Майчинството - счетоводно - 10

  • 103 913
  • 1 472
  •   1
Отговори
# 420
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
Лекарят наистина няма как да промени датата на термина, след като тя се въвежда във всеки амбулаторен лист за преглед (а те се отчитат всеки месец в Здравна каса). Вариантът е само с по-късно издаване на болничен, което не нарушава никакви наредби.
Според мен, най-добре е да си "вържеш гащите" с едно запитване до НОИ - писмено или на място, нещо мнението на счетоводителката ви не ми звучи меродавно в случая.

# 421
  • Мнения: 24 467
Пак пиши! Кажи за резултати!
Дано не ти правят проблеми, поне нормативно не следва да ти създават такива, като при нашата служителка.

# 422
  • Мнения: 682
Judy, gargamela, благодарности!  Hug

# 423
# 424
  • Мнения: 89
знае ли някой дали, ако по време на майчинство осигурителният доход се промени, обезщетението за оставащите месеци трябва да се преизчисли на базата на новия? благодаря

# 425
  • Мнения: 24 467
Как и на какво основание по време на майчинството ти при теб се е променил осигурителния доход?

# 426
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
знае ли някой дали, ако по време на майчинство осигурителният доход се промени, обезщетението за оставащите месеци трябва да се преизчисли на базата на новия? благодаря

Няма как да ви се промени осигурителния доход, защото вие не се осигурявате за този вид риск през периода на отпуска

# 427
  • Мнения: 89
увеличиха максималния осиг. доход от януари 2008, което ме засяга

знае ли някой дали, ако по време на майчинство осигурителният доход се промени, обезщетението за оставащите месеци трябва да се преизчисли на базата на новия? благодаря

Няма как да ви се промени осигурителния доход, защото вие не се осигурявате за този вид риск през периода на отпуска

# 428
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
увеличиха максималния осиг. доход от януари 2008, което ме засяга

знае ли някой дали, ако по време на майчинство осигурителният доход се промени, обезщетението за оставащите месеци трябва да се преизчисли на базата на новия? благодаря

Няма как да ви се промени осигурителния доход, защото вие не се осигурявате за този вид риск през периода на отпуска

Засяга ви само ако се осигурявате през този период, ако сте в отпуск за бременност и раждане не ви засяга

# 429
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Спешно:

Искам да прекъсна отпуска за отглеждане на дете до 2 год. възраст /след 315-дни/ и да си пусна платения годишен отпуск, който по принцип мога да ползвам лятото.
Освен Приложение 12 към чл. 14, ал. 1 за промяна на обстоятелствата са поискали още два документа - декларация, че никой друг не ползва майчинство и детето не е в соц. заведение и молба да ми се изплаща за периода на отпуска 50 % от майчинството.
Откъде мога да ги изтегля?
Имам на разположение половин час, моля, помагайте Praynig!

# 430
  • София
  • Мнения: 1 338
Здравейте, мами Hug

Имам едно питане към вас.. Значи последния ми болничен беше за периода 12.05.-31.05. Следващия трябва да е 01.06.-20.06., но доки го е объркала и ще го пусне за 31.05.-19.06. Има ли някакъв проблем? newsm78 Мъжо ми каза, че проблем нямало само ще ми го изплатят 2-рия с 1 ден по-малко.. Вие какво ще кажете?

# 431
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Спешно:

Искам да прекъсна отпуска за отглеждане на дете до 2 год. възраст /след 315-дни/ и да си пусна платения годишен отпуск, който по принцип мога да ползвам лятото.
Освен Приложение 12 към чл. 14, ал. 1 за промяна на обстоятелствата са поискали още два документа - декларация, че никой друг не ползва майчинство и детето не е в соц. заведение и молба да ми се изплаща за периода на отпуска 50 % от майчинството.
Откъде мога да ги изтегля?
Имам на разположение половин час, моля, помагайте Praynig!

