Консултации с адвокат

  • 70 168
  • 585
  •   1
Отговори
# 450
Здравейте, имам следният казус - бащата не припозна детето, не желае доброволно да плаща издръжка, иска да го съдя. Има ли вариант, да се докаже бащинство, без детето след това да взима имената на бащата? Т.е. в акта за раждане да пише кой е бащата, но да не носи неговите имена?  Предварително благодаря за отделеното време !

# 451
  • Мнения: 2 931
Здравейте!......Аз мога ли да вземам решение вместо него и да подпиша такъв документ?И забравих да добавя че за в момента той е единствен внук,в случая наследник.Много Ви благодаря предварително!
Такъв документ няма правна стойност, не може да се откажете от наследство от името на детето. А и Вие също сте наследник на съпруга си, щом е починал преди решението на съда да влезе в сила. Не подписвайте нищо, не могат да Ви принудят, един ден може на сина Ви имуществото, което сега не желаете, да му е необходимо. Може с разрешение на съда да продадете неговите идеални части, но не Ви съветвам да го вършите.

# 452
  • Мнения: 2 931
Има ли вариант, да се докаже бащинство, без детето след това да взима имената на бащата? Т.е. в акта за раждане да пише кой е бащата, но да не носи неговите имена?  Предварително благодаря за отделеното време !
Здравейте! Варианта - дело за установяване на произход, ако не сте изпуснали тригодишния срок от раждане на детето - чл. 41 от СК. Няма начин детето да не носи неговите имена, ако се установи, че той е бащата. За да получавате издръжка задължително трябва да водите дело за установяване на произход, защото, иначе вашето дете по закон има само един родител - Вие.

# 453
При мен е доста сложно.Ще карам направо.Преди 2 години родих дете от мой колега в университета,с който преди това имахме три годишна връзка.Изкарах най-отвратителната бременост,защото той 1-во не се зарадва изобщо,че ще става баща,2-ро не спираше да говори за аборт и 3-то след като накрая реши,че ще гледаме двамата детето не можа да ми осигури нито един спокоен ден през бременността и когато родих отиде при майка си,а мен и бебчо ни заряза.Имах пълната подкрепа на семейството си,които ацки ми помагаха и ми помогнаха да взема решението окончателно да разкарам този човек от живота си.Когато детето ми стана на 6 мес.таткото започна да моли да се съберем отново.Почувствах се длъжна да опитам за последно,тъй като виждах,че има желание да гради семейство.Да ама не.След 4 месеца окончателно се разделихме,тъй като той изобщо не се занимаваше с бебчо,буквално детето му беше досадно и по цял ден скиташе по кафенца.Забраних му да вижда бебчо,освободих го от финансови задължения....просто исках да напусне живота ни.След 6 месеца си позволи да ме съди за режим на свиждане.Съдът му определи 1-ва и 3-та неделя и нищо повече.Относно издръжка не съм му искала.Той дава доброволно.След 4-та среща детето,което вече е на 2г.ми казваше,че тати е страшен и не иска да ходи при него.Аз виждам,че на таткото хич не му дреме за сина му...показал го е не веднъж.Просто прави жалки опити да се съберем отново.Та питам има ли начин да му се отнемат напълно родителските права и да престане да обърква детето ми.За мен ,както и за всички които го познават той не е добре с главата,живее в измислен свят и е патологичен лъжец.Има присъда за кражба и куп дребни криминални провинения.Извинявайте ако съм досадила,но просто няма да си намеря място,докато не му отнема правата на този ненормалник.

# 454
  • Мнения: 1 425
@ катерина4
Не съм професионален адвокат, но щом човека има жаление да вижда детето си и дори е завел дело за целта, не мисля че ще е лесно да му отнемеш правата.
Това че "не е добре с главата" е факт само ако е освидетелстван от психиатър. Има ли нещо такова? Иначе са само празни приказки. Това че е патологичен лъжец също не е причина да му се отнемат правата.
Все пак успех в начинанието, някой от адвокатите може да се включи с по-положителни съвети. Добре е да си направиш и консултация с адвокат на живо ако сериозно си го решила това за отнемането на правата.

# 455
Работата е там,че единствената причина поради която той търси контакт с детето е да има някакъв повод да общува с мен.Преди няколко седмици бях взела решение да се опитам да създам някакви нормални взаимоотношения с него,за да може все пак детето да не се чувства различно.Мама и тати не живеят заедно,но не се карат като цигани когато се видят.Повярвайте ми невъзможно е.Той взе да ми звани през ден за щяло и нещяло,но изобщо не се сеща да пита как е малкият.Пропусна именният му ден,не разбира какво говори детето,не знае как да го забавлява....нищо.Изприщи ми се езика да му давам подробна информация за навиците на детето,за да минават нормално срещите им,но ефекта беше нулев.Той просто използва детето за да се вижда с мен.Разбирате ли,той мисли че ще го караме както едно време-купони,нагоре-надолу,живота е розов.Думата "ОТГОВОРНОСТ" му е непонятна.Мисли само за гъза си и за никой друг.Вече един месец не е взимал детето,защото 1-та неделя реши да ходи на почивка,а 3-та имал ангажимент.Баща,който обича детето си няма ли да се възползва от всяка една дадена му възможност да бъде с него.Е,той никога не го е правил.

# 456
  • Мнения: 1 425
Ами аз те разбирам ама всичко това дето си го написала пак не е причина да му се отнемат правата. Семейния кодекс казва:
Цитат
ОГРАНИЧАВАНЕ НА РОДИТЕЛСКИТЕ ПРАВА
Чл. 74. (1) Когато поведението на родителя представлява опасност за личността, възпитанието, здравето или имуществото на детето, районният съд служебно или по искане на другия родител или на прокурора взема съответни мерки в интерес на детето, като при нужда го настанява в подходящо място.
(2) Такива мерки се вземат и когато родителят поради продължителна физическа или душевна болест или поради продължително отсъствие или други обективни причини не е в състояние да упражнява родителските си права.

ЛИШАВАНЕ ОТ РОДИТЕЛСКИ ПРАВА
Чл. 75. (1) Родителят може да бъде лишен от родителски права:
1. при особено тежки случаи по предходния член;
2. когато без основателна причина трайно не полага грижи за детето и не дава издръжка...
... има и още ама не е интересно. Най-добре говори с адвокат, както казах и по-горе, ама според мен нямаш никакви съществени причини да искаш отнемане на правата на човека.

# 457
  • UK
  • Мнения: 1 351
 Дата на сватбата 29.04.2006г
 Почти не сме живели заедно- аз студентка в Бургас той не може да се отдели от майка си. Забременях и през 9-те месеца ме видя 2-3 пъти за по 5 дена. Детето се роди и той си отиде пак на 10-тия ден след раждането. Виждал го е има няма 4 пъти за по- малко дни. Никакви пари нито за мен нито за детето. Изцяло сме на издръжката на моя баща. Сега от една седмица сме окончателно разделени сме като ни извика в Париж и се оказа, че квартирата не отговаря на законите в държавата за малко дете. Като разбра, че не мога да започна работа започна скандал след скандал. Майка му го навиваше постоянно и след като ни заряза 2 вечери да спри при майка си (тя беше при зълва ми която живее в Париж) си взех детето и си заминах. Сега сме в Лондон при брат ми и баща ми. Мога ли да остана тук с детето и какво може той да направи. Той искал да се връща в България. Може ли да ме принуди да се прибера. Мога ли да му отнема родителските права ( това е крайно но искам информация за да съм подготвена за всичко) Мога ли да остана тук без да имам проблеми с бащата на сина ми?

 Благодаря предварително за отговора   bouquet

# 458
  • Мнения: 65
Тъй като моята история е много дълга,я добавих в нова тема"от4аях се от българските институции".Много ми беше трудно да разкрия слу4ая пред вси4ки вас,но какво пък,може да има как да се помогне.темата има и продължение,но стана много дълго.Какво оЩе може да се направи?Предварително ви благодаря.

# 459
  • Мнения: 2 655
Тъй като моята история е много дълга...
ОТГОВОР: Писах Ви в темата подробно.

# 460
  • Мнения: 2 655
... Сега сме в Лондон при брат ми и баща ми. Мога ли да остана тук с детето и какво може той да направи.
ОТГОВОР:Да, почти нищо, защото на него не му пока за Вас и детето. А адвокатските хонорари са огромни.
Може ли да ме принуди да се прибера.
ОТГОВОР: Не, но може ако се приберете да Ви забрани да напуснете БГ. Затова не се прибирайте!
Мога ли да му отнема родителските права ( това е крайно но искам информация за да съм подготвена за всичко)
ОТГОВОР: Да, но е трудно и тежко производство. Можете да започнете с дело за издръжка,да го осъдите после че не Ви плаща и чак след това и т. н. Вообще пригответе се за борба и дела.

# 461
  • Мнения: 2 655
Нямаме брак. Детето е припознато. Заплашва , че ще ми го вземе. При условие ,че се изнеса трябва ли да търся адвокат.  В смисъл да се наложи някаква забрана да се доближава до нас . Какви са хонорарите горе долу? И стъпките които трябва да предприема. При следващия скандал ще се изнеса, но ме е страх. Незнам какво да правя.
ОТГОВОР: Ако посегне да Ви набие може да заведете дело за домашно насилие. При следващият скандал не се изнасяйте, потърсете си добър адвокат за да напише жалби до полицията и до АЗД, че тормози детето.
Хонорарите варират и зависи от адвоката. Всеки адвокат сам си определя тарифите.

# 462
  • Мнения: 2 655
Здравейте!Имам следното допитване-разведох се преди време,но докато влезе в сила решението съпругът ми почина,имам дете на 6г. и в момента майката на съпугът ми и брат му искат да подпиша някакъв документ,с който малкият се отказва от всичко което му се полага по закон.Аз мога ли да вземам решение вместо него и да подпиша такъв документ?И забравих да добавя че за в момента той е единствен внук,в случая наследник.Много Ви благодаря предварително!
ОТГОВОР: В никакъв случай не го правете. Вие не можете вместо него, а аз мисля че така ще накърните правата на детето си.

# 463
  • Мнения: 2 655
Питането ми е, как може да се докаже, че работи, ако не работи на договор при положение, че не знам местоработата и фирмата към която е?
Дала съм необходимата информация на съдийката с това с което се занимава и как се казва отдела към който работи, но адрес нямам и не знам как и по какъв начин може да се разбере и докаже.
ОТГОВОР: Съдията знае как. Ще подадете молба до нея, да направи справка до НАП, за впианите трудови договори и в АВ-СВ за участието му във фирми и дружества. После ако излезе нещо тя ще наложи запор.
Можете да подадетежалба до РП за неплащане на издръжката повече от два месеца.

# 464
  • Мнения: 21
Здравейте! Искам да попитам дали при развод по взаимно съгласие ще се наложи 12 годишният ми син да разговаря със социален работник относно взаимоотношенията ни с баща му? Взима ли се под внимание в съда желанието на детето при кой родител да остане? Благодаря предварително за отговора Ви.

Общи условия

Активация на акаунт