 638
Много полезна информация,благодаря!Ще следя темата! Simple Smile

# 64
  • Мнения: 125
Здравейте, момичета. Много ме заинтригувахте с тази тема. Аз с децата съм все още във Варна, но съпругът ми е от 1 год. в Копенхаген и има всички осигуровки. Много ми е интересно дали някоя от вас има наблюдения над детските заведения там. Сходно ли е положението с Германия или може би със Швеция? Благодаря предварително.

# 65
  • Мнения: 3 161
Момичета (и момчета, разбира се, ако има такива Wink), днес "Естествено" и Асоциация "Родители" внесохме в общината предложение за създаване на детски центрове с родителско участие (нещо като кооперативите, за които разказвате). Ннашата група отдавна проучва подобни форми в Нова Зеландия и Франция, но от тази тема си изградихме идея и за много други места по света. С общи усилия се надяваме скоро да станат реалност и у нас! Благодаря за разказите и се надявам да имаме успех - с общи усилия!

# 66
  • София
  • Мнения: 4 412
И аз ви благодаря! Надявам се и у нас да имаме такава алтернатива за децата!

# 67
  • Мнения: 2 567
И аз се надявам това да стане реалност!
Таня, не съм те забравила, ще ти изпратя документите. Трябва да ги комплектовам само.  Hug

# 68
  • Мнения: 3 161
И една молба - ако имате добри примери, документация някаква в тази посока (и п възможност на английски) - моля, пратете ни.

# 69
  • Мнения: 4 399
Шоши, много интересно ми стана за тия родителски инициативи. Тук няма такива или поне на мен не са ми известни. За недостатъците на такава организация разбрах, а какви са предимствата? Или това просто е алтернатива в случай че няма места в обикновените детски градини?


До тук май никой не е споменал за т.нар. дневни майки и понеже дъщеря ми ходи на такава и съм изключително доволна, реших да ви разкажа за тях. Идеята при тази форма е децата да бъдат в семейна обстановка и малка група. Обикновено тук се използва за деца на възраст до 3-4 години, т.е. замества яслите. Една дневна майка има право да гледа до 5 деца по едно и също време като в това число се включват и нейните ако са под определена възраст. Децата се гледат в дома на дневната майка.  Нашата жена си е обособила отделно помещение за децата и е станало като малка детска градина. Тя им готви, има закуска, обяд, следобедна закуска. Времето за водене и прибиране на децата е много гъвкаво и въпрос на лична договорка с дневната майка. Едни стоят по 2-3 часа, други по цял ден, едни идват сутрин, други след обяд. Дори в определени случаи можете да се договорите с жената да и оставите детето и през нощта. Цената разбира се е доста над тази на държавната детска градина.

# 70
  • Мнения: 2 567
Шоши, много интересно ми стана за тия родителски инициативи. Тук няма такива или поне на мен не са ми известни. За недостатъците на такава организация разбрах, а какви са предимствата? Или това просто е алтернатива в случай че няма места в обикновените детски градини?
За мен в момента на първо място е алтернатива на държавните, там нямаше място, когато кандидатствах за Диана. Иначе предимства са малките групи и повечето възпитателки (според мен особено важно за децата от 0 до 3 г, средата наподобява изключително тази на Tagesmutter-a), работното време (8-18 ч, държавните вечер са до най-късно 17ч), кратки ваканции- 2 седмици лятото и 2 за Коледа, през цялото останало време са отворени. Хубаво е и прекият поглед на родителите във възпитанието и цялата концепция там. С дежурствата, които имам виждам как се гледат децата.

# 71
  • Мнения: 4 399
Шоши, много интересно ми стана за тия родителски инициативи. Тук няма такива или поне на мен не са ми известни. За недостатъците на такава организация разбрах, а какви са предимствата? Или това просто е алтернатива в случай че няма места в обикновените детски градини?
За мен в момента на първо място е алтернатива на държавните, там нямаше място, когато кандидатствах за Диана. Иначе предимства са малките групи и повечето възпитателки (според мен особено важно за децата от 0 до 3 г, средата наподобява изключително тази на Tagesmutter-a), работното време (8-18 ч, държавните вечер са до най-късно 17ч), кратки ваканции- 2 седмици лятото и 2 за Коледа, през цялото останало време са отворени. Хубаво е и прекият поглед на родителите във възпитанието и цялата концепция там. С дежурствата, които имам виждам как се гледат децата.

Благодаря! Сега ми стана по-ясно.  Wink

# 72
  • Мнения: 693
В Португалия също местата в градините са недостатъчно както в държавни така и в частни. Детето ми имаше късмет да намери място в частна ясла-градина, където условията са прекрасни за средно скъпа такса(нито е евтина нито непосилна). Алтернатива са жени гледащи няколко деца, но повечето не предлагат добри условия, иначе цената е наполвина на частната ясла.

# 73
  • Мнения: 607
 Записвам се ,за да следя темата.

# 74
  • Мнения: 3 161
Не мога да не се похваля точно в тази тема от новината от Кръглата маса в общината миналата седмица: http://sofia.dir.bg/2008/03/23/news2805206.html

Благодаря на включилите се с инфо за кооперативите. Има още мнгоо, много работа, докато ги видим на живо, но първата копка е направена.

Общи условия

Активация на акаунт