Козуначна тема 2008

  • 89 239
  • 714
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 122
Здравейте и от мен, аз малко закъснях с моя резултат от събота, но така се случи. Направих козунака по рецептата на Тандури, стана хубав,благодаря за рецептата  bouquet но имах известни затруднения. Да отбележа, че месих на ръка. Първо сухата мая я разтворих в млякото, но тя не шупна/ всъщност и аз незнаех как трябва да изглежда шупнала суха мая/ досега съм процедирала с жива мая, разтварям я в малко мляко и брашно на кашица и тя увеличава обема си. Така че продължих с жива мая, след като добавих и мазнината обаче тестото ми беше много меко, разплуваше се и затова сложих и още малко брашно. Изпекох ги без проблем имаха си и конци, но и на мен на следващия ден ми бяха малко сухи./разбрах че това може да е от рязането на козунака още топъл - ама кой ще трае да изстива, или от добавянето на брашно/.

# 616
  • Мнения: 122
Това са мойте козунаци:http://images25.snimka.bg/005556621.jpg


http://images25.snimka.bg/005556608.jpg

http://images25.snimka.bg/005556628.jpg

Пробвах и съвета за сухата сметана за по-наситен цвят, стана но с лек кафяв отенък/може да се види на третата снимка/. Плетката на големия е опит за плетене с шест фитила.

Последна редакция: вт, 08 апр 2008, 14:18 от Maria Ilva

# 617
  • Мнения: 307

 


Здравейте !
това е моето творение от миналия Великден . А ето и рецептата:
КОЗУНАК
•   2 кг брашно                                                   
•   500 гр прясно мляко(от него 150 гр за маята)
•   500 гр мазнина-1 ч мас, 1/2 ч олио— в тестото 300=200+100, за измесване 200- олио,като се сипва по малко на три пъти и се измесва хубаво докато напълно го поеме
•   10 яйца, може и 12 ако са по-малки
•   600 гр захар
•   2 ванилии+1 шише есенция(конячна или ромова)
•   мая колкото 2 кибритени кутийки


•   Всички продукти се приготвят и тогава се замесва
маята със 150 гр прясно мляко, леко затоплено, щипка
сол и захар, няколко лъжици брашно докато се получи
смес малко по-гъста от тесто за кекс.Подмесва се в
съд около 1л съдържание.Млякото,ако е студено се
затопля докато бухне маята.Захарта се слага в
млякото и се бърка докато се разтопи.Яйцата се разбиват и също леко се затоплят. Може да се прибавят към млякото и захарта.
•   Последователност: първо към брашното се сипва млякото и захарта,яйцата, мазнината и накрая маята.
•   Измесва се много хубаво-20-30 мин.Втасва.Тестото трябва да се увеличи 2 пъти.
•   Правят се плитки.Пак втасва.Преди печене се маже с яйце, в което има 2-3 капки вода, може и 2-3 капки олио.
•   Козунакът е капризен при печене, бързо прегаря, за това фурната трябва да е силно загрята и след 5-10 мин се намалява на едно.
Тази рецепта е от майка ми давам я така както ми я е продиктувала.

# 618
  • Мнения: 1 505
Първо си признавам,че не съм изчела цялата тема и затова искам да попитам,докато замесвате тестото за козунак какво добавяте мазнина или брашно(след като сте сложили всички продукти и след като вече сте месили,точно преди да е готов),и на какво го замесвате на повархност набрашнена или намазнена?Ох,дано сте ме разбрали,че незнам как да обясня иначе.
Миналата година правих първия си козунак и стана много готин,надявам се и тази година да постигна добър резултат,а с ваша помощ дори и по-добър.[/color]

# 619
  • Мнения: 7 091
Mariq Ilva, втасалата суха мая изглежда по абсолютно същия начин както и живата, сместа удвоява размера си и става на шупли отгоре. Нямам идея защо твоята не е втасала, аз всеки път правя козунаците по този начин. Сигурна ли си, че се е разтворила добре? Покри ли я с нещо за да втаса?
За мазнината - кога точно я добави? Аз няколко пъти обяснявах, че тази мазнина се слага само при измесването на тестото ( както в машината, така и на ръка), просто по няколко капки, после месиш, пак няколко капки, пак месиш, така докато се измеси цялото количество. Ако си го сложила наведнъж може да ти се разплуе тестото, но ако си измесила добре не. Както няколко пъти по-напред писах, допълнително брашно не е необходимо, отразява се на консистенцията след това. Именно затова ти е бил сух после козунака.
Аз май ще трябва да взема и да събера всички допълнителни неща, които ги говорихме по тази рецепта ( а те важат за повечето козунаци) и да ги лепна в първия постинг, за да може да е по-лесно човек да се ориентира в инструкциите.  Peace

Мими, с мазнина се меси козунака.

Извинете ме, че днес така накратко, момиченцето ми е болничко, стискайте ми палци, че днес сме на много важни изследвания, дано всичко е ок Sad

# 620
  • Мнения: 2 211
Извинете ме, че днес така накратко, момиченцето ми е болничко, стискайте ми палци, че днес сме на много важни изследвания, дано всичко е ок Sad

С теб сме!

# 621
  • Пловдив
  • Мнения: 481
 newsm17

# 622
  • Мнения: 122
Здравейте пак от мен, първо искам да пожелая на детенцето на Тандури бързо оздравяване.
Благодаря за полезните съвети, определено пак ще се пробвам с тази рецепта. За сухата мая - не съм гледала срок на годност може и да не е била в ред. За мазнината, не съм я слагала наведнъж, но не и на капки, така че следващия път ще пробвам така и без да добавям брашно.Естествено ще се отчета в хубавата темичка.

# 623
  • Мнения: 406
Извинете ме, че днес така накратко, момиченцето ми е болничко, стискайте ми палци, че днес сме на много важни изследвания, дано всичко е ок Sad

С теб сме!
С вас сме  Praynig  Praynig Praynig

# 624
  • у дома
  • Мнения: 1 581
Tandoori  newsm17

# 625
  • Там някъде нейде !!!
  • Мнения: 1 136
 Praynig Tandoori ще се моля за вас!!!

# 626
  • Мнения: 71
tandori-вси4ко сте се оправи.Не се тревожи!!! newsm17

# 627
  • Мнения: 7
Правила съм по най-различни рецепти и винаги ми става много дебела кората. Иначе се надува, много е вкусен, но тази дебела кора направо разваля цялата работа. Много моля някой ако знае някакви хватки за постигане на тънка коричка да ги сподели.
Благодаря предварително.

# 628
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
Tandoori  Hug  дано всичко да е ОК.

# 629
  • Торонто/Сливен
  • Мнения: 1 902
Тандури, и от мен стиснати палци! Надявам се всичко да е наред! Hug

Общи условия

Активация на акаунт