Майките, избрали да останат вкъщи

  • 29 738
  • 434
  •   1
Отговори
# 330
  • София
  • Мнения: 62 595
Това е супер! Понеже съм болна и с децата съм вкъщи им пуснах филмчето. Те много се впечтлиха от този начин на сгъване на фанелки. Пробваха го няколко пъти с променлив успех. Сега ги пратих да си оправят стаята, пък после ще пробват пак.


А с домакинската работа гледам да не се вманиачавам. Най-важно ми е готвенето, защото децата ядат вкъщи през целия ден и готвената храна им се отразява добре и си я търсят. Това отнема много време, но си заслужава. Миялната върши чудесна работа и се родих като я купихме. След това е прането и гладенето, че без дрехи накъде? С чистенето съм по-зле, но гледам винаги санитарният фаянс да е почистен от хигиенна гледна точка. Не давам на децата да работят с препарати за почистване да не направят някоя алергия (каквато си докарах аз и затова съм свела препаратите до минимум). Подреждането - в стаята на децата е трудно да се поддържа някакъв ред, но през почивните дни ги юркам и те подреждат всичко и изхвърлят една торба боклук, но от понеделник пак отначало започва неразборията.

Последна редакция: ср, 19 мар 2008, 13:48 от RadostinaHZ

# 331
  • София
  • Мнения: 3 249
Добър ден! Днес ми е особено сдухано и ще си излея и аз мъката, пък вие ме простете предварително Blush

Откривам себе си у някои други мами, които пишат тук. Чувствам се гузна, задето не изкарвам пари и "тежа" на семейния бюджет. Знам какво ще кажете и ще сте прави. Ама пусто не мога да преборя себе си. Стереотипи разни, които са ни насаждани.

И имам един конкретен въпрос - навъдиха се много "детски клубове" в София (а предполагам и в другите градове). Имате ли представа дали подлежат на някакъв лицензионен режим и как е уреден въпросът с отговорността? Какво имам предвид ли? Събираме се на детски рожден ден в такъв клуб, в един момент се появява и друго детенце, "външно". Майка му го оставя и заминава по задачи. Какво се случва с това дете и кой носи отговорност за него? Как са уредени нещата в подобни плей центрове в чужбина? Имате ли идея? Някои от тези клубове изпълняват ролята на "частна градина", предоставяйки целодневни грижи и храна.  newsm78

# 332
  • София
  • Мнения: 2 019
ilang-ilang, разчувства ме твоята история. Познавам хора осиновили дете, които не искат да се разделят с предишният си начин на живот и се грижат за него до толкова, че да са му осигурени храна, играчки и дрехи. Не могат да разберат, че децата имат нужда от нещо повече.
Ним, зълва ми има детско клубче и отговорността за децата е поета изцяло от нея, щом родителите ги оставят.

# 333
  • Мнения: 953
Мили  съпартийки, Party/как пък ми дойде това? newsm78/  понеже всички сме на един хал,реших и всички да се изучим ей на този номер      http://www.eminbei.com/2007/09/blog-post_21.html

До сега се упражнявах, но нещо не мога да  го докарам както трябва newsm78

# 334
  • Мнения: 3 161
И имам един конкретен въпрос - навъдиха се много "детски клубове" в София (а предполагам и в другите градове). Имате ли представа дали подлежат на някакъв лицензионен режим и как е уреден въпросът с отговорността? Какво имам предвид ли? Събираме се на детски рожден ден в такъв клуб, в един момент се появява и друго детенце, "външно". Майка му го оставя и заминава по задачи. Какво се случва с това дете и кой носи отговорност за него? Как са уредени нещата в подобни плей центрове в чужбина? Имате ли идея? Някои от тези клубове изпълняват ролята на "частна градина", предоставяйки целодневни грижи и храна.  newsm78

По принцип в детските центрове не би трябвало детето да престоява повече от 4 часа на ден, но много от тях функционират като детски градини (целодневно), а са регистрирани като центрове за почасово гледане и така избягват много бюрократични врътки, но пък са в издънка. Ако наемеш клуба за частно парти обаче (както предполагам е било в твоя случай), недопустимо е да се взема външно дете. И все пак е въпрос на договорка със собственика - понякога може да се празнува РД в такъв клуб, без да има изрична уговорка, че помещението е изцяло на ваше разположение...

# 335
  • Мнения: 3 161
Аз също се интересувам от нормативните документи, нужни за отваряне на детски център - някой да има идея къде мога да ги открия?

# 336
  • Мнения: 111
Мили  съпартийки, Party/как пък ми дойде това? newsm78/  понеже всички сме на един хал,реших и всички да се изучим ей на този номер      http://www.eminbei.com/2007/09/blog-post_21.html
smile3501

# 337
  • София
  • Мнения: 4 412
Емем, това е сайта на ХЕИ http://www.siokoz.com - виждам във форума им, има подобен въпрос, но не са дадени подробности от питащата и няма отговор. Може би ако питаш по конкретно, някой ще отговори, ето я темата от форума http://www.sriokoz.com/webforum/viewtopic.php?t=4834 , то може и нова да се пусне.

Последна редакция: ср, 19 мар 2008, 16:05 от TanyaMG

# 338
  • Мнения: 455
ilang-ilang  newsm51 възхищавам се на решението ти  Hug
didito. като те четох,откривам доста допирни точки в усещането за сегашния ни "статус" Simple Smile Аз вчера си получих последните 62лв от майчинството и вече съм аут от системата на държавното подпомагане  Simple Smile И мен ме връхлитат понякога чувства за безполезност,дори се опасявам сега да не се засилят,предвид прекратяване на включването ми в семейния бюджет... Това което успявам за момента да направя е да спестявам някой и друг лев  Embarassed за сезонни придобивки,чрез небезизвестния "Продавалник".
Надявам се пролетната атмосфера и възможността за разходки и занимания с малката да ми помагат, а и на всички вас    bouquet

# 339
  • Мнения: 577
Мили  съпартийки, Party/как пък ми дойде това? newsm78/  понеже всички сме на един хал,реших и всички да се изучим ей на този номер      http://www.eminbei.com/2007/09/blog-post_21.html

До сега се упражнявах, но нещо не мога да  го докарам както трябва newsm78
Joy Joy Joy    И на мен не ми се отдава. newsm53

# 340
  • Мнения: 111
Понякога близките ми ме подценяват,че нищо не правя по цял ден-в смисъл,че неходенето на работа за тях е почивка и може би затова понякога се чувствам безполезна.
Doninka, didito.    bouquet
Момичета, как така чувство за безполезност?Та всяка една от нас е най-полезна в тази си роля,в която сме в момента. Поне тук, в тази тема, спокойно мога да заявя , че оставането в къщи с цел отглеждане на децата , поемането на всички ангажименти покрай тях като водене насам натам, грижите когато са болнички и т.н. , справянето с домакинските и какви ли не още задачи , за мен поне е  една от най- натоварващите, най-изморителните  и най-трудните и отговорни задачи изобщо. Да не говорим за реалната необходимост и важност от присъствието на мама в къщи, поне през  първите няколко години от живота на децата ни.
Даваме на семействата си сигурността , че можем по всяко време да отговорим на нуждите и потребностите на  децата.А това според мен е много по-важно,  от която и да е работа и принос в сем. бюджет.(Тук визирам майките ,избрали да останем  в къщи , а не тези,на които се налага да ходят на работа.)
А относно хората ,които считат ,че отглеждането на децата и неходенето на работа е безкрайна почивка , мисля че или не знаят за какво иде реч или никога не са се отнасяли сериозно към тази си задача.
Лек ден на всички лентяйстващи мами  bouquet

# 341
  • Мнения: 142
barboranova, страшен номер  smile3521 Но и на мен не ми се получава  Laughing

# 342
  • Мнения: 142
Много хубаво го е казала cassiopeia. И аз искам да подкрепя всячески тези майчета, с толкова много съмнения и понякога тъжни мисли. Всички сигурно ги имаме.  Искам да им кажа, че са чудесни и заради дечицата си, и заради самите себе си. От начина, по който пишат и от чувството за хумор си личи, че с тях е много интересно   Hug
Разбира се, че ще е разхвърляно при 3 деца, как би могло да е по друг начин. И при нас не винаги е чак толкова прибрано. Просто защото детето ми винаги преобладава в творчески устрем, а това изисква и творчески безпорядък  Laughing Joy
Когато бях бременна бях обхваната от такъм чистофайнически плам. Търках и лъсках всеки ден и всеки ъгъл, и на сутринта почвах пак със същите ъгли. Даже свекърва ми по телефона се опиваше да ме спре, казваше ми, че вече всичко съм излъскала  hahaha Нали казват, че всеки бозайник имал нужда да чисти и подрежда в такива моменти  Laughing Не знам. Но постепенно приоритетите се пренаредиха и сега изобщо не лъскам със същия устрем. Просто потече живота, а не подготовката за него. А пък с три деца е всичко по три. Да са ви живи и здрави.
Наистина, и според мен основното е в уюта и сигурността, а пък останалото... Дано мислите за "безполезност" ви спохождат все по-рядко, защото няма такова нещо  no как да го кажа по-категорично?! И моите постъпления в бюджета са повече от недостатъчни /според мен/, но с времето разбрах, че съвсем други неща се искат от мен. Опитвам се да предоставям тях, а пък после и с парите да измисля нещо.
Не умея много да давам съвети, но мога само да ви се възхищавам  и подкрепям bouquet

# 343
  • София
  • Мнения: 3 249
Момичета, благодаря ви за топлите думи Hug

# 344
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
cocodrille,  сassiopeia  Hug
Благодаря, че им го казахте (на Doninka и didito.)   bouquet
Те са ми много близки (едната ми е приятелка от февруарки2006, а другата ми е сестричка) и ви уверявам, те са прекрасни майки  Peace
Явно трябваше от чужди хора да чуят това, което ще намали чувството им за непълноценност...
Ама тази темичка е страхотна, много ми е уютно тук  Peace

Общи условия

Активация на акаунт