Призив към българските здравни институции

  • 57 016
  • 188
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 25
Искрено съчувствам на всички които са преживяли такава загуба SadИ аз гледах предаването и подкрепям инициативата

# 121
  • Мнения: 247
Аз явно съм от малкото щастливки. Моят гинеколог ми каза: „В момента, в който започнеш да мислиш за бебе пий фолиева киселина. Тя се пие поне 3 месеца преди да забременееш. За това започвай от сега. Няма проблем и да се пие няколко години, защото е безвредна хранителна добавка.“

# 122
  • Мнения: 87
Днес синът ми трябваше да навърши 15 години. Почина на няколко дена, през 92-ра,
от Спина бифида.
15 години давност минаха... Всички могат вече да спят спокойно.
И след 15 години, децата на България още очакват Националната програма за превенция...
Прощавай, сине.

in memoriam

На теб до днес и ред не посветих.
А ти го заслужаваш, сине мой.
Във тяло не, но в дух или във стих
след теб аз имам синове безброй.
Знам, няма ангели след този свят.
Еднички обитаваме света.
След тебе той е малко по-богат,
с това и аз – обичащ те баща.
И щом без теб светът не се е свършил,
нито е започнал отначало -
то пак любов единствено прекършва
на любовта изтръпналото тяло.
 
А твойто непораснало сърце
тупти във други бащини ръце.

# 123
  • Мнения: 572
tender
Ти си нашата опора!
Ти и твоите деца!
Ти ни показа как да живеем! Дори и след смъртта.
Ти с твоята сила, ти и твоите деца
 Благодаря
Почивай в мир малко момченце

# 124
  • Мнения: 87
meyz, предишното ми мнение беше написано под влияние на моментна силна емоция, която вероятно е предизвикала и твоята реакция. Нормално е да си ми е мъчно за моето единствено момче, дори и след 15 години. Може би си позволих известен офтопик с това стихотворение, тъй като това е тема за много сериозни неща, които имат подкрепата на много сериозни специалисти и на обикновени майки и татковци. Целта на тази тема не е да плачем за миналото, а да поправим поне малко бъдещето. Това не е поредната тема за неизпълними искания или фанатични каузи,  изискващи сляпо доверие или преклонение пред техния водач. Така че наистина съм трогнат от голямото ти благодаря, щом ти така го чувстваш, но нека продължим темата, съсредоточени с бистър ум и хладен поглед върху проблема "Национална програма за превенция на Спина Бифида".  Heart Eyes

# 125
  • Варна
  • Мнения: 758
Tender, стихотворението ти съвсем не е офтопик. Все пак създаването му има пряка връзка с бездействието на нашите здравни институции.

# 126
  • Мнения: 572
За какво да говорим ако не за проблема в иснтитуциите които оправляват наща държава! Призивът сум го приела толкова нажътре че се опитвам да се боря с каквото мога ама до куде стигам! Темата за майските майки с кото ще раждаме през май все се опитвам да накарам някой да реагира и да не седи на старото мислене а то какво се получава!
Нямало да си правят това или онова иследване защото избрания от тял доктор им казал че било глезотия! Как да не побеснея!

Ще истрия този постинг след ден два

# 127
  • Мнения: 87
meyz, аз съм ти благодарен за това, че информираш и други майки. Сигурен съм, че и те оценяват усилията които полагаш   bouquet

А сега искам да ви запозная с едно писмо от м. август 2006, и с едно интервю - и двата документа са с автор д-р Борислав Китов, председател на Комисията по здравеопазване към Народното събрание на Р.България.

В писмото му до "300 бебета", д-р Китов изразява ясно подкрепата си и поема ангажимент да съдейства за реализиране на нашите предложения. Дори обещава да ни покани на среща през м. септември, която среща така й не се състоя - не получихме покана. Явно е имало причина за това.

Явно човекът се опитва да направи нещо, но дори от това ниво, на което е, му е трудно да го направи, щом година по-късно, в интервю пред сп. "Медицински магазин", бр.12 от юли 2007, същият д-р Китов, заявява следното :
Цитат
Здравеопазването не е приоритет на тройната коалиция.
.
СПОРЕД ДОЦ. БОРИСЛАВ КИТОВ, ОТЛАГАНЕТО НА ЗДРАВНАТА СТРАТЕГИЯ ПОКАЗВА, ЧЕ ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО НЕ Е ПРИОРИТЕТ НА ТРОЙНАТА КОАЛИЦИЯ.

Не може да се обсъждат финансовите параметри на нещо, за което няма политическа визия - твърди той.

Остава всяка бъдеща майка сама да си направи изводите и да си отговори на въпроса "Защо все още не е приета предизвиканата от нас, вече готова "Национална програма за превенция на малформациите?""

# 128
# 129
  • Мнения: 87
Получих поредното тежко писмо за загубено дете поради непроведена първична и некадърно проведена вторична превенция на Спина Бифида. Отговорих, както и на всички други, от които получавам десетки подобни писма.
Публикувам писмото без коментар, като съм скрил самоличността на майката. Коментарите и изводите оставям за вас, всички бъдещи майки.

Цитат
Здравейте. Казвам се ....... от гр. .... и дълго мислих дали да ви пиша.
На .... ноември 2007г. с цезарово сечение ни се роди дъщеря .... с диагнозата малформация несъвместима с живота на ЦНС или това, което аз разбрах е, че има Спина бифида и хидроцефалия. Това ми обясниха, защото аз не съм виждала детето по желание на моят съпруг/искал е да ми спести това поне/.
.
Съжалявам, че започвам така писмото си.Вероятно вие получавате доста писма на ден и се надявам да не ви отегчавам.  Искам просто да споделя с някого, който е съпричастен с този проблем.
.
И аз като повечето жени не знаех за приема на ФК преди забременяване. Имаме си една хубава и много умна дъщеричка на 6 годинки ....... и с нея не съм пила никакви витамини и добавки.
 Бремеността мина без проблеми. През 200... година направих спонтанен аборт и след това решихме да изчакаме известно време и да си направим изследвания и ако всичко е наред да пробваме пак.
.
Яд ме е това, че нито един гинеколог при който съм ходила не ме посъветва да пия ФК, след като споделях, че смятаме да имаме второ дете.
Много пъти се обвинявах в това, че не съм пила ФК, яд ме беше и че лекарите не видяха че има проблем с плода. Ходих на 3Д видеозон и ме увериха че всичко е наред. Хиляди неща чух от лекарите докато бях в болницата. Най-повтарящо се беше да се откажем и да не се опитваме повече за дете, защото никой няма да ни даде гаранция за успешен резултат. Много ми стана мъчно, тъй като дъщеря ни ..... много иска да си има братче или сестриче и с нетърпение очакваше раждането. И сега пита дали ще си има и ние не знаем какво да отговорим. А тя милата умно отговаря:" Когато му дойде времето и Дядо Боже разреши." От тези думи ми се плаче всеки път и се обвинявам отново и отново за много неща. И си мислех, че ако бях решила по-рано да имаме второ дете нямаше да е така, защото тази година навършвам 30 години и се притеснявам че времето си минава. Незнам дали е още рано да си направим генетични консултации и изследвания за да знаем от тук нататък какво да правим.
.
Информирах се за всички инициативи, които сте предприели и за това какво се опитвате да направите и много се радвам, че има хора като вас. Дано с гласността, която се дава по проблема със Спина Бифида да се помогне на много млади двойки да имат здрави бебенца.
Аз съм много притеснена за много неща, върху които мисля постоянно. Вие по доста проблеми сте дали изчерпателна информация, която дава светлина по доста въпроси.
Сега се опитвам да намеря новата ФК Мета и да започна да я пия превантивно просто.
.
Докторите се опитаха да излязат от ситуацията като ми казаха, че основен проблем да родя дете с такава диагноза било че кръвната ми група е с резус фактор отрицателен и коремната ми стена била дебела и не се виждало добре през нея бебето и поради това не са видели дефекта. А иначе видяха точно пола........
Ядосах се и от факта, че не ми дадоха никакви епикризи или документи, в които да е описано състоянието на бебето след раждането.
.
Моля ви само за един съвет ако можете да ми дадете такъв: Как по-лесно да преодолея тази загуба и криза, която преживявам и то не само аз, а и близките ми?
Вие как се справихте?
Благодаря за отделеното внимание и време.
...

# 130
  • Мнения: 572
Цитат.
Моля ви само за един съвет ако можете да ми дадете такъв: Как по-лесно да преодолея тази загуба и криза, която преживявам и то не само аз, а и близките ми?
Вие как се справихте?
..........

Мила моя сестро! Няма справяне!

 tender , моля те попитай маиката дали иска да ми пише? Аз искам да и помогна с каквото мога! Моля те

# 131
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Ами искам и аз да споделя моето мнение....въпреки че бременността ми бе скоро (2006г) и мен никой лекар не ме предупреди за ФК..единствено приятелка ми спомена за нея...и тя бе причината аз да я пия редовно..Моята гинеколожка едва в края на 3 м ме попита дали пия ФК (като за мен това е доста късен момент).Явно много гинеколози лежат на идеята че докато не мине 3м няма реална бременност, дори не те отчита света като носеща живот...и съответно лекарите не си дават труд да се грижат за тези най-беззащитни същества.
Вярно е че де всички ембриони оцеляват, но нали пък иние трябва да дадем всичко от себе си за да ги спасим.
Живота е напрегнат, колко жени имат тежка професия, или работят при неподходящи условия...

# 132
Подкрепям ви изцяло за инициативата и заедно с вас скърбя за загубата. През 1993 г. родих син като наблюдението на бременността ми се извършваше с шивашкия метър и кантара. Миналата година родих момиченце. В момента, в който разбрах, че съм бременна отидох при личния лекар и той ме пита дали съм си намерила гинеколог. Това е проблема. Ако искаш внимание трябва да си платиш. По негов съвет се записах в платената женска консултация към АГ Шейново. Там ми направиха и амниоцентеза. Не ми се мисли обаче какво е по поликлиниките и в страната. Според мен няма официална статистика за деца родени с малформации, защото ако се появи ще стане страшно.

# 133
Здравейте всички,

Искам да ви информирам, че предстои поредната инициатива в подкрепа на кампанията "300 бебета повече".

Датата е отново 25 Март, Благовещение, мястото: Градинката пред Майчин дом, часът 17.00.

В знак на подкрепа към кампанията ще боядисаме оградката и пейките наоколо и ще посадим няколко корена рози.

Всеки, който може и иска да се включи, е добре дошъл. И си носете бяла тениска, която няма да ви е жал да поизцапате, защото ще направим нещо много интересно тази година.

За повече информация вижте сайта на кампанията:

http://www.300bebeta.info/index.php?page=idea&sub=idea8


Очакваме ви!

# 134
  • Мнения: 572
Гледайте на 26.03.2008 по БТВ от 15.30 в Часът на мама мен и Марина!

Общи условия

Активация на акаунт