В кухнята на педагогически захранващите =2=

  • 27 511
  • 289
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 731
Здравейте Simple Smile
Не знам дали тук е мястото да попитам, но наближава 1-ия рожден ден на дреболина и искам да направя торта, която да е подходяща и тя да я консумира. Бихте ли ми препоръчали торта?
Аз четох, четох и в момента се колебая между бисквитената торта и желираната торта на Рая с този блат  Thinking В желираната торта малко ме смущава количеството на желатина, но пише, че с по-малко не става. А отделно се чудя дали е подходящ за деца  newsm78 Ако някой е правил нещо различно и интересно, моля да сподели  Praynig

И да не съм съвсем извън темата - закуска: макарони със сирене; обяд - варена на пара тиквичка с кисело мляко и чесън; вечеря: печени чушки с доматен сос; междинни закуски: праскова, диня, грозде.

# 241
  • Мнения: 1 947
   Else, защо не пробваш с пектин вместо желатин?
Тъкмо и аз да разбера дали става добре, както с желатина,
че съм си купила едно пакетче, а още не съм пробвала. Simple Smile

# 242
  • Мнения: 731
анна в.,  това е много добра идея  Hug Ще направя една пробна торта, че да не се изложа за големия ден и ще кажа дали е станало  Peace
Иначе днес направих за зкуска банан със смлени орехови ядки, което беше одобрено, но се зачудих дали е добра комбиниция  Thinking

# 243
  • Сърцето ми, завинаги в Истанбул
  • Мнения: 806
Else, ще чакаме резултата, може и снимка! В банана има желязо, в ореха калции, като се съберат се разрушават! За вкус може и да е вкусно, но банана е по-добре самостоятелно да се дава! Аз давам по 2 банана на закуска!  Hug

# 244
  • Мнения: 731
Drize, за това въобще не помислих Sad Сега проверих в http://www.nutritiondata.com/ В 100 гр. орехи има 3.1 мг желязо и 523 мг калий, а в същото количество банани е 0.3 мг желязо и 358 мг калий. Наистина смесени двете водят до много калий и не толкова много желязо  Thinking
Дали по рецептата за бадемово мляко може да се направи орехово?

# 245
  • Сърцето ми, завинаги в Истанбул
  • Мнения: 806
Аз смесвам бадеми, орехи и лешници!
Ето рецептата!

# 246
  • Мнения: 2 616
Абе, момичета, как ги карате тези деца да ядат? На моето чудо по цял ден му предлагам разни манджи, с нас сяда на масата-само кремчета (добре, че ги правя с фруктоза) и хляб под всякакви форми яде. И ходи ме дърпа да суче по цял ден, като новородено е, в чудо съм се видяла вече.

# 247
  • Мнения: 731
IvelinaAtanasova, дреболина и тя суче доста сигурно има 8 пъти на ден, но като ме види, че ям нещо веднага идва до мен и казва ам-ам или мляска с устичка. Ако не дойде сама не й давам. Вчера правих нещо като картофена яхния с тиквичка (1 глава лук, 1 тиквичка, 4 картофа, 1 домат, копър, джоджен, босилек, мащерка, магданоз и червен пипер сварени в малко вода) и много го хареса.  Иначе идея нямам как би могла да накараш твоето човече да яде и друго, а може би от това има нужда сега - зърнени храни  Thinking
drize, благодаря за рецептата  Hug

Пробвам да желирам кисело мляко с пектина, ама за сега без резултат Sad Пуснах отделна темичка в готварския да видя дали някой може да помогне  Thinking

# 248
  • Сърцето ми, завинаги в Истанбул
  • Мнения: 806
И при нас хляба е най-тачен! Яде какво яде и иска хляб Забраних на баща й да се храни, докато тя не приключи, че види ли хляб, друго не иска!  Joy
IvelinaAtanasova, вие не се ли отбивахте? newsm78 а за храненето, като иска й давам, ако не иска вдигам всичко и след 1 час сама иска да яде! Историята за "най-вкусната леща" работи безотказно при нас!

# 249
  • Мнения: 485
Записвам се, темата живо ме интересува Simple Smile

# 250
# 251
  • Мнения: 700
 Скоро не съм писала тук.Ето сега една вкусна,бърза и полезна (обичам тази комбинация! Laughing) идея със спагети,която често правя:
  Сварявам пълнозърнести спагети.След като ги отцедя ги поливам със зехтин,поръсвам с настъргани кашкавал и сирене (докато са още горещи),добавям нарязани ситно малко лук,домат (сурови) и печена/сурова чушка и накрая поръсвам с босилек.
  Вкусно е и като изтине!
 

# 252
  • Мнения: 2 652
Тази тема лятото тотално сме я изоставили Simple Smile

Аз пък споделям силно хранителна "железна" закуска, бъкана до козирката с добре съчетани полезнини за капризни диванета, които ядат по 3 хапки, като мойто.

Основата са някакви зърнени по избор - най-добре елда или овесени ядки (желязо), киснати от предишната вечер.
1/2 жълтък, 15 мин. го варя, купувам само био яйца (протеини, вит.А, Д, Е, мазнини, в т.ч. Омега-3 и 6, желязо )
1-2 ч.л. броколи - ползвам готово пюре за най-бързо и лесно (вит.С и други, желязо, магнезий, цинк)
1 средна настъргана ябълка или друг плод (основно вит.С)
1-2 ч.л. пшеничен зародиш (полиненаситени мастни киселини, вит.В1 - за растеж, улеснява усвояването на въглехидратите).
Броколито и жълтъкът се "смиват" в общия вкус и не се усещат.


Хайде, да споделя и силно питателен, богат на калций, да го наречем таратор, ама не точно Simple Smile

В купичка кисело мляко добавям комбинация от 3-4 от изброените:

1 ч.л. ленено олио (винаги го опитвайте преди да го сипете)
1 ч.л. сусамово олио
1 ч.л. зехтин

1 ч.л. млени сурови семки - тиквени, слънчогледови, сусамово семе и т.н.
1 ч.л. млени сурови ядки - орехи, бадеми, кашу и т.н.

1-2 ч.л. броколи (отново, заради вит.С)
1/3 пасирано авокадо
малко краставичка Simple Smile
може и настърган морков (вит.А)

# 253
  • Мнения: 2 616
Еееее, Грейс, браво, че побутна темичката. Да ви питам за ония гъби, с които правихме кефира, как да ги съхраня, без да правя кефир. омръзна ми вече, а не искам да ги хвърлям.

# 254
  • Сърцето ми, завинаги в Истанбул
  • Мнения: 806
Как да се грижим за кефирните зърна [редактиране]

Не докосвайте кефирните зърна с метал – метална цедка или лъжица. Добре е да се използва пластмасова цедка, пластмасова или дървена лъжица. Когато кефирните зърна не се използват могат да се съхраняват изсушени или в млечен разтвор. В млечен разтвор могат да се съхранят за около 5-7 дни в хладилник при температура 4° C, след което млякото се подменя.

Съхраняването в хладилник може да продължи до около месец. Необходимо е обаче млякото да се подменя на всеки 7-10 дни. За да се изсушат кефирните зърна се изплакват в предварително преварена и изстудена вода, след което внимателно се подсушават и се завиват в чиста марля, тензух или хартиена салфетка за няколко дни на стайна температура. След като изсъхнат и придобият характерен жълтеникав цвят (след около 2-3 дни) се поставят в найлоново пликче и се посипват обилно със сухо мляко. Поставят се в хладилник или в хладен тъмен шкаф – по този начин могат да бъдат съхранени за около 12-18 месеца. Реактивират се като се измият от сухото мляко и се поставят в мляко на стайна температура. Необходими са няколко цикъла от по 24 часа с подмяна на млякото до пълното им реактивиране и придобиване на кефир с характерен вкус, консистенция и мирис. Мирисът на мая изчезва и правилният бактериален баланс на културата се възстановява. По време на първата седмица на реактивиране не се препоръчва да се пие прецедената смес. Можете да я излеете в градината, но не я давайте на котката. Кефирните зърна могат да бъдат замърсени с нежелани бактерии, които намаляват срока на годност на кефира. За предпазване от нежелани бактерии съдовете за кефир трябва да бъдат добре измивани и санитанизирани. Подходящи съдове за кефир са буркани с винтови или други подходящи капачки.

Общи условия

Активация на акаунт