ИЗРАЕЛ 6

  • 41 959
  • 288
  •   1
Отговори
# 90
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Момичета, извинете ме, че ви спамя темата. Ама само за малко. Как ще преведете "מנהל מקרקעי ישראל"? Трябва да пратя някакви документи в Бг, но като си нямам хабер ...  Embarassed Помощ! И благодаря предварително  Hug

Управляващ служба "Парцели"/"Земи" в Израел  newsm78
Или завеждащ "Парцели" - нещо такова

Идвай да спамиш по-често  Hug

ПОПРАВКА:

Упс - видях, че си писала מקרקעי ישראל - значи т. нар. Israel Land Administration - т.е.  Администрация на земите - в смисъл това си е самата служба, институцията, нали?

# 91
  • Мнения: 323
hubavi snimki na vkusotii,ama daite ve4e receptite kak se praviat,az vse si reva satova i vie doidohte nai-nakraia i ne moeto.Maitpa da stava.I nie tuk sme ludnali po vegetarianstvto,ama nehto trudno ni se otdava.V Evropa vsi4ko poskapna sa otricatelno vreme.A nai-skapi sa zelen4ucite i plodovete.

# 92
  • Мнения: 2 952
майката , где бродиш ...от първата тема не си се  включвала , срама нямаш  Hug израелка с израелката  Mr. Green

Не  спамиш.То си е превод от  иврит.Пак е по темата. Wink

# 93
  • Мнения: 1 366
Браво!! Ментенце, златно си - парцел си е думата, а аз хич не помислих. И на приятелката си се обадих - а тя - не зная как е "карка" на български. Оооооохх, ама съм и аз. Позор!!


А за появяването???? Ми, не зная какво да ви река ... Вие много хубаво си разказвате, та няма какво много да добавям  Wink Ама ако е за кафенце - на линия съм тутак си  Crazy

# 94
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Браво!! Ментенце, златно си - парцел си е думата, а аз хич не помислих. И на приятелката си се обадих - а тя - не зная как е "карка" на български. Оооооохх, ама съм и аз. Позор!!

Няма проблеми  Peace Мен така ме бяха забили да обяснявам на български какво е това израелското табо - докато схвана, че това е просто регистър на имотите, а пък аз от имоти нищо не разбирам  ooooh!  Идвай за по кафенце  Hug

Аз "нося" рецепта на Криси - криси, да знаеш, че в Израел готвят с много подправки, не пестят на вкусове  Simple Smile

Една рецепта за много вкусна салата, която поднасят в телавивско заведение "Орна и Ела", ще споделя и моите промени в рецептата. Използва се вид боб, който изглежда като зрял фасул, но е зелен на цвят; вместо него може да се сложи грах! yes

Продукти:

200 гр.замразен зелен фул ( или 1/2 кг пресен, който трябва да се свари) – ИЛИ  зелен грах (може да се ползват и соеви бобчета)
Това звучи голямо количество, но като изчистим фула от шушулките – нищо не остава от него…

6 обелени краставици (израелските са малки; ако се ползва бълг. вариант – слагат се 2)

1/2 ч. чаша листа рокет – на англ. му казват и аругула - http://en.wikipedia.org/wiki/Arugula , може и други листенца, които леко нагарчат; или просто малко маруля да се нареже

1 узрял плод авокадо

1/4 ч.ч. листа кориандър – аз ги замествам с магданоз, става мн. по-вкусно

1-2 глави червен лук (1 голяма или 2 малки), може и малко люта чушка
Подправя се с 2 с.л. тарагон, нарязан на дребно; 1/4 ч.ч. лимонов сок, 1/2 ч.ч.  зехтин, сол и черен пипер
Продуктите се нарязват на малки кубчета и се объркват, сервира се с панирани пилешки филенца отгоре

(пилешките филенца трябва да са престояли в маринада от лимон, тимин=thyme; и розмарин, и се панират в смес от белтък, соев сос и корнфлор=царевично брашно)

Криси, вие щом спавате вегетерианство, може да добавите панирано сиренце или кашкавал или нещо подобно. Ако искаш да е още по-екзотично, можеш да приготвиш кюфтенца от ориз и да ги прибавиш на салатата  Grinning

Оризовите кюфтенца ги дават в книгата към една бобена чорба, но стават за всичко, много са вкусни (вместо крутони от хляб)  thumbsup
Като ти остава сварен ориз от предишните готвения, напр. 1 ч.ч. ориз се прави с един малък домат, 1 малка глава лук, или половин среден размер (доматът и лукът се нарязват на ситно)  – подправки – 3 с.л. магданоз, 1 с.л.  עירית= chive = див чесън; 2 с.л. листенца тимин=thyme; 1 с.л. сметана или кисело мляко; 1 яйце, брашно за сгъстяване; сол и черен пипер на вкус. Сместа се обърква, правят се малки кюфтенца и се изпържват; Задължително се отцеждат от мазнината в попивателна хартия, защото поемат много олио.

Подправките:
Тарагон: http://www.valeriaplus.com/images/data/tarragon_s.jpg
Тимин: http://www.nrg.co.il/images/archive/408x153/264/469.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/Thyme
Розмарин: http://www.ynet.co.il/PicServer2/20122005/744998/31190423_wa.jpg
Ирит = chive = див чесън : http://web.macam.ac.il/~ltami/zehavi/21.files/image004.gif

Beteavon! Добър апетит! בתאבון   chef

# 95
  • Мнения: 323
mersi sa receptata hte se opitam tezi dni da ya napravia.Mentha koga e svatbata ne razbrah,zapo4na li treskavoto prigotovlenie..I ne razbrah v evreiskata knesa ima li jeni politici,4e nehto ne sam 4uvala sa takiva,osven sa Golda Meir.

# 96
  • T"A
  • Мнения: 2 515
В Кнесета има много жени, но настоящето правителство е по-скоро мъжко (не е като новото правителство на Испания, където преобладават жените Simple Smile)

Ципи Ливни е министър на външното министерство, а и заместник мин.-председател  yes
Тя е много внушителна личност, позната е сред политиците по света

Юли Тамир е министър на образованието - милата, съсипват я със стачки  newsm78

Има и още една - но е министър без министерство Рухама Авраам

Ако момичетата имат време и желание, нека разкажат повече за шареното правителство (има един министър арабин, има и представители на религиозните и пр., имаше и един руски имигрант, но той напусна (слава богу)Flutter
Ето, снимка на Ципи Ливни:



За сватбите ще пиша по-подробно като се организирам малко повече Peace сега ни предстоят срещи с церемониалните лица и опитвания на менюта  Blush

# 97
  • Мнения: 2 952
Ние се върнахме от обрязването .Направиха го вкъщи.А самото празненство  ще е  по-късно.Не е задължително на днешния 8 -ми ден.... Бяхме само семейството, имаше и почерпка.Детето беше много спокойно, не плака много.Моелът Омеси  е страхотна фурия, а какъв е шегаджия.Вадете да си провера работата вика на големите дето ги е обрязвал  hahaha На малките вика - като станат по на 14-15 ако имат проблеми в тийн възрастта аз съм длъжен да ги заместя  hahaha пред момичетата демек.Как е вика на  големите - работи ли ти ?А...   добър съм значи.  hahaha Майко мила , голям смях.Айде - догодина пак вика  Crazy   сладур бе!Така по-малко стрес има за големите , за майката на  бебето най-вече .... Simple Smile
Малкия се казва  Елад! Много хубаво име! Саги само го целува и му дава биберон , един нежен .....  Grinning Бешешорски работи....Мишле , само спи  и яде , ми то на 8 дена .... Simple Smile Ще пусна снимки по-нататък ако е излязло нещо интересно за вас де .

Майка идва довечера! Ура!  Party



# 98
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Пете, избрали са много хубаво име! Елад - свидетел на Бог, нали това е значението?


Аз се сетих за още рецепти - едната ни е от една леля тук, а другата аз си я измислих като се опитвах да имитирам нещо, което бях опитвала...

Салата от бейби листенца спанак
Една кутия спанак (Криси, няколко шепи са достатъчни), един портокал (върви да е по-киселичък), малко бадемови парченца; дресинг - балсамов оцет, скалидка чесън, зехтин
Портокалът се накъсва на парченца (може да се замени с ягоди), обърква се със спанака, салатата се залива с дресинга и се оставя да престои в хладилник. Преди поднасяне се прибавят бадеми, предварително запечени на тиган  Simple Smile

Хумус/нахут на тиган
2 кутии хумус на зърна, или 500 гр. замразен и допълнително задушен хумус
сок от 1 лимон, галета за сгъстяване; подправки - черен пипер, магданоз, сух джоджен или пресни листенца мента (нана и казват тук), глава лук и скалидка чесън. Можеш да прибавиш и готови смески за подправяне - ние слагаме една провансалска смес от зелени сухи подправки...
Лукът и чесънът се задъшават с малко мазнина, прибавя се нахута, тиганът се покрива с капак и се оставя на тих огън за няколко минути. Добавя се лимоновия сок, подправките и се оставя за още около 5 минути на средна топлина на котлона. В последните минути се слага галета за сгъстяване, като най-добре става, ако тя леко се запържи, но се внимава да не захване на тигана. Бързо и лесно, а  става вкусно и ароматно   chef За галетата - в Израел има един вид галета от грисини - פירורי לחם גריסיני  - тя е най-вкусна  Peace

# 99
  • Мнения: 2 952
Не знам значението на името.Ти къде погледна  за него? Сигурно си права.

# 100
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Предишния път писах съвсем асоциативно, просто се замислих какво ли значи...  newsm78

Но сега проверих в този сайт (и в още няколко, но тук е обяснено подробно)
http://www.moriya.org.il/shut/print.asp?id=8599

Ел=אל=Бог и Ад=עד=винаги

Всъщност е като благословия, така са обяснили... Пише и че един от синовете на племето Ефраим се е казвал Елад.

Интересното е, че името звучи много съвременно, не знаех, че има библейски корен  Simple Smile

# 101
  • Мнения: 160
Мента, какво стана със Сухой?

# 102
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Мента, какво стана със Сухой?

Дадохме и копие от документите си и тя казала, че ще се обади, когато удостоверението е готово  Peace Сега чакаме  Grinning Мъжът ми каза, че е имала вид на руска баба от някоя градинка, даже била много загрижена за това да не ни излезне скъпо - той поискал червен восъчен печат, а тя му отговорила "Няма нужда да си давате парите за восъчен печат и без него ще минете"  Laughing Но е обещала, че както си поискаме, така ще го направи документа  Simple Smile

А, да - и много бързала, защото имала среща с приятелка - голяма скица!

# 103
  • Мнения: 160
Мента, много се радвам дано да Ви свърши работата бързо и да се съсредоточиш в по-приятни неща от подготовката.  Simple Smile. На мен избирането на рокля ми беше едно от най-досадните неща избрах я за 1 ден обиколих няколко ателиета и си избрах модел да ми я ушият направо им събрах очите на хората там, имаше момичета поръчваха рокли 1 година преди сватбата  Rolling Eyes

Петя, какъв е този образ бе!  Joy Добре сте се посмели. Представям си как се радваш, че майка ти идва .

# 104
  • Мнения: 323
mili4ki kade se izgubihte..V4era popadnah na edin interesen fakt.Darjavata Pakistan e suzdadena ot evrein,koito po-kasno e stanal musulmanin.Drugia pat hte napiha i imeto mu,zahtoto ne go znam na izust.Az mnogo ne sam na vlana pisane v momenta,no hte mi doide musata i satova,sega sam v zatihie..lek den ot men

Общи условия

Активация на акаунт