Продават ли в София постни торти?

  • 5 048
  • 21
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 988
Проблемът ми е че детето е с алергия към белтъка на кравето мляко и ще ми трябва торта без мляко за РД. Та предполагам, че ако някъде се продава такава, ще е в графа "постна"

P.S. Темата е тук, защото е за покупка. Не ме съветвайте да си направя торта сама, по този въпрос пускам паралелна тема в готварския  Simple Smile тук ме интересува дали някой е купувал такова чудо. Вегетарианци и постещи - хелп!

# 1
  • Мнения: 11 004
Неделя имат постна, яла съм от нея и не е лоша.

# 2
  • София
  • Мнения: 5 190
То едва се намира торта без желатин и яйца, ти се надяваш  без мляко... Само някой да не вземе да те убеждава, че има растителна сметана Hopla - само мазнината й е растителна, иначе е полуфабрикат с млечни белтъци.
Ще се радвам да намериш...

# 3
  • Мнения: 2 663
Пробвай в Теа

# 4
  • Мнения: 988
Констанс, а какво е Теа и къде се намира?

# 5
  • Мнения: 2 663
Една от най-добрите сладкарници в София
Намира се в Изток
ул. "Жолио Кюри" N: 10
Повечето неща от асортимента им са нестандартни или поне се различават от масовите торти, сладки, хапки и т.н. по останалите сладкарници
тук пише повече, има и телефон

# 6
  • София
  • Мнения: 2 044
сто грама сладки имат постна торта и е много хубава Peace

# 7
  • София
  • Мнения: 1 163
да и аз знам че 100гр сладки имат такава, но си мисля че не става за дете с такава алергия, по-простата причина че тука не става въпрос само дали има мляко  и яйца или не, ами маслото с което я правят? Не може да се направи съвсем от нищо.

# 8
  • Мнения: 988
Ами по принцип ако е постна, не трябва да съдържа и масло и никакъв животински продукт - иначе няма да е постна  Rolling Eyes мерси за предложенията, ще им звънна да проверя по--подробно и на двете места.

Звънях в "Теа" и ме увериха, че имат не една а няколко постни торти  Flutter Ще отидем семейно един от празничните дни да поговорим с управителя по-подробно за съдържанието на тортите, защото девойката по телефона не можеше да се ангажира 100% по въпроса, и да дегустираме. Алтернативно, съм замислиа и една-две домашни рецепти, но ще видим първо там как е. Ще докладвам после. Мисля си, че инфо за такова място би било полезно за всички с малки деца, за вегетарианци или хора чиито празници се падат през постите.

Последна редакция: пт, 29 фев 2008, 10:28 от Мецанка

# 9
  • София
  • Мнения: 5 190
Браво! Дано!

# 10
  • Мнения: 256
Моля те, Мецанке като провериш на място пиши отново в темата, щото това ще е полезно инфо за мен специално. Ние вкъщи постим и като имаме празник или гости по време на пости се чудим какво да поднесем за десерт.

# 11
  • Мнения: 1 147
Мецанке, и аз ще съм ти много благодарна да споделиш инфо след дегустацията Hug

# 12
  • Мнения: 2 132
И аз ще чакам инфо Grinning
Веган съм ( пълен вегетарианец), за другите вегетарианци не е проблем да ядат мляко и т.н.
И аз бях търсила преди време постна торта. В Неделя имаше някаква бисквитена , но не рискувах с нея защото в повечето бисквити има масло или мляко.
И аз да ти кажа за сметаната - явно под растителна се има предвид , че мазнината е растителна, защото съм чела някои марки уж растителни , а пък има млечни протеини и не знам си още какво.
Има и соева сметана. Купувала съм я от диетичен магазин.

# 13
  • Мнения: 988
Жени, и аз единствената 100% растителна която съм намирала е совеа, био производство, от Пикадили.

Утре сме насладкарница и ще пиша.

# 14
  • Мнения: 156
мога да те посъветвам да отидеш в сладкарския цех на фирма Нилана ,на ул.Дамяница. И да обясниш за какво става въпрос. Мисля че ще ти обърнат внимание. Но такова понятие като постна торта няма. Освен това повечето сладкари ползват готови кремове и смеси(полуфабрикат). Така че обясни много точно-за да ти направят една торта по класическа рецепта. Примерно торта гараш без ,Шоколад и млечен крем. Или нещо подобно.
И нека разясня-постен продукт и такъв които няма дадени алергени е нещо коренно различно.
Има следните продукти които нямат нищо животинско като произход и стават за една торта;
-растителна сметана, за избиване. Представлява соев продукт.
-растително хидрогенирано масло,тип сладкарски маргарин
-захар
-брашно
-какао
-аромати,есенции,оцветители
-плодове или плодови желета

Но големия проблем е ако не може да яде яйца.Защото те са в основата на всяка платка за торта.

