Холандска тема - 24

  • 19 875
  • 289
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 7 914
....и аз съм била лесно бебе, ама явно не е наследствено Crazy


не е Mr. Green аз била ревливо и щуро бебе....ама не чаааак толкова Joy

# 241
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Рецепти? Не знам дали има. Майка ми е последното нещо за отглеждане на деца по дадени правила. Ама съм станала човек  Wink

Иначе според мен това с ранното ставане е в следствие на ранното лягане при децата тук ( не знам кога со лягат вашите), но аз като дете в 23 започвах да живея  Wink

# 242
  • Мнения: 208
Здравейте и извинявайте, че нахлувам в темичката ви, но сме в големи размишлния със съпруга ми. Предлагат му работа в Амстердам за около 2500 евро - нето + някакви разходи за транспорт. Много се чудим дали ще можем да се оправяме с тези пари... Аз не вярвам да си намеря работа докато не науча езика, а и ще гледам малкия още известно време. Моля ви за малко помощ!!!  Praynig
1. Гледам че за по- малко от 1000 евро май апартамент не се намира? Така ли е?
2. Колко струва детската градина?
3. На училище се тръгва на 4, така ли? То безплатно ли е?

Бихте ли ми дали добър сайт, където да потърся апартамент под наем?

Що за град е Амстердам? Добре ли е за деца? Има ли смисъл да търсим някой по- малък град и мъжа ми да пътува на работа, в името на това да има детето къде да играе и да плащаме по - малко наем?
 
В голяма дилема сме дали да заминем. Отдавна си го бяхме поставили за цел, но докато се отвори възможност тук се уредихме добре (доколкото това е възможноа за БГ). Имаме жилище, кола, излизаме често, пътуваме... Дали в Холандия ще можем да си позволим това?
Мерси много за помощта ви предварително!   bouquet

# 243
  • Мнения: 1 550
banditka, 2500? нето е много добра заплата, при положение че средната работна работна заплата на страната е 1800?. Трима души спокойно може да живеете с тази заплата. Съпругът ти ще получава и детски (не са много... Rolling Eyes)
В Амстердам жилищата са скъпи (под наем или ипотека), но има градчета/села, които са на близо (10/15 мин с влак). Там наемите са приемливи и поне може да си намете по- голяма къща.
Амстердам е страхотен град (лично мнение), но ако не знаеш кои са хубавите квартали може да попаднете...хм, в не толкова добър квартал. Отделно, че жилищата не са по- големи от 50- 70 кв.м. Детските градини са много скъпи и няма места Rolling Eyes Училищата са безплатни и децата се записват колкото е възможно по- рано. Занималнята се заплаща, ако детето ходи на такава.
Ето един сайт за да се ориентирате за цените на наемите. Близки селища до Амстердам са Amsterveen, Zaandam, Diemen, Weesp, Hoofddorp и тн.
В Холандия разстоянията са малки и е нещо нормално да се живее на едно място, да се работи на второ и да се спортува, примерно на трето. Така, че вие преценете коя опция ви допада.
Успех каквото и да решите  bouquet

# 244
  • Мнения: 581
Здравейте момичета, сестра ми е тук и не остава време за форума покрай разходките.

Миленски - Виктор ходи от един месец на занималнята и СТРАШНО му харесва. Пырвият пыт беше рев голиям, НО не защото не искаше да ме пуска, а защото си мислеше че си трыгвам и искам да го взема с мен Joy. Едвам го успокоих, че той си остава да си играе при децата,  само аз си отивам. нямаше тырпение да ми каже чао и да продылжи с играта. Оттогава е все така, то даже обидно да ти стане  х ех ехе Joy с каква лекота ме прежалва за 5 сек и хуква след децата и учителките.
red-girl -  на нас ни бяха казалаи 800мл мляко на ден до 1 год, твырдата храна е като допылнение на млякото. След една година се намалява количеството постепенно, за сметка на увеличаване на твырдата храна.
banditka - а вие сигурни ли сте че става выпрос за нето, а не за бруто. Ако мыжыт ти получи статут на "високо квалифициран специалист" имате и голямо данычно облекчение, затова е важно да знаете как са ви изчислявали заплатата и с какви даныци.
Аз лично предпочитам не големите градове за живеене, а по-малките. Градините са много скыпи и някаква част се врыща от даныците само ако и двамата родители работят ( известна част се плаща и от работодателя). Училището е безплатно. Ако това е нето, заплатата е ОК, но винаги в началото има много разходи, и не е сигурно дали веднага качеството ви на живот би било по-добро от това в БГ. В дылгосрочен план, вече е по-различно.

# 245
  • Мнения: 1 559
Рецепти? Не знам дали има. Майка ми е последното нещо за отглеждане на деца по дадени правила. Ама съм станала човек  Wink

Иначе според мен това с ранното ставане е в следствие на ранното лягане при децата тук ( не знам кога со лягат вашите), но аз като дете в 23 започвах да живея  Wink

И мойто ляга около 22.30-23.00,но пак се буди посред нощ,и става рано,рано. ooooh!..Според мен си е до детето..на мен звяр се е паднал в това отношение #2gunfire.Все си казвам,че като тръгне на училище може би ще го израстне newsm78...поне това будене посред нощ Thinking,че то най дразни.

# 246
  • Мнения: 1 132
Привет банда.
Мегън, ти още ли си 2в1? Аз викам вече с бебе ще се похвалиш.
Ние с мъжа ми сме били палави деца и ни се е паднало умножено по 2.  Mr. Green За секунда не спира. Ляга в 21-21.30, но и в 23 да легне, пак става в 6  Tired .
Пясъка ни е преместен в двора и Софи няма прибиране вкъщи. Търкаля се, сипва си на главата, яде- а бе голям кеф. Да не говорим,че и половината деца от улицата са там, тъкмо да го утъпкат преди да наредят полочките.  Wink А такива неща разправят, забавлявам се от сърце. Софи пък си играе само с момченца, на момичетата-грам внимание.
Милена,оправихте ли се?

# 247
  • Мнения: 1 132
Да си допиша, че се скапа вещо нета  Simple Smile Не съм доволна от уайърлеса на @Home.  #Cussing out
Милика, що толкова малко при мама и тате?  Мда, за да се видиш качествено с приятелки, без мъж най-добре. Моя като го взема с мен и не ми дава думата, че и на тях.  Mr. Green
Илче, браво на малкия.  Laughing
Уфф, още не съм избрала личен лекар.  Ще се срещам с едни девойки, дето огранизират Girl`s night веднъж месечно и разни други срещички де, та май тях ще подпитам.  Бях се запътила да гледам с тях Секс & дъ Сити, но точно тога любимия е в командировка и няма кой да гледа Бофка. Confused
Лек дем!

# 248
  • Мнения: 208
Милен@, Илче - искрено ви благодаря за отговорите!   bouquet

Заплатата е нето, но не са сигурни дали ще е толкова, защото ми обясняват, че за българи не могат да уредят статут на "високо квалифициран специалист", защото тогава трябвало да му дадат "residence", а пък за българи не трябвало "residence"...   Shocked Нещо май и те не знаят какво говорят! Но нали и ние хем сме в ЕС, хем не съсвсем ...

Мерси за споменатите места в близост до Амстердам, но нещо пак под 1200 евро няма варианти....  newsm78  Сигурно трябва още малко по- долече да отида....

А на колко години се тръгва на училище?

Искам да попитам и ползвате ли кола? С малко дете не си представям без кола... Скъпо ли излиза (гражданска, данъци...)? А и единствения вариант за пестене ми се струва това да се пазарува в големи вериги тип Метро по много - за което трябва кола....

Извинявайте, че ви засипвам с толкова много въпроси, но трябва да решим до петък и не съм на себе си....  Confused 

# 249
  • Мнения: 1 550
banditka, има доста българи със статут на 'висококвалифициран специалист', така че не е проблем да се дойде с такъв статут. Още повече че плащат и 30% данъци, като за сравнение на останалите данъците им достигат и до 50%.
С кола в посока Амстердам е трудно заради задръстванията, но за почивните дни е идеалния вариант. Аз съм на 18 км от Амстердам и сутрин 1 час и 1/2 не ми е достатъчен да стигна до Амстердам ooooh! През останалото време са ни необходими 15 мин до Амстердам и не-знам-си-колко време във Амстердам Crazy Отделно за паркинг в Амстердам се плаща ужасно много  Money За това и 5 години се возих на влак като куфар Rolling Eyes
Виж какви са наемите и на апартаменти- достатъчно е да си намерите жилище за в началото и след това може да си търсите и друго. Има различни данъчни облекчения и добавки за наеми, но не съм запозната подробно с тях. Определящ е годишният доход, разбира се и в каква категория ще попаднете.
Децата започват на 4 години училище.
Има нещо като Метро, но и за там ти трябва карта. Но има други евтини магазини, а и тук в много отношения е по- евтино от БГ Wink

Ще си дописвам след малко Hug

# 250
  • Мнения: 1 550
Мопси,  Hug ние сме добре. Алекс го заведох вчера след обяд на училище. Температурата спадна и само понеделник беше болен.
Какви са тия девойки дето организират срещи? Като квартален клуб ли е нещо Thinking Във всеки случай си си намерила дружки Wink

Илче, наш Алекс не му понесе спеелзалата, но на училище много обича да ходи. Дори в сряда и петък следобед, когато няма училище той пак иска да ходи на училище. За мен е облекчение, че толкова му харесва. Аз имах разни притеснения, че на 4 години са още малки и т.н. от този род. Но сега се успокоих.
Радвай се, че на Виктор му харесва. Така го оставяш със спокойното съзнание, че на него му е забавно и интересно там.
Весел престой на сестра ти и дано случите на време Hug

Меги, как сте? Сега като се роди бебка Елисе може да се кротне Hug

Звезди, ние на 28/06 пристигаме във Варна и ако искаш може да се видим. Ще пуснем децата да си играят, докато пием кафе. За Ерик не се бой, Алекс е много грижовен към по- малките Wink

От мен лек ден Hug

# 251
  • Мнения: 107
banditka, доколкото съм запозната данъците за кола тук са доста високи,много наши познати си купуват кола от тук и ги пращат в бг да ги регистрират. И наче по закон мисля,че имаш 2мес. след като се регистрираш тук да регистрираш и колата си,но досега никой не ми е казал ,че има проблем с бг регистрация

# 252
  • Мнения: 107
Забравих да питам има ли мами,които работят или всички се занимават с отглейждането на децата?

# 253
  • Мнения: 1 132
Искам и аз да ходя във Варнаааа, морето, сините вълни.  Heart Eyes Любимият град ми е това. Добре, че братовчед ми ще става заврян зет там, та може да се облажим с някое гости.
Милена, разни женки  Wink , живущи в Еншхеде се организират няколко пъти месечно да се виждат- сами, с мъже, с деца, ходят заедно на театър, кино. Има холандки и чужденки, работещи, домакини, работещи над себе си полудомакини (като мен)  Mr. Green . Нали никой не познавам тук, та реших сама да си потърся приятели, вместо да седя и да мрънкам. То на дърти години приятелство по-трудно се завръзва, но пък иначе всеки ден само с половинката ще вземем да си омръзнем  Wink . Сега си правим план за месеца кой кога и къде ще ходи и кой ще бейбиситърства.
Мегън, ти реши ли дали ще искаш епидурална? Голямо бебче по-лесно се гледа, пък и веднъж като е излезнало голямо, и второто ще мине.  Mr. Green С ехограф ли те гледаха или на око и с опипване определиха? Май акушерките са по-точни от ехографа понякога.  Thinking
Хайде, отивам да си търся кантара (което е свързано с разопаковане на кашони  Sick ), че съм почнала звездната диета (90 дни). Вече успявам да си закопчея дънките, с които тръгнах преди  месец за Бг. Ама то там  не спрях да ям. И България е залята от безвкусни зеленчуци, български домати със свещ да търсиш.  Дано август поне да има. Аз съм направо пристрастена към доматите.
За тези дето са решили да се местят-ако искате минимум 3 месеца от живота ви да минат в опаковане, разопаковане и търсене на чифт чорапи, гащи, тиган или кантар- местете се.  Mr. Green От тук насетне ще се преместя само в Куба или ... Варна   Wink
Карилуис в България ли е?

# 254
  • Мнения: 1 550
Искам и аз да ходя във Варнаааа, морето, сините вълни.  Heart Eyes Любимият град ми е това. Добре, че братовчед ми ще става заврян зет там, та може да се облажим с някое гости.
Joy Joy Joy  Hug

Общи условия

Активация на акаунт