Призив към българските здравни институции

  • 56 986
  • 188
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 65
Искам да подкрепя призива към българските здравни институции. Аз лично разбрах за Spina Bifida съвсем случайно. Свекърва ми случайно гледа 1 сутрин по сутрешните предавания за 1 нещастно семейство, което няколко пъти губи децата си и чак след 2-я или 3-я път лекарите правят изседвания и установяват, че майката няма достатъчно фолиева киселина в организма си, което съответно е причина за малформациите на плода и води до трагичен изход. Е трябвало ли е лекарите да чакат горките хора да изгубят 2-3 деца, че тогава да се сетят??? Да не говорим, че по-принцип за опастността от Spina Bifida трябва да се знае още преди жената да зачене и да пие предварително 2-3 месеца фолиева киселина. И тъй като ако бременността не е планирана, тя практически може да се случи по всяко време, жените и момичетата от рано трябва да знаят и да я пият профилактично. Това е витамин от групата В, така че нищо няма да ти стане, а напротив, може да предотврати нежелани и трагични проблеми в бъдещето. Да не говорим, че би трябвало на всички заченали вече жени да им се правят безплатно по здравната каса генетичните изследвания чрез биохомочен скрининг и ако се налага амниоцентезата. А също така и 3D и 4D видеозон. И ако не дай боже има проблем, навреме да се решава, а не след като вече е късно, да се чудим от къде ни е дошло и какво да правим отсега нататък. В доста случаи не може да се направи кой знае какво и последиците са нещастни деца и родители. За какво е нужно всичко това на държавата? По-добре да отпуснат пари за превантивни мерки, отколкото после да се чудим как да закърпим нещата, което и ще струва много повече и може и да е безрезултатно или с малък резултат.
Така че призива ми май е не само до българските здравни институции, които трябва отрано да ни дават компетентна и съвременна информация, но и до държавата като цяло! Дано скоро да имаме положителен резултат!

# 106
  • Мнения: 179
Искам да подкрепя призива към българските здравни институции. Аз лично разбрах за Spina Bifida съвсем случайно. Свекърва ми случайно гледа 1 сутрин по сутрешните предавания за 1 нещастно семейство, което няколко пъти губи децата си и чак след 2-я или 3-я път лекарите правят изседвания и установяват, че майката няма достатъчно фолиева киселина в организма си, което съответно е причина за малформациите на плода и води до трагичен изход. Е трябвало ли е лекарите да чакат горките хора да изгубят 2-3 деца, че тогава да се сетят??? Да не говорим, че по-принцип за опастността от Spina Bifida трябва да се знае още преди жената да зачене и да пие предварително 2-3 месеца фолиева киселина. И тъй като ако бременността не е планирана, тя практически може да се случи по всяко време, жените и момичетата от рано трябва да знаят и да я пият профилактично. Това е витамин от групата В, така че нищо няма да ти стане, а напротив, може да предотврати нежелани и трагични проблеми в бъдещето. Да не говорим, че би трябвало на всички заченали вече жени да им се правят безплатно по здравната каса генетичните изследвания чрез биохомочен скрининг и ако се налага амниоцентезата. А също така и 3D и 4D видеозон. И ако не дай боже има проблем, навреме да се решава, а не след като вече е късно, да се чудим от къде ни е дошло и какво да правим отсега нататък. В доста случаи не може да се направи кой знае какво и последиците са нещастни деца и родители. За какво е нужно всичко това на държавата? По-добре да отпуснат пари за превантивни мерки, отколкото после да се чудим как да закърпим нещата, което и ще струва много повече и може и да е безрезултатно или с малък резултат.
Така че призива ми май е не само до българските здравни институции, които трябва отрано да ни дават компетентна и съвременна информация, но и до държавата като цяло! Дано скоро да имаме положителен резултат!
много правилно мнение обаче дали ще бъде чуто от някои и тези иследвания да станат задължителни защотото ако не се вземат мерки тази болес ще продълйава да взима своите жертви ето аз например не знаех че трябва да пия фолиева киселина и моята докторка чак сега се сети да ми кайе когато вече съм  в 8-ми месец но по-добре късно отколкото никога дано да се вземат мерки колкото се може по-бързо.

# 107
  • Мнения: 406
 ShockedЛеле!Колко съм зле! 2 деца имам а не съм и чувала за тези неща! smile3515Направо ме е срам! Weary

# 108
  • Мнения: 685
........призива ми май е не само до българските здравни институции, които трябва отрано да ни дават компетентна и съвременна информация, но и до държавата като цяло! Дано скоро да имаме положителен резултат!

Подкрепям призивът с две ръце!

Колко време ще мине и с колко живота трябва да се заплати безхаберието в тази държава??????????

Meyz моите най-искрени съболезнования... Кураж...

# 109
  • Мнения: 319
Тези неща които се случват са ужасни ...........Нямам думи просто!
meyz  приеми моите съболезнования за трагедията която ви се е случила Praynig
Както  и други момичета и аз сега чувам че трябва да се приема фолиева киселина Shocked
Някои от нещата ги научавамве тук а не в кабинетите на лекарите!!!!!

# 110
  • Мнения: 87
Наскоро бяхме поканени с Марина да разговаряме по проблема Спина Бифида и фолиева киселина, в новото предаване на бТВ "Часът на мама".
Гледайте запис на предаването - нашият разговор започва от 40-тата минута.

# 111
  • Мнения: 572
 tender
Гледах Ви и много се радвах!  и Плаках
Обадих се на една приятелка и тя да гледа и тя на друга и после чух нещо което май много често се чува!
Беше зададен следния въпрос  ДОБРЕ ДЕ, КАКВО ПУК ТОЛКОВА СЕ ИЗРАЗЯВА ТОВА СПИНА БИФИДА?  КАКВО Е ТОВА НЕСАВМЕСТИМОСТ С ЖИВОТА? какво ГИ ПРАВЯТ ТИЯ ДЕЦА РОДЕНИ С ТОВА!
Аз не баях там да кайа какво стана поне с моето ни си мисля нетрябвая ли по някакъв начин да се обесени след като се допусне да се роди такова дете(както знаем сами) какво става с него в смисъл къде отива и кои го гледа и какво следва?
Но предаването ми хареса защото дава доста информация
  bouquet

# 112
  • Мнения: 319
И аз гледах предаването и дави кажа малко се растроих защото на мен лекаря който ме гледаше до 3-тия месец не ми каза да пия фолиева киселина Cry От предаването разбрах че е добре да започне да се приема веднага след като е установена бременността до към 3-тия месец.ЕЕЕ за мен е вече късно,дано нямам проблеми с това Praynig

# 113
  • Мнения: 406
А аз до колкото разбрах ,всяка жена достигнала полова зрялост трябва да пие фк. Peace

# 114
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
А аз до колкото разбрах ,всяка жена достигнала полова зрялост трябва да пие фк. Peace

Да, защото, когато жената разбере че е бременна, вече е оформена невралната тръба и от пиенето на фолиева киселина след това, няма много смисъл ...

# 115
  • Мнения: 87
Цитат
От предаването разбрах, че е добре да започне да се приема веднага след като е установена бременността, до към 3-тия месец

гледай предаването отново - в него ясно се казва, че:
превантивният прием на ФК е поне два-три месеца ПРЕДИ зачатието.

и тъй като жените по-често забременяват непланирано, по света има национални проограми за прием на ФК през целия им детероден период, за да е подготвена жената с депо на ФК, и да е намален с до 70% рискът от поява на Спина Бифида, независимо кога ще забременее.
А ти не се притеснявай - рискът от поява на Спина Бифида (СБ) е минимален, и при теб всичко ще бъде наред, вярвам.    Heart Eyes

@ meyz:
Който се интересува от конкретното заболяване СБ, може да намери огромно количество информация в нета. Има информация и в настоящата тема, конкретно тук: www.sbaa.org
А моята цел е популяризация на превенцията на СБ (първична и вторична), с достигане до националноотговорна програма за превенция. Има я в работен вариант, чакам/е от 2006 година да бъде приета от МС, но нещата се забавят "отгоре", нямам представа защо. Това, което знам е, че през това време майките се информират за превенцията с ФК "на ухо", от теми като тази, от популярни предавания и само от някои акушер-гинеколози. И все още има случаи като моя, на Марина, твоя, на едно младо семейство от Варна, детето им се роди с тежкото увреждане - "специалистите" не го видели навреме на 3Д видеозон.....всички ви чувствам близки и се опитвам да помогна на всички останали поне с навременна информация.
А който носи отговорността за забавянето на новата Национална програма за превенция (2006-2012), дано пък се замисли.

П.П. Доколкото разбирам, си бременна отново? Ако е така, Стискам палци  Praynig  bouquet

Последна редакция: чт, 25 окт 2007, 10:24 от tender

# 116
  • Мнения: 2 070
Съчувствам на всички преживели загуба, поради липсата на достатъчно информация и предоверяване на лекарите. Подкрепям инициативата, гледах ви и в предаването...
Пиша по друг повод. Разследвам за един местен вестник един АГ... Има пропуски в следенето на бременността на няколко жени, включително и случай на дете с множество увреждания, които странно защо не са забелязани до самото раждане и детенцето почива. Но пиша по повод друг случай при същия лекар, роденото бебенце е с някакав отворен прешлен или нещо такова, така са казали на майката. За спина бифида ли се касае или би могло да е нещо друго, отворен прешлен и отворена неврална тръба или там каквото е асоциират ли се или са коренно различни неща? Имате ли такава информация? Детето се е родило към 7-8месец, починало е, имало е и по-голяма глава и недоразвито телце.  newsm78

# 117
  • Мнения: 87
Уважаема ДеЩоВиди, благодаря ви за подкрепата.
Искрено съчувствам за описаните от вас ситуации. Твърдението ви, че въпросният АГ имал пропуски в следенето на бременностите, вероятно може да бъде доказано. Но надали моето мнение ще бъде меродавно в конкретния случай. Според мен е най-добре да се допитате до медицински специалисти, които евентуално да направят медицинско заключение вследствие на личните си професионални наблюдения от аутопсията на починалото дете.

Не ме разбирайте погрешно - бих искал да помогна, но в случая не мога да ви дам компетентно мнение. Защото моите познания за Спина Бифида и превенцията й, са базирани на мнения на специалисти - медици от цял свят, които всеки четящ тук може и сам да намери в мрежата. Просто съм ги синтезирал, като вече синтезираната от мен информация на български език за проблема Спина Бифида, е използвана дори и в Уикипедия. В което няма нищо лошо.
Но за да ви помогна да се ориентирате, ще ви дам кратко описание на Спина Бифида, което не съм писал аз, но е налично в същата статия в Уикипедия :

Цитат
Гръбначният стълб се състои от прешлени, които отгоре-надолу се разделят на: шийни, гръдни, поясни, кръстцови и опашни. Кръстцовите и опашните прешлени са срастнали помежду си и образуват кръстцова и опашна кост.

Спина бифида е аномалия на гръбначния стълб — разцепване на един или няколко съседни прешленни пръстени. Нормално прешлените затварят в прешленен пръстенов канал гръбначният мозък. При спина фибида при един или няколко съседни прешленни пръстени съществува разцепване, като през образуваната цепнатина достига до кожата обвивката на гръбначния мозък. Често настъпва инфекция.

Спина бифида се локализира в областта на поясните, кръстцовите и опашните прешленни пръстени. При по-голяма спина бифида съществуват инконтинеция на урината и изпражненията, парализа на долните крайници. Обикновено кожата над спината е окосмена. Болните с леко изразено разцепване на прешленен пръстен нямат доловими оплаквания и аномалията се открива случайно при рентгеново изследване по друг повод.

Когато заболяването е по-леко, лечението на спина бифида е оперативно. Успешната операция отстранява аномалията, възстановява целостта на засегнатите прешлени и предпазва от тежки усложнения.

Желая ви успех.

Последна редакция: нд, 28 окт 2007, 16:40 от tender

# 118
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
МОЛЯ ПОМОГНЕТЕ СЪС СЪВЕТ
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=237417.0

# 119
  • Мнения: 87
Горката майчица...поредната...дано съм й бил полезен  Praynig Cry

Общи условия

Активация на акаунт