Козуначна тема 2008

  • 89 247
  • 714
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 22 867
Хайде да пусна рецепта на Козунак за начинаещи домакини   Grinning   

Продукти:

4 ч.ч брашно;
100 гр краве масло /маргарин или мас/
3 яйца;
1 ч.ч. захар;
1 ч.ч. пресно мляко;
щипка сол;
кубче мая.

Приготвяне:

Маята се разтваря в топлото мляко, добавят се яйцата, разтопеното масло, захарта, солта, брашното и се омесва. Меси се колкото да се събере на топка.Тестото се слага в намазана с мазнина тава или форма до половината, слага се на топло място 3-4 часа. Когато втаса, се слага във фурната и се пече до готовност.

Моите бележки:

В тестото сложих настъргана лимонова кора и стафиди. След като направих тестото на топка, реших да го разделя на три части и да направя плетеница. Сложих я да втасва в затоплената фурна. Точно след час тестото беше напълнило тавата /долна част на старите ел.тенджери/. Намазах с жълтък, поръсих със захар и  мак и сложих да се пече. Пекох на 150 град, на толкова си пека питите и кексовете в моята фурна. Пече се 35 мин, но се препече. Явно по-рано трябваше да го извадя. Това е козунак, който се прави без никакви усилия и притеснения. Не се меси, премесва и т.н. Не прави конци, но е на душица, мек и ароматен. Не се имам за начинаеща домакиня, но рецептата ще си я запиша и ще го правя. Става бързо и е вкусен. Само не трябва да го препичам. И без това предпочитам по-суровите неща.




На рецептата попаднах, както си ровех из руските форуми за великденски рецепти. Тая вечер я пробвах и останах приятно изненадана. Снимките са лоши, правени са с телефон и малко тъмният цвят е засилен /хайде, намерих си оправдавие! Grinning/ , но определено си го жарнах. Следващият път ще внимавам. Просто не се надявах толкова бързо да се опече, пък и кой да виси в нета............ Embarassed

Източник

Последна редакция: пт, 11 апр 2008, 10:59 от labrex

# 661
  • Там някъде нейде !!!
  • Мнения: 1 136
Е този вече няма как да не го направя. В неделя се хващам и ще кажа какво се е получило.

# 662
  • Мнения: 22 867
Е този вече няма как да не го направя. В неделя се хващам и ще кажа какво се е получило.

Снежка, пробвай го, мисля, че няма как да не ти се получи. Сутринта, като го извадих за закуска, очаквах да е сух и твърд, но не - и студен си беше си мекичък. Изобщо изненадана съм, не очаквах толкова от тая рецепта.

# 663
  • Мнения: 4 371
Ей, похвлих се наляво надясно как най-после успях да направя козунак и на вид и ме затрупаха с молби. Понеже в петък преди Великден не се прави нищо, ако в четвъртък направя няколко дали ще стават за ядене в неделя? Защото събота няма да ми стигне...
Онзи ден правих в сестра ми пак такъв с увиване, като локуменият ми, чакам да ми прати снимки да ви го покажа, но сложих шоколад и орехи, не го пробвах, но тя каза, че е супер Flutter

# 664
  • Мнения: 11 747
Ох.., Дуци! Simple Smile   Мене ако питаш - директно отказвай! Миналата година така ме бяха нападнали и мен, до Великден бях с гърбица и що ядове сбрах... Confused  То като е за пред хора и като са много и всички чакат на теб...  Аз се изнервям! Тази година съм ги отрязала!  Crossing Arms

# 665
  • Мнения: 700
 Няколко години подред правя козунаци за Великден по рецепта от моя приятелка,в която по особеното е плънката,съставена от стафиди,киснати в ром,пр.мляко,галета,смлени орехи,какао,захар.Стават много вкусни,но тази година попаднах на темата и реших да разнообразя.Мисля да опитам лешниковата плънка.А за тестото за сега съм се спряла на Скарлетовото (Тандури,наистина ли рецептата е на Скарлет,защото нямам спомен в книгата да е описана рецепта за козунак?).Макар,че много хвалите и това на Наталина.А от къде мога да я видя и нейната рецепта?Няма да имам време за репетиция,така че дано всичко се получи добре в самия ден.

Последна редакция: пт, 11 апр 2008, 23:41 от Бунгичка

# 666
  • Мнения: 4 371
Вече обещах, да му се незнае #Cussing out
Обаче сега се изморявам по-бързо и се чудя как да се оправя, не мога да стана през нощта, за да меся Tired

# 667
  • на брега на реката
  • Мнения: 141
Няколко години подред правя козунаци за Великден по рецепта от моя приятелка,в която по особеното е плънката,съставена от стафиди,киснати в ром,пр.мляко,галета,смлени орехи,какао.Стават много вкусни,но тази година попаднах на темата и реших да разнообразя.Мисля да опитам лешниковата плънка.А за тестото за сега съм се спряла на Скарлетовото (Тандури,наистина ли рецептата е на Скарлет,защото нямам спомен в книгата да е описана рецепта за козунак?).Макар,че много хвалите и това на Наталина.А от къде мога да я видя и нейната рецепта?Няма да имам време за репетиция,така че дано всичко се получи добре в самия ден.
      Не съм Тандури, но ето линк за козунака на Наталина,  точно днес го търсих и аз.http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,249.msg1159.html#msg1159

# 668
  • Мнения: 7 091
Няколко години подред правя козунаци за Великден по рецепта от моя приятелка,в която по особеното е плънката,съставена от стафиди,киснати в ром,пр.мляко,галета,смлени орехи,какао.Стават много вкусни,но тази година попаднах на темата и реших да разнообразя.Мисля да опитам лешниковата плънка.А за тестото за сега съм се спряла на Скарлетовото (Тандури,наистина ли рецептата е на Скарлет,защото нямам спомен в книгата да е описана рецепта за козунак?).Макар,че много хвалите и това на Наталина.А от къде мога да я видя и нейната рецепта?Няма да имам време за репетиция,така че дано всичко се получи добре в самия ден.


Бунгичка, рецептата е на Скарлет О'Хара потребителка във форума Simple Smile, не от Отнесени от вихъра  Laughing.
Линкчето вече са ти го дали, успех! Peace

# 669
  • Мнения: 406
Tandoori   как е детенце   bouquet ?

# 670
  • Мнения: 311
Много Ви моля, разяснете ми какво значи чаена чаша. Защото моята, в която си пия кафето е една голяма, голяма. Ако е възможно и със снимка, че вече не знам коя каква е.

# 671
  • Мнения: 171
Ентусиазирах се и аз покрай всички тези успешни и красиви козунаци и реших да порепетирам преди Великден. Днес захванах козуначените кифлички на Джемма. Направих всичко по правилата - половин кубче свежа мая разтворих в малко мляко , щипка захар и малко брашно, стана кашичка и след около 25 мин. беше удвоила обема си (под климатика). Разбих 2 яйца с миксер, стоплих останалото пр. мляко с останалата захар и ги прибавих към яйцата. Прибавих и втасалата мая. Започнах да прибавям по малко брашно (пресято 3 пъти) и по малко разтопено краве масло. И така докато стана тесто. Беше ми останало малко масло, използвах го да си доомеся тестото. Бих го 150 пъти в плота. Сложих го да втасва под климатика покрито с прозрачно фолио и 2-3 кърпи. След 65-70 мин. беше удвоило обема си и на шупли . Започнах да разрязвам на 4 и ТУК вече се появи проблема - щом хванах първата разрязана четвъртинка, тя спадна в ръцете ми, сякаш беше пълно с въздух тестото и той изчезна от допира на ръцете ми и вдигането от тавата. Докато го сложа на плота и започна да точа, вече тестото беше наполовина  , т.е. само тесто, без въздух в него. И така с всяка част на тестото. А самото тесто си беше меко и лесно за работа.
Незнам дали се разбра от обяснителния разказ (извинявам се , че стана дълго, но исках да разберете какво точно съм правила и да "видите" къде е грешката) , но не съм срещала друго подобно написано мнение.

Разточих си го, направих кифличките и сега втасват пак на топло  под климатика (даже в палатката на детето, тя е от един промазан плат и вътре става с няколко градуса по-топло отколкото в стаята ). Гледам ги, че втасват, още малко имат докато станат двойни. 

# 672
  • Ах, морето
  • Мнения: 374
Ами според мен няма проблем. Нормално е да спадне като се започне работа с тестото след втасване. Затова, доколкото знам, не бива да се меси много-много след втасване. После обаче, като навиеш козунака и го оставиш да втаса, пак ще се надигне и ще стане "въздушен".

# 673
  • Мнения: 7 091
Инеса, по принцип ч.ч. в БГ е 250 гр, тук ( САЩ) например 1 cup ( чаша) =150 гр. Зависи и какво точно ще мериш, защото 1 чаша вода не е равна на 1 чаша брашно по грамаж. Коя рецепта гледаш?

Coccinella, абсолютно нормално е да стане тестото ти по този начин, това е целта на занятието- втасва веднъж, после се меси, точи или каквото там и го оставяш да втасва втори път.
Веси, не е вярно, че не бива да се меси много след втасване, точно когато тестото се оставя да втаса няколко пъти може да премесваш, да втасва, пак да премесваш, НО това при положение, че не го оставяш да превтасва!  Peace

# 674
  • Мнения: 11 747
Абе, Тандури. Не е ли 200мл една чаена чаша? То верно с новите изчанчени и модерни чаши ни се обърка представата...

Общи условия

Активация на акаунт