Мнения за 125 СОУ "Боян Пенев", Младост 1

  • 119 871
  • 1 037
  •   1
Отговори
# 900
  • София, Младост 3
  • Мнения: 410
Трапа, това което споделяш е много жалко. От кого срещат отпор активните представители? От Ръководството на училището, или от други представители? Наистина е трудно да се промени мисленето, или по-точно липсата на такова...

Не смятам себе си за хейтър, но в последните два дни чух тъкмо от двама различни представители на УН по два различни въпроса репликата „Нищо не мога да направя”.   Shocked Права съм да се възмущавам срещу такава реплика! Не е вярно, че не може да се направи нищо. Най-малкото, ако дружеството не може / не иска / няма желаещи да опитат да направят нещо, се закрива по съответния ред и оставаме без настоятелство. След като нищо не могат да направят! Outta Joint Не съм запозната със закона, но не мисля, че УН е задължителен елемент. По-скоро е препоръчителен. Кво толкова че ще се загубят няколко хиляди лева годишно в допълнение към бюджета на училището... вече съвсем не съм убедена, че ще се събират толкова, де. Хората са огорчени и някои  споделиха, че няма да плащат от догодина. Но това е друга тема. 

А иначе конструктивно по въпроса Какво може да се направи:  Целта на УН далеч не е само и единствено управление на дарените средства. УН, според мен, е свързващото звено между ръководството на училището и родителите. Трапа, не разбирам защо се изживявате като някакви самотни бегачи на дълго разстояние. Ми вие не са сами! УН разполага с огромен, богат актив – родителите. Но за да ти се помогне, трябва първо да поискаш помощ. Ти някога поиска ли съдействие/помощ за нещо от родителите на вашия клас? Мислиш, че всички щяха да откажат? Ето защо в УН трябва да членуват лидери – хора инициативни, иновативни, които умеят да вдъхновяват другите, да водят преговори, да изразяват и отстояват мнение, дори когато то е различно от мнозинството. И нещо много важно: членовете и представителите трябва да се конституират като независими от ръководството на училището. Да, чудесно е да има разбирателство, да се работи в дух на сътрудничество за благото на училището и децата (сигурна съм, че всички родители това искат), НОО... да се съобразяват и с интересите на родителите.  Как? Като ги питате, като искате мнението им, и накрая, като твърдо заявите пред ръковдството родителското одобрение или неодобрение по дадения въпрос. Ама нямало механизми (чух също в разговора си с УН член) ... Ми измислете! Нали затова сте там! Средства за комуникация и инструменти за управление на комуникационни процеси през 21 век дал Господ много. Така ги виждам аз нещата... (мога и още да философствам, ама дълго стана май).  Rolling Eyes

# 901
  • Мнения: 2 298
pilence_74, дълго, но изключително точно казано! Много може да се направи, стига да има воля за това!   bouquet

Хората, които имат и отстояват мнение, или задават уж неудобните въпроси, НЕ СА хейтъри!

# 902
  • Мнения: 390
pilence_74, съвсем не съм упрекнала някого конкретно в хейтърство, но тук във форума си личат и такива настроения. Пак няма да споменавам. Може би аз така усещам

Въобще не се изживявам като самотен бегач, освен това вече не се опитвам да "бягам". Да, когато си имаме проблем в класа, си търсим съдействието помежду си. И си се справяме някак си. Лидери по принцип има много рядко и много малко.

УН СЪВСЕМ не само управлява дарените средства. Най-голям негативицъм срещу УН се събра с тези униформи.
УН разполага с огромен, богат актив от хора,  които в по-голямата си част е проформа. Там на списък. Ето това казвам. И заради това там има много малко лидери, както ги наричаш. "Ама нямало механизми (чух също в разговора си с УН член) ... Ми измислете! Нали затова сте там!".
Не знам дали си знаете вашите настоятели. Ако не ги знаете или не ви харесват, сменете ги с работещи хора. Това казвам. Ти сам/а казваш "измислете". Така прехвърляме топката на другите.

Опитах се да си обясня позицията, че като хулим някого или някаква организация, че не работи - ами сменят се хората, за да работят. Не си изливаме просто укорите ей така.

Иначе принципно си права за това:

...
А иначе конструктивно по въпроса Какво може да се направи:  Целта на УН далеч не е само и единствено управление на дарените средства. УН, според мен, е свързващото звено между ръководството на училището и родителите. Трапа, не разбирам защо се изживявате като някакви самотни бегачи на дълго разстояние. Ми вие не са сами! УН разполага с огромен, богат актив – родителите. Но за да ти се помогне, трябва първо да поискаш помощ. Ти някога поиска ли съдействие/помощ за нещо от родителите на вашия клас? Мислиш, че всички щяха да откажат? Ето защо в УН трябва да членуват лидери – хора инициативни, иновативни, които умеят да вдъхновяват другите, да водят преговори, да изразяват и отстояват мнение, дори когато то е различно от мнозинството. И нещо много важно: членовете и представителите трябва да се конституират като независими от ръководството на училището. Да, чудесно е да има разбирателство, да се работи в дух на сътрудничество за благото на училището и децата (сигурна съм, че всички родители това искат), НОО... да се съобразяват и с интересите на родителите.  Как? Като ги питате, като искате мнението им, и накрая, като твърдо заявите пред ръковдството родителското одобрение или неодобрение по дадения въпрос.  Rolling Eyes

Да, членовете ТРЯБВА да защитават интересите на родителите и децата пред ръководството и заедно да вършат работа.

# 903
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501
Проблемът с УН е и че хората не членуват де юре в него. Май ставам досадна, но това е ЮЛНЦ. Не може просто някой да се посочва от определен клас. Тр да има заявление за членство, членски внос, ангажираност и т.н.

Преди малко разговарях с РИО. Д-ката отказвала да уведоми родителите за спиране на изпълнението, з била отправила запитване до съда, дали това е така. Съдът на запитвания не отговаря  Grinning. Не знам дали поради тежко невежество, обикновен инат, потрес, че някой се опитва да действа по установения ред или всичко това и още накуп, но нещата загрубяват.

# 904
  • Мнения: 390
Проблемът с УН е и че хората не членуват де юре в него. Май ставам досадна, но това е ЮЛНЦ. Не може просто някой да се посочва от определен клас. Тр да има заявление за членство, членски внос, ангажираност и т.н.

.....

Еее, на едно мнение сме.
Така е, само дето де факто е друго. УВИ. А повечето от тези, дето са записани де юре, дори не знаят какви задължения и права имат. И затова системата не работи. А много от тези, които могат и знаят, казват "не ме занимавайте с глупости. Имам си достатъчно ангажименти." После си изливаме гнева върху малкото, които могат-немогат, знаят-незнаят, се опитват нещичко да сътворят.
И аз май ставам досадна.

# 905
  • Мнения: 2 298
мама САННЯ, от бездействието/отказа на директорката потенциално губещи са неинформираните родители, училищното ръководство и УН.
Родителите предприели действия или най-малкото не посетили Бонита, не губят нищо.  В най-лошия случай, при бързо решение на съда, ще трябва да осигурим униформи за 15 септември - кой от където прецени.  Peace
Рисковете са за ръководството, ако поръчалите униформи изгорят с капарото от 50%, дадено за униформи, които може да няма до 15 септември.
УН пък ще види още повече зор да събира "даренията" си. В последните седмици, много родители споделиха в лични разговори с мен, че няма да плащат символичните дарения, след като УН не прави нищо. Проблем на бъдещото УН!

# 906
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501
Проблемът с УН е и че хората не членуват де юре в него. Май ставам досадна, но това е ЮЛНЦ. Не може просто някой да се посочва от определен клас. Тр да има заявление за членство, членски внос, ангажираност и т.н.

.....

Еее, на едно мнение сме.
Така е, само дето де факто е друго. УВИ. А повечето от тези, дето са записани де юре, дори не знаят какви задължения и права имат. И затова системата не работи. А много от тези, които могат и знаят, казват "не ме занимавайте с глупости. Имам си достатъчно ангажименти." После си изливаме гнева върху малкото, които могат-немогат, знаят-незнаят, се опитват нещичко да сътворят.
И аз май ставам досадна.
Изводът е, че проблемът е в самото УН. Не е реално действаща и структурирана по правилата организация, а това е проблем. Като поотминат страстите, от любопитство ще проверя и в публичния регистър към МП дали са представяни всички изискуеми документи за последните години. Гнилостта е изначална и май не се свежда само до сегашното покорство. Просто покрай проблема с униформите доста циреи цъфнаха.

trapa, защо все пак уставът на УН не е наличен, нито на страницата на у-щето, нито във ФБ групата? Как някой да реши дали иска да стане част от това ЮЛНЦ преди да познава този документ? Там би трябвало да е уреден и начинът да станеш член.

# 907
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501
мама САННЯ, от бездействието/отказа на директорката потенциално губещи са неинформираните родители, училищното ръководство и УН.
Родителите предприели действия или най-малкото не посетили Бонита, не губят нищо.  В най-лошия случай, при бързо решение на съда, ще трябва да осигурим униформи за 15 септември - кой от където прецени.  Peace
Рисковете са за ръководството, ако поръчалите униформи изгорят с капарото от 50%, дадено за униформи, които може да няма до 15 септември.
УН пък ще види още повече зор да събира "даренията" си. В последните седмици, много родители споделиха в лични разговори с мен, че няма да плащат символичните дарения, след като УН не прави нищо. Проблем на бъдещото УН!
От РИО ми казаха и че им се обаждали Много родители, които били възмутени от моята жалба  Grinning Искали точно тези униформи и ги били платили.

# 908
  • Мнения: 390
Проблемът с УН е и че хората не членуват де юре в него. Май ставам досадна, но това е ЮЛНЦ. Не може просто някой да се посочва от определен клас. Тр да има заявление за членство, членски внос, ангажираност и т.н.

.....

Еее, на едно мнение сме.
Така е, само дето де факто е друго. УВИ. А повечето от тези, дето са записани де юре, дори не знаят какви задължения и права имат. И затова системата не работи. А много от тези, които могат и знаят, казват "не ме занимавайте с глупости. Имам си достатъчно ангажименти." После си изливаме гнева върху малкото, които могат-немогат, знаят-незнаят, се опитват нещичко да сътворят.
И аз май ставам досадна.
Изводът е, че проблемът е в самото УН. Не е реално действаща и структурирана по правилата организация, а това е проблем. Като поотминат страстите, от любопитство ще проверя и в публичния регистър към МП дали са представяни всички изискуеми документи за последните години. Гнилостта е изначална и май не се свежда само до сегашното покорство. Просто покрай проблема с униформите доста циреи цъфнаха.

trapa, защо все пак уставът на УН не е наличен, нито на страницата на у-щето, нито във ФБ групата? Как някой да реши дали иска да стане част от това ЮЛНЦ преди да познава този документ? Там би трябвало да е уреден и начинът да станеш член.

И така да излиза, през цялото време се опитвам да кажа, че нещо като не харесва на някого, не е просто да хули, ами да се опита да промени нещо.
Ето това ме дразни. А за устава, питайте настоятеля от вашия клас или ръководството на УН или най-добре.
Информацията в сайта на министерството може и да не е актуална, но УН е регистрирано като организация с нестопанска цел в търговския регистър съвсем надлежно. Вхех инфо от тук
http://sou125.com/images/files/hermes.pdf
и проверих току що. Така или иначе за парите всеки сам ще си реши. А за това дали и как трябва да има училищно настоятелство, това си е изцяло инициатива на родителите и е най-хубавия вариант ако там са хора, които искат и МОГАТ.
Мама Саня, успех в начинанията и ако има още като Вас - можещи и знаещи, влезте в това УН и нека то да работи. Аз скоро се надявам вече да нямам ученик в 125 СОУ.
Просто май все още се товаря, ей тъй, за спорта.

# 909
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501
Самият председател на УН не можа да ми отговори къде мога да прочета устава им.
   ... А за устава, питайте настоятеля от вашия клас или ръководството на УН или най-добре.
Информацията в сайта на министерството може и да не е актуална, но УН е регистрирано като организация с нестопанска цел в търговския регистър съвсем надлежно. Вхех инфо от тук
http://sou125.com/images/files/hermes.pdf
и проверих току що...

Не е ТР, а регистъра за ЮЛНЦ към МП. Горният линк не дава никаква иф, по Булстат е налична доста повече. Има регистрация и промени, но има пропуски в нужните документи. Този проблем обаче за мен не е на дневен ред. Искам да прочета Устава. Не е нормално някой да поиска да стане член на сдружение с толкова таен устав  Laughing

# 910
  • Мнения: 108
Всеки, който си е купил униформа, може да си ходи с нея на училище ако иска. Въпросът е дали ще е задължително или не. Така, че не виждам за какво родителите, които са си поръчали дрехи от Бонита се възмущават. Никой за нищо не им пречи. Ако има униформи, нямат проблем. Ако няма, а цените на които са купили дрехите не им харесват, да се сърдят на себе си, на директорката или на съда, по избор.

Последна редакция: ср, 04 юни 2014, 20:16 от atr123

# 911
  • София
  • Мнения: 449
мама САННЯ, от бездействието/отказа на директорката потенциално губещи са неинформираните родители, училищното ръководство и УН.
Родителите предприели действия или най-малкото не посетили Бонита, не губят нищо.  В най-лошия случай, при бързо решение на съда, ще трябва да осигурим униформи за 15 септември - кой от където прецени.  Peace
Рисковете са за ръководството, ако поръчалите униформи изгорят с капарото от 50%, дадено за униформи, които може да няма до 15 септември.
УН пък ще види още повече зор да събира "даренията" си. В последните седмици, много родители споделиха в лични разговори с мен, че няма да плащат символичните дарения, след като УН не прави нищо. Проблем на бъдещото УН!
От РИО ми казаха и че им се обаждали Много родители, които били възмутени от моята жалба  Grinning Искали точно тези униформи и ги били платили.


Да-да, обаждали-трънки, машинации на Анастасова, най-вероятно 1-2 нейни познати са се обадили...Нали тези родители ги срещам всеки ден и ги знам какво мислят, когато споделят мнения не пред класните...Айде, айде..."много родители" как пък не. Naughty

# 912
  • Мнения: 390
Самият председател на УН не можа да ми отговори къде мога да прочета устава им.
   ... А за устава, питайте настоятеля от вашия клас или ръководството на УН или най-добре.
Информацията в сайта на министерството може и да не е актуална, но УН е регистрирано като организация с нестопанска цел в търговския регистър съвсем надлежно. Вхех инфо от тук
http://sou125.com/images/files/hermes.pdf
и проверих току що...

Не е ТР, а регистъра за ЮЛНЦ към МП. Горният линк не дава никаква иф, по Булстат е налична доста повече. Има регистрация и промени, но има пропуски в нужните документи. Този проблем обаче за мен не е на дневен ред. Искам да прочета Устава. Не е нормално някой да поиска да стане член на сдружение с толкова таен устав  Laughing

Ето, аз не съм юрист и не знаех това, че трябва да се вписват съответните промени .... ти знаеш по-добре. Прочетох преди малко закона за тези ЮЛНС. 10х. Спорът е просто безмислен. Щом знаеш реда, просто се намеси където му е мястото - на хората в УН. Виждаш нередности, кажи го на УН да го направят.  Ако имате идеи и решения на проблемите, казвайте на тях. Не им отговаряЙте "Ами измислете го, нали затова сте там." или каквото там беше.

Ей затова ПАК СИ ПОВТАРЯМ: трябва тези, които могат и знаят, да Работят за УН. И въпросът е съвсем принципен.
А устава си поискайте от вашия настоятел или ръководството - където му е мясото.

Започвам да приемам всичко лично срещу мене, а е безмислено.

Радвам се такива като мама Саня, която прави нещо - добро или лошо, ще се види във времето. Дразня се на кибиците, които само я поощряват с думи във форума, и още повече се дразня на коментарите, хвърлени в пространството от г-н Нешев колко взела Анастасова, колко нейни познати се обаждали къде ли не, какви комисионни взел този или нози - нищо проверено и доказано. Юристите работят с факти и документи, г-н Нешев.
НЕ ЗАЩИТАВАМ НИКОГО, още по-малко директорката.
Ей затова се включих в спора, а няма никакъв смисъл. Доколкото разбирам, вашите деца са по-малки и имате доста време, може би, в това училище. НАПРАВЕТЕ СИ СИСТЕМАТА РАБОТЕЩА. Това зависи само от вас. Като не ви харесват хората в УН, защото не защитават вашите интереси - сменете ги. Не хулете тези, които са там и ПАК КАЗВАМ, колкото могат, все правят нещо.
Успех

# 913
  • София
  • Мнения: 449
Самият председател на УН не можа да ми отговори къде мога да прочета устава им.
  ... А за устава, питайте настоятеля от вашия клас или ръководството на УН или най-добре.
Информацията в сайта на министерството може и да не е актуална, но УН е регистрирано като организация с нестопанска цел в търговския регистър съвсем надлежно. Вхех инфо от тук
http://sou125.com/images/files/hermes.pdf
и проверих току що...

Не е ТР, а регистъра за ЮЛНЦ към МП. Горният линк не дава никаква иф, по Булстат е налична доста повече. Има регистрация и промени, но има пропуски в нужните документи. Този проблем обаче за мен не е на дневен ред. Искам да прочета Устава. Не е нормално някой да поиска да стане член на сдружение с толкова таен устав  Laughing

Ето, аз не съм юрист и не знаех това, че трябва да се вписват съответните промени .... ти знаеш по-добре. Прочетох преди малко закона за тези ЮЛНС. 10х. Спорът е просто безмислен. Щом знаеш реда, просто се намеси където му е мястото - на хората в УН. Виждаш нередности, кажи го на УН да го направят.  Ако имате идеи и решения на проблемите, казвайте на тях. Не им отговаряЙте "Ами измислете го, нали затова сте там." или каквото там беше.

