В кухнята на педагогически захранващите =2=

  • 27 500
  • 289
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 731
Вчера правих рибена чорба и всички много я харесаха в т.ч. и дреболина и за това реших да постна рецептата
1/2 кг риба (аз ползвах хек)
2 бр. моркова
2 бр. картофа
2 бр. пиперки
2 бр. домати
1/2 ч.ч. ориз
2-3 скилидки чесън
1 глава лук
листа или глава целина
девесил
мащерка
риган
сминдух
магданоз
копър
босилек
чубрица
джоджен
розмарин

Сваряваме рибата, поставена в тензух в 4-5 литра вода. Отстраняваме я като е готова и като изстине се обезкостява. Нарязваме картофите на кубчета, морковите на колелца, пиперките на ивички, доматите настъргваме, а лукът режем на полумесеци и добавяме към врящия рибен бульон да се сварят според тяхната твърдост. Добавяме подправките. Когато зеленчуците са почти готови добавяме обезкостената риба и посоляваме леко. Може да се увкусява с лимонов сок или лимонена киселина.

# 211
  • Мнения: 2 616
Mnogo mi haresa tazi recepta na Slan4ogledka i vi q puskam:

Бебешки бисквити (без яйца)
1 ч. ч. брашно
1 ч. ч. готова каша (сухо вещество) - оризова с банан или др.
3 с. л. олио
студена вода
Приготвяне: Загрейте фурната до 200 градуса.
В купа сложете брашното и бебешката каша, добавете постепенно олиото и с разбъркване започнете да добавяте по малко вода. За начало сложете 1/4 ч.ч. и сипвайте по малко, докато тестото се офори на топка и започне да се отделя от стените на купата. Разточете го до дебелината на бисквита и изрежете формички по ваш избор.
Пече се върху ненамазана хартия за печене (предполагам, че става и на тавичка) за 10 - 12 мин. или докато придобият златист цвят. Бисквитките се съхраняват в добре затворен съд.

# 212
  • Мнения: 1 947
   Аз направих бисквитената торта с кисело мляко, но с натрошени ядки и без плодове и мед и се прие много добре. Simple Smile

   Купих кефир да го пробваме туй чудо и детето се сърди като свърши, а аз не можах да изпия повече от две глътки. Laughing

# 213
  • Мнения: 149
Най-после се престрашавам и аз да пиша тук макар, че и ние сме на педагогическо захранване и хранене отдавна.. Simple Smile
Нямам много сили и време да кулинарствам, правя обикновено простички неща предимно от зеленчуци, сирене и понякога риба, тъй като не ям месо. Мъжът ми слава богу не е притенциозен, само дето напоследък не му харесва безсолното ми готвене и то без чер пипер и лютичко! Но пък си наваксва отделно.  Wink Е, понякога се смилявам и готвя за него отделно и с месо Wink...
Но бебата нещо не иска да яде месо...а и предлагам от 7-мия месец. Предлагала съм и го в най-различни варианти да не кажат роднини, че лишавам детето, но тя освен няколко лъжички пилешка супа досега друго месо не е  яла (плюе). Бях притеснена за хемоглобина и, затова пуснахме и ние изследвания - кръвна картина. За моя голяма радост хемоглобина и е 126! И много се ядосах на педиатърката ни, че и изписа желязосъдържаща хранителна добавка преди изследванията! Само защото и бях казала, че хапва малко....! Не че аз и давах от въпросната добавка...

Все още основната ни храна е кърма, но слава богу пропи вода, а и започна да похапва и повечко готвена храна. Ето рецептата за морковена крем супа, която много и хареса:
2 -3 моркова
3 средно големи картофа
1 с.лъж. брашно
1 с.лъж. адаптирано мляко
малко масло
2 филийки сух хляб

Сварих зеленчуците в около 2 литра вода и след това ги пасирах. За секунди запържих брашънцето в маслото и после прибавих пасираните зеленчуци. В част от бульона разтворих АМ и го прибавих към супата. Оставих да заври отново и махнах от котлона. Ползвах АМ, тъй като още не смея да и давам прясно мляко, ползвах едно FRISO останало от опита ми да и давам АМ (безуспешно) ...
Хляба нарязах на кубчета и запекох на скаричката - ето и крутончета!
И таткото много хареса супата! Дано и на вас да ви хареса...

Последна редакция: чт, 17 юли 2008, 10:58 от heberlea

# 214
  • Мнения: 1 947
   Вкусна идея за крем супа! Обаче, според мен, спокойно може да мине и без запръжка и ам, само с мазнина - зехтин или масло.

   Не знам доколко е здравословно следното, но понякога го правя за закуска, както и днес, та се сетих да ви го кажа:
Мляко с ориз, мед, ядки и сушени полодове. Простичко. Само че е за деца без алергия към прясното мляко, но пък може
да се направи не само с мляко, а да е разредено с вода. Аз слагам оризови сплескани зрънца - също, както се правят овесените ядки
и с тях се вари само 5 минути. Подслаждам с мед, слагам наситно нарязани ядки и сушени плодове, каквито имам в момента
(днес - лешници и фурми) и кисне още 10 минути.  chef

# 215
  • Мнения: 149
Aнна да, и така става.

Преди просто пасирах зеленчуците и добавях малко масълце накрая или зехтин. Така е по-леко, особено ако се готви за бебоци преди годинка. Но ние сме вече големи Wink и си позволих за 5-6 секунди да загрея маслото и за още толкова да запека в него брашънцето. Открих ,че така става супичката по-плътна и с много хубав аромат... А,  ако се добави АМ или мляко (1/2 чаша) става и по-хранителна. А моето коте яде по 50г. мах, така че за нас и това е от значение...

# 216
  • Мнения: 2 652
Дайте идеи за здравословни закуски на едногодишното ми хлапе. Вече й омръзнаха всичките там овесени ядки, елди, проса и т.н., твърде претенциозна ми идва напоследък и всичко бързо й писва. И да е нещо бързо и лесно, че не ми се върти над печката в тия жеги.

Сега видях закуската на Анна и още утре ще я пробвам. Само че не с прясно мляко, а с бадемово (щото нали не се комбинира с плодове). Имам от тези оризови ядки, нали така се казват? И ще добавя нещо от мен - накрая може да се ръсне щипка канела.

Ама искам и още предложения, че вече съм се изплискала духовно откъм идеи.

# 217
  • Мнения: 762
Ми то не е съвсем закуска,но понеже Калина хвана някакъв вирус и го правих за засилване на организма.Кисело мляко,мед,орехи (аз добавих и малко прополис).Най-интересното е,че мъжът ми,който е алергичен към орехи като престои тази смес в хладилника му понасят.
Иначе и аз много се чудя на закуските.Обикновено давам плодове (Калина не харесва овесени ядки).

# 218
  • Мнения: 2 652
Ми то това си е класика в жанра, записвам в рецептурника.

# 219
  • Мнения: 1 947
   За плодовете знам, че не се месят с млякото, та затова рядко го ядем, че е много вкусно. Simple Smile
С ядки не е проблем да се комбинира, нали? Може и без сушените плодове в този случай.
Ако можех, щях да изцеда 250 мл кърма. А бадемово няма ли готово - голяма хамалогия е това приготвяне?...
   Основно плодове за закуска и макарони или просто пълнозърнеста филийка е най-лесно сега.
   А сега и една напитка - лимонов сок, мед и вода в пропорции пожелание - изумително, но и хареса на Малена.

# 220
  • Мнения: 2 652
Ани, направих днес. Стана много вкусно, но трябваше или да сваря ядките малко повече от 5 минутки или да постоят повечко под капак, защото се усещаха малко като трици в устата, нали се сещаш. По-късно опитах от остатъка и беше станало превъзходно   bouquet

Бадемово мляко аз взимам готово сухо и разтварям - и на мен не ми се занимава чак толкова. Тук го има в биомага, така че потърси при теб.
Сушени плодове имах червена боровинка и стафиди, сложих малко и от тях.
Добавих и масълце, и ръснах канела.

Оцени се подобаващо - изяде си цялата половина от порцията Simple Smile Това при нас в момента е грандиозен успех на фона на 3-4 лъжици и стига толкова. Надявам се успявам да прикрия умело притесненията си относно количествата, които изяжда и също така се надявам някой да се сети да ме успокои, че е лято и дребните просто не ядат. Ваш'те ядат ли, да си питам направо?

Пълнозърнестата филийка си я пазя за вечеря, защото диването не е голям фен на манджите и едвам прокарвам нещо течно за обяд.

# 221
  • Сърцето ми, завинаги в Истанбул
  • Мнения: 806
Един ден закусваме само банани!
Един ден елда с плодове и пекмез от червено цвкло!
Един ден бебешки бисквити с плодове!
Един ден овесени ядки с бадемово мляко!


Бадемово мляко може да си направите по следния много прост начин:
- взимате бадемите сурови и необелени (има много полезни неща в обвивката) и ги смилате много хубаво;
- изсипвате ги в блендера, наливате вода и пускате, може и с пасатора;
- после подсладете с каквото искате (мед, фруктоза, ...)

Последна редакция: нд, 20 юли 2008, 12:10 от drize

# 222
  • Мнения: 2 652
drize   bouquet На теб дължа откритието на бадемовото мляко. А и най-важното е, че малката претенция го харесва Simple Smile

# 223
  • Сърцето ми, завинаги в Истанбул
  • Мнения: 806
Grace m, то на всички ще им хареса, но майките ги е страх да го даадт от рано! Селин пие от 7 месеца! Няма проблеми с орехи и лешници, но се подсича от сусам и ленено семе! Да видиш!  Hug

# 224
  • Мнения: 1 947
Grace, на опаковката на моите пише 5 минути варене и 10 минути киснене, но сигурно имат разлика - може би имат нужда от повече твоите.
Аз те успокоявам по притесненията ти - няма нужда да ти описвам, нали? Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт