Примерна схема на захранване (9)

  • 76 400
  • 596
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 1 100
Duhi-puhi, приготвяш ли месо за готвене, което да замразяваш във фризера и ако да, тогава каква е технологията на приготвяне? Смятам да купя по половин кг от въведените меса, да ги сваря и после замразя, за да мога по-бързо да готвя на детето. Само не знам как е правилно да направя това. newsm78

# 316
  • Мнения: 2 641
Между другото, загледах се във френския сайт на "Дюк" и там пише, че не се добавят антибиотици в храната на пилетата (а дали изобщо не се ползват в самия процес на отглеждане не е съвсем ясно). Със сигурност обаче не ползват ГМО-царевица. Освен това, фирмата е лидер във френския пазарен сегмент на този вид специални пилета - така че това е добър избор за пилешко месо, дори да не е био (ако беше сертифицирано за био, цената му би трябвало да бъде поне 2-2.5 пъти по-висока от обикновен бройлер; това пък ще го направи трудно продаваемо на българския пазар).


Косе, Дюк ги има и в Бг. Антибиотиците във фуража за бройлери ги забраниха през лятото на 2006, та вече флавомицин не се ползва. А за даването на самите пилета ако е спазен карентния период, няма проблем - няма отлагания в месото. И една тайна Simple Smile най чистото месо е гърдите, ако има някакви отлагания на медикаменти то те са в мускулите - бутчета и крила.

Косе Босе, дай примерен режим за една седмица на 9-12 месечно бебе моля.

# 317
  • Пловдив
  • Мнения: 1 854
Копирам си мнението и тук, че повече хора посещават темата:
И аз имам няколко въпроса за кашата.
Днес направих каша, обаче не знам дали се получи. Изглежда ми някаква рядка, леко е прозрачна, не е хомогенна. На картинката изглежда много добре, ама моята хич не прилича на нея Laughing Направих я с вода. Преварих водата и оставих да изстине. После направих каквото пише на кутията като редуцирах количеството понеже я правя днес само да видя как става. За вкуса няма да коментирам - аз я изплюх, а мъжът ми почна да ме агитира да не я давам и да започнем с нещо друго 35 Вкуса не ме притеснява, ясно ми е че бебка не е яла друго освен кърма и няма база за сравнение като нас, но тая консистенция нещо не ми изглежда наред-  виждах цветовете на чинията през кашата Very Happy
Я казвайте вие как я правите/правихте тая каша? С топла вода ли се прави? Някакви трикове има ли и т.н. Very Happy
Аз не спазвам какво пише на кутията. Слагам примерно 3-4 с.л. каша и наливам розова Девин на око.
В началото започнах с 1 с.л. каша и 4 с.л. кърма. Все пак трябва да е по-рядка кашата като за начало. Изкарах така с цедене около месец. Счупи ми се помпата и се родих като я бъркам вече с вода Simple Smile
В тази връзка - Докога да я карам с тези безмлечни каши? Давам - 7-зърна на Милупа, Овес на Хипп (тези са глутеновите), елда на Хипп, Ориз .. на Фризокрем вече не купувам, че са гадни....
Тази 7-зърна на Милупа я бъркам с малко сирене, или пък с пасиран плод - може ли да се каже, че е достатъчно пълноценна закуска?

# 318
  • Мнения: 13
Здравейте мамчета,
И ние с Боги започнахме захранване преди два дни. Днес той е на 6м.17 дни.Опитах като начало да дам картофче, домашно произведено и приготвено с вода. Първият ден дадох в 12ч. около 2ч.л., много не му хареса и изплюваше част от храната. Появи се реакция: зачервено дупенце. Вторият ден опитах отново в 12ч. също картофче около 3ч.л.Реакцията около 15-16 ч.беше разстройство (малко като количество,попило в памперса) и отново зачервено дупенце. Имахме и малко сополки, резултат от отминаваща настинка. Педиатърката ни посъветва да кърмя един ден,т.е. да си направя един ден почивка и след това да опитам да предложа карфиол или тиква от готово пюренце. Какво бихте ме посъветвали?С какво да продължа?
Косе Босе, смяташ ли карфиола за подходяща храна за захранване на 6 м кърмаче?
П.П: Пропуснах да отбележа,че сме само на кърма.Не съм давала нищо друго.

