КЛУБ "РОДИТЕЛИ-ЧАСТНО ОБРАЗОВАНИЕ" - 3

  • 49 345
  • 391
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 3 479
Мухата, благодаря ти! Страхотна работа си свършила.
А знаеш ли по колко ученици има в клас при езиковото обучение на Веда и Ерих Кестнер? Това поне за мен би бил важен фактор при избора на частно училище пред държавно. Колкото и да ми разправят, че няма смисъл да плащам във Веда и Ерих Кестнер за това, което мога да получа безплатно в Първа немска, аз не съм уверена, че това безплатно си струва. Освен това имам големи резерви по отношение на училище, което приема ученици по един критерий пък после ги дели и им предлага различно качество на обучението.

# 121
  • Мнения: 3 479
Радмила, ако не в Германия, тогава къде в Европа?
Подочух, че Испания е добро място за следване вече, обаче моят синковец не дава да се издума за Испанската гимназия, за което и аз съм виновна Sad Още в начало обявих, че да се учи испански има най-малко смисъл в сравнение с другите езици - английски, немски, френски Cry
А във Франция какви са възможностите?

# 122
  • Мнения: 78
Голямата ми дъщеря е вече трета година в Германия студентка, справя се и продължава да твърди че решението й е било правилно. На мен обаче не ми се ще и малката да я насочвам много в тази посока. С английски да ходи в САЩ ми се вижда още по-ужасно, а в Англия е много скъпо. Изобщо Франция ми се струваше добър вариант /и си е в Европа/. Когато децата пораснат и проблемите стават по-големи - факт безпорен.

# 123
  • Мнения: 78
 Галя, в училището от 1 до 7 клас в ЕК делят класа на дъщеря ми на групи от по 8 -10 деца и за мен честно казано е в реда на нещата да продължава и в гимназията така, а като говорих с Веда не ми хрумна да ги попитам, но казаха, че от Начинаещи и напреднали правят един клас за общите предмети. Не мисля групите по езика там да са по-големи.

# 124
  • Мнения: 2 575
muhata - в Англия вече не е толкова много скъпо. След приемането ни в ЕС таксите за университетите там паднаха чувствително, а изборът е огромен и обучението на ниво.
Брат ми в момента ( завърши първа английска преди 2 години) учи в Нотингам и е много доволен.А родителите ми определено не са хора с възможности. Вече не е непосилна издръжката на студент там, а още повече, че след като се поориентира човек там, след първата година може да започне работа и да си помага в издръжката не малко ( без това да му наруши процеса на обучение)

# 125
  • София
  • Мнения: 4 412
Радмила, благодаря.  bouquet  И на Muhata страхотно благодаря.  bouquet

Много ми харесва насоката за езиците? От мои познати виждам, че комбинацията англ. и френски дава много добри шансове за реализация в Европа. Аз също се учудвам, че няма частна гимназия с френски.

# 126
  • Мнения: 967
За немскоговорящ университет за инкономика St.Gallen  в Швейцария, разбира се.  Naughty.

С френския не съм разучила още, но май зависи към какво ще се насочи дъщерята. Франция била перфектна за такива неща като История на изкуството и други завеяни специалности. За медицина също добре. За икономика нищо не съм чувала, но не вярвам това да го влече мойто чадо - като я гледам специалност "Вятър ме вее на бял кон!" най ще й приляга Mr. Green

В Англия май са най-добрите университети в Европа. За Испания не знам нищичко... ще видим...рано е още.

Освен това на мойто чадо немският е като роден, мислете му вие  Simple Smile, на нас ни остава само англ. да научи (майтап бе, някой да не се засегне сега).

# 127
...хубаво си се насочила към смяна на езика. На немския, след като им сърбах попарата на следването в немскоговоряща страна и поработих няколко години, не съм фен. Никога не бих насочила детето си към следване в Германия или Австрия...
 

Радмила,

Виж, и аз не харесвам немския. Майките искат френски. Да задоволим търсенето, девойко !
Да бъдем делови! Сграда имаме.
Ако сега решим, на май обявяваме, през септември сме готови – една френска паралелка. Само от този форум! С отстъпка. За децата им.
Само един проблем има – за мен ясно, ще събирам паричките. Ти каква функция мислиш, че може да изпълняваш ?
Да го обсъдим?  Кой ти е мобилния?
Ако някой друг иска, нека се присъедини към нас.


Много ми харесва насоката за езиците...
 ...френски дава много добри шансове за реализация в Европа...

Последна редакция: ср, 09 апр 2008, 23:00 от edu_daddy

# 128
  • София
  • Мнения: 4 412
edu_daddy, много хубаво, но виж майките се вълнуват и от системата на обучение и признаването на дипломата. В тази насока какъв е капацитета?

# 129
edu_daddy, много хубаво, но виж майките се вълнуват и от системата на обучение и признаването на дипломата.

Чудесно, че се включваш.
Системата на обучение - мисля,че трябва да вложим усилия и да я доближим максимално до френски.
Признаване на диплома. Вече сме в ЕС, Таня. Всички дипломи издавани от лицензирани от МОН СОУ (вкл. частни) са признати в ЕС. Имаме стотици примери от различни ЧУ, които учат в чужбина висше. Включително и мойте собствени деца.

Последна редакция: ср, 09 апр 2008, 23:11 от edu_daddy

# 130
  • Мнения: 78
За дипломите и да и не. Аз не случайно разучих всички варианти и дипломи, издавани от Немската гимназия. Deutsche ABITUR много се бият в гърдите и най-добрите ни деца се заробват да учат по други системи паралелно с нашата само и само да вземат заветната диплома, НО. Ако се явява за АМЕРИКАНСКИ УНИВЕРСИТЕТ и то не само в САЩ, но и в такива на територията на ЕО от всеки се изисква не българска диплома и съответното ниво по стандартите на ЕО /С 1/ за владеене на съответния език, а се изисква Toеfell, Sat 1, Sat 2 и компромиси няма. Явил се на Cambridge имал немска диплома имал френска /даже не ги знам как се казват и защитават/ те си имат правила. В това отношение решението за гимназия е много трудно - то определя /поне езиково/ бъдещето на детето ти с някаква система следване /надграждане на образованието/ и съответно държава. Да в Германия, Австрия /въобще немско говорещите държави/ признават нашите гимназиални дипломи и със сертификат /по европейки стандарт/ за език си влезнал /но не и задължително излязал/ от техните университети / по принцип без изпити/. Пак да кажа не е така с американските университети, където и да са! Стратегията за дипломите е нещо много важно и всеки трябва да го обмисли, ако не иска години от развитието на детето му да отидат на вятъра /не че един език допълнително може да бъде излишен!/.

# 131
  • Мнения: 4 877
Привет!
Виждам, че сте се заговорили за обучение в чужбина, признаване на дипломите и въобще дипломи по-късно. Вижте на каква информация попаднах (радмила и франкофоните да подсказват, ако има някаква неточност).

Дипломи във Франция
http://bulgarie.campusfrance.org/bg/-nfn-mu-mu-n-oneuro-o-n-n/on … ro-o-n-n-100.html
" Във Франция не съсществува автоматично приравняване на чуждестранните дипломи към френските. Всяко висше учебно заведение определя свои критерии за прием, в зависимост от образователното ниво на кандидата и изискванията за съответната специалност. Това позволява прием на студенти с равностойно ниво и гарантира качеството на обучението. "

Колко струва обучението във Франция?
http://bulgarie.campusfrance.org/bg/-nfn-mu-mu-n-oneuro-o-n-n/on … ro-o-n-n-102.html
"За една учебна година (два семестъра, всички нива) таксата за записване в университет не наддвишава 300 евро. В държавните висши инженерни училища, тя е около 600 евро годишно. В другите учебни заведения и най-вече в училищата по мениджмънт, диапазонът на таксите е по-широк в зависимост от вида на предлаганото обучение и типа учебно заведение. Висшето образование във Франция, благодарение на държавната политика, насочена в помощ на студентите, e съвсем достъпно!Държавата отделя за всеки студент, независимо дали е французин или чужденец, 6000 евро годишно! Месечният бюджет може да възлезе на 1000 евро. Ако не разполагате с тези средства ще е трудно да покривате разходите си във Франция. А това може да се отрази и на нормалния ход на обучението ви. Съществуват възможности за получаване на стипендии. В зависимост от случая те могат да бъдат стипендии на Франското правителство, социални стипендии или стипендии за висок успех."

Обучение в Германия
http://www.study-experts.com/index.php?categoryid=19

Обучение във Великобритания http://www.study-experts.com/index.php?categoryid=12
http://www.standartnews.com/bg/article.php?d=2007-10-08&article=206497


Обучение във Финландия  http://www.study-experts.com/index.php?categoryid=65

Европейска система за трансфер на кредити
ECTS - European Credit Transfer and Accumulation System http://ec.europa.eu./education/programmes/socrates/ects/index_en.html

"Международното признаване на дипломи и завършени степени на обучение, в рамките на Европейския съюз става въз основа на система за набиране на общи кредити, наречена Европейска система за трансфер на кредити ECTS (European Credits Transfer System). Кредитите, получени по системата ESCT, могат да се натрупват и трансферират в случаите когато става дума за последователно обучение в различни европейски висши учебни заведения."


инфо за БГ частни университети
http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=2670&sectio … 28&id=0001701

Последна редакция: чт, 10 апр 2008, 18:47 от danybon

# 132
  • Мнения: 3 271
Браво на вас, страхотна работа сте свършили. Адски съм заета тези дни и едва смогвам да ви чета!
Благодаря ви!

# 133
  • Мнения: 967
edu_daddy, стационарния ми тел. започва с 555  Twisted Evil, не се забавлявай прекалено на чужди гърбове, не е редно!

Мацки, сега се сетих, че на едни роднини дъщерята следва и е на завършване във Франция - ще разпитам и др. седмица ще споделя. Накарахте ме да се замисля - какъв франкофон съм аз - никакъв. Не знам френски, никога не съм била там, не знам нищо за обучението след матурата - направо голям срам. Не е редно да ме пишете експерт по тези въпросии - истински мога да ви разказвам само за лицея. Още в Австрия ми казаха, че френските университети с радост взимат възпитаници на лицея - един вид с предимство (понеже по цял свят вървяло като елитно уч.).  И повече не съм се замисляла, но би паснало с това, което danybon написа...

Така че ще се осведомя и ще пиша...

За дипломите като цяло - не мисля, че е толкова решаващо каква е точно, стига училището да е било добро и да е научило децата да мислят и да учат. Дете с немска диплома, за 2-3 месеца може да се стегне и да вземе TOEFL, SAT ....или каквото там иска университета. Много по-важно е да се избере правилния университет, а не като мен да се мъчи 8 години със следването....в някаква измислена система редом с 25 хил. студента в университет конципиран за 5 хил.

Изобщо на всички, които се допитват до мен за стратегия, препоръчвам следното - едно бързо висше тук (по възможност на инд. протокол или ако не става, тогава да се бутат 2 висши - едното задочно или дистанционно; например икономика и право, икономика и ТУ - комбинации, кото карат работодателите да пърхат от щастие). След това например MBA за икономика в готин университет в Европа или Америка - хем по-евтино, хем за минимално време излизаш доста образован. Ако е скъпо, спокойно може да се направи докторат в някой държавен европейски университет (обикновено програми по 2 години). За около 6 години може доста добре да се справят децата - стига да има амбиция и енергия.

Ние с мъжа ми много гледахме за  MBA, даже имахме 2 кашона с материали, но после ни мина мерака. Основно поради следната причина - добрите университети в Америка са скъпи. За да си възвърнеш инвестицията, най-добре да останеш в Америка - там плащат парите, ако имаш MBA. В Европа заплатите на мениждмента не са толкова високи, бонусите са доста символични; данъците обаче не си поплюват - 50%. И какво няма да изплащаш заем за MBA като апартамент, я - цял живот.
Има и доста добри MBA в Европа, те донякъде си заслужават, съотношението инвестиция образование-заплата е по-добро.

# 134
  • Мнения: 967
http://www.institutfrance.bg/rubrique.php3?id_rubrique=181 ето от тук може да се свали табличка с всички училища, където се изучава френски в България.

Общи условия

Активация на акаунт