Примерна схема на захранване (7)

  • 53 526
  • 599
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 6 443
Рапично олио от 8 м. Rolling Eyes А като го има в пюретата? Ето примерно както захраних с картофено на семпер в него има рапично олио а пише, че е от 4-я месец. newsm78
Аз картофа го давам 7-ми ден. Мисля и утре само картоф и после да добавям по една лъжичка тиква.
На Хип има пюрета за сле 4- месец със сметана и пълномаслено мляко.Все пак всичко си е търговия и от нас зависи да четем етикетите и да се информираме. Peace

# 511
  • Мнения: 1 199
Заек, благодаря! Ох, много ми се щеше да му давам само био, ама вероятно всички био картофи които се продават са застояли и вече зелени.

# 512
  • Мнения: 114
Здравейте,момечета!имам въпрос:започнах захранването от 4-я месец,изредили сме доста зеленчуци,от няколко дни му давам "различни зеленчуци" на хип!Храним се:6часа- 150мл.АМ, 10ч.- 150мл.АМ, 13ч.- зеленчуковото пюре-190гр., и в 14.30 той пак е гладен и иска мляко, и след това до вечерта имаме още 2 хранения по 150мл. АМ!
Възможно ли е да не го засища това пюре?

Последна редакция: чт, 26 юни 2008, 08:38 от doretoo

# 513
  • Мнения: 313
Да, възможно е - виж колко калории пише , че съдържа. От друга страна стомаха може да не го усвоява изцяло и да си остава гладно детето.

# 514
  • Мнения: 1 449
От кога мога да включа спанак?

Спанак
- може след 8 м.
- най-добре 10 м.
- алерген (в тази категория са другите зелени листни зеленчуци – лапад, коприва и пр.)
- високоцелулозен (термично обработеният спанак има 3-4 пъти повече фибри от пресния)
- добър витаминен и минерален състав в детското хранене (витамин А, калций, желязо и др.)
- нитрати (един от най-нитратните зеленчуци)
- съдържа добро количество желязо (въпреки историята за сгрешената запетая е добър източник на желязо, но то е слабоусвояемо заради целулозата и оксаловата киселина)

Спанакът е трудносмилаем и се препоръчва на по-късен етап, около 10 м. в общия случай или 12 м. при дечица с чувствителен стомах. Може и малко по-рано от пюре, тъй като в този слуачй е доста малко количество (не е толкова тежък за стомахчето) и от бебешки храна (заради нитратите).

# 515
  • Мнения: 1 449
мисля да дам утре пуйка с тиква като първо месо.
колко време да го давам това пюре (лекарката каза всеки ден) и може ли после да мина директно на телешко, а пилешкото да е след това

Ред на въвеждане на месото
В повечето схеми на захранване няма изрична препоръка за реда на въвеждане на основните видове месо. Достатъчно е първите 2-3 вида месо да отговарят на 2 условия:
- крехко
- без мазнини
Такива могат да бъдат птичето (пиле или пуйка), телешкото, агнешкото, заешкото (макар че рядко се среща в схемите).
Не е задължително да се изредят всички видове „бели” меса, преди да се предложи телешко.

В някои схеми се започва с птиче месо, телешкото традиционно е втори вид месо.
В други схеми се започва с телешко като първи вид месо.

Време за въвеждане
Първото месо се дава всеки ден, както при всяка нова храна постепенно се увеличава дозата. След това се редува през ден с постно пюре или се предлага всеки ден месо от 8-12 м. нататък в зависимост от местните препоръки и педиатричната школа.
Между първото и второто месо е добре да има около 2 седмици.
С втория вид месо се захранва пак постепенно – целта е да се проследи алергична реакция и да привикне стомахчето към различен вид месо (конкретно телешкото е по-трудносмилаемо). Иначе като вид храна се счита за въведено.

При започване на захранването, колко време е подходящо да се предлага една и съща храна (аз започнах с пюре от тиква+картоф), преди да се смени с нов вид?

Време за въвеждане на нов зеленчук:
- за първи зеленчук: 7 дни, може 10 дни
- за първите 2-3 вида зеленчуци: най-добре 5 дни
- по принцип 3-5 дни

За първата твърда храна изобщо може да се предвидят повече дни – нежното стомахчето трябва да свикне с една напълно различна субстанция от кърмата, да я приеме, да я обработва правилно и съответно да се избегнат обичайните проблеми при захранване като запек, подуване на стомахчето и т.н. Това е също период на адаптация на вкуса на детенцето към нещо непознато.

За видовете или типовете храна (зеленчуците като вид храна, плодовете като вид храна, кашата като вид храна и т.н.) е добре да се въвежда серия от няколко зеленчука, няколко плодове и пр. през период от 2-4 седмици.

# 516
  • Мнения: 277
мерси, косе, и аз си мислех нещо такова, сега съм по - уверена. пуйка съм заредила доста, м/увременно ще вкарам явно пащърнака м/у двете меса

# 517
  • София
  • Мнения: 1 546
Рапично олио от 8 м. Rolling Eyes А като го има в пюретата? Ето примерно както захраних с картофено на семпер в него има рапично олио а пише, че е от 4-я месец. newsm78
Аз картофа го давам 7-ми ден. Мисля и утре само картоф и после да добавям по една лъжичка тиква.
На Хип има пюрета за сле 4- месец със сметана и пълномаслено мляко.Все пак всичко си е търговия и от нас зависи да четем етикетите и да се информираме. Peace
Само не разбрах сега това трябва ли да ме притеснява или не.  Rolling Eyes

# 518
  • Мнения: 1 199
Момичета, да ви питам като не се препоръчва преди годинката да се яде обикновено млако, защо за млечните продукти като сирене например да се смята че са ок?

# 519
  • Мнения: 154
Момичета, да ви питам като не се препоръчва преди годинката да се яде обикновено млако, защо за млечните продукти като сирене например да се смята че са ок?
наколко лекари ми казаха че ако няма наследствена обремененост от алергии мога вече да давам кисело мляко и киселите да ги правя с прясно.
Още не съм почнала но мисля 6 мес да почна,пък ще видим не съм решила още,.

# 520
  • Мнения: 527
На Хип има пюрета за сле 4- месец със сметана и пълномаслено мляко.Все пак всичко си е търговия и от нас зависи да четем етикетите и да се информираме. Peace
Само не разбрах сега това трябва ли да ме притеснява или не.  Rolling Eyes
[/quote]
Рапичното олио не е проблем,но като за начало предпочитай чисти пюрета PeaceИначе сметана и пълномалсено мляко не давай ,поне до към 10,11 месец .

# 521
  • Мнения: 6 443
Момичета, да ви питам като не се препоръчва преди годинката да се яде обикновено млако, защо за млечните продукти като сирене например да се смята че са ок?
Защото в сиренето,кашкавалът белтъкът на киселото мляко е пресечен и не е толкова агресивен,колкото този в прясното и киселото мляко  Peace

# 522
  • Мнения: 3 157
Здравейте,към тези които дават йогурти-по кое време на деня ги предлагате-за закуска или следобед?И прибавяте ли нещо към тях-например сухар или бисквити/бишкоти?
 Аз днес за пръв път взех на Хумана бананов йогурт и се чудя колко често и как да го давам.При вас как е?

# 523
  • София
  • Мнения: 51
Здравейте и аз имам въпросче какво давате за вечеря аз дадох супичка  само ,че няма ли да и стане много месо за деня на обяд пак е яла месно пюре.И след обяд давам само каша с плод кисело мляко с бисквити и дадох тя не иска да яде какво друго мога да дам.Мерси предварително

# 524
  • Мнения: 112
С какъв плод е подходящо да комбинирам  вишни?  newsm78 Самостоятелно ми се струва, че са доста кисели!

Общи условия

Активация на акаунт