Plasma vs. LCD?

  • 6 382
  • 62
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 386
Кой е по-добрият избор и защо? Кои марки препоръчвате? Почти нищо не разбирам от техника, затова моля за обикновенички сравнения.  Blush

# 1
  • Мнения: 5 178
запис и аз, че скъпия напира пак да сменим ТВ-то.. маниак
той май знае какво иска, нооо и аз да съм наясно

# 2
  • София
  • Мнения: 1 341


Четох в 24 часа преди два месеца статия на 2 страници най-подробно
обясняваха кои телевизори са за предпочитане.
Аз съм скарана с техниката и нищо не разбирам.Изчетох статията и
разбрах,че за предпочитане е LSD - опасността за  нарушаване на кристалите
е по-малка.
Ева,по-добре да си говориш с техник - той ще ти обясни.

# 3
  • Мнения: 1 477
LSD (и аз не съм разбирач, но като си избирах нов монитор събрах повече положителни мнения именно за него).

# 4
  • София
  • Мнения: 18 679
Аз четох, че до 32 инча - лсд, над 32 - плазма. Инаше подробно обяснение, но вече не си го спомням Rolling Eyes Ние имаме лсд - ми не е по-хубав от старото обикновено црт, сори Confused

# 5
  • Мнения: 2 388
Ние имаме лсд - ми не е по-хубав от старото обикновено црт, сори Confused

И аз съм на това мнение. Всички смятат, че не съм добре. Confused

# 6
  • Мнения: 3 641
Ние имаме лсд - ми не е по-хубав от старото обикновено црт, сори Confused

И аз съм на това мнение. Всички смятат, че не съм добре. Confused
Верно ли това,аз такъв мерак имам Confused

# 7
  • Linz
  • Мнения: 11 619
За телевизор избрахме плазма, за монитор- ЛСД. Мисля, че това е правилният избор.

# 8
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
Ако нямате HDTV сигнал,картината е разпъната.  Sick

# 9
  • София
  • Мнения: 958
Точно в момента сме на вълна телевизор.....искаме да вземем за трапезарията. Според мъжът ми да купуваме от старите е все едно да вземем видео, след малко време няма да ги имало....Аз не мисля точно така, но......

Спряхме се на LCD, 19 инча, понеже 17 ми се струват малко, хич не ми се иска да се взирам..... Rolling Eyes

Само за марката се чудим.........той иска филипс, аз грундиг - понеже са по евтини..... Laughing

pavletutka  - ако е с кабелна, при LCD-то ще има ли проблем.......

Последна редакция: сб, 06 сеп 2008, 08:56 от mila71

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 675
То зависи от сигнала, не от кабела. LCD, щото LSD е нещо друго.
За протокола - и аз мисля, че е по-добре с кинескоп, 100 херцово ТВ; като се доусъвършенсват новите технологии, може и плазма или LCD Peace

# 11
  • София
  • Мнения: 958
Редактирах.....Зле съм си с техниката и това е..... Blush

# 12
  • Мнения: 2 386
Благодаря ви за мненията, момичета!
Тук няма смисъл да купуваме с кинескоп, защото другите са доста евтини и добри. Колебанието между плазма и LCD си остава, мъжът ми държи на второто, защото бил чел, че плазмите са по-трошливи и имали някакво определено време живот.. Не запомних много -много какво ми говори.  Blush

Haha, LSD (Lucy in the Sky with Diamonds) e drugo, da.  Joy

# 13
  • София
  • Мнения: 18 679
Тук няма смисъл да купуваме с кинескоп, защото другите са доста евтини и добри.
Е, то и тука нали са същите...Това не ми пречи да харесвам повече картината на црт - телевизорите. А какъв ви е сигналът? Ако е хай дефинишън в 16:9 формат, може и да гледаш нещо читаво. Аз гледам картинки на точки и Ани Салич четвъртита Confused

# 14
  • София
  • Мнения: 958
belinda - ти ме озадачи.......... newsm78  За какви точки става дума....?

В новия апартамент, най вероятно ще сме с Евроком, кабелна.......как да разбера какъв е сигнала, за да знам какво да купувам....не искам да гледам точки и особено Ани Салич четвъртита.....харесвам я....... Laughing

# 15
  • Мнения: 2 386
Пфф, ама съм и аз - исках да кажа, че са по-евтини само, това с добрите не знам как ми се е изплъзнало.  Rolling Eyes

Да, 16:9 е. Мъжът ми си рипа за ЛСД, ей сега това говорихме.

# 16
  • София
  • Мнения: 4 042
Понеже и мойто мъж е леко луд на темата  Crazy , но ме търпи и обяснява, та съм поприхванала нещо. Значи: Плазмата май дава по-добър образ. Светещите точки(пикселите), които правят образа, при плазмата са кръчове, а при LCD- квадратчета. Това особено много личи при по-големите ТВ, с относително ниска резолюция. Давам пример: 42инчов LCD, с резолюция 1366*768. Това е т.нар. резолюция HD Ready, демек почти HD  Mr. Green Да, ама не! Пикселите ви избождат очите, кръглите предмети са с безброй много ъгли. При новите LCD, с по-висока резолюция ( напр. 1980* 1024) при 40-42 инча диагонал, това почти не се забелязва. Просто пикселите са много малки и окото не ги възприема. При по-голям размер, обаче, пак става същото-гадост. Затова при големите плазмите са по-добри.

# 17
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Спряхме се на LCD, 19 инча, понеже 17 ми се струват малко, хич не ми се иска да се взирам..... Rolling Eyes
Все е тая!... Мониторът ми е 19 инча и вече ми се вижда малък.
Телевизорът ни е 37 инча и вече и той е малък Tired


... плазмите са по-трошливи и имали някакво определено време живот..
И ЛСД (или ЛЦД да го напиша да няма двусмислие) да си вземете, след 2-3 год. пак ще ви се прииска да го смените. Все пак техниката непрекъснато се усъвършенства и поевтинява.

# 18
  • София
  • Мнения: 1 341



Ева, и при двата варианта ще ти  трябва цифрова тел.система!
Послушай съпруга си - той е прав - плазмата се разваля по-лесно Peace

# 19
  • Мнения: 2 379
НаШият телевизор е 42" и е плазма, понаже абсолЮтно навсякъде ни посъветваха за този размер да вземем плазма, а не кристали.
Картината е добра, не се виждат пиксели. Но и според мен нито плазмата, нито кристалите са в състояние да извадят по_добър образ от добрите стари кинескопи. Crossing Arms

# 20
  • Мнения: 3 770
Миналата година си купихме LCD  телевизор.Дори на скапаната "цифрова" телевизия на Евроком предава хубаво , а ако пусна филм свален от интернет записан в HD формат картината е перфектна.Това е моделът http://www.technomarket.bg/product_detail.php?product_id=09025538.

И малко инфо :

Плазмата е създадена първа. Цветният плазмен телевизор се появява на пазара през 1997 след десетки проучвания. Технологията включва стотици хиляди малки кутийки, пълни с ксенон и неонов газ, притиснати от две стъкла. При йонизацията на газа между стъклата, електродите се зареждат и фосфорът излъчва светлината със съответния цвят.За онова време плазмите били изключително тънки и ярки. Сравнение със старите CRT плазмени телевизори, новата плазма изглеждала като част от технологията на бъдещето. Но се появили  проблеми. Първо, конструкцията от газ и стъкло е много крехка и вероятността да се счупи по време на транспортиране е много голяма. Другият недостатък на плазмата е, че страда от постепенно намаляване на яркостта до момент, в който панелите изгубват половината от първоначалната си яркост(според последните проучвания това става след 60 000 часа).



LCD технологията се състои от поляризирани панели съдържащи помежду си гел от течен кристален материал с жички, които пресичат екрана, за да активират кристала в момента, в който това се налага. Тази технология е далеч по-проста от тази на плазмата. Все още обаче най-големите LCD телевизори са малко по-малки от най-големите плазми.  Предимствата на LCD са, че са по-тънки и поради тази причина могат лесно да се монтират на стена. Също така не страдат от загуба на яркостта, така че са по-подходящи за дългосрочни инвестиции.


В основата на плазмената технология е фосфорът. Всеки пиксел е направен от три фосфора – червен, син и зелен. Те отделят светлина в момента, в който през тях премине електронна дъга. Интензивността на лъча определя количеството на отделената светлина.
LCD технология, от друга страна, използва милиони кристали, които са разположени между две успоредни прозрачни плоскости, зад които е източникът на флуоресцентна светлина. С помощта на филтри се генерира цветът.
Кои са основните разлики, които ще ви ориентират в избора на един от двата типа телевизори:
Размерът
Размерът е един от основните показатели за сравнение между плазмените и LCD телевизорите. Разлика има и тя е в полза на плазмените. При тях може да се достигне до наистина впечатляващи размери. Наскоро Panasonic обяви, че пуска плазмен телевизор с невероятния размер от 103 инча. Размерите на плазмените телевизори обикновено се движат в диапазона от 32 до 63 инча, докато тези на LCD-тата - от 15 до 45 инча. Така че, ако търсите много голям екран, трябва да се насочите към плазмените телевизори.
Зрителен ъгъл
При плазмените телевизори проблем със зрителния ъгъл не съществува, но и при повечето LCD все още това е слабо място. Зрителният ъгъл всъщност означава под точно какъв ъгъл може да бъде наблюдаван екрана, без да има промени в цветовете. В последно време се наблюдава тенденция за изчезване на проблема, свързан със зрителния ъгъл, и при LCD екраните.
Честота на опресняване
Това е показател, доста важен за LCD телевизорите/мониторите. Той характеризира времето, което е необходимо на пиксела да превключи от напълно бяло до напълно черно състояние и обратно (напоследък производителите вече говорят за преминаване от сиво в сиво). Колкото по- малко време е необходимо за опресняване на пикселите, толкова по-добре. С една дума, за да може да наблюдавате бързо развиващи се картини, е хубаво пикселите да реагират бързо, за да няма замазване на картината. При плазмата не съществува такъв проблем, тя се справя толкова добре, колкото и CRT мониторите. Така че, имаме превес на плазмата и в тази категория.
Яркост и контраст
Плазмените телевизори могат да се похвалят с по-добра яркост и контраст при идеални условия, т.е. при липсата на обкръжаваща светлина, когато се вижда истинското предимство на технологията. Като цяло и двата типа телевизори ще отговорят на очакванията ви за яркост. Но в реални условия, т.е. при ситуация с наличие на обкръжаваща светлина, LCD изглеждат по-ярки.
Дефекти
При плазмените телевизори след време върху екрана се прогарят силуети на статични изображения, които оставят изображение "призрак". Благодарение на технологии, като pixel orbitor, този проблем е драстично намален.
Като цяло ще останете доволни от качеството на картината и при двата типа телевизори, така че изборът може да е напълно субективен...




И един линк , който разглежда същият проблем и може да научите доста интересни неща , относно цифровата и  HD телевизя , има ли такава в БГ и маркетинговите трикове на прозводителите при залепянето на стикера HDTV Ready , HDTV Compatible и  Full HD -  http://www.digitalworld.bg/?call=USE~home;&page=paper&n=907


П.П. Инфото е малко старичко , от 2006 , но е обяснена добре разликата в технологиите.Към днешен момент доста от проблемите на LCD са минимизирани и технологията е на по-високо равнище.

# 21
  • София
  • Мнения: 2 952
Ако е хай дефинишън в 16:9 формат, може и да гледаш нещо читаво. Аз гледам картинки на точки и Ани Салич четвъртита Confused
Не можете ли да промените формата, за да не са четвъртити? На нашия телевизор можеш да избираш между няколко формата и съответно да гледаш картина с нормални пропорции - това намалява екрана, но поне не напряга толкова окото. Все си мисля, че може на всички ТВ-та.
Отскоро сме със Самсунг 6-та серия ЛСД и цифрова телевизия и качеството е неочаквано по-добро от това, с което се мъчехме преди. По данни на мъжа ми Самсунг 6 е ТВ с най-добри характеристики в момента на Бг пазар - купувахме преди 1 месец. Аз лично не съм задълбавала в темата.
Обиколихме и масовите магазини и тези за по-висок клас техника (дом кина, уредби...) - навсякъде ни препоръчваха ЛСД.
Аз бях скептик и много мърморех - но сега препоръчвам, да се съчетае и с покупка на домашно кино, когато бюджета може да го понесе  Simple Smile

# 22
  • София
  • Мнения: 958
Като чета, повечето говорите за големи размери...Ние търсим малък, за трапезарията, масата ще е под телевизора, който ще е в ъгъла на висока поставка, почти съвсем близо до масата.....Затова мислим 19 инча да вземем..А и сумата, която сме отделили е около 450 лв. Затова се чудя дали LCD или с кинескоп.......... newsm78 Телевизията ще е кабелна, не е цифрова и се съмнявам за качеството.......

Единственото нещо, което ме притеснява при кинескопите е, че са много обемни и дали ще издържи на поставка във въздуха........... newsm78........е, и това, че остаряват сериозно........Но като чета за тези пиксели и какви деформации в картините настават, ами направо се плаша дали за тия пари може нещо добро да се вземе.....да не се окаже, че после и цифрова трябва да слагаме и разни други неща.......

# 23
  • Мнения: 289
Имаме същия модел като на Диди, купен миналата година.  Тогава много се чудихме какво точно да вземем, разпитвахме и накрая се спряхме на това, така ни посъветваха.  Имаме и малък LCD, в спалнята, пак Сони, картината му е страхотна.

# 24
  • Мнения: 3 770
Stanimira1980 , браво за избора !  Peace Мъжо два дена седя пред него , да се убеждава , че трябва да е той , а не другият, който бяхме избрали. Mr. Green Разликата беше около 1500 лв и сега видях , че точно с толкова е паднала цената му от миналото лято досега.Но вече си е старичък модел.  Mr. Green Иначе е перфектен , използвам го и за монитор на компютъра в хола.  Grinning

# 25
  • Мнения: 2 388
Единственото нещо, което ме притеснява при кинескопите е, че са много обемни и дали ще издържи на поставка във въздуха........... newsm78

Нашата не издържа. Една сутрин се събудих и ТВ - то и поставката бяха на земята.
Причината беше, че дюбелите ( мисля, че така се казват ) са прекалено къси.
Сега вече нямаме проблем, защото сложихме по-дълги.
И така се започна с подмяната на телевизори вкъщи. Laughing

# 26
  • София
  • Мнения: 18 679
Не можете ли да промените формата, за да не са четвъртити?
Е, мога, разбира се. Но няма много смисъл от 32 инча екран, ако ще го гледаш в 3:4 Wink Освен това не е полезно за лсд-то - краищата, които остават в черно при намаления формат, се повреждат.

Абе истината е, че се свиква. Ето, вече картината ми се струва хубава - ярка, гладка и т.н. Но щом ида в нашите и погледам техния телевизор, хем той не е кой знае какъв - веднага изпъква разликата. Абе, има още хляб да ядат новите технолигии, ама карай Laughing

# 27
  • София
  • Мнения: 4 042
Белинда, нашият има един формат, не знам как се казва. Но по същество-образът в средата е нормален и леко разтеглен към краищата. Много си личи като има движещи се надписи  Joy , но като цяло , в средната част, където се гледа, са си нормални образите.
Има и някакъв друг, в който се разтеглят на височина. Изглеждат нормални, но им отрязва малко прическите и субтитрите, ако има. Но пък си поддържаш езика!  bowuu 

# 28
  • София
  • Мнения: 2 952
Е, мога, разбира се. Но няма много смисъл от 32 инча екран, ако ще го гледаш в 3:4 Wink Освен това не е полезно за лсд-то - краищата, които остават в черно при намаления формат, се повреждат.
Явно си е до човек - аз не мога да си задържа погледа на разтегнат екран. Предпочитам да не гледам, всъщност аз почти не гледам, така или иначе. Намалението на екрана с 4-5 см не ме притеснява на фона на евентуална лоша картина  Simple Smile
Това за крайните ивици, че се повреждат не съм го чувала. Има начин и със зум да разшириш така, че да е пропорционално и тогава черни ивици няма, губят се краищата на картината. Друг начин поне при нас е идентичен на това как става наместването на компютърен екран.
Големият екран предполага и да си осигуриш добър сигнал - иначе наистина старите телевизори са по-удобни, според мен, защото са с по-малки екрани  Simple Smile

# 29
  • Мнения: 47
Диди беше доста изчерпателна но има и нещо много важно.
Плазмата е като печка, излъчва доста голямо количество топлина, и не е много инерго спестяваща.
Докато ЛСД са винаги студени и  изплозваното електричество е доста по малко.

Оносно 6 серия на самсунг наистина и ние останахме приятно изненадани, взехме си 32" за хола и сме много доволни.
В момента има 7,8,9 серия но са ФулХД и са доста по скъпи, но самсунг обещават да свалят цените началото на ноември.

# 30
  • София
  • Мнения: 2 952
В момента има 7,8,9 серия но са ФулХД и са доста по скъпи, но самсунг обещават да свалят цените началото на ноември.
Може би говорим за различни неща. 6-та серия е на пазара от месец-два и е с ФХД, на 100 мегахерца. Това е серията с вишнево-червено оцветяване в края на рамката. Продават се и от 2-ра до 5-та, но за 7, 8 и 9 не се споменаваше поне преди месец  Simple Smile

# 31
  • Мнения: 47
Да това е 6 серия:)
Но те имат няколко начина за именуване, освен 4,5,6 серия, по  същото време се произвеждат и Серия R,M,N...
Страното е че след пускането на серия R,F, в началото на годината обявиха Серия 6 & 7, а в момента пускат 8,9.
6  и 7ма са еднакви имат много малки разлики, повече инфо : http://www.cybertheater.com/samsung-series-7-lcd-hdtv-with-touch-of-color/

А 8 и 9 са: http://www.cybertheater.com/samsung-series-9-lcd-tv/
Но всичко това са маркетинг трикове за увеличаване на продажби Simple Smile

# 32
  • София
  • Мнения: 2 952
Стана ми много сложно  Laughing, а надникнах с идеята, че съм в състояние сама да си избера нещо за спалнята.
Тоз маркетинг толкова е напреднал, че ме плаши.

# 33
  • Мнения: 47
Стана ми много сложно  Laughing, а надникнах с идеята, че съм в състояние сама да си избера нещо за спалнята.
Тоз маркетинг толкова е напреднал, че ме плаши.

За спалня има много сладки 21" и 25"(не съм много сигурен) Simple Smile

# 34
  • Мнения: 299
Ние сме се спрели на LCD. След като си в US ти препоръчвам да погледнеш тези модели на Сони http://www.bestbuy.com/site/olspage.jsp?skuId=8808089&type=p … ;id=1206142174733 и това http://www.bestbuy.com/site/olspage.jsp?skuId=8804911&type=p … ;id=1206141948451
За сигнала не се притеснявай. Всички кабелни имат хубав сигнал, а от февруари 2009 всички канали ще минат на HD, но и в момента повечето канали вече ги има и на HD. Това е и причината от миналата година да се изтеглят от пазара телевизорите с кинескоп и аналогов сигнал.

# 35
  • Мнения: 1 558
След месец в спорове, според мен това бяха адски много пари за телевизор (като ги сметна в мои заплати), купихме 42 инчова плазма Panasonic, FULL HD ready. За по-големите телевизори всички ни препоръчаха плазми.

# 36
Аз не разбирам нищо от телевизори  Embarassed, но мъжа ми иска да си вземем ЛСД

# 37
  • Мнения: 3 770
mucinka , въпреки че ЛСД-то е по-скъпо от плазмата , в крайна сметка в дългосрочен план е икономически по-изгодно.Наистина при много големите размери на екрана плзмата има по-добра картина , но пък колко хора имат по 15 метрови холове , за да си купуват огромни телевизори ?! Wink Така че ЛСД-то се налага на пазара и мъжът ти е прав , че иска него!  Peace

# 38
Мерси ти за мнението - ще му кажа:) Много е скъпо Cry , но изглежда добре Simple Smile

# 39
  • Мнения: 2 388
42 инча голям размер ли е?

# 40
  • Мнения: 3 770
42 инча голям размер ли е?

Зависи! Grinning Нашият е 40 и холът ми е 6,50 метра и ми е ок.Ако го гледам от по-близо ме болят главата и очите.А и при ЛСД-то се иска разстояние от което да го гледаш , за да не ти се струва всичко замазано.

# 41
  • Мнения: 2 388
Диди, приятелят ми настоява да вземем нов ТВ ( другият ни е на една година, но е от "кутиите" ). Спрял се е на Филипс 42 инча.
Това е модела:

http://www.technomarket.bg/product_detail.php?product_id=09029311

Затова реших да попитам за мнение тук.
С извинение към авторката на темата.  bouquet

# 42
  • Мнения: 3 770
palavata_monahinq , аз не съм специалист по телевизорите и знанията ми са натрупани от интернет и разговори с хора , които повече разбират. Grinning 40 или 42 инча са си големи телевизори , но все пак зависи от помещението.Аз нашия го използвам  и като монитор на компютъра.Клавиатурата е безжична , но понякога сядам по-близо , защото иконите и разни други неща просто няма как да г видиш от 5-6 метра.Тогава се сдобивам с адско главоболие.Но за гледане на филм си е ок.Относно марката не мога да дам съвет , но съм пристрастна към Сони.Миналата година бяхме избрали модел на Сони , който тогава струваше към 4000 лв , но когато отидохме да го видим на живо , точно до него работеше друго Сони , което предаваше коренно различно и цената му беше тогава около 5500 лв.Както писах мъжо седя два дена пред телевизорите , за да се самоубеждава , че трябва да се раздели с по-голяма сума.Момчетата му настройваха телевизорите на еднакви параметри.По принцип така се прави разлика и между марките - слагате два 42 инчови един до друг , настройват ти ги на еднакви параметри и избираш.Понякога инфото по етикетите е тенденциозно написано и е пропуснато нещо в полза на някой модел.Зависи от отстъпките , които има магазина за съответната марка.Това ми го е казвал брат ми , който е работил в такава верига магазини.Изпратих мъжо сам да купи монитор за компа и той се върна с LG , вместо SONY-то , за което го изпратих.Нямаше разлика в цената /и двата струваха около 450 лв/ , но момъка там го убеждавал , че предава по-хубаво LG-то!  Rolling Eyes А брат ми си взе същото сони , което исках аз и видях , че има разлика в картината.Та тогава го попитах , защо онзи си е правил труда да агитира за LG ,като цената е една и така разбрах за отстъпките.Другото , което ми каза брат ми е , че понякога агитацията зависи и от кое място в склада се намира въпросният продукт!  Mr. Green
Сори за отплескването от темата! Sunglasses

# 43
  • Мнения: 2 388
Благодаря ти за отговора.  bouquet

# 44
  • Мнения: 53
На плазмата по-лесно горят пикселите, така че НЕ  Naughty
Твърдо за LCD  Peace  Мога да препоръчам Sony or LG 5000  Wink

# 45
  • Мнения: 3 782
В събота си купихме Тв, този http://www.technomarket.bg/product_detail.php?product_id=09023828 не е кой знае какво,но разполагахме с толкова финанси.
Вижда се хубаво, обаче сме на кабелна, пуснахме филм с HD качество, картината беше супер.
Според мен, ако човек има достатъчно пари е добре да заложи на марката  Mr. Green

# 46
  • Мнения: 3 770
ani_4ka , честито !   bouquet Да сте живи и здрави , следващият ще е по-добър , така че не съжалявай , че
Цитат
не е кой знае какво
Peace По-важно е здравето , всичко останало е човешка суета ! Със здраве да си го гледате !   bouquet

# 47
  • Мнения: 3 782
Благодаря ти Диди  Hug Наистина, обичаме да гледаме ТВ, особено филми,но покрай този ремонт няма кой знае колко останали финанси.
Харесахме си една Тошиба, 32 инча за 1000 лв отново, но нямаше вход за компьотър. Което беше доста жалко,защото моделът беше от 2008г. виждаше се доста добре. Във всички сайтове Бг пише че има контраст 20 000 :1, а в един руски сайт пишеше информация 8 000:1,което ме довежда до мисълта,че не трябва да се доверяваме на характеристиките,които се дават в сайтовете. По-добре ръка да пипне, око да види.

# 48
  • Мнения: 3 770
ani_4ka , точно за контрастите ми се искаше да пиша по-горе , но се отказах.Сега и ти като повдигна въпроса ще го направя.Миналата година с една приятелка избирахме телевизор.Тя искаше един модел на сони , мъжът й на самсунг.Бяха в един клас и с почти еднаква цена.Мъжът й държеше на самсунга , защото на етикета в магазина  беше написан по-голям контраст.И тъй като аз съм превърженик на Сони и приятелката ми държеше на тази марка , трябваше по някакъв начин да оборим половинката й !  Mr. Green Та като се поразрових в интернет открих как производителите ни манипулират с контрастта и как в магазина бяха написали различни видове контраст върху етикетите на Сони и Самсунг.В крайна сметка приятелката ми се сдоби с мечтаното Сони !  Grinning

Ето една полезна статия , която ще ви разясни стойностите на видовете контрасти и ще ви даде обяснение защо един HDTV с контраст 10000:1 не дава по-качествена картина от такъв с 1800:1, когато ги гледате един до друг в магазина и в чийто край се препоръчва това , което и аз писах по-горе - доверете се на очите си !  Peace

Колко важен е контрастът при избор на HDTV

# 49
  • София
  • Мнения: 958
* *•● Диди ●•* * - като чета ми става ясно, че разбираш доста.......Според теб ако имаме най много 450 лв. за телевизор, за трапезария, с кабелна ще сме и можем да си позволим 19 инча - с кинескоп или LCD да вземем......? Много ми стана сложен живота с новите технологии.... Whistling Laughing....

# 50
  • Мнения: 3 770
mila71 , не разбирам доста - по-скоро на средно ниво , че и под него , а това което не ми стига си го набавям от интернет. Laughing Предпочитам да не купувам морално остаряли неща , въпреки че новите технологии остаряват с дни и месеци. Mr. Green Но това си е мое мнение.В ценовия диапазон и с тази големина на екрана видях само едно ЛСД в Техномаркет.Ако не е супер наложително бих посъбрала още малко пари и купила нещо по-добро , но ти си знаеш.Иначе имам още два телевизора , които са с кинескопи , но ако сега трябва да подменя и тях ще купя ЛСД.Макар , че сигурно никой телевизор няма да може да се сравни с 15 годишното малко сони в стаята на дъщеря ми , което предава перфектно и след като пада от 1,50 м. височина и нямаше дори и драскотина.  Joy

# 51
  • София
  • Мнения: 958

Макар , че сигурно никой телевизор няма да може да се сравни с 15 годишното малко сони в стаята на дъщеря ми , което предава перфектно и след като пада от 1,50 м. височина и нямаше дори и драскотина.[/b]  Joy

Ето точно това ни кара изобщо да се замислим какво да вземем.....Перфектна картина, дълъг живот, единственият минус е, че са тежки и обемни.........

# 52
  • София
  • Мнения: 4 042
Мила, защо не вземете нещо на старо- с кинескоп до 150-200лв- сигурно ще се намерят много добри оферти. А може и за по-малко, нямам представа. А след време, да посъберете повечко кинти-нещо по-добро.

# 53
   И аз  не разбирам много, но  тия дни водих детето с мен на работа и й пусках филмчета на 21" плазмени монитори.Ами гадна работа, картината да ти се доплаче.А са  за да работят на тях  дизайнерите, настройки и вс останало им е тип-топ. Обаче на нашия монитор  ,с плосък екран, но назад огромен, се вижда перфектно.Затова и аз съм за кинескопите и за ЛСД, ЕВЕНТУАЛНО.

# 54
  • Мнения: 47
Е това няма нищо общо, ако си свалила филмчето с качество 800х600 как очакваш да се  вижда, не пиксели ами цели петна ще има...
Подобно сравнение е неуместно, Питай дизаинерите ви що са си взели такива "гадни" монитори а обработват снимки снимани на по 10/12Мпиксела Simple Smile
 
   И аз  не разбирам много, но  тия дни водих детето с мен на работа и й пусках филмчета на 21" плазмени монитори.Ами гадна работа, картината да ти се доплаче.А са  за да работят на тях  дизайнерите, настройки и вс останало им е тип-топ. Обаче на нашия монитор  ,с плосък екран, но назад огромен, се вижда перфектно.Затова и аз съм за кинескопите и за ЛСД, ЕВЕНТУАЛНО.

# 55
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Кинескопите облъчват, вече има безвредни екрани... И все по-рядко се срещат такива кютуци.
Пикселите на плазмата се виждат само ако се гледат отблизо, затова за монитор не е подходяща. Но за голям телевизор е перфектна.

# 56
  • Мнения: 161
Значи има много голяма разлика между монитора и телевизора. Двете неща обработват картината по развивката по различен начин за да може да се гледа отблизо или съответно от далеко.
Освен това при мониторите от сравнително по-голямо значение е вида на използваната матрица (s-ips, mva,pva), т.като при тях няма кой знае какви добавки за обработка на картината, понеже се счита че получават сигнал от компютър с определени характеристики.
При телевизорите вида матрица не играе чак такова значение, като тук се гледа използваните процесори, софтуери за обработка на сигнала, използваното покритие на екрана и пр. така че за 450 лв ще купите наистина добър монитор, но адски лош телевизор...
Ако искате да е ЛСД телевизор, гледайте да е над 22 инча, понеже те сега със широкоекранните картини 16:9 на височина ще бъдат по-малки от стандартен 20" телевизор и бих казал да приготвите поне 800-900 лв за да не ви замазва картината после и да съжалявате..
Иначе Диди правилно ви е ориентирала за динамичния и статичния контраст. В техном. масово изписват динамичния на Самсунзите с невероятни стойности, но като го сложите до Шарп със стойности 3000:1 и им пуснете 1080p сигнал веднага се забелязва разликата. За мен дори някои самсунзи са така калибрирани че не мога да ги понасям като стойности на червеното.
Иначе съм съгласен с Рени - при ЛСД-тата спокойно можеш да гледаш 37-40" екран от около 4 м. докато кинескопен телевизор ще ти сцепи главата от такова разстояние.

# 57
  • София
  • Мнения: 958
Май най-добре е на този етап да си вземем с кинескоп - нещо качествено. Още повече, че телевизията ще е кабелна, а това още повече усложнява нещата и рискуваме да хвърлим пари за лош телевизор и лош образ....... newsm78

Както винаги съветването в bgmama е на ниво....... Laughing


  bouquet

# 58
  • Мнения: 161
Има едни 100 херцови с намален обем. Брат ми си купува такъв наскоро - страшно добра картина си вади, не виждам какво чак толкова те притеснява, повечко дигитални ефирни телевизии с добри програми ще има чак след 5-6 години, засега само експериментират.
Мацушита пускат едни съобщения за лазерни телевизори в момента, един господ знае след 5 год. какъв ще е последния писък на технологията....

# 59
  • София
  • Мнения: 958
Да, така е.........всъщност единственото, което ме притесняваше е, точно това - дали след година няма да стане така, че да не може да хващаме новите сигнали.......

# 60
  • Мнения: 2 388
От мен един кратък и ясен въпрос. Благодаря предварително за отговора. bouquet

Ще си вземаме телевизор 42 инча. Какъв е по-добре да бъде плазма или ЛСД?

Чета много внимателно темата, ама явно пак не схващам. Blush

# 61
  • Мнения: 3 770
palavata_monahinq , ако аз трябва да реша , то отговорът е ЛСД.Както коментирахме по-назад и двете технологии имат предимства и недостатъци , но ЛСД-то се налага на пазара.Големи компании , като SONY  примерно залагат изцяло на тази технология , като по-перспективна.Плазмата има по-добра картина за голям размер екран , но яркостта и контрастта са по-ярки в идеални условия , т.е. липсва на обкръжаваща светлина , докато в реални условия ЛСД-то изглежда по-ярко.Плазмите имат по-кратък живот - с времето яркостта им избледнява и я губят почти наполовина , по-крехки са , някой беше писал , че им изгарят и често пикселите , развиват висока температура.
Ако се спреш на ЛСД относно стойностите на контрастта ще се ориентираш по линка , който съм пуснала и в крайна сметка си избираш няколко модела , гледаш ги един до друг и избираш !  Peace

Това , което е писал  chefolino за матриците и аз знам , че е така.Без да имам претенции на специалист и може и да ми е малко старичка информацията , но SONY  използват матрици на SAMSUNG.Мисля , че се стигна до там след като инвестираха маса пари в заводи за телевизори с кинескопи и тоталният им провал при плазмата.Разликата в цените и качеството идва точно от периферията , така да се каже , както го е написал chefolino.Същото нещо се получава и при стъклокерамичинте плотове - всички са произведени от две фирми в света - купуваш си качествена стъклокерамика , но като цяло качеството е различно при NEO и AEG примерно , зависи кой какво е сложил под стъклокерамиката.
Май се отплеснах!  Wink

# 62
  • Мнения: 2 379
Ще си вземаме телевизор 42 инча. Какъв е по-добре да бъде плазма или ЛСД?
На нас за съЩия размер във вси4ки магазини ни препоръ4аха плазма и взехме плазма.
Освен това, наШият хол е доста голям, диванът ни е ъглов, а и имаме трапезария към хола. Вси4ко това предполага гледане на ТВ от много разли4ни ъгли. Докато разглеждахме телевизорите, забелязохме, 4е плазмите се гледат без проблеми от вси4ки ъгли, докато образа на лсд телевизорите доста се разваля, когато 4овек се отмести настрани.
Ако това ти е фактор, имай го предвид.
Но не се води само от мненията в интернет, а застани пред телевизорите и там гледай кой ти е най_убедителен. Wink

Общи условия

Активация на акаунт