Има един вариант които аз лично харесвам това е:
Платка от многолистно тесто -прави се от такова тесто което се надупчва през 1-2 см с остър предмет.След коеот се изпи4а и набъбва по малко.
Прави се крем от растителна сметана . И се оформа една плодова торта с плодове,желе,сметана като се използват платки от многолистно тесто което няма яйца и мляко.

Има варианти но се консултираите със сериозни специалисти. Не говоря за маистор сладкари- а за лекари или технолози.

Последна редакция: сб, 01 мар 2008, 18:58 от tatko N 1

# 15
  • София
  • Мнения: 5 190
Горещо се надявам да има такава сладкарница и да се популяризира сред нас!

Последна редакция: нд, 02 мар 2008, 11:01 от bilyanam

# 16
  • Мнения: 2 132
tatko N 1 от къде може да се купи тази растителна сметана, която е соев продукт?
И тези плодови желета какво представляват? Естествено желирани плодове или имат желатин?
Иначе торта без яйца предполагам , че не е толкова голям проблем да се направи. В Англия съм яла различни видове такива.

Ще чакаме Мецанка с информация от сладкарниците. Simple Smile

# 17
  • Мнения: 988
Осткачането до сладкарница се отлага за утре, днес не сме много добре  Confused

Благодаря на всички за съветите, но някои не сте допрочели май първия ми постинг - темата е за покупка на торта, за рецептите си има място в готварския (и там съм пуснала тема). Иначе варианти на постни сладкиши и аз знам достатъчно.

Естествено, че постно и без дадени алергени са две различни неща. Но тъй като се съмнявам някой да продава специално торта "без мляко", а покрай постите и вегетаранското (веганско) население на София ми се струваше логично да се продават готови постни сладкиши, питах за постни а не за хипоалергенни...

Също така, темата не е за рецепти без вредни добавки, маргарин и т.н. - затова също си има отделна много хубава тема във форума. У дома не ядем маргарин, нито бутер-тесто, но в инцидентни случаи като един рожден ден или Коледа или Великден, ако рицептата изисква твърда мазнина, ще сложа маргарин щом като не мога да сложа масло и няма да си изгубя съня от това. Не съм тръгнала на кръстоносен поход, просто като потребител искам (и се надявам да мога да споделя) практично инфо за специфичен готов продукт, който да може да се купи. Това е.

# 18
  • Мнения: 988
Така, ходихме в "Теа" и съм безкрайно разочарована от това място по всички възможни параграфи. Оказа се че противно на дадената по телефона информация имат само една постна торта, отвратителна на вкус, която освен че е постна (наистина без животински продукти според тях) е и наблъскана с подсладители. Така или иначе не бих поръчала нищо от тях нито стъпила повече там - освен лошото обслужване, ме потресе фактът, че от три самостоятелни, напълно обособени салона нито един не е за непушачи. Освен че е незаконно, това ми се вижда доста грозна практика за заведение с някакви претенции  Rolling Eyes

Та по темата, след проведените консултации, звънене в няколко сладкарници и личен опит в теа мога да отговоря насобствения си въпрос - с изключение на днешната доста  калпава торта в София не се продават постни торти, уви. То затова веганите си готвят сами явно  Hug Преселвам се в готварския, ще пека торта сама.   

# 19
  • Мнения: 2 132
Ее Мецанка, много съжалявам че така се е получило. Аз съм голяма и без готова торта мога да мина, ама дечицата се радвам на тортите. Обаче съм сигурна, че ти ще си направиш вкъщи много по-хубава торта  Hug Даже детенцето може да се  забавлява при украсата.
Ако знаеш английски може да намериш и рецепти в гоогле-то.
Дано скоро да се предлагат и на българския пазар повече неща за хора с алергия( както е в Англия например).

# 20
  • София
  • Мнения: 412
Понеже и мен темата ме интересува, ходихме  до Теа и до Неделя.
За сладкарница Теа съм абсолютно съгласна с мнението на Мецанка  ooooh!, не стига че постната торта е доста зле откъм вкус, ами се оказа че има и ядки  Shocked, а барманката ми спореше,че това е невъзможно. При положение, че и двамата с мъжа я опитахме и имаше ситни ядки, като кремчетата на др.йоткер. Въобще като цяло съм мноооого недоволна  Sick
В Неделя въобще не предлагат диетична торта. Остава да посетя 100 гр сладки
 Peace

# 21
chocolate crazy cake
2 2/3 чаши брашно
2 чаши захар (аз слагам половината)
6 с. л. какао
2 ч. л. сода
1 ч. л. сол
2/3 чаша олио
2 ч. л. ванилия (аз слагам едно пакетче суха)
2 с. л. оцет
2 чаши вода

в тавата, в която ще се пече сладкишът, се смесват сухите съставки, заливат се с мокрите, разбърква се с вилица и се пече.

Аз правя и заливка от пудра захар,вода и какао...може също така да се залее с компот...Аз го правя вече 3-4 пъти и  всички в къщи го обожават.Хем бързо,хем вкусно Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт