крачета на хикс от коляното надолу

  • 26 191
  • 49
  •   1
Отговори
Здравейте мами, краката на детето ми стават  на хикс от колената надолу. Водих го на ортпед и той каза че това било нормално. Каза ми че се казва целуващи се колена. Моля ви някой от вас ако има детенце с такива крачета , да сподели , дали е нормално ,знаетели от къде мога да прочета по подробно за това. Предварително ви благодаря.

# 1
  • София
  • Мнения: 7 097
Мисля, че и краката на дъщеря ми са подобни. Бедрата вървят успоредни, но от коляното надолу леко се раздалечават. Не сме я водили на ортопед, защото свекър ми и чичо й са с такива крака и предполагам, че е наследствено, а и защото не е толкова фрапантно. Иначе ние с мъжа ми сме с абсолютно прави и много добре оформени крака.
Ще споделиш ли какво ти каза ортопедът - така ли ще си останат и може ли да се направи нещо, за да се променят? Изобщо, каквото ти е казал.

# 2
  • Мнения: 686
И на мойто момиче са и така крачетата,както го иписва Нати.Ще следя темата.

# 3
Ами каза, че това било нормално.Към третата година става по изразено и след петата се оправяло,нищо друго не каза.На моя позната племеничката беще със изразен хикс на краката , много криви,в ученичаска въздраст я записаха на плуване и сега момичето е с много хубаво тяло и прави крака. Споделих го това с ортопеда, но той каза , е това се оправяло от асмо есбе си, а не със спорт.

# 4
  • Мнения: 686
Да,но аз често срещам по улиците големи момичета и момчета(май по често момичета)с хикс крачета. Sad

# 5
  • София
  • Мнения: 7 097
Да,но аз често срещам по улиците големи момичета и момчета(май по често момичета)с хикс крачета. Sad

Да и на мен ми прави впечатление. При такава форма на краката се получава търкане на кълките в горната част  Rolling Eyes

Ох, дано наистина да се оправя от само себе си  Praynig

# 6
  • Мнения: 123
Какво разбирате под изразен хикс?И на малкият ми син крачетата от коляното надолу леко се раздалечават.

# 7
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
не съм наясно с проблема, само споделям.
имам приятелка, която е била със същия проблем като дете.
майка й я е записала на балет. сега има прави крака Laughing

незнам дали е от балета или сами се оправят, според приятелката ми е от балета Rolling Eyes

# 8
  • София
  • Мнения: 7 097
Какво разбирате под изразен хикс?И на малкият ми син крачетата от коляното надолу леко се раздалечават.

Този термин го научих от тази тема, но явно така се наричат краката, които се раздалечават настрани от коляното надолу, т.е. това разбираме.

# 9
  • Испания и Стара Загора
  • Мнения: 1 036
преди 3-4 седмици имаше предаване по BTV на тази тема.Ортопедът,когото бяха поканили,каза че е нормално при малките деца да има изкривяване на краката на "Х" или на "О".Било свързано с растежа на краката.И до 5-6 годинка не може да се определи дали ще се наложи лечение или не.Затова по-добре да изчакаш до тогава и ако се наложи вече да заведеш детето на лекар.

# 10
И на мена така ми каза ортопеда ,че след петата година трябвало да се оправи от само себе си.

# 11
  • София
  • Мнения: 7 097
нормално при малките деца да има изкривяване на краката на "Х" или на "О".

Аз като малка съм имала изкривяване под формата на "О", но сега имам прави крака.

# 12
  • Мнения: 686
преди 3-4 седмици имаше предаване по BTV на тази тема.Ортопедът,когото бяха поканили,каза че е нормално при малките деца да има изкривяване на краката на "Х" или на "О".Било свързано с растежа на краката.И до 5-6 годинка не може да се определи дали ще се наложи лечение или не.Затова по-добре да изчакаш до тогава и ако се наложи вече да заведеш детето на лекар.
А ,каза ли ако не се оправят до тази възраст,в какво се състои лечението?

# 13
  • Varna
  • Мнения: 288
Големият ми син е с хиксовидни крачета.Водила съм го на ортопед и диагнозата му е "супермобилен ставен синдром".Той наистина си е доста гъвкав.Според нашия лекар ще се оправят от само себе си.Препоръча колкото се може повече ходене бос,за да заякнат връзките.В някакво списание бях чела,че Жени Калканджиева е имала такива крака,но като дете е носила някакви шини на коленете(или нещо подобно).Доколко е вярно незнам.Факт е обаче,че има възрастни хора,които имат такъв проблем.Явно не винаги се оправя от само себе си.

# 14
  • Испания и Стара Загора
  • Мнения: 1 036
за лечение не се сещам.Честно да ти кажа не обърнах много внимание на предаването. Embarassed

# 15
  • Мнения: 581
 Краката на дъщеря ми бяха на хикс като беше малка, но вече й се изправиха (сега е на 6г.).
 Ортопедът ми беше казал, че ако не се оправят от само себе си може да се стигне до операция, когато детето порастне.Също беше забранил да купувам ортопедични обувки след 3-годишна възраст, защото е с много добре оформен свод и тези обувки не са подходящи за деца с х-образни крака.

# 16
  • Мнения: 91
Детенцето на една приятелка е с такава форма и се оказа , че няма свод  Rolling Eyes Сега носи специални стелки

# 17
  • Мнения: 984
Здравейте мами, краката на детето ми стават  на хикс от колената надолу. Водих го на ортпед и той каза че това било нормално. Каза ми че се казва целуващи се колена. Моля ви някой от вас ако има детенце с такива крачета , да сподели , дали е нормално ,знаетели от къде мога да прочета по подробно за това. Предварително ви благодаря.
при нас крачетата са на Х, същото ми каза и доктора, щом няма локсация и други проблеми, било нормално, да не би в Горна баня да си водила детенце  newsm78

# 18
Да в Горна баня я водих при д-р Алексиев.

# 19
  • София
  • Мнения: 7 097
Детенцето на една приятелка е с такава форма и се оказа , че няма свод  Rolling Eyes Сега носи специални стелки

Дъщеря  ми също няма ясно изразен свод, но аз все си мислех, че е рано още на тази възраст  Thinking

# 20
  • Мнения: 119
Крачета на малките деца могат да бъдат хикс или нула/изкривени подбедрици навън или навътре/ ,което с израстването се оправя и не се налага лечение,както и не добре оформеният свод на стъпалата.С израстванети и оформянето на мускултурата всичко се оправя.Разбира се има и патологични отклонения,при които ранната диагноза и своевременно лечение,се постигат резултати!Разбира се тука поне по описанията не се касае за такива отклонения,а и посещенията при ортопеда са решаващи!Място за притеснения няма!!!

# 21
  • Мнения: 390
А какво казват лекарите за генетичният фактор?
Има ли някой на който детето му да е било така като малко, но и в семейството да го има, например бащата или др., и после да се е оправило....

# 22
  • София
  • Мнения: 7 097
А какво казват лекарите за генетичният фактор?
Има ли някой на който детето му да е било така като малко, но и в семейството да го има, например бащата или др., и после да се е оправило....

На дъщеря ми дядо й е с такива крака, но забелязвам, че започват да й се оправят. Сега е на 4,6 г.

# 23
  • Мнения: 109
На дъщеря ми крачетата са на Х и от факта, че е плоскостъпа. Стъпвайки на вътрешната страна на ходилата си, тя събира и коленете. И аз чакам да израсте и да видим промяна, но засега нищо. Много слънце е лечението, а напролет и плуване мисля да организирам. Всъщност и аз съм така поради същата причина.

# 24
  • София
  • Мнения: 7 097
На дъщеря ми крачетата са на Х и от факта, че е плоскостъпа. Стъпвайки на вътрешната страна на ходилата си, тя събира и коленете. И аз чакам да израсте и да видим промяна, но засега нищо. Много слънце е лечението, а напролет и плуване мисля да организирам. Всъщност и аз съм така поради същата причина.

Между другото и моята дъщеря има плоскостъпие - явно наистина нещата са свързани  Thinking

# 25
  • Мнения: 1
ако детето ви има хикс на краката в никакъв случей не го записвайте на класически балет.Аз се занимавам професионално с балет и мога да кажа че всички балерини имат огромен хикс.Краката се деформират поради голямото натоварване.При нас краката са изкривени назад (прасецът е много по-назад от бедрото,коляното е навътре)

# 26
  • София
  • Мнения: 7 097
При нас краката са изкривени назад (прасецът е много по-назад от бедрото,коляното е навътре)

Да, но не е грозно  Simple Smile

На дъщеря ми крачетата й се пооправиха. Вече е почти на 5 г. и само като е с един определен панталон /явно от кройката/ си личи х. Когато е с пола или рокля изобщо не се личи - крачетата й изглеждат абсолютно прави.

# 27
  • Мнения: 109
Нати, видимо ли се оправят според теб? Питам, защото майките най-критично гледат. На моята са все така криви, но пък ми е успокоение, че е само на две години и седем месеца. И през панталони си личи, на всичко отгоре изглежда смешно, защото събира петите, а раздалечава пръстите и краката й изглеждат още по-криви.  ooooh! Че не е и със стабилна стойка. Правихте ли някаква рехабилитация, следвахте ли някакви съвети? Благодаря предварително!

# 28
  • Мнения: 2 587
Здравейте мами, краката на детето ми стават  на хикс от колената надолу. Водих го на ортпед и той каза че това било нормално. Каза ми че се казва целуващи се колена. Моля ви някой от вас ако има детенце с такива крачета , да сподели , дали е нормално ,знаетели от къде мога да прочета по подробно за това. Предварително ви благодаря.
при нас крачетата са на Х, същото ми каза и доктора, щом няма локсация и други проблеми, било нормално, да не би в Горна баня да си водила детенце  newsm78

И при дъщеря ми е същото и на нас ни казаха че няма проблем.

# 29
  • София
  • Мнения: 7 097
Нати, видимо ли се оправят според теб? Питам, защото майките най-критично гледат. На моята са все така криви, но пък ми е успокоение, че е само на две години и седем месеца. И през панталони си личи, на всичко отгоре изглежда смешно, защото събира петите, а раздалечава пръстите и краката й изглеждат още по-криви.  ooooh! Че не е и със стабилна стойка. Правихте ли някаква рехабилитация, следвахте ли някакви съвети? Благодаря предварително!

Видимо, определено. На вашата възраст беше много зле в това отношение - чак панталоните й се събираха и надигаха нагоре в средата на бедрата от вътрешната страна, от търкането  Rolling Eyes Нищо не сме правили, от само себе си се оправиха нещата.


# 30
  • Пловдив
  • Мнения: 1 155
Моите крака са били на Х. Слагали са ми шини, за да ми ги изправят, от които много съм ревала. След няколко такива опита, баща ми се е ядосал и ги изхвърлил. В момента краката са ми нормални.
На дъщеря ми краката също бяха криви, и майка ми ми извади душата да я водя на лекар. Естествено, оказа се, че израства.

# 31
  • Мнения: 109
Нати, абсолютно същата е и моята кукла. Вдъхваш ми надежда голяма!    bouquet

# 32
  • София
  • Мнения: 7 097
Нати, абсолютно същата е и моята кукла. Вдъхваш ми надежда голяма!    bouquet

Не се притеснявай, ще се оправи  Peace
При дъщеря ми го има и генетичния фактор, защото на единия й дядо краката са х-овидни и въпреки това положението й в момента е много по-добро от преди, когато писах в темата. И става точно така, както казват, че към 5-годишна възраст крачетата се оправят.

# 33
  • Мнения: 8
Моето момиченце е на 1г и 10мес. Крачетата и са на хикс от колената надолу. Водих я на ортопед,който каза че няма повод за притеснение. Каза да и направя фотографска снимка у дома до стената и след 6мес. пак такава снимка и отново да я заведа при него. Ортопеда каза че такива деца се наблюдават два пъти годишно.

# 34
  • Мнения: 5 591
На дъщеря ми крачетата и са на хикс от колената надолу.Като бебе носи ортопедични гащички,а след това и колани,защото се установи(след рентгенова снимка),че има дизплазия.
Водили сме я при ортопед и каза,че това може да се оправи.Правя и упражнения на крачетата и я карам да седи по турски по препоръка на лекаря.Сега е на 3,1г.



# 35
  • Мнения: 8
Здравейте! Днес водих малката на друг ортопед, за да чуя второ мнение по въпроса с x-образните и крачета/преди два месеца и половина я бях водила/. Днес ортопеда ме посъветва да и направя снимка и пак да отида при него. От снимката щял да разбере дали ще се налага да и слагат шини на крачетата. Този лекар да ви кажа честно ме разтревожи. В рамките на два месеца и половина заведох детето си на двама различни специалиста и получих коренно различни отговори на моите въпроси. А мислех че като я видят двама лекари ще се почувствам по спокойна за крачетата на дъщеря си.

# 36
  • София
  • Мнения: 7 097
Здравейте! Днес водих малката на друг ортопед, за да чуя второ мнение по въпроса с x-образните и крачета/преди два месеца и половина я бях водила/. Днес ортопеда ме посъветва да и направя снимка и пак да отида при него. От снимката щял да разбере дали ще се налага да и слагат шини на крачетата. Този лекар да ви кажа честно ме разтревожи. В рамките на два месеца и половина заведох детето си на двама различни специалиста и получих коренно различни отговори на моите въпроси. А мислех че като я видят двама лекари ще се почувствам по спокойна за крачетата на дъщеря си.

И на мен ми се вижда крайно това с шините  Thinking Толкова ли е зле детето, че да се налага  Thinking

# 37
  • Мнения: 8
Ходих втори път при лекаря/първия път не носих направление и той ме помоли да занеса/. Обясни ми че трябва да направим снимки на тазобедрената става и друга на колената на детето ми, така ще разбере от къде е изкривяването. Тази седмица ще я заведа.

# 38
  • Мнения: 572
На моя дребосък така му бяха крачетата, даже се чудех дали да не го заведа на ортопед. Това лято обаче дръпна 3-4 см на височина, държах го и често бос и в момента въобще не личи да има крачета на Х. Явно ще се оправи с възрастта.  Peace Пожелавам и на вас да няма нищо притеснително.

# 39
  • Мнения: 133
Ами каза, че това било нормално.Към третата година става по изразено и след петата се оправяло,нищо друго не каза.На моя позната племеничката беще със изразен хикс на краката , много криви,в ученичаска въздраст я записаха на плуване и сега момичето е с много хубаво тяло и прави крака. Споделих го това с ортопеда, но той каза , е това се оправяло от асмо есбе си, а не със спорт.
И моята дъщеричка е така,сега е на 2г, и аз я водих на ортопед,даже ми се скара,каза ми че това е нормално за малките деца,каквито били краката на родителите такива щяло и детето,наследствено е,също ми каза ,че и почти всички малки деца имат ходила като дюстабан,а всъщтност не боло,били им мекички  Heart Eyes

# 40
  • Мнения: 109
Правя и упражнения на крачетата и я карам да седи по турски по препоръка на лекаря.Сега е на 3,1г.

Лава, дъщеря ми е на възрастта на твоята, отдавна съм я научила да седи само по турски на земята, дивани, че даже и на по-широки столове, но моля те да споделиш какви точно упражнения правите? Аз също практикувам (за мой срам не много често) едни напъни на крачетата, разгъване в легнало положение и след баня понякога правя масаж на вътрешната част на бедрата, но душичката ми я е много гъдел и не успявам пълноценно. Предварително ти благодаря!   bouquet За жалост й личи дори през панталони, опира коленете.  Sad Както сподели и Нати, генетичния фактор сигурно влияе, аз също съм с криви крака, но на дъщеря ми са доста по-криви от моите.

# 41
  • Мнения: 90
 Зара, говорила съм с ортопед по въпроса. Той ми обясни следното: към 2 годинка краката на децата се изкривяват силно или на X , или на О. След това постепенно до 5 годинка започват да се прибират, но за целта каза, че трябва да се носят обувки със затворена и твърда пета. Тоест обувката, може и да е отворена отпред, но отзад задължително трябва да е затворена, за да може твърдата пета да придържа и да прибира крачето навътре. Щом лекар ти е казал, че детето няма проблем не се шашкай, пробвай това с обувките, а останалото е въпрос на време.

# 42
  • Мнения: 8
Направих ме снимка на тазобедрената става и на коленената на малката/2г.1м е/. Докторът каза че при колената нещата не са много добри, процентът шанс за оправяне е по- малък, отколкото процентът шанс за влошаване. Следваща стъпки ни изпрати в Горна баня София при професор Владимиров. Той да я видел и той е лекарят, който поставя тези коригиращи шини. Докторът ми обясни, че от 2г.3м. до 2г.6м. е периодът, в който трябва да заведа малката до Г.Баня.

# 43
  • Мнения: 133
Направих ме снимка на тазобедрената става и на коленената на малката/2г.1м е/. Докторът каза че при колената нещата не са много добри, процентът шанс за оправяне е по- малък, отколкото процентът шанс за влошаване. Следваща стъпки ни изпрати в Горна баня София при професор Владимиров. Той да я видел и той е лекарят, който поставя тези коригиращи шини. Докторът ми обясни, че от 2г.3м. до 2г.6м. е периодът, в който трябва да заведа малката до Г.Баня.
Дано пр.Владимиров те успокои с добри новини  Praynig

# 44
  • Мнения: 5 591
Правя и упражнения на крачетата и я карам да седи по турски по препоръка на лекаря.Сега е на 3,1г.

Лава, дъщеря ми е на възрастта на твоята, отдавна съм я научила да седи само по турски на земята, дивани, че даже и на по-широки столове, но моля те да споделиш какви точно упражнения правите? Аз също практикувам (за мой срам не много често) едни напъни на крачетата, разгъване в легнало положение и след баня понякога правя масаж на вътрешната част на бедрата, но душичката ми я е много гъдел и не успявам пълноценно. Предварително ти благодаря!   bouquet

Марлела,упражнението ми го показа професор Владимиров от Горна Баня.Детето ляга  по гръб(крачетата трябва да са отпуснати),с едната ръка хващаш крачето над коляното,а с другата за глезена и завърташ навън и връщаш в изходно положение.Повтаряш колкото пъти ти позволи детето.Аз го правя под формата на игра(иначе си стяга крачетата и не може да правим упражнението).Ляга на леглото и и казвам хайде да броим и така едно,две,три докато стегне крачето ......за съжаление го правим рядко.....Надявам се,че обясних добре  Embarassed
Професора ми обясни,че жилите,които са от вътрешната страна на бедрото са по-развити от тези,които са от външната страна и за да се развият и те трябва да се прави това упражнение по няколко пъти на ден.

# 45
  • Мнения: 109
Лава, много ти благодаря! Да, подобни са упражненията, които и аз правя. Когато извъртам крачетата навън ги сгъвам в коляното. А точно защото вътрешните жили са (цитирам нашата невроложка) като корабни въжета, правя и тези масажи, за да се отпуснат. Чудесно си го обяснила. А аз ще се опитам да направя клипче и да ти покажа, тъкмо ще видиш колко са криви крачетата. До скоро!   bouquet

# 46
  • Мнения: 5 591
Лава, много ти благодаря! Да, подобни са упражненията, които и аз правя. Когато извъртам крачетата навън ги сгъвам в коляното. А точно защото вътрешните жили са (цитирам нашата невроложка) като корабни въжета, правя и тези масажи, за да се отпуснат. Чудесно си го обяснила. А аз ще се опитам да направя клипче и да ти покажа, тъкмо ще видиш колко са криви крачетата. До скоро!   bouquet

Дано се оправят крачетата на децата. Praynig

# 47
  • Мнения: 8
Преди броени дни водих детето си на първия ортопед, при който го бях водила и преди 6 месеца. Съответно носех и двете фотографска снимки на детенцето ми, както доктора ми беше обяснил да направя. Доктора каза да се успокоя, че крачетата към 4-5-тата годинка ще се оправят. И при сравнение на двете снимки се забелязва, че на втората хикса леко е намалял. Дано всичко се оправи!

# 48
  • Мнения: 4
Преди една година, когато дъщеря ми беше на 3 години и половина я заведох в Горна Баня в поликлиниката заради  събрани в колената крачета. Стъпва на вътрешната страна на ходилото. В общи линии ме успокоиха, че е нормално и с израстването проблемът ще отмине. Алексиев беше лекарят. Изписа ми стелки за поддържане на свода. Носихме ги упорито, дори и в къщи в чехлите. След три месеца нови стелки, защото тези омаляха, нов преглед в същата клиника, при друг доктор, пак никакъв проблем, нови стелки. Аз обаче не забелязвам подобрение, напротив сега на 4 година и половина я заведох при друг ортопед, който прави снимка и каза че детето трябва да се следи, тъй като проблемът може и да не се оправи с разтежа. Пак сме със стелки- други, ще започнем и спорт по негова препоръка и след година ще се видим отново с него. Дано сега да има подобрение, разчитам на сторта. Лекарите бъркат понякога, за съжаление и в нашия случай. Имайте предвид.

# 49
  • Мнения: 82
Моите крака са били на Х. Слагали са ми шини, за да ми ги изправят, от които много съм ревала. След няколко такива опита, баща ми се е ядосал и ги изхвърлил. В момента краката са ми нормални.
На дъщеря ми краката също бяха криви, и майка ми ми извади душата да я водя на лекар. Естествено, оказа се, че израства.
А на колко години си била когато са ти слагали тези шини?
Питам защото дъщеря ми е на 10г. и се притеснявам да не съм закъсняла.
Тази седмица ще ходим на ортопед,но дотогава ще се шашкам.
При нея проблема през годините се задълбочи.Мисля ,че тръгна от криво стъпване
с едното краче-на обувките и петите стъпват направо на земята.После малко напълня,
което най-вероятно допринесе още.

Общи условия

Активация на акаунт