Козуначна тема 2008

  • 89 229
  • 714
  •   1
Отговори
# 585
  • Мнения: 7 091
Катка, я кажи тайната - не ти ли се разтича този шоколад докато се пече  Rolling Eyes
Със същото тесто ли правиш кифлите?

Аз като правя с шоколад ползвам на кубчета ( като имам), така не се разтича, иначе в самите козунаци ползвам течен, ама там намазвам много тънко Wink, докато кифличките искам да са пълни с шоколад. По същата причина разточвам тестото за кифли по-тънко, за да може да се изпекат по-бързо и шоколада да не се " препича", защото се променя вкуса и аромата на какаото.  Peace

# 586
  • В кошера...
  • Мнения: 527
И аз покрай вас, момичета, замесих първото си козуначено тесто - за кифличките на как`Сийка. Само сложих 1 и пол. ч.ч. мляко, вместо 2, защото имам едни огромни селски яйца. Ако някой ги е правил, ще сподели ли каква трябва да е горе-долу консистенцията на едно козуначено тесто? Стува ми се, че стана по-твърдо, отколкото трябваше. Пресях 1кг. брашно, после добавих още 3-4 с.л. брашно и доомесих с олио. Доста месих, но балончета не се появиха/знам как трябва да изглеждат/. Малко като накъсано ми стоеше тестото - много странно. Иначе сложих 1п. суха мая - втаса си в млякото номарлно. Сега го пових грижливо като бебенце и втасва на климатика. Страх ме е да отида да го видя... Ще отида след час и ако не е втасало какво да го правя? Има ли спасение за моята първа козуначена рожба?

# 587
  • Мнения: 2 018
Тандури, какви са тези кубчета шоколад!

# 588
  • Мнения: 7 091
Тандури, какви са тези кубчета шоколад!

Ами тук при нас се продават различни големини, казват се шоколадов чипс, има и различни като форма. Предполагам обаче и натрошен обикновен шоколад ще свърши работа.  Peace

# 589
  • Мнения: 2 211
Може ли някой добър човек да ми обясни как точно се меси тесто в пералнята  newsm78

# 590
  • Мнения: 2 018
Тандури, какви са тези кубчета шоколад!

Ами тук при нас се продават различни големини, казват се шоколадов чипс, има и различни като форма. Предполагам обаче и натрошен обикновен шоколад ще свърши работа.  Peace

А-а-а, чела съм за тях - може и ти да си го обяснила  Peace Тук май няма такъв шоколадов чипс. Уж сме в Европата  Laughing

Мнооого шоколад ще трябва да сложа и сигурно ще търся друго решение  newsm78

# 591
  • София
  • Мнения: 3 679
И тук да попитам- може ли да се меси тесто в кухненския робот newsm78?

# 592
  • София
  • Мнения: 830
Здарвейте момичета, записах се на 5стр. и до днес ме беше шубе да опитам. Четях ви постоянно и все по-сложно ми се струваше. Днес си казвам: 'Мечка страх, мене не.' Започнах в 11 на обяд, в 5 беше готов. Ползвах рецептата на Асинка. Козунака го пекох в кръгла тава, отделните му части ги връзвах така.Средната кифла беше със сладко, крайните със стафиди.
Получи се прекрасен, докарах го на цвят, вкус, външен вид.
Въобще благодаря на всички дето споделиха мненията си тук - изключително полезно е. Hug Hug Hug

Нямам фотоапарат и не мога да снимам Sad

# 593
  • софия
  • Мнения: 25 461
Това става и за плетка на козунак. Ефектно е.






А това как се плете  newsm78

# 594
  • София
  • Мнения: 1 312
И на мен ми е интересно как става с центрофугата? Сложих тестото в няколко плика и в пералнята.Пуснах я и като започна да тропа....набързо е спрях и до там.... newsm78

# 595
  • Силистра
  • Мнения: 288
Последната снимка ме уби...
Ще следя с интерес   bouquet

# 596
  • Мнения: 74
Не мога да повярвам, че аз успях да направя кифлички и козунак от ващите рецепти, естествено с помоща на пералнята,но все пак ми е за първи път да направя нещо такова.Станаха много вкусни,ето ги и тях:
http://www.snimka.bg/profile.php?edit_photo&photo_id=5552869
http://www.snimka.bg/profile.php?edit_photo&photo_id=5552870

# 597
  • Мнения: 2 211
Ето за месенето в центрофугата на пералнята:
"А за центрофугата-след като е омесено тестото го слагаш ва няколко здрави найлонови плика,всеки по отделно завързан и с изкаран въздух един в друг.Слагаш го в пералнята на половин оророти на центрофугата и го пускаш 2-3 пъти."

# 598
  • Мнения: 74
забравих да кажа ,по тази рецепта:
"Миналата година правих кифлики по ей тази рецепта на Как' Сийка (Сийче, обичам те поради тази причина )

КОЗУНАЧЕНИ КИФЛИЧКИ
5 яйца (+ 1 яйце за намазването)
1 1/2 ч.ч. захар
1 ч.ч. мас (олио)
1 пак. мая за хляб
2 ванилии
2 ч.ч. прясно мляко
брашно (около 1 1/2 - 2 кг)
Маята с 1 с.л. захар и щипка сол се разтапят. Прибавя се 1 ч.ч. прясно мляко + малко брашно и се разбъркват на кашичка (като за палачинки). Оставя се да втаса.
Яйцата и захарта се разбиват с миксер. Прибавят се ванилиите (може и лимонова есенция), втората чаша мляко и разтопената мас (олио). Към сместа се добавя втасалата мая и се смесват. Омесва се с брашното. Меси се дълго, докато по повърхността на тестото се оформят мехурчета, аз освен това го "бия" 70-100 пъти. Втасва в голям съд, намазан с олио. След като втаса тестото, се размесва леко, къса се парче, колкото мъжки юмрук и се разточва на кръгла кора, дебела около 1/2 см. Разрязвам на 12 триъгълника. В широката част на всеки триъгълник слагам лъжичка сладко смесено с млени орехи. Мой патент е да използвам сладко от настъргани дюли - става по-вкусно от традиционните мармалади. Навивам навътре и оформям кифличка. Колкото по-малки станат кифличките, толкова са по-ефектни. Така приготвените кифлички се нареждат в намаслена тава и се оставят на топло да втасат отново. След като бухнат, се мажат с разбитото яйце (аз използвам цяло яйце, ако ползвате само жълтък, разредето го с малко вода или олио). Накрая наръсвам отгоре захар, мак, сусам и др. на вкус и пека в умерена фурна (180-200 гр.) първо отдолу, а ако се налага, допичам и отгоре. Вадя ги горещи от тавата и ги оставям върху хартия да изстинат. Да ви е сладко! "
 

# 599
  • София
  • Мнения: 3 816
bebino, не се виждат снимките. Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт