Тортено предизвикателство Октомври 2008

  • 62 425
  • 1 138
  •   1
Отговори
# 900
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
А, не мога да видя тортата на Елена, дава ми грешка. Ще опитам по-късно.

Също така, не можах да се включа вчера, така че да похваля майсторките на вчерашните обсъждани торта, браво момичета. Много красиви торти.  bouquet

Последна редакция: пт, 07 ное 2008, 18:24 от Джемма

# 901
  • София
  • Мнения: 1 163
Elena K. фигурките са много хубави като за "Варна", а и ръкавичката много ми хареса.
Джемма тоя Иван такъв шишко ли е ?И в ръцете клечка за зъби ли има? И кои фигурки са от белтък със захар-белите ли? Не разбрах това оранжевото до езерцето какво е?

# 902
  • Мнения: 1 491
Джемма, извинявай за тъпият въпрос от моя страна  Embarassed  но как оцвети кристалната захар?

# 903
  • Мнения: 1 271
Извинявам се на момичетата от вчера и от днес, че ще събера коментарите си сега, но нещо не си разграфих добре времето, защото гледам да посвърша работа за 9-ти да съм по свободна.

И четирите торти са страхотни и като техники и като изпълнение.Изключвам неволите с бойти защото все пак това не зависи от вас!

Джема-прекрасно преразказана приказка.Момичетата са те попитали всичко, така че от мен имаш само поздравления   bouquet

Елена-направо не повярвах, че тези фигурки са от марципан Варна.Аз от години се мъча да правя фигурки от такъв Варен марципан и все не стават...Поздравления, че си се справила-уцелила си добрата консистенция.За идеята за ръкавичката-перфектно и много добра техника.
  bouquet

Радина и Стаси-прекрасни цветни тортички момичета.Останалите са изказали абсолютно всичко, изчетох коментарите с голям интерес.Поздравления и за двечките-невероятно сте се справили.Продължавайте все така.   bouquet

# 904
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
sillsav, оранжевото е риба. Иван е шишко, защото се слегна, не изчаках да изсъхне напълно, а стана тежък. На ръцете има малки клечици, защото не се залепяха ръцете от ММ към ръкавите от белтъчното тесто.
От белтъченото тесто са патката, заекът, лилите, жабата, листото, ризата и мантията на Царевич. Мечето, цветята, листата, ръцете косата и шапката са от готова ММ.

violetblue, кристалната захар е оцветена с малка капка течна боя, разбъркваш и готово- така съм си оцветила разноцветна захар и я съхранявам в бурканчета, ползвам я по великден за украса на козунаци и сладкиши. Simple Smile

# 905
  • Мнения: 7 091
8 Ноември
Обсъждане на тортите на TheDragonBg и Краси.мира.

Малко за правилата на обсъждането:
Форматът на обсъждане ще е свободен, както предния път. Моля както наблюдателите, така и участниците да имат чувство за такт при коментарите си, като се стараят да предложат конструктивна критика!
В първият постинг на всяко обсъждане ще пускам описанието на изработилите тортата точно както са ми го пратили.

Няколко съвета към обсъждащите:
- Моля, уточнявайте към кой е отправен въпроса ви!
- Преди да зададете въпрос, убедете се, че авторката не е отговорила на същия или подобен въпрос. Имаме само по 1 ден за 2 торти, времето не е много, така че постарайте се въпросите да не се повтарят!
- Моля, не обсъждайте други торти и не задавайте въпроси на други участници докато дискусията за настоящите тече!
Благодаря на всички ви за разбирането!

TheDragonBg
Тортата на TheDragonBg можете да видите тук:
http://flickr.com/photos/26588310@N04/sets/72157608398404585/
Описанието на TheDragonBg

Тортено предизвикателство „Октомври 2008”

Тема: „Нетрадиционни приказни герои”
Избрана приказка: „По заповед на щуката”, главен герой Емеля.

Техническа част:
Основата е торта Трюфел – двойна доза.
Продукти: 11 яйца, 1 1/3 ч.ч. захар, 4 с.л. гореща вода, 4 с.л. какао, 10с.л. брашно, 4 с.л. нишесте (в моя случай царевично натурално). Излязоха ми 9 блата с диаметър 25см и 1 мъничък блат, 15-на см, който изяде детето. Пекох върху вестник, намазнен, тъй като в „наше село” не можах да си намеря пекарска хартия, отвратителна работа!
От сиропа двойна доза не ми стигна, направих 4на, и още малко. Крема едвам ми стигна, сложих 700мл готварска сметана и приблизително 300гр кафяв кувертюр, но грамажа е приблизителен. Определено ако ще правя по-плътна украса трябва повечко крем. Странно, но на другия ден открих, че на места ганаша се е напукал?...

Приказна част:
Проекта беше, Емеля седнал на стара руска печка, от тези зиданите (и тя трябваше да е торта, обаче ми съкратиха бюджета и нъц!) и се подпрял доволно. Остана само Емеля. Около него да са щуката, едно ходещо ведро и една брадва сече дърва. Отчитам си грешка че твърде късно почнах направа на украсата. Оправдание няма да пиша, къде недостиг на време, къде мързел... Wink Както и да е:
Материал за работа – Руска мастика 2 (на Гушанка). По препоръки захарта я пресях не два пъти, а даже три пъти. И не сложих цялото количество. Беше приятно за работа, но използвах нишесте за домесване и да не лепи. (Може би можеше още малко пудра да поеме, но не ми се рискуваше). Главата на главния герой е с подплънка от топченце стиропор, както и торса. За малкото време което ми оставаше просто нямаше начин да ми изсъхнат фигурите ако бяха от плътно тесто. Тестото е оцветявано на порции, според необходимите цветове. След засъхване е дорисувано с гел бои и водка за подсилване на ефекта. От всичко най-много ме измъчи, признавам си честно, ведрото, което май няма почти нищо общо с ведро, но това се получи. Оформях върху точилка, от една цяла част, че от 2 части въобще не се получаваше.

Е - мисля че е това.


Краси.мира
Тортата Краси.мира можете да видите тук:
http://flickr.com/photos/26588310@N04/sets/72157608424434380/
Описанието на Краси.мира:

 Хензел и Гретел

Блатове:
6 яйца,2 ч ч захар,1 ч ч пр. мляко,6 с л олио,3 ч ч брашно,1 бакпулвер,1 амонячна сода,ванилия- от това излязоха два блата.Видяха ми се ниски и опекох още 1-: 4 яйца,1 ч ч захар,1 ч ч  брашно,1 бакпулвер,какао.
Крем:
1 крем Оле с 400 мл пр. мляко
1 ч ч баварски с 1 ч ч пр мляко и 1 ч ч студена вода,
250 гр. крема сирене Хелиос
5 с л пудра захар
1 желатин

Къщата:торта Мозайка.Много тежка става,не е за втори етаж.
Покритие:готова моделираща маса бавносъхнеща.Цветята-също.Дърветата-Маршмелоус бонбони-стволовете,
короните-ГММ.
Фигурите-от бяло шоколадово тесто.Не го оцветих предварително и сбърках.Правя го за първи път.И фигури правя за първи път,изобщо моделирането ми е за пръв път.
Покрива на къщата е от готов блат.
Размера на долния блат е 36/23 см.С къщата и всички елементи отгоре тежеше около 5,5 кг.
Имах и бабата,но не ми хареса и не я сложих.

Общо взето добре си поиграх.Но в събота ,когато я сглобявах,ми се обади мъжа ми да ми каже,че гостите /които бяха под въпрос/ ще идват и малко ми пришпориха работата в последния момент.Поне помогнаха в яденето.
Ами това е .Не еидеално лошо,както се казва.Не знам при вас,но при мен обикновено едно ми е в главата,друго се получава на практика.Искам да стигна момента двете да съвпаднат.
Давайте,приемам всякаква критика и съвети.Упорита съм и няма да се дам на някакви си торти.
Това в кръга на шегата,наистина ще ми е от полза да разбера всички грешки,които пропускам.
Благодаря ви за търпението!

# 906
  • Мнения: 11 747
TheDragonBg , този Емеля си прилича баш на братушка!  Grinning
Забелязах, че ти се е напукала сметаната и това не е странно - тя така си прави - 1 нощ в хладилника и изсъхва значително и се напуква. Можеше с шаптула и малко останал крем да пригладиш отгоре - получава се, ако си разполагала с крем на другия ден.
Поздравления за симпатичната торта!  Peace

Краси.мира, къщичката и оградата, също тревата, цветята и дървото до къщата много ми харесват! Много са симпатични и сполучливи.  Човешките фигури не са идеални, но все пак са хубави, харесват ми и според мен са доста приемливи. Аз никога не съм правила и ако направя такива, ще съм доста доволна от себе си.
Един недостатък само намирам - тортата не е била загладена добре, преди да покриеш с моделиращата маса.
Поздравления са тортата!  Peace

