Работна тема "Детските площадки в България"

  • 27 837
  • 374
  •   1
Отговори
# 120
  • София
  • Мнения: 6 263
Sis17, пусни на лично съобщение мейл да ти препратя поканата за ОС.  Peace

# 121
  • Мнения: 3 740
Момичета, включвам се набързо с едно предложение за почистването - дали да не го направим по-атрактивно, с елемент на състезание: например, да има награда за най-пълен чувал с боклуци или за най-многобройни участници от едно семейство или още някаква закачлива категория... Наградите да са символични, но да внесат оживление и малко екшън, пък и малко сценарий в цялата работа. Мисля, че така хората ще са по-мотивирани (не че каузата не им е важна, но и забавлението е от значение, особено в почивния ден). Може да осигурим чували, ръкавици и още някакви помощни материали, ако се сещате какви.
Хубаво би било и да проверим прогнозата преди да фиксираме датата.
Надявам се, че не ви е подразнило, че веднага заговорих в 1 л. мн.ч., но каузата ни е обща.

сис17, точно тази възможност имах предвид и аз http://www.bgregio.eu/Content.aspx?menu=left&pid=19

"Списък с примерни дейности за подкрепа:

• Рехабилитация, изграждане, възстановяване и създаване на зони за обществен отдих, като паркове, детски площадки и др.;"

"Потенциалните бенефициенти са:

 Общини, сдружения на общини, неправителствени организации  в сътрудничество с общини, МВР/ Национална служба „Пожарна безопасност и защита на населението”

За съжаление в момента нямам възможност да навляза в подробностите, но ако ти си компетентна в областта - чудесно.

Последна редакция: чт, 25 сеп 2008, 22:06 от Кабо Алма

# 122
  • Мнения: 392
Бройте ме и мен в тази инициатива!
Конкретно това с което мога да помогна - информация. Дайте ми идея къде да кача един големичък ПДФ файл с обяснения на европейския стандарт за безопасност на детските съоръжения.
Бих искала повече хора да го прочетат, преди да се изпращат писма по общините!
В първата тема за детските площадки имаше информация, че се готви наредба (за София май само), специално за детските площадки - къде, как да се изграждат, стандартите за безопасност.
Свържете се с РОСПА - те работят активно за тая наредба, дали е приета вече, кога ще влезе в сила? И аз мога да им се обадя, ама след сряда.
Ако ви тряват снимки на изпочупени съоръжения - събрала съм известно количество на http://picasaweb.google.com/Snowlandscape/YVpNpB#, ползвайте ги, ако вършат работа!

# 123
  • Мнения: 5 401
Момичета, включвам се набързо с едно предложение за почистването - дали да не го направим по-атрактивно, с елемент на състезание: например, да има награда за най-пълен чувал с боклуци или за най-многобройни участници от едно семейство или още някаква закачлива категория...

Идеята е страхотна, ще можем да я ползваме и за следващата пролет-лято, когато се надявам да направим по-мащабна акция.  Peace

Наслуки, добре дошла!  Hug Можем да качиш файл в Гугъл документс или да го изпратиш на служебната поща на СНБМ.  Simple Smile

Момичета, ще обявим ли най-после дата за почистването и тема във форума!?!

# 124
  • Мнения: 2 070
Мацки, при нас не знам дали можем да организираме почистване. Момичетата първо бяха навити, но в центъра или големите паркове просто няма какво да чистим, защото се чисти всеки ден. Градинките по междублоковите пространства са прекалено малки, не става да се снима за пред медиите - 20 човека да обикалят около една пързалка и две люлки и да вадят цигари от пясъчниците. Ако пък се организираме по две-три и да се пръснем на три-четири места - няма как да се отрази качествено, а и в града чистотата според мен не е толкова проблем. Уж още го мисля, а то време не остана.

# 125
  • Мнения: 5 401
Мацки, при нас не знам дали можем да организираме почистване...

Деси, на Общото събрание решихме единодушно да внесем писмата до общините в София, а същинската кампания да проведем следващата пролет/лято. Протоколът ще е готов скоро, така че ще прочетеш!  Peace

Вчера звънях на Кабо Алма да й кажа и на нея, но не успях да се свържа. Днес отново ще я търся.

# 126
  • Мнения: 5
И аз съм "за". Макар че по принцип съм оптимистка, в това отношение не съм съвсем... Може би трябва да започнем от възпитанието на нашите деца, с такива примери вероятно. Но какво ще правим с "изпуснатите" хлапета? В Плевен миналото лято ремонтираха 2 детски площадки в един парк - люлки, пързалки, пейки, храстчета, осветление и т.н. След няма и 2 месеца вече нямаше здрава лампа, половината пейки, пластмасовата пързалка - счупена, докато сега съвсем липсва (барабар с люлката). Парка за няма и година придоби същия окаян вид, дори е по-зле, защото има следи от това, по-хубавото. Децата чупят, възрастните крадат. Понякога си мисля, че ние самите не заслужаваме, защото не пазим. Айде, чистотата - ще направим една оборка и готово, но другото?

# 127
  • Мнения: 2 070
Сис17, заповядай да пишеш и в Плевенската тема.  Hug

Момичета, в Плевен може и да са рабрали, явно ни четат или все някак имат инфо, че ще се внася писмо. От седмица-две голямо чистене пада, кмета, заместник кмета, шефа на общинска фирма Паркстрой и още няколко постоянно разцъкват из градската, непрекъснато служителките метат. Единият пясъчник беше превърнат от тинейджърите в място да си упражняват паркур-а - копаеха го с лопати и си правеха височини, бяха си сложили съоръжения - скачат като луди там. Вчера служителките се караха с тях , махнаха им всичко и прекопаха и изравниха пясъка.  Laughing Стана ми жал за момчетата, там заради времето и без това сега не играят малки деца.  Laughing По цял ден съм в Градската градина с двете деца и съм като очите и ушите на това място.

# 128
  • Мнения: 4 970
Деси, радвам се да чуя  това Peace .Значи все пак има смисъл от усилията Wink Ето - резултатите започнаха да идват още преди да е внесено писмото Joy

# 129
  • Мнения: 5
Здравей, ДеЩоВиди! Благодаря за поканата, но аз не знам нищо за "Плевенската тема". Би ми било приятно да се видим и да поговорим. Може би в Градската градина? Сигурно познаваш и другите от СНБМ? Събирате ли се някъде?

# 130
  • Мнения: 4 970
Не съм Деси, но ше  си позволя да ти отговоря Grinning http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=334084.0 това е "плевенската тема" Wink.Само вие двете засега сте активните членове на Сдружението в града.Надяваме се да имаме и други дейни членове Hug

# 131
  • Мнения: 5 401
Милена, която е наш член, но вече е в Канада, ми изпрати снимки на площадките там. Мисля да приложа 1-2 към писмото.  Peace

# 132
  • Мнения: 392
Ето от мен обещания линк към наръчника за стандарта за безопасност за детски съоръжения БДС-EN 1176, обаче в оригинал - на английски.
http://www.smp.co.uk/cust_services/pdf/EN1176.pdf
Варианта на български, който аз съм превела и е малко старичък вече, е качен в Google documents и обещавам да го шерна на всеки, който ми прати мейла си на ЛС. Иначе не става да се вижда от всички.

Малко за самия стандарт - той не е задължителен в България, както не е задължтелен нито един стандарт, освен ако не е записано изрично в някой закон. Но има шанс скоро да стане такъв. Доста е строг, така че според него в цяла България едва ли има площадка която да отговаря напълно на изискванията му.

# 133
  • Мнения: 3 740
Малко за самия стандарт - той не е задължителен в България, както не е задължтелен нито един стандарт, освен ако не е записано изрично в някой закон. Но има шанс скоро да стане такъв.

Колко скоро се очаква да се случи това?

Ако стандартът стане задължителен, има ли срок, в който площадките трябва да се приведат към него? И какво, ако не се приведат?

# 134
  • Мнения: 4 970
МОмичета , основния принцип на стандартизацията е ДОБРОВОЛНОСТ!!! Не го тълкувайте като норма.Просто са съгласувани, но не е задължително позоваването на стандарт, освен ако въпросният не е Задължителен стандарт А именно- стандарт, прилагането на който е задължително по силата на закон от общ характер или на безусловно позоваване в наредба.
В момента се занимавам със стандартизация професионално , и смея да твърдя че съм навътре в нещата.

Наслука, за кой стандарт говориш ти по принцип и откъде ти е инфото за бъдещето му?

Общи условия

Активация на акаунт