Ей затова ПАК СИ ПОВТАРЯМ: трябва тези, които могат и знаят, да Работят за УН. И въпросът е съвсем принципен.
А устава си поискайте от вашия настоятел или ръководството - където му е мясото.

Започвам да приемам всичко лично срещу мене, а е безмислено.

Радвам се такива като мама Саня, която прави нещо - добро или лошо, ще се види във времето. Дразня се на кибиците, които само я поощряват с думи във форума, и още повече се дразня на коментарите, хвърлени в пространството от г-н Нешев колко взела Анастасова, колко нейни познати се обаждали къде ли не, какви комисионни взел този или нози - нищо проверено и доказано. Юристите работят с факти и документи, г-н Нешев.
НЕ ЗАЩИТАВАМ НИКОГО, още по-малко директорката.
Ей затова се включих в спора, а няма никакъв смисъл. Доколкото разбирам, вашите деца са по-малки и имате доста време, може би, в това училище. НАПРАВЕТЕ СИ СИСТЕМАТА РАБОТЕЩА. Това зависи само от вас. Като не ви харесват хората в УН, защото не защитават вашите интереси - сменете ги. Не хулете тези, които са там и ПАК КАЗВАМ, колкото могат, все правят нещо.
Успех

trapa , свободна си да се дразниш за каквото сметнеш необходимо.
Аз като родител съм свободен да изказвам мнения и заключения на база факти.
Факт е, мисля доказан, че нямаше честен и коректен избор на фирма изпълнител.
Факт е, че въобще ли е имало въобще процедура по избор на фирма изпълнител.
Факт е , че постигната ценова оферта (договорена под ръководството на Анастасова) е завишена многократно.
Сумата от 390 000 лв е сметната много просто: броя на децата по минималната цена на униформите за 1 дете на година. За такъв оборот и най-кухата и пепеляво руса секретарка  може да договори цени до 3-4 пъти по ниски при същото качество, както и ред други условия облекчаващи родителите. Но Анастасова, точно обратното, при цялото си образование и опит договаря космически цени, да не говорим за допълнителните условия, които е приела от Бонита. Защо?
Е какво да си мислят родителите бе trapa !?! Как да ги тълкуват тези факти? Ти как ги тълкуваш? Ако нещата бяха нормални всички контролни органи, които имат отношение към училищата щяха да са се заровили надълбоко и да разнищят тази мътилка, и всички, които имат отношение по този скандал да пишат писмени обяснения кое как се е случило.
С многото родители с които съм говорил, а и много от тези във форума им мирише яко на корупция, направо смърди. Просто няма нито един факт, които да доказва обратното.

# 914
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501
trapa, разбирам позицията ти, но малко тегаво стана вече с това УН. Хората се обърнаха първо към него за униформите и те отговориха, че не могат да се ангажират със случая. Ти казваш "Ако имате идеи и решения на проблемите, казвайте на тях. Не им отговаряЙте "Ами измислете го, нали затова сте там." или каквото там беше." Ами "казах" им, и писмено, и телефонно им казах, че трябва да уведомят родителите. Те не го правят, щото д-ката не разрешава. Е как да поискаш да им помагаш с каквото и да е. Ше земе д-ката да не разреши и помощ  Grinning И къде са им протоколите от последните заседания, нали ги изпращаха по класовете? Откакто се повдигна въпросът за униформите нъц, няма протоколи.
Ама трябвало да има нови членове. Не че много са се засилили, с оглед страничната преценка на работата им, ама как да привлекат когото и да било, след като никъде не е достъпен начинът да станеш член, размерът на членския внос и съвсем не на последно място  - целите на това сдружение. Имат място в нет пространството, просто някой тр да отдели време за кратък текст и няколко линка към основните документи. И сдружението на плетачките от Долно Сусурлево са се сетили, че така се прави.
Ако бяха само пропуските и организационните неуредици с мед да го намажеш, ама не е. УН трябва отново да спечели уважението и доверието на родителите от А и Б. И на кого според теб му се захваща с тази нелека работа, при това в чудесната комбинация с ръководството на у-щето, на което е повече от удобна сегашната ситуация.
Засрана работа, а можеха да излязат с достойнство от тази ситуация, без да гневят  Laughing особено д-ката.

Последна редакция: ср, 04 юни 2014, 23:13 от мама САННЯ

Общи условия

Активация на акаунт