Козуначна тема 2008

  • 89 251
  • 714
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 1 485
Ето моят козунак,правен с центрофугата.Рецептата е на Скарлет О"хара, която Tandoori е описала подробно в началото на темата.
Благодаря!  bouquetСтана хубав като за първи път,аз лично съм доволна. Peace

# 136
  • София
  • Мнения: 3 816
Момичета,правила ли е някоя от вас козунак с пълнеж от течен шоколад.Ако да моля споделете мнения и рецепта.

Ето го моя козунак от миналата година с течен шоколад, мноооого вкусен стана. Peace

# 137
  • Мнения: 1 117
Ето ги и моите пробни малки козуначета.

Предстои да опитам , още една рецепта Simple Smile

# 138
  • Русе
  • Мнения: 410
Момичета,правила ли е някоя от вас козунак с пълнеж от течен шоколад.Ако да моля споделете мнения и рецепта.

Ето го моя козунак от миналата година с течен шоколад, мноооого вкусен стана. Peace

geleva, може ли рецептата и малко повече разяснения за този така изкушаващо изглеждащ козунак?

# 139
  • ES
  • Мнения: 2 172
Тандури, два въпроса за козунака по рецептата на Скарлет О'Хара - Не е ли малко 1 кг брашно на 6 яйца и 250 гмляко и толкова мазнина? Аз винаги слагам всичко в машината, даже и мазнината и може би от това тестото ми става рядко. Дали това е причината? Защото сепочва едно дослагване на брашно после не млякои става не толкова сладък.
Предварително благодаря!   bouquet

# 140
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Здравейте
Аз направих  козуначените кифли на Джемма и реших да я спазя докрай, но 350 г брашно за 2 яйца и 100 мл мляко както и да ги смятаме са малко.

Аз меся в хлебопекарна и тестото става идеално с тези пропорции- ако месиш на ръка, ще ти трябва малко повече брашно вероятно.
Кантарчето ми не е електронно, така че може да е малко+- брашното. Ползвам суха мая, за козунаци обаче- не, винаги прясна пресувана мая. Съжалявам, че ти е дошло малко брашното, надявам се -  справила си се и са ти харесали кифлите. Ето така изглеждат нещата при мен:




Последна редакция: чт, 13 мар 2008, 14:35 от Джемма

# 141
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
О, сега видях, че месиш в машина. Със сестра ми установихме следния интересен факт. По моите рецепти - на нея винаги и идва малко брашното. Моята е с една бъркалка, нейната с две. Не ми е ясна причината, но е факт. Може би при теб се получава същото нещо. Rolling Eyes

# 142
  • Мнения: 7 091
Тандури, два въпроса за козунака по рецептата на Скарлет О'Хара - Не е ли малко 1 кг брашно на 6 яйца и 250 гмляко и толкова мазнина? Аз винаги слагам всичко в машината, даже и мазнината и може би от това тестото ми става рядко. Дали това е причината? Защото сепочва едно дослагване на брашно после не млякои става не толкова сладък.
Предварително благодаря!   bouquet

Гери, не, не е малко брашното, даже аз лично съм го правила с по-малко и е ставало също хубаво. Мазнината задължително се ползва за измесване, след като се замеси тестото, не се слага заедно с другите продукти, затова ти идва малко брашното със сигурност, но тогава текстурата на козунака става по-различна, по-суховат, хлебен така да се каже. Peace

# 143
  • Мнения: 233
Тандури,

Златна си. Тъкмо щях да търся твоята рецепта от миналата година, от която правих козунаци.
За първи път правих тогава и голяма майсторка се оказах, чак не можех да повярвам на резултата....
Тази тема ми идва по поръчка. Тен кю соу мъч  Hug

# 144
  • Мнения: 1 116
Ето моите козунаци, от минала и по-миналата година, меся ги в машината за хляб, това което виждате е от две дози на машината(около 1кг брашно).

   

# 145
  • София
  • Мнения: 3 816
Момичета,правила ли е някоя от вас козунак с пълнеж от течен шоколад.Ако да моля споделете мнения и рецепта.

Ето го моя козунак от миналата година с течен шоколад, мноооого вкусен стана. Peace

geleva, може ли рецептата и малко повече разяснения за този така изкушаващо изглеждащ козунак?

Рецептата за козунака съм я взела от Джемма .  bouquet

Ето я рецептата на Джема:

Традиционен козунак
Източник : BG Mamma

1.   6 яйца
2.   250мл. Мляко
3    300г. Захар
4.   1 ч.л сол
5.   200 г. масло или 150 г. св. Мас
6.   4 пакетчета ванилия
7.   есенция лимон
8.   кубче мая
9.   около 1 кг. брашно
Приготовление
Подмесва се маята – маята се натрушава в затоплена купа, добавя се 1 ч.л захар, 2-3 супени лъжици брашно и малко мляко(затоплено). Разбурква се да се получи каша с гъстотата на боза. Покрива се и се оставя да шупне.
Разтваря се захарта в гореща вода, така че да не остане и кристалче.
Затоплям мазнината, аз лично смесвам масло,св. мас и олио (горе доло  1:1)- 200г.
Разбиват се яйцата и към тях се добавя захарния сироп. Сместта се затопля.
В тава се пресява брашното и се прави кладенче.
Изсипва се затоплената яйчета смес и се започва бъркането, добавя се маята и по малко от млякото,солта,ароматизаторите. Когато започне да лепне тестото започвам да меся на плот и да добавям мазнината.
Когато се омеси тестото се оставя да почине (около 30-40 мин), ако в стаята е по хладно му трябва повече време. Хубаво е тестот да е покрито или с влажна кърпа или с найлон.
Следва биенето на тестото в плота. Казват да е около 100 пъти и аз така направих.  Следва нова почивка пак около 20 мин.
Накрая остава оформянето според вкуса на всеки! Следва ново втасване. Преди печене се намазва със жълтък разбъркан с малко вода и мазнина и се наръсва със захар.
У дома се обичат кизунаци без нищо.
Пекат се в предварително леко загрята фурна около 100 0. При слагането на козунака във фурната се пече на 180 - 2000.Във фурната слагам купичка с вода, за да не зисъхва козунака.Когато козунака се зачерви отгоре го покривам със фолио.



Аз сложих всички продукти(със стайна температура)в машината:първо половината прясно мляко с разтворената в него мая,след това разбитите яйца с останалото мляко,захарта,ванилията,после разтопеното масло,брашното върху него солта.Имах и есенция за козунак капнах малко и от нея,ванилията и пуснах машината на месене и втасване.В началото и помогнах малко с лъжица.След приключване на програмата посипах плота  с брашно,извадих тестото,разделих го на две.Плетох ги на плитка с три фитила.Първия го сложих в студената фурна и го пекох на вентилатор.(идеята я взех от Джема,за което много и благодаря )Другия втасваше в микровълновата,за да е на закътанко.След като се изпече първия,другия беше втасал вече и го пекох без вентилатор на загрята фурна.

# 146
  • Мнения: 1 283
О, сега видях, че месиш в машина. Със сестра ми установихме следния интересен факт. По моите рецепти - на нея винаги и идва малко брашното. Моята е с една бъркалка, нейната с две. Не ми е ясна причината, но е факт. Може би при теб се получава същото нещо. Rolling Eyes
При мен е абсолютно същото както при сестра ти. Моята машинка е Аляска с две бъркалки и отива винаги повече брашно от това в рецептите. Нямам представа защо.

# 147
  • София
  • Мнения: 830
Записвам се и в неделя ще правя за първи път през живота ми козунак. Пожелайте ми успех  Mr. Green

До тогава ми се иска да си купя електронно кантарче и сито, защото по принцип ми трябват, но сега имам добър повод.

# 148
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Опс, има проблем със сървъра и не излизат снимките на процеса с кифличките. По-късно ще го оправя.

# 149
  • Там някъде нейде !!!
  • Мнения: 1 136
Аз таковата , само да се запиша .

Общи условия

Активация на акаунт