Приложение № 4 към чл. 5

ДО
ДИРЕКТОРА НА РАЙОННОТО/СТОЛИЧНОТО
УПРАВЛЕНИЕ “СОЦИАЛНО ОСИГУРЯВАНЕ”
ГР. …………………………………………………….


МОЛБА - ДЕКЛАРАЦИЯ
за
изплащане на парично обезщетение
за отглеждане на малко дете на основание чл. 54 от КСО


От ...
(име, презиме и фамилия на лицето)
ЕГН/ЛНЧ ....................................................,
адрес за кореспонденция...
...
(град/село, ПК, община, област, улица, №, ж.к., бл., ет., ап.)
телефон ...................................
осигурен при осигурител/като самоосигуряващо се лице ......................................................................
...
(наименование на осигурителя / посочване на дейността като самоосигуряващо се лице)


ГОСПОДИН (ГОСПОЖО) ДИРЕКТОР,

Моля в качеството ми на ...
(майка/баща/осиновител/настойник)
да ми бъде отпуснато парично обезщетение за отглеждане на малко дете, считано от .......... 20.... г.

Декларирам следните обстоятелства:
1.Осигурен/а съм по безсрочно/срочно правоотношение до .................................... 20 ... г.
2.Осигурен/а съм като самоосигуряващо се лице с безсрочна/срочна регистрация до ........................... 20... г. Към датата, от която искам да ми бъде отпуснато обезщетението - ...............20.....г. съм осигурен/а за съответния риск – да/не (ненужното се зачертава) и имам 6 месеца осигурителен стаж като осигурен/а за всички осигурени рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица, за всички осигурени социални рискове без безработица – да/не (ненужното се зачертава).
Към ден .......... месец ........... година ............. придобивам изискуемия се стаж.
(данните се попълват, когато осигурителният стаж се придобива през периода, за който се иска отпускане на обезщетение)
3.Детето ..., родено на
(име, презиме и фамилия на детето)
................... 20... г. е живо и е .............................................................. дете.
(първо, второ, трето, четвърто и т.н.)
4.Детето не е дадено за осиновяване.
5.Детето не е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка.
6.Детето не се отглежда от безработно лице по програмата “В подкрепа на майчинството”.
7.Детето не е настанено за отглеждане в семейство на роднини или близки или в приемно семейство по реда на чл. 26, ал. 1 от Закона за закрила на детето.
8.Не съм лишен/а от родителски права и родителските ми права не са ограничени.
9.Не ползвам отпуск за отглеждане на малко дете и не съм дал/а съгласие за ползване на този отпуск от някое от лица по чл. 164, ал. 3 от КТ (баща, баба или дядо).
10.През периода на отглеждане на детето продължавам да упражнявам трудова дейност като самоосигуряващо се лице и не съм дал/а съгласие детето ми да се отглежда от някое от лицата по чл. 164, ал. 3 от КТ (баща, баба или дядо).

Забележка: Там, където е необходимо, се попълват съответните данни.


Прилагам следните документи:
1.Оригинал (за справка) и копие от удостоверението за раждане на детето – за самоосигуряващо се лице.
2.Заверено от осигурителя копие от удостоверението за раждане на детето – за осигурено лице.
3.Копие от препис-извлечение от акта за смърт на майката в случаите по чл. 54, ал. 2 от КСО.
4.Копие от акта на кмета на общината или на определено от него длъжностно лице за назначаване на настойник.
5.Декларация за изплащане на обезщетението, приложение № 7 към чл. 8 от наредбата.
6.Други документи...

Забележка: С ограждане на съответната цифра се отбелязва  кои от изброените документи са приложени.

ИЗВЕСТНО МИ Е, ЧЕ:
В 7-дневен срок от промяна в декларираните обстоятелства се задължавам да подам декларация за промяната. Ако не изпълня това задължение, извършвам административно нарушение, за което нося административнонаказателна отговорност по реда на чл. 349 от КСО.
Следва да възстановя неправомерно полученото обезщетение по моя вина заедно с дължимата лихва съгласно чл. 114, ал. 1 от КСО.
За деклариране на неверни данни нося наказателна отговорност по чл. 313 от Наказателния кодекс.

Дата .......................................                                     Подпис: ..................................
гр. (с.) ....................................


Данни от осигурителя:
1. Към деня, от който се иска изплащане на обезщетението, лицето е осигурено за съответния риск да/не; (ненужното се зачертава)
2. Към деня, от който се иска изплащане на обезщетението, лицето има  6 месеца осигурителен стаж като осигурено за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица, за всички осигурени социални рискове без безработица - да/не; (ненужното се зачертава)
3. Към ден ............... месец ................. година ................ лицето придобива изискуемия се стаж  за изплащане на обезщетението.
(данните се попълват, когато лицето придобива осигурителния стаж преди изтичане периода на разрешения отпуск за отглеждане на малко дете)


Дата .......................................            ...........................................................
гр. (с.) ....................................            (име, фамилия, подпис и печат)


А за декларация можете да използвате част от този текс:

ГОСПОДИН (ГОСПОЖО) ДИРЕКТОР,

Моля в качеството ми на ...
(майка/баща/баба/дядо/осиновител/настойник)
да ми бъде отпуснато парично обезщетение за бременност и раждане, считано от .................. 20....г.

Декларирам следните обстоятелства:
1.Осигурен/а съм по безсрочно/срочно правоотношение до .......................................... 20... г.
2.Осигурен/а съм като самоосигуряващо се лице с безсрочна/срочна регистрация до ........................... 20... г. Към датата, от която искам да ми бъде отпуснато обезщетението - ............... 20.... г., съм осигурен (а) за съответния риск – да/не (ненужното се зачертава) и имам 6 месеца осигурителен стаж като осигурен/а за всички осигурени рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица, за всички осигурени социални рискове без безработица – да/не (ненужното се зачертава).
Към ден .......... месец ........... година ............. придобивам изискуемия се стаж.
(данните се попълват, когато осигурителният стаж се придобива през периода, за който се иска отпускане на обезщетение)
3.Правоотношението/осигуряването ми е прекратено, считано от .................... 20.....г.
4.Детето ......................................................................................, родено на ............. 20... г. е живо
(име, презиме и фамилия на детето)
и е ............................................................... дете.
(първо, второ, трето, четвърто и т.н.)
1.Детето не е дадено за осиновяване.
2.Детето не е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка.
3.Детето не е настанено за отглеждане в семейство на роднини или близки или в приемно семейство по реда на чл. 26, ал. 1 от Закона за закрила на детето.
4.Не съм лишен (а) от родителски права и родителските ми права не са ограничени.
5.Ползвам отпуск за раждане по чл. 45, ал. 1, т. 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските, считано от ...................... 20....г.

# 432
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Здравейте, мами Hug

Имам едно питане към вас.. Значи последния ми болничен беше за периода 12.05.-31.05. Следващия трябва да е 01.06.-20.06., но доки го е объркала и ще го пусне за 31.05.-19.06. Има ли някакъв проблем? newsm78 Мъжо ми каза, че проблем нямало само ще ми го изплатят 2-рия с 1 ден по-малко.. Вие какво ще кажете?

С една и съща диагноза ли са двата болнични листа?

# 433
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
  bouquet  bouquet  bouquet

Дейзи, златна си Peace!!!

# 434
  • София
  • Мнения: 1 338
Здравейте, мами Hug

Имам едно питане към вас.. Значи последния ми болничен беше за периода 12.05.-31.05. Следващия трябва да е 01.06.-20.06., но доки го е объркала и ще го пусне за 31.05.-19.06. Има ли някакъв проблем? newsm78 Мъжо ми каза, че проблем нямало само ще ми го изплатят 2-рия с 1 ден по-малко.. Вие какво ще кажете?

С една и съща диагноза ли са двата болнични листа?
Да

Общи условия

Активация на акаунт