# 907
  • у дома
  • Мнения: 1 581
ЕленаК и Джемма поздравления за тортите!  smile3501 извинете ме, че вчера не се включих  Praynig

ЕленаК, има нещо, което не ми допада в тортата... не съм сигурна какво точно  newsm78 фигурките и ръкавичката са страхотни, но може би ми липсват още животни, знам ли... а и бордюра.. ама ти си писала за проблемите. сигурна съм, че следващия път тортата ще е страхотна  Hug  bouquet
Джемма и аз обикновено нямам търпение да изсъхнат фигурките и ми се свличат и стават шишковци  Mr. Green Mr. Green като цяло много ми харесва тортичката, малко има неравности тук там, ама като цяло е супер  Hug  bouquet

TheDragonBg, мноооого ме зарадва с тази тортичка и приказка, ама много  Laughing като цяло ми харесва, единствено напуканото покритие ми избожда очите, иначе е много сполучлива, поздравления  smile3501

краси.мира и при мен никога не се получават нещата, такива каквито си ги представям, ама никога  Rolling Eyes Laughing
като цяло ми харесва тортичката, малко покритието тук-там не е легнало добре... хензел и гретел ми избождат очите, някак са несъразмерни спрямо останалите елементи и са малко грубовати, НО всичко се постига с практика, следващия път ще е по-добре Peace поздравления  smile3501

# 908
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
TheDragonBg, тортичката ти е много хубава, изчистена. Шприцоването малко трябва да усъвършенстваш. Забравих приказката как беше точно, но защо е кафява тортата? Не е ли море?

краси.мира, тортата ти много ми хареса като замисъл, но момчето по-скоро прилича на мъж, дърертата около тях ги скриват ( или може би си търсила ефекта на гъстата гора). И цветово не ми допада много тортата, това зелено ми боде очите, прекалено ми идва (ама не ме слушай, аз малко го недолюбвам тоя цвят).

# 909
  • Мнения: 1 965
Първо се извинявам на момичетата от вчера че ги пропуснах.....
ЕЛЕНАК.
Много симпатична торта. Идеята с ръкавицата е страхотна. Фигурките са много сладки, жалко че не си успяла да направиш всички от приказката. За рецептата на тортата: Мислили сме еднакво. Вече се установи че МЕДОВИК и Фр.Селска торта са почти еднакви. И аз не бях очарована от комбинацията с течната сметана. На всяка цена опитай с квасена сметана и крем Оле. Стана много по-сочна и вкусна. Леко киселкото идеално се върза с медените блатове. С борчето си имала проблеми - то си личи, но пък е станало адски ефектно.  Браво на теб.
ДЖЕММА
Айде, още един МедовикМного сладка торта. Добър поправителен след Калиакра. Богатира е страхотен. Нищо че е пинчер. Те нали са били такива - набити и яки. Марципана от Метро - и аз не бях очарована по Великден. Не стига че е скъп, ами не си и заслужаваше. Езерцето е много ефектно. Я кажи, е така, само за статистиката...... има ли някаква авария под китките в ляво от езерото? Или аз си въобразявам. Нещо там един балон виждам, и отгоре май има операция..... Ха-ха-ха. Може и да греша.
Тортата ти е много добра.

TheDragonBg
Страхотна идея. Никога нямаше да се сетя за тая приказка. Емеля е много готин. Как доволно е поседнал само...... Супер е. Щуката - добре си я направила. Прилича си на щука. Малко недовършена стои така без никакъв фон. Някакво езерце може би, макар и символично.... но ти сама виждаш че си трябва време. Следващия път.... няма да чакаш края. Wink



краси.мира
Краси, Краси..... Една от първите торти които ме грабна. Наситени цветове, много фигури... Виждам че си сушила човечетата легнали - кофти работа. И моите музиканти от миналото предизв. станаха плоски. Трябва да мислим тесто, което носи собствената си тежест и да съхне право. Така става кофти. Добре че си сложила тези виолетовите цветчета. Отварят много добре, иначе е доста мрачен и страховит пейзажа. Подгъва на чаршафа...... за домашно, да потренираш.  Хубава ти е тортата. Харесва ми! Браво.

# 910
  • София
  • Мнения: 1 163
TheDragonBg човечето много ми харесва. Тази приказка- не се сещам за нея. Може би трябваше да използваш бяла сметана оцветена в синьо като вода да бъде където е рибката, защото си я направила така все едно се показва от водата. Или така както е кафеникава цялата торта от ганаша, рибката да беше легнала, все едно  е извадена на земята. Уф ама и аз как го обясних...

 Краси.мира добре си се справила с фигурките,като за първи път. Единствено може би по-малки трябваше да ги направиш, първо, защото изглеждат ми като младежи, а Хензел и Гретел са по-малки дечица и второ- спрямо къщата са много голями. Не го отчитай като грешка че си рисувала върху тестото,не е причината в теб.Има теста дето не позволяват да се рисува върху тях, някак си боята остава на дребни капчици и не може да попие. Готовата мод. маса например е такава. Виж от руската мастика много съм доволна, и ако трябва да рисувам директно върху бели фигурки нея бих използвала.
Тая торта мозайка дето си й направила разрез, много вкусно ми изглежда, направо ми се дояде. Ако ти остане време, да ми напишеш какво съдържа.

# 911
  • Мнения: X
Аз много неща не й харесвам,но ...
pina , нарочно не го загладих под чаршафа,сках да изглежда грапава,да имитира земята,но не се сетих поне отстрани да я загладя.../ 1-ва грешка/
blueeye® , Хензел и Гретел и на мен не ми харесват,когато ги правих,нямах идея колко ще е голяма тортата,а и понеже са първите фигури,които въобще правя,не можах да ги направя по-малки /2-ра грешка,ама ще имам възможност за тренировки,защото сина иска замък с рицари  newsm78 /
Джемма , исках да е по-тъмно зелено,но ...това ми бяха боите...дърветата затова съм ги дооцветила ...но не ми се рисуваше по цялата торта...
van444eto ,може би,ако бяха по-малки,щеше да стане прави...знам ли?За пръв път покривам правоъгълна торта и ъглите се оказаха с едни плохи...не ти е работа.Преди два-три дни прочетох , че се започва изглаждането от ъглите.Мисля замъка да е квадратен,та там ще пробвам пак...
А за пейзажа...те и фигурите ми гледат страшно    Simple Smile ама другия път ще са по-усмихнати...

sillsav , върху шоколада определено не може да се рисува...А върху готова моделираща маса съм рисувала... newsm78  тук короните на дърветата са от такава,допълнително дорисувана.

Други грешки,които отчитам аз...Подложката на къщата се вижда, къщата беше по-голяма,и като стегна,я орязвах,ама нямаше как да срежа картона отдолу.И не съм преценила къде точно да сложа подпорите,та след 2 часа се килна назад...И тая ограда хич не й мястото там,но използвах повода да направя повече неща...исках да я махна ,но синчето не даде.Сигурно ще се сетя още,ама много дълго стана.

# 912
  • Мнения: X
sillsav , торта-мозайка я взех тук от форума,не помня на кого е...

3 пакетчета  /600 гр/ бисквити petit beurre / аз използвах Еверест/
1 к ч захар
6 с л какао
2 к ч прясно мляко
2 жълтъка
100 гр масло /твърд маргарин/

В тенджера се слагат млякото,какаото,маслото и жълтъците и се разбиват с тел на умерен огън. Като заври,се маха от котлона.Охлажда се до телесна температура и се добавят натрошените бисквити по малко.Може да се оформя като руло,пирамида,полукълбо.

Лесно става,лесно се оформя,но става тежко и не е подходящо за втори етаж,по-скоро би носило върху себе си друг етаж.Става стегнато и плътно.

# 913
  • Мнения: 1 491
thedragonbg нищичко не помня от тази приказка освен фразата по заповед на щуката да стане на минутата Embarassed  Трюфела ми е любима торта  Mr. Green Но както вече са казали момичета, напукала ти се е сметана, което пък при мене действа разсейващо и все там гледам. Освен щуката и Емеля, какво представлява другата фигурка?  Embarassed  И може би клечката на която си подпряла фигурката ако я беше прекарала през тялото, за да не се вижда ... Но пък аз чуя ли вече трюфел и се облизвам дори и да е в насипен вид... Поздравявам те   bouquet

краси.мира всичко изглежда много авангардно с нестандартен поглед на нещата. Оградата ми хареса  Mr. Green Фигурките ... За първи път много добри (мойте първи ако помните....) Интересни дървета, въобще пак ще кажа авангардна торта ти се е получила. Поздравявам те   bouquet

Тортата-мозайка е давана от benmary2  Peace

# 914
  • София
  • Мнения: 1 163
благодаря за рецептата, така и предполагах че е с бисквити  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт