Примерна схема за захранване 8

  • 55 728
  • 619
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 1 100
Момичета, колко време след първата лъжичка овесени ядки, с които е започнало въвеждането на глутена, мога дам пълна доза овесена каша? Нали трябва да става бавно, но все пак колко бавно? Wink

# 226
  • Мнения: 1 449
искам да попитам за въвеждането на месото

Примерна схема на захранване (7) – стр. 13
Примерна схема на захранване (7) – стр. 26

# 227
  • Мнения: 1 199
Здравейте момичета! Моето бебе е на 10 месеца и от известно време му давам сварени моркови на малки парченца. Той ги яде, но след това в акито му намирам цели парченца моркови - по-малки от тези които са му влезли в устата, явно е правил опити да ги дъвче, но пак са на парченца. Дали изобщо ги усвоява като ги изкарва на парченца и според вас има ли смисъл да му ги давам непасирани?

# 228
  • Мнения: 317
Здравейте отмово Hug
Наскоро сменихме педиатърката и новата ме посъветва да не давам всеки ден каша, не разбрах обаче защо newsm78

Нашият режим в момента е:
8-8.30 - 150-200 гр попара
12-12.30 зеленчуково с 1/4 жълтък или месно - 200-220 грама
17-17.30 - каша/ пасиран сезонен плод + 1.-/2 лъжички зърнена каша
21-21.30 - 200-220 мляко + бебешки бисквити на прах
1 - 1.30 - 120-150 мляко

1. МИслите ли, че е достатъчно  количество млякото?
2. Педи каза също, че децата до 1 годинка трябвало да ядат по 1/4 жълтък?!

П.С. Виждам, че не ми излиза лентичката - Ема е на 10.5 месеца

# 229
  • Мнения: 410
другата седмица и аз започвам да захранвам и всичко ми е мътно,но мама мечка ми предложи темата.БЛАГОДАРЯ.  bouquetзапочвам да чета ...........

# 230
  • Мнения: 44
Така, да се включа пак с въпросче - към Косе Босе и към мамите на дечица с АБКМ, тъй като и нашия случай е такъв.
За почти 2 месеца захранване сме въвели от зеленчуците - картоф, тиквичка и лук, а от плодовете - ябълка и круша. Храненето ни е много еднообразно, но поради няколко неуспешни опита /за въвеждане на жълтък, карфиол, тиква и царевица - по съвет на лекари, но явно в нашия случай неподходящ избор/, сега се чудя с какви плодове и зеленчуци да продължа захранването. До колкото прочетох по-назад и броколите са по-тежички и не ми се бърза с тях. Сладък картоф дали е добър вариант? А пащърнак? Дали са по-леки за храносмилането и дали са алерген? Или пък друг зеленчук? А от плодовете - боровинка, сини сливи, банан...  newsm78 Моля, помагайте, че вече в чудо се видях с това захранване.
В момента захранвам мнооого бавно, както ме посъветва Косе Босе, с кисел от царевично нишесте, като алтернатива на кашата от ориз и рожкови, която бебо вече отказва да яде.

Последна редакция: пт, 25 юли 2008, 10:40 от new super_mama

# 231
  • Мнения: 199
Чета ви и тъкмо сядам да питам нещо и вие вече сте питали, така че само попивам Grinning

Косе Босе благодаря и аз за информацията за глутена. Исках да те питам колко време след като съм дала овес за първи път мога да дам пшенично пюре или каша? Също мисля от 9-ти месец да въведа краве продукти или поне масло, но ще се застъпи с глутена. Колко след него трябва да чакам? Всъщност трябва ли да бързам с масло, сирене и кисело мляко, засега слагам само зехтин в домашните пюрета и нямам заместено хранене? Сутрин давам сурови плодове, на обяд зел/месно, следобед каша, според теб трябва ли да обавя нещо към плодовете сутрин и какво може, евентуално някакви бисквити? Пак станаха много въпросите ми Blush

Ванилия и аз ще следя за отговор. Взела съм био Овес на Хип, мисля да дам в неделя, но аз от кашите слагам само по 1-2 с.лъжици,  сигурно ще трябва да добавям по 1 чаена лъжичка овес в началото и предполагам 1-2-4 лъжички, докато заменим цялото количество  newsm78?

# 232
  • София
  • Мнения: 1 835
Момичета, колко време след първата лъжичка овесени ядки, с които е започнало въвеждането на глутена, мога дам пълна доза овесена каша? Нали трябва да става бавно, но все пак колко бавно? Wink
Аз запонах с няколко люспички фини овесени ядки (на върха на чаена лъжичка), на следващия ден дадох 1/2 ч.л., на следващия 1 ч.л. и така след 5 дни вече дадох 1 с.л. каша от овес. След около 10 дни стигнах до 3 с.л. каша и това е максимума, който съм давала (15 дни откакто съм го въвела).
Предполагам, че като е каша е обработена по - фино и не би трябвало да има проблеми. На упътването на кашата от овес на Хип е дадена доза от 3-4 с.л. каша към 200 мл. вода, така че предполагам, че това е нормалната доза, но от каша. За овесени ядки 3-4 с.л. ми се вижда доста като количество. Ти какво даваш - каша или  ядки и по колко?
Мен ме интересува и колко време се дава един глутенов продукт преди  да се въведе следващият?

# 233
  • София
  • Мнения: 1 835
Lilcho, явно сме писали едновременно. Grinning
За овесената каша да добавя към горния си пост, че сега я давам само сутрин по 1 с.л. -повече не изяжда. (тази доза от 3 с.л. беше инцидентна за едина следобедна закуска)

Също мисля от 9-ти месец да въведа краве продукти или поне масло, но ще се застъпи с глутена. Колко след него трябва да чакам?
Това сега за пръв път го чета, че трябва да изчакам с въвеждането на млечните след глутена и, че не трябва да се застъпват. Защо е така?
Аз сиренето го въведох след овеса и даже ако трябваше да слушам педиатърката, трябваше  да съм го въвела още преди 2 месеца, но аз все го отлагах и на всяка консултация и казвах,че "ей сега" ще го въведа. Затова и може би го въведох по-рано.

# 234
  • Мнения: 2 111
Слагам по 1каф.лъж. овесени ядки в плодово пюре и така мисля да давам поне още 10дни.
И аз ще чакам отговора на Косе Босе кога след овеса можем да дадем пшеница и кога се въвежда сиренето.
New super_ mama ще ти напиша какво съм въвела за 3 месеца захранване.Пиша ти храните в реда в който съм ги въвела:
ябълки,круши,банани,тиква,ориз/каша/,морков,сливи,картоф,рапично олио,целина,магданоз,царевично нишесте,тиквички,зелена чушка,елда/каша/,сладък картоф,пуешко месо,царевично масло,кайсии,зехтин,
сладка царевица,манго,пилешко месо,зелен грах,праскови,овесени ядки/глутен/.
Никога не съм имала проблем с някоя храна,но и нашата АБКМ се изразява в повръщане на фонтан от АМ,млечни каши и пюрета с мляко.Аз не спазвам диета,защото от кърмата й няма нищо.Тепърва ще въвеждам броколи,пащърнак,карфиол/когато прояде зеленчукови/.

# 235
  • Мнения: 199
Също мисля от 9-ти месец да въведа краве продукти или поне масло, но ще се застъпи с глутена. Колко след него трябва да чакам?
Това сега за пръв път го чета, че трябва да изчакам с въвеждането на млечните след глутена и, че не трябва да се застъпват. Защо е така?
Аз сиренето го въведох след овеса и даже ако трябваше да слушам педиатърката, трябваше  да съм го въвела още преди 2 месеца, но аз все го отлагах и на всяка консултация и казвах,че "ей сега" ще го въведа. Затова и може би го въведох по-рано.
Аз просто попитах дали трябва да се изчака определено време за въвеждане на млечни след въвеждане на глутен, нали между въвеждане на някои храни трябва да има 1-2 седмици. Иначе никъде не съм прочела подобно нещо специално за млечни и глутен.  А ти какво сирене въведе?

# 236
  • Мнения: 1 100
Ти какво даваш - каша или  ядки и по колко?
Home raider , аз започнах от вчера с 1/2 ч.л. овесени ядки от каша, добавени към пюрето. Днес добавих 1 ч.л., но нищо не яде, затова на следващото хранене ще му дам пак. Иначе на опаковката на кашата пише да се дават по 5 супени лъжици от 6-ти месец. Мислех си да продължавам така плавно - всеки ден да увеличавам с половин ч.л., но май много ще се проточи. newsm78
По-нататък ще дам ръжени ядки и след това пшеница, само не знам след колко време.
Този път ще улесним Косе Босе Wink, имаме еднакви въпроси.
И аз още не съм въвела сирене. Peace А месо само 1 вид.

# 237
  • Мнения: 1 449

Глутен
Пълната доза глутеново пюре, овесена каша или подобен продукт с ниско съдържание на глутен може да се достигне за няколко дни или седмица. После се предлага още седмица или повече. Кога и колко бързо да се въведе следващата глутенова храна – обикновено няма конкретни препоръки; ако има, те най-често се отнасят за деца с фамилна обремененост, като често се изтъква липсата на достатъчно практически изследвания за достоверността на такива препоръки. Паузата между първия и втория глутенов продукт не е решаващ фактор. Поне седмица-две е разумен срок – лично мнение. Важните фактори са:
- умерено темпо на въвеждане
- редовно предлагане

(Извинявам се за повторението)

Глутен се въвежда с умерено темпо - след като е въведен, не се прекалява с количеството и честотата. Например глутенова храна се предлага 1 път дневно през първия месец. Това важи с особена сила при по-късно включване на глутен (след 7-8 м.), когато детенцето по принцип приема по-големи дози храна на едно ядене и е реална възможността за бързо включване на голямо количество глутен, което чревната система евентуално няма да може да поеме правилно.

Глутенът се дава редовно – глутенът се дава в нормални дози и всеки ден. Ако детето има предразположение към цьолиакия, глутенът трябва да се предлага всеки ден, за се проявят симптомите и да бъдат разпознати правилно от специалист. Ако се дава от време на време и в непостоянно количество, детето реално ще бъде засегнато, но симптомите ще останат скрити.

--> Веднъж въведен (в рамките на няколко дни), глутенът не се счита за успешно въведен. Симптомите за непоносимост се проявяват най-често към края на първата година или на възраст между 9 и 24 м.
--> Ако обаче няма фамилна обремененост, ако глутен се въведе на подходящата възраст и ако детето е приемало кърма по време на въвеждането, вероятността за проблеми е много малка.

# 238
  • Мнения: 1 449

Сирене
Млечни краве продукти с пресечен белтък: от 8-10 м.
Това е най-честата препоръка с цел предпазване от алергия.
Може по-късно, вече е въпрос на лична преценка.

Сиренето е златният роден стандарт за начало.
Следва масло и кисело мляко. Маслото може преди сиренето.



Сутрин давам сурови плодове, на обяд зел/месно, следобед каша, според теб трябва ли да обавя нещо към плодовете сутрин и какво може, евентуално някакви бисквити?
1) За да бъде пълноценно хранене т.е. достатъчно калорично и с по-богата хранителна стойност - плодовете могат да се допълнят с нещо зърнено (бисквити, каша различна от следобедната, овесени ядки и т.н.)
2) Трето пълноценно хранене за деня през третия месец от захранването е добра стъпка.



Моето бебе е на 10 месеца и от известно време му давам сварени моркови на малки парченца. Той ги яде, но след това в акито му намирам цели парченца моркови - по-малки от тези които са му влезли в устата, явно е правил опити да ги дъвче, но пак са на парченца. Дали изобщо ги усвоява като ги изкарва на парченца и според вас има ли смисъл да му ги давам непасирани?

Няма проблем относно парченцата – щом няма видими признаци за стомашен дискомфорт и щом ги приема с желание и без задавяне.

Дъвченето на парченца е полезен навик:
- с по-интензивните дъвкателни усилия се стимулира индиректно правилната речева дейност
- създава се допълнителен тренинг на стомахчето (освен да се щади, храносмилането трябва и да се насърчава постепенно)
- създава се готовност и нагласа за преход от пюрирана към по-едра храна (много дечица започват да се дразнят около 1 год. +/- 2 месеца от по-гладка храна, а може все още да не са готови да поемат по-едри парченца)




# 239
  • Мнения: 1 449
Така, да се включа пак с въпросче - към Косе Босе и към мамите на дечица с АБКМ, тъй като и нашия случай е такъв.
сега се чудя с какви плодове и зеленчуци да продължа захранването
...

Това са зеленчуците и плодовете със слаб алергенен потенциал в общия случай.
С изключение на бобовите, нямам представа дали има особености за въвеждането им при АБКМ.

Тъй като водещият мотив е превенция на други алергии, дори някои зеленчуци и плодове да са малко по-тежки за стомахчето, това се компенсира с по-бавното им въвеждане т.е. стомахчето може да ги приеме добре.


ПЛОДОВЕ
Пъпеш – слаб алерген, сезон плод, отлична хранителна стойност, лесносмилаем, избягва се допир на кората с плода при разрязването и почистването
Диня – слаб алерген, сезонен плод, не много витамини в повече обем, източник на полезна фруктова захар, може да предизвика лек стомашен дискомфорт
Грозде – слаб алерген, препоръките за късно въвеждане са свързани с опасността от задавяне, добра хранителна стойност
Авокадо – слаб алерген, сред първите храни, включва се към основната храна вместо заместител на плодове, приема се добре от стомахчето и в по-крехка възраст
Манго – не е силен алерген (алергените са в кората), съдържа доста целулоза, лесносмилаемо когато е добре узряло, източник на витамин А и др.
Сливи – слаб алерген, могат да дразнят стомаха и не само (особено сурови), производните на сливите като ренглоти, червени сливи и подобни могат да разнообразят менюто
Банан – съдържанието на хистамин е факт, но често се преекспонира като проблем (особено ако детето не е реагирало до момента на други храни), важното е да не се предлага често и в голямо количество
Праскова – слаб алерген, сезонен плод, много добра хранителна ценност (теориите за алергизиращите мъхести плодове като прасковите и кайсиите съм срещала най-вече от български лекари, между другото ягодите съвсем не са в тази категория; във всички чужди схеми на захранване прасковата е слаб алерген; по спомени – прасковата може да се включи в диетата на кърмачката при АБКМ, това беше информация от известен източник, не си спомням обаче кой точно)

ЗЕЛЕНЧУЦИ
Броколи – слаб алерген, много подходящ зеленчук за алергични деца, внася важни витамини и минерали, около 8 м. може да се пробва как го понася стомахчето
Цвекло – не е силен алерген, един от най-нитратните зеленчуци, средноцелулозно, източник на важни витамини и минерали, може след 8 м. (от готово пюре, био или обработено срещу нитрати)
Праз – алтернатива на лука, сходна хранителна стойност, бялата част е малко по-лесносмилаема от лука, до 1 год. винаги в малко количество и добре обработен термично
Пащърнак – не е силен алерген, доста фибри макар и преобладаващо разтворими, приличен витаминен и минерален състав, подходяща консистенция за първите месеци от захранването, от семейството на моркова заедно с целината, магданоза и подобни кореноплодни (от гледна точка на алергиите)
Чушка – не е силен алерген въпреки че има и обратните мнения, внимание към червените чушки заради пигмента, сезонен зеленчук, лесно се комбинира с други зеленчуци, добър витаминен състав, евентуално подуване на стомахчето, може след 8-9 м. червена чушка


Просото се счита за слаб алерген, няма глутен, след 8 м. се приема добре от храносмилателната система – вариант за разнообразяване на кашите.

Общи условия

Активация на акаунт