# 319
  • Мнения: 1 449
Косе, Дюк ги има и в Бг. Антибиотиците във фуража за бройлери ги забраниха през лятото на 2006, та вече флавомицин не се ползва. А за даването на самите пилета ако е спазен карентния период, няма проблем - няма отлагания в месото. И една тайна Simple Smile най чистото месо е гърдите, ако има някакви отлагания на медикаменти то те са в мускулите - бутчета и крила.

Да, знам - затова написах, че са добър избор за българския пазар, въпреки че не е био продукт и не е пиле тип фермерско.

Вярно е, че антибиотиците се отлагат предимно в големите кости (около бутчетата), обаче пък точно тъмното месо има 2 пъти повече желязо и е по-добър вариант в детското хранене от тази гледна точка.

Всъщност тези пилета не се отглеждат много по-различно от бройлерите, пак растат с доста ускорени темпове спрямо нормалните 3 месеца, но при малко по-добри условия. Преди време четох статия в сериозно икономическо издание, че 'Дюк' си правят реклама с доста подвеждаща информация (не мога да цитирам точно, но беше нещо за цвета на месото, за сертификатите, както и за костното брашно и още нещо, което така или иначе не може да се ползва според българското/европейското законодателство).



Косе Босе, дай примерен режим за една седмица на 9-12 месечно бебе моля.
На тази възраст децата нямат изградени хранителни навици – за разлика от дете над 1-1.5 год. Освен това има много, много условности – интензивност и приоритет на кърменето, темп на захранване и т.н. Затова схемите с техните количества и режими могат да бъдат по-скоро объркващи, отколкото полезни. Все пак ще пусна при първа възможност едно обобщение на различни препоръки, които са обсъждани и назад в темите.



3 пъти седмично бобови храни като основно ядене е натоварване за храносмилателната система. В рамките на една седмица може един път леща без месо, след 3-4 дни зелен фасул или боб без месо. Иначе малко количество може по-често – да.

Последна редакция: ср, 01 окт 2008, 05:22 от Косе Босе

# 320
  • Мнения: 1 449

ВЪЗРАСТ 1-3 год.
/обобщение/


======================================================
БРОЙ ХРАНЕНИЯ (ДНЕВНО)
======================================================
3 основни хранения + 1-2 междинни хранения  (+кърмене)
или
4 хранения през 4 часа (еднакво количество; плюс кърмене)



======================================================
КОЛИЧЕСТВО ХРАНА (НА ХРАНЕНЕ)
======================================================
1 основно хранене = 250 мл
Препоръките варират от 240 г до 350 г
Допълнението към основното хранене под формата на десерт, плодове, мляко не се включва.

Обем на стомахчето:
12-18 м. = 300-350 мл
18-24 м. = 350-400 мл



======================================================
КОЛИЧЕСТВО ХРАНА ДНЕВНО (ПО ТИП ХРАНИ)
======================================================

Млечни продукти: поне 500 мл
- мляко (прясно, кърма и/или АМ): 300-500 мл
- сирене: поне 30 г
- или извара: 30-80 г
- или кашкавал: 30 г
- или детски млечни продукти: 60 г
- кисело мляко/йогурт: 75-150 г
- 40 г сирене = 200 мл мляко = 150 г кисело мляко

Хранителна ценност: калций, протеини
Препоръчителните количества варират от-до: 450-700 мл


* Забележка: В повечето схеми на захранване около 1/3 от млечните продукти са сирене, извара, кашкавал, кисело мляко и подобни, а останалото количество е прясно мляко, евентуално кърма или детско мляко. При наличие на хубаво кисело мляко (особено с жива закваска), то може да бъде основна част от менюто като алтернатива на прясното мляко.
--------------------------------------------------------------------------------------------------

Месо и други протеинови храни: 30-80 г
- месо: 30-80 г
- или риба: 40-90 г
- 1 яйце: 2-3 пъти седмично
- варива: 2-4 с.л. в суха форма, 1-2 пъти седмично

Хранителна ценност: желязо, ценни протеини
Препоръчителните количества за месото варират от-до: 30-90 г

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Зърнени храни: 150-250 г
- хляб: 30-70 г
- зърнени (пълнозърнести ядки, зърна, грис, паста и пр.): 100-150 г
- бисквити, сухари (1-2 бр.): 15-25 г 

Хранителна ценност: въглехидрати, витамини В
Препоръчителните количества варират от-до: 150-250 г

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Зеленчуци: 200-250 г
- основно варени
- малко сурови

Хранителна ценност: фибри, въглехидрати, различни витамини и минерали
Препоръчителните количества варират от-до: 150-300 г


* Забележка: Към това количество зеленчуци се добавят малко въглехидратни храни (ориз, картофи и т.н.) или хляб, отделно се добавя месо, евентуално мазнина т.е. общото количество зеленчукова или месно-зеленчукова порция на едно хранене може да е 250 г.
--------------------------------------------------------------------------------------------------

Плодове: 200-250 г
- пресни и/или консервирани
- плодов сок: 70-120 мл (включва се в общото количество)

Хранителна ценност: витамини (най-вече С), въглехидрати (захари)
Препоръчителните количества варират от-до: 150-300 г

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Мазнини (в чист вид): 10-25 г
- масло: 5-10 г
- растителна мазнина: 5-15 мл

Хранителна ценност: витамини А и Е, различни мазнини
Препоръчителните количества варират от-до: 10-45 г

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Захари: 15-20 г
- захар: 5 г = 1 ч. л.
- мед, конфитюр: 10-20 г

Хранителна ценност: бързи въглехидрати (монозахариди и полизахариди)
Препоръчителните количества варират от-до: 10-45 г

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Сол: 2 г
- 2 г сол = 0,8 г натрий
- тук се включва и солта от скритите източници

Хранителна ценност: солта е нужна на всеки етап от живота, но в определени граници.
Това не са препоръчителни количества, а максимални.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

# 321
  • Португалия
  • Мнения: 3 966

ВЪЗРАСТ 1-3 год.
/обобщение/

 При наличие на хубаво кисело мляко (особено с жива закваска), то може да бъде основна част от менюто като алтернатива на прясното мляко.
--------------------------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Много ме вълнува този въпрос,особено поради факта, че не живея в Бг и си заквасвам млякото/по обясними причини -тук млякото не вкисва никога/. Виждали ли сте и знаете ли този продукт http://www.mlm.daflorn.com/Starter-cultures.category
още не съм го получила,не знам дали ще се получи киселото мляко,но със закваска -българско кисело мляко и тукашно прясно,получавам малко лигаво ,точещо се нещо...

Другата ми дилема-скоро писах за нея- какво мислиш за мляко Нидо? или Нестле Джуниър?Въобще чудя се с какво мляко ще продължим след годинката,при условие,че в момента основното в менюто/ около 700-800мл. /е АМ newsm78  В момента пият Nutribén  Simbiotico-  prebiotic i probiotic/произвежда се за испанския и португалския пазар/ за след 6месеца/т.е. 2ка/

# 322
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Днес се зачудих, кога могат да седават рожковиnewsm78 Знам че са доста питателна храна.

# 323
  • Мнения: 1 449
какво мислиш за мляко Нидо? или Нестле Джуниър?Въобще чудя се с какво мляко ще продължим след годинката,при условие,че в момента основното в менюто /около 700-800мл. / ......

Мляко след 1 год.:
--> При разнообразно и балансирано хранене с всички основни групи храни = обикновено мляко
--> При проблеми с храненето, апетита или алергии = детско обогатено мляко

След 1 год. можеш да продължиш с АМ2 за още месец-два и после да включиш детско мляко от типа на Нестле Джуниър. Може да се включи и на 1 год. От гледна точка на витамините и минералите, предимството на повечето АМ3 пред АМ2 е повечето калций и фосфор, които съответстват на възрастта над 1 год. Другите разлики откъм витамини, минерали и добавени мазнини не са определящи.

Детските млека за след 1 год., които все пак са нормално краве мляко, са доста спорни и с недоказана необходимост за възрастта над 1 год. Но конкретно във вашия случай, докато дечицата не си изградят стабилен и богат хранителен режим, детското мляко остава по-разумен вариант. 700-800 мл е точно стандартът за възрастта в момента, след месец-два самички ще покажат дали ще се нуждаят от същото количество или по-малко. За марките нямам мнение, но и за двете винаги е имало положителни отзиви.

# 324
  • Мнения: 1 449
... Появи се реакция: зачервено дупенце. ....
... Имахме и малко сополки, резултат от отминаваща настинка. ...
... Педиатърката ни посъветва да кърмя един ден,т.е. да си направя един ден почивка ...
Косе Босе, смяташ ли карфиола за подходяща храна за захранване на 6 м кърмаче?

1. Щом настинката е отминаваща, а не окончателно отминала – не се захранва. В тази ситуация не се знае дали детето е реагирало на картофа или като цяло организмът все още не е стабилизиран. Внасянето на твърда храна е сериозна физиологическа и психологическа промяна за детето, така че то трябва да е напълно здраво и в добро разположение на духа.

2. Ако има зачервяване или обриви – изчаква се докато изчезнат напълно. През това детето е само на кърма (а когато вече е захранено – на кърма и въведени храни). Зачервяването може да изчезне за ден, както е посъветвала педиатърката; но може да се задържи и по-дълго. Ако има и по-сериозни реакции като разстройство или повръщане – по принцип се изчаква повече, например 3-4 дни, преди да се пробва отново захранване.

3. Тиквата е добър избор. Карфиолът – категорично не. Според някои схеми на захранване карфиол се въвежда в периода 6-8 м., според други обаче - на 10 м. Дори когато се въвежда през 6 м., това е случаят, когато вече има въведени поне няколко храни. Когато се предлага карфиол в по-ранна възраст, той не е сред първите 3-4 зеленчука. След тиквата подходящи са морковите.

Изчакай детенцето да се стабилизира и започни спокойно с тиква. Избутването на храната в началото е нормална реакция – понякога са необходими 10 дни, за да приеме детето с желание няколко лъжички твърда храна.

# 325
  • Мнения: 2 111
Косе Босе благодаря ти за схемата.   bouquet
Точно такова нещо ми трябваше. Hug

# 326
  • Мнения: 8 242
Duhi-puhi, приготвяш ли месо за готвене, което да замразяваш във фризера и ако да, тогава каква е технологията на приготвяне? Смятам да купя по половин кг от въведените меса, да ги сваря и после замразя, за да мога по-бързо да готвя на детето. Само не знам как е правилно да направя това. newsm78

Да Simple Smile
Вариш хубаво, пасираш с бульона и на кубчета във формичките за лед Simple Smile После в торбички и готово  Peace
Пазя ги така 1-2 месеца, макар че в началото на захранването ги правех ведниж на 1-2 седмици..

# 327
  • Мнения: 263
Може ли съвет с какво да въведа глутен при дете с АБКМ като не намерих подходяща глутенова безмле4на каша.

# 328
  • Мнения: 8 242
Може ли съвет с какво да въведа глутен при дете с АБКМ като не намерих подходяща глутенова безмле4на каша.
Овесени ядки..
Пшеничени ядки..
Купуваш от здравословните магазини, вариш, пасира.. добавяш плод .. и сте готови Simple Smile

# 329
  • Мнения: 194
Здравейте майчета!
От една седмица започнах да давам по-малко тиква на дъщеря си(като навърши 5 месеца) и да я захранвам. Но нямах търпение да изчакам да минат напълно сополите, нослето все още похъркваше и на следващият ден хремата се засили и в момента все още си има прозрачни сополи в нослето.
Започнах с пюрета на Хип, стигнахме до 50 грама, но вчера реших да и предложа домашна тиква, май беше малко по-гъсто пюрето. Ползвах тиква цигулка. Вечерта пръцкаше, изпъваше се на дъга и си поплака, събуди се в 2 часа и до три пак същото, носехме се един час из стаята, на сутринта се изака и се успокои.
Какво да правя сега. Днес мисля да направя почивка и да не и давам нищо, освен кърма. Прочетох поста на Косе Босе по-горе и докато минат напълно сополите на кърма ли да бъде само детето(май клоня вече към този вариант) или тъй като вече е захранена с тиква да и предлагам тиква от пюретата на Хип?
И защо стана така с домашната тиква, защото и е било по-гъсто или по-сладко. И още нещо. От пюретата с тиква на Хип не се разхлабваше много, пак акаше на три дни, както напоследък. А от домашната се изходи много повече на следващият ден.
Чудя се и друго, дали да не изчакам две, три седмици и тогава да захранвам, като стане на 6 месеца. Проблем ли е че вече опитахме?
Съжалявам че не можаш да потърпя да мине напълно хремата, но вече не мога да върна времето назад.
Поздрави!

Последна редакция: ср, 01 окт 2008, 12:40 от wonderful

Общи условия

Активация на акаунт