Тортено предизвикателство Октомври 2008

  • 62 421
  • 1 138
  •   1
Отговори
# 645
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
Да не мислите, че сте сами на клона, то и аз на всяка манджа маруля  Mr. Green

# 646
  • София
  • Мнения: 2 671
Аааа, Тандури, намери някой да те щракне, да видим костюма!!!

# 647
  • Мнения: 7 091
Щракнаха ме вече, ще се пусна после да ви уплаша  Laughing

# 648
  • Мнения: 2 185
 newsm44 newsm44 newsm44 newsm44 newsm44 newsm44 newsm44 newsm44 newsm44 newsm44 newsm44 Успяяяяяяяяяяяях!!!!!!!!!!!
В момента свалям снимките, избирам няколко и пращам на Тандури. Да ме чакаш да пратя  Praynig  Wink

# 649
  • Мнения: 7 091
newsm44 newsm44 newsm44 newsm44 newsm44 newsm44 newsm44 newsm44 newsm44 newsm44 newsm44 Успяяяяяяяяяяяях!!!!!!!!!!!
В момента свалям снимките, избирам няколко и пращам на Тандури. Да ме чакаш да пратя  Praynig  Wink

Чакам!!! Simple Smile Като пуснеш и веднага ще пусна тука линковете Simple Smile Peace

# 650
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Невероятен екшън тук бре другарки #Crazy Laughing, хайде не остана, отивам да си направя един коктейл за успокоение и чакам ...

# 651
  • Мнения: 2 185
Рапорт даден!!! Пуснах!!! Брех колко съм щастлива, че успях  Hug
Хайде като се върна ще гледам и вашите торти   bouquet
Благодаря на Тандури, че ме изчака  Heart Eyes

# 652
  • Мнения: 7 091
Официална церемония по откриването на второт тортено предизвикателство на БГ-Мамма
Октомври 2008


Тема: " Нетрадиционни приказни герои"
Участници: 24 невероятни дами, които въпреки много трудности успяха да се справят и да представят неповторимите си произведения, на вашето внимание.
Можете да разгледате общият албум с всички торти тук!
За тези, които участват за първи път да напомня, че снимките в "колажа", който представя албума е съставен от първите 12 торти, които участваха (да няма сърдити, слагала съм ги по реда на получаване).

МОЛЯ, СПАЗВАЙТЕ РЕДА НА ОБСЪЖДАНЕ НА ВСЯКА ТОРТА!
 Списъкът с датите на обсъждане на тортите е следния:

1 Ноември-Rumya с Тримата братя и златната ябълка,Eli_c с Малкото мече (Little Bear)
2 Ноември-Marulka_s с Дядовата ръкавичка,Джемма с Легендата за нос Калиакра,
3 Ноември- Dimitrina73 с Принцесата-жаба, Blueeye с Приключенията на Лукчо
4 Ноември- Van444eto с Татко Барба и барбароните, Sillsav с Макс и Мориц
5 Ноември- Tandoori с Жар Птица, Blueeye втора торта с Муминтроли
6 Ноември- Radinna с Татко Барба и Барбароните, Stasi76 със Сламеното биче,     
7 Ноември- ElenaK с Дядовата ръкавичка,Djemma 2 с Принцесата-жаба,
8 Ноември- TheDragonBg с По заповед на щуката, Krasi.mira с Хензел и Гретел
9 Ноември- Silrai с Аз съм сънчо, Barcela с Неволята
10 Ноември- Raya_Usa с Хензел и Гретел,Pina със Славеят и розата
11 Ноември-  Violetblue с Дивите лебеди, _Пепи_ с Хензел и Гретел
12 Ноември-Shemet_neverojaten с Баба Яга,  Aлана с Трите прасенца
13 Ноември-  Clairette с Малкият принц,  Корнишонка с Пинокио
Благодаря на всички участнички за таланта, издръжливостта, смелостта да опитват нови неща, за идейните хрумвания, за упоритото старание и за желанието да научат нещо ново !!!
 Страхотни сте момичета!!!  bouquet

П.П: Моля ако има проблем с линковете обаждайте се!!! Почвам да проверявам и аз в момента.  Peace

Последна редакция: нд, 09 ное 2008, 21:55 от Tandoori

# 653
  • Мнения: 7 091
Качих датите за обсъждане като анкета, пак като предния път.  Peace

# 654
  • Мнения: 3 367
впечатлително! евала ви за търпението и мерака!

# 655
  • Мнения: 7 091
1 Ноември
Обсъждане на тортите на Rumya и Eli_c.

Малко за правилата на обсъждането:
Форматът на обсъждане ще е свободен, както предния път. Моля както наблюдателите, така и участниците да имат чувство за такт при коментарите си, като се стараят да предложат конструктивна критика!
В първият постинг на всяко обсъждане ще пускам описанието на изработилите тортата точно както са ми го пратили.

Няколко съвета към обсъждащите:
- Моля, уточнявайте към кой е отправен въпроса ви!
- Преди да зададете въпрос, убедете се, че авторката не е отговорила на същия или подобен въпрос. Имаме само по 1 ден за 2 торти, времето не е много, така че постарайте се въпросите да не се повтарят!
- Моля, не обсъждайте други торти и не задавайте въпроси на други участници докато дискусията за настоящите тече!
Благодаря на всички ви за разбирането!

Rumya
Тортата на Rumya можете да видите тук:
http://flickr.com/photos/26588310@N04/sets/72157607764710119/

Описанието на Rumya:
Ламята от “Тримата братя и златната ябълка”

Основа

Блат:
2,5 пак. Бисквитки Фавори /тукашният вариант на Oreo/
125 гр. Масло

Маслото се разтапя и към него се добавят смлените бисквитки. Оформя се блат като се притиска към дъното на подложката за торта.

Крем Ганаш на _Пепи_:
350 мл. сладкарска сметана
2 с.л. пудра захар
300 гр. натурален кувертюр
20 мл. червен ром
/от тази доза ми остана около 1/3 /
Сметаната се затопля до завиране със захарта. Добавих кувертюра и бърках до разтапяне. Свалих от котлона и овкусих с рома. Престоя 1 нощ в хладилника.

Мус от ябълки и мед:
0,3 кг. Изпечени ябълки
3 с.л. Мед
0,5 л. Сладкарска сметана
2 пак. Желатин
Сметаната се разбива, към нея се добавят внимателно пюрираните ябълки, меда и разтопения желатин.

Украса:
Листа и фигурка от ММ, оцветени допълнително с четка. Листата изязвах с формички, а златната ябъка и ламята моделирах на ръка. Това, което виждате, е третата подред /първата я правих само за проба миниатюрна, втората ми я потрошиха в градския транспорт и синът ми я довърши/.

Ограда – меденки на Джули /рецептата предоставена от Наталина/, покрити с натурален шоколад, разтопен с малко олио за блясък. За съжаление си затрих снимките на приготвянето на меденките.

Сглобяване:
Наредих меденките, слепяйки ги с по мъничко от разтопения шоколад. В средата изсипах основата от бисквитките, притиснах силно към подложката за тортата. Покрих със слой от крема Ганаш и в/у него – ябълковия мус. Поръсих обилно със смлени бисквитки /1,5 пак./ и наредих украсата.

Трудности и недостатъци:
При слепянето на меденките използвах разтопен кувертюр, който при разтапянето се получи на зрънца… почти не си личеше в/у тортата, но можеше да нансям “лепилото” по-оскъдно, за да избегна изобщо това.
Кремът Ганаш ми се получи малко по разводнен, чудя се дали не е заради рома, но пък на вкус беше отличен! Благодаря на Димитрина за съвета за рома!
Ябълковият мус беше големият гаф на тази торта – понеже нямам миксер, разбивам в кухненски робот, който има ограничена вместимост и тази доза му дойде прекалено голяма и желатина не успя да се размеси хомогенно в муса. Стегна много добре, но на места имаше “парцали” желатин L
Украсата е такава, каквато си я представях и доколкото можах да я направя… за това, че ламята ми приличала на гол охлюв според супружеството ви казах, но – толкова ми стигат възможностите. Явно не е била толкова ужасна, щом готвачката от ресторанта, в който ядохме тортата, я отмъкна като й свършила смяната и рожденничката не можа да си я вземе. 

Eli_c
Тортата  Eli_c можете да видите тук:
http://flickr.com/photos/26588310@N04/sets/72157607780159547/
Описанието на Eli_c:


Тортата е сцена от едно от любимите филмчета на Алекс - Литъл беар - малкото мече, не знам дали е канадско или американско филмче. С неговия приятел совата ловят риба на реката. Тази серия я повтарят отвреме-навреме, но точно като правех мечето и совата не я бяха давали скоро, та не си приличат много. Мъжа ми даже обяви че съм от руската школа, тази сова приличала на сова от руско филмче, а сега де. В мечето и в крилата на совата има телена конструкция. От гъм пейст са, с малко шоколадов фондан за цвят. 
Блатовете са от карибски рум кейк, ако искате ще дам рецептата. не съм ги сиропирала защото крема ми стана малко редичък. Шоколадов крем - брашно, мляко, масло, жълтъци, захар и един шоколад, знаете го. На следващия ден я замазах с маслен крем, винаги слагам в него и трохите от изрезките от кейка, да стане нещо като паста, знам че така е по-вкусно, а и става повече материал. Кафявото покритие е готов фондан. Много приятно се работи с него, по идея на ванчето го разточих на олио идеално, но на вкус е като кал с маргарин. Зеленото и жълто-бежовото на втория етаж са от млечния марципан на Наталина дето .... Абре хора, трябват повече инструкции с тези неща, кое първо се слага, как, с каква температура да е едното и другото... Неща като например - не бухвайте цялото мляко наведнъж защото ще стане на бучки и няма оправяне, няма оправяне ... И така - три дена. Това не ми е първата битка с този марципан, и този път не стана докато не заминаха три дози в кофата, ама искам го пък, само той е вкусен .... Накрая стана, сложих боята и го разточих, някъде там ми привърши и всичкото останало търпение за довършването на тази торта. Реших че тази вечер я довършвам и това е, и без това имам гости утре, да я изядат че какво ще я правим двамата с мъжа ми, като почти не ядем такива неща, а и ме беше страх от зловещия конДенЗ, който върлува вечер из хладилниците, още не бях виждала, но ме достраша да не намеря сутринта всичкия си труд съсипан и размазан, негоден за снимки.
И така, накачих всичко, правено седмици по-рано - лилии, папур, камъчета, костенурка, рибка, мечо и совата, слънчогледите и храсталака, дънера и пеперудата, изснимах снимките и почти веднага свалих пак фигурите, не се събират в хладилника, хаха .... Сори за снимките, малко са тъмни, следващия път ще гледам да снимам през деня ..... Сори за вида на парчето, но е снимано два дена след нарязването, почти забравих за тази снимка, ужас. Тааа, конДенЗът вече си бепе свършил гадната работа, макар и държано в кутия малко е смарангясаничко парчето, но пак беше ужасно вкусно ...
Малко технически подробности - лилиите, цветенцата, слънчогледите, пеперудата и листата са от гъм пейст. Папура, стъблата на слънчогледите и костенурката са от бадемов марципан. Езерцето е от спарклинг гел, посипаното наоколо е златен прашец.
Ами това е. Не съм работила с никое от тези неща, сега си ги поръчах. Като малка доста съм моделирала с текстолит, но с храна ми е за първи път, много интересно. Експериментирах разни неща, доста от тях отпаднаха. Костенурката беше замислена да стане много по-красива, плочките ги рязах от навити на руло различни цветове марципан, но не взех предвид размекването и лепкавите пръсти, та накрая не стана това което си преставях ама нейсе, опит.
Правила съм торта с фондан един-два пъти преди, но не го обичаме, така че не се наложи в къщи. Мъжа ми ми подари шприц на Уилтън преди 4 години, но чак сега го ползвам, за бордюрчето и малко листенца, и сметана не обичат моите злоядци. Виж шоколадовия дънер първи изчезна.
Та така, като цяло цялото приключение по измисляне и осъществяване на тортата-приказка беше изключително забавно и сега ми липсва. Не вярвам теми като посуда или цветя да са същото предизвикателство, но надявам се и те да ме грабнат и увлекат.
 

# 656
  • Pierrefonds, CA
  • Мнения: 802
Страшни торти  !!!
Браво !   bouquet


Тандури, на Корнишонка тортата не се отваря. Също и на Шемет Н. я няма в албума с др. торти, само при цъкване на ника й се отваря.

# 657
  • Мнения: 7 091
Страшни торти  !!!
Браво !   bouquet


Тандури, на Корнишонка тортата не се отваря. Също и на Шемет Н. я няма в албума с др. торти, само при цъкване на ника й се отваря.

Ели, на Корнишонка тортата ще я добавим на 8-ми, разбрали сме се да я прати по-късно.
Второто обаче не го разбирам...в какъв смисъл я няма в албума с други торти? ( имай предвид, че с едното око съм заспала, може затова да не ми е ясно.  Laughing)
Ако казваш, че в общият линк я няма, ето сега проверих, там е- най-долният ред втората отляво надясно. Или ти имаш нещо друго предвид? newsm78

# 658
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Руми, как можа да ми откраднеш идеята за сезонната торта  Joy ...
Много хубава ламя бре, да и изядеш крилцата Laughing, а тези шоколадени меденки, как ми се доядоха само ... Утре имам именик и съм на работа, а вече съм замислила едни вафли, един щрудел, сега и меденки ми се приискаха  Shocked ....
Гледам много подробно се спишат рецепти, аз не съм много по рецептите Embarassed, в крема помня че сложих 5 жълтъка, но другото е фантазия  Simple Smile. Блатовете обаче мога да напиша, че отивам да си лягам, да не питате като се излюпите Laughing. Тааа, с карибски рум кейк се зарибихме като бяхме на Бахамас - Насау преди 2-3 години, там има една фабрчика дето прави най-прекрасния сладкиш който сме хапвали някога Party ... Рецептата естествено беше тайна, но след доста ядене, ровене из интернет и пробване стигнах до следната компилация Simple Smile:
2 ч. брашно
1 1/2 ч. захар
4 с.л. бакпулвер
1 ч.л. сол
1/2 ч. масло
1/2 ч. олио
3.5 унции ( ок. 100г ) / 1 пак. ванила пудинг микс + още ванилия ако желаете
4 унции (ок. 130г. ) шоколад
1/2 ч. орехи
4 яйца
1/2 ч мляко
1/2 ч. карибски тъмен ром
Сос за сиропиране :
1/2 ч. масло, 1/4 чаша вода, 1 ч захар - загряват се на котлона докато изври малко водата - 10 мин. 1 мин преди да се свали се добавя и 1/2 ч. ром.
Пече се 30-40 мин на умерена фурна, сиропира се охладено.
Никога не стана като бахамските кейкчета, но много напомня. Имам подозрения че те слагат много повече захар, шоколад и краве или кокосово масло, а така също и макадамия орехи, докато се получи едно малко самоубийство в красива опаковка  Simple Smile ...
Доста се отнесох, това беше рецептата.

# 659
  • Мнения: 7 091
Eli, права си! Сега разбрах какво имаш предвид. Нямам идея, разрешила съм всички снимки да се виждат от там, добавила съм го към колекцията...ще го умувам. Извинявам се на Шемет за което, ще се опитам да го оправя до утре! Peace

За съжаление проблемът не е само с албума на Шемет (  и Клеърет!)  Close Нямам представа какво става, добавила съм ги съвсем нормално, би трябвало да се виждат.  Confused ПО един и същи начин са, сто пъти проверих- отворени са им албумите. Confused
Да ви кажа много съм изморена, просто няма смисъл да го мъча сега, отваряйте линковете директно от никовете, ще махна линка от общия албум докато не го оправя.Много съжалявам за проблема, въобще не ми идва на акъла дори защо би могло да е така.  newsm78

Последна редакция: сб, 01 ное 2008, 04:58 от Tandoori

Общи условия

Активация